SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5 - LETNICH
TEMAT: „Niespodzianka dla babci i dziadka”
CEL OGÓLNY:
- zapoznanie dzieci z krainami geograficznymi - górami i morzem oraz charakterystycznymi dla tych środowisk zwierzętami.
METODY:
Słowna - rozmowa, piosenka, objaśnienie,
Oglądowa - pokaz, obserwacja,
Czynna - stawianie zadań do wykonania.
FORMY:
Praca indywidualna i grupowa
CZAS REALIZACJI:
Około 30 min
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
L.p. |
Sytuacje edukacyjne |
Zakładane efekty (cele operacyjne) |
Środki dydaktyczne |
„Witam Was” - powitanie piosenką |
Dzieci: - śpiewem witają nauczyciela; - potrafią zbiorowo zaśpiewać piosenkę; - potrafią ruchem pokazać treść piosenki; - aktywnie włączają się w uczestnictwo w zajęciach; |
|
|
„Radosne powitanie” - zabawa ruchowa (wg Weroniki Sherborne) |
Dziecko: - przez ruch uczy się świadomości własnego ciała i usprawniania ruchowego; - uczy się dzielenia przestrzeni z drugim człowiekiem i nawiązywania z nim kontaktu; - aktywnie uczestniczy w zajęciach; - sprawnie reagują na bodźce zewnętrzne (słowo); - kształtuje postawę szacunku wobec drugiego człowieka. |
Ćwiczenie opracowane na podstawie: Sherborne W.: „Ruch rozwijający dla dzieci” Wydawnictwo PWN, Warszawa 1999. |
|
„Samolot” - odczytanie przez nauczyciela wiersza dotyczącego podróży samolotem. |
Dziecko: - aktywnie słucha nauczyciela; - sprawnie reagują na bodźce zewnętrzne (słowo). |
Tekst wiersza Władysława Broniewskiego „Samolot”. |
|
„O marzeniach babci i dziadka” - rozmowa z dziećmi dotycząca marzenia, jakim jest lot samolotem inicjowana pytaniami nauczyciela: „Czy wy również chcielibyście polecieć samolotem?”, „ „Jak myślicie, czy babcia i dziadek z okazji zbliżającego się ich święta również wybrali by się w taką podróż?” itp. |
Dziecko: - aktywnie włącza się w rozmowę; - potrafi wyrazić swoje zdanie na określony temat; - udziela odpowiedzi na pytania zadane przez nauczyciela; - wysłuchuje wypowiedzi swoich kolegów i koleżanek - oczekuje na swoją kolej wypowiedzi. |
|
|
Zabawa muzyczno -ruchowa „Lecimy samolotem” - podczas, gdy dzieci słyszą podkład muzyczny poruszają się w jego rytm imitując lot samolotem, gdy podkład cichnie - dzieci (samoloty) lądują.
|
Dziecko: - aktywnie uczestniczy w zabawie; - sprawnie reaguje na bodźce zewnętrzne (dźwięk); - doskonali swoją spostrzegawczość; - rozwija swoją motorykę; - „hasło” podane przez nauczyciela potrafi zilustrować ruchem. |
Podkład muzyczny: utwór nr 8 „Le Bastringlo” z płyty KLANZY „Tańce i zabawy dla grupy”, odtwarzacz CD. |
|
„Spotkanie z górami” - powitanie dzieci wierszem „Góry, nasze góry” Janiny Porazińskiej, prezentacja zwierząt żyjących w polskich górach z wykorzystaniem aktywności dzieci.- wspólne układanie krajobrazu górskiego z wykorzystaniem gotowych szablonów zwierząt. Czytanie globalne nazwy poznanej krainy (GÓRY).
|
Dziecko: - aktywnie uczestniczy w zajęciach; - potrafi nazwać i rozpoznaje na ilustracji zwierzęta żyjące w polskich górach; - potrafi wyrazić swoje zdanie na określony temat; - udziela odpowiedzi na pytania zadane przez nauczyciela; - potrafi globalnie przeczytać nazwę poznanej krainy -„góry”; - wysłuchuje wypowiedzi swoich kolegów i koleżanek - oczekuje na swoją kolej wypowiedzi. |
Wiersz J. Porazińskiej „Góry, nasze góry”. Namalowany krajobraz górski, na podstawie którego tworzyć będziemy krajobraz górski; gotowe szablony zwierząt żyjących w polskich górach: niedźwiedź, wilk, lis, jeleń, sowa, dzik, ryś, kozica, orzeł bielik oraz hodowana przez ludzi owca. |
|
Zabawa muzyczno - ruchowa „Lecimy samolotem” - podczas, gdy dzieci słyszą podkład muzyczny poruszają się w jego rytm imitując lot samolotem, gdy podkład cichnie - dzieci (samoloty) lądują. |
Dziecko: - aktywnie uczestniczy w zabawie; - sprawnie reaguje na bodźce zewnętrzne (dźwięk); - doskonali swoją spostrzegawczość; - rozwija swoją motorykę; - „hasło” podane przez nauczyciela potrafi zilustrować ruchem. |
Podkład muzyczny: utwór nr 8 „Le Bastringlo” z płyty KLANZY „Tańce i zabawy dla grupy”, odtwarzacz CD. |
|
„Nad morzem” - powitanie fragmentem utworu Majki Jeżowskiej „Na plaży”, gra dydaktyczna - rozpoznawanie na ilustracji zwierząt żyjących nad morzem, zabawa ruchowa „Spacer po plaży” - dzieci spacerują po sali przedszkolnej (plaży) w rytm muzyki, gdy muzyka ustaje - dzieci podnoszą z ziemi „dary morza” - muszle, kamyki itp. Czytanie globalne nazwy poznanej krainy (MORZE). |
Dziecko: - aktywnie uczestniczy w zajęciach; - potrafi nazwać i rozpoznaje na ilustracji zwierzęta zamieszkujące polskie morze; - sprawnie reaguje na bodźce zewnętrzne (dźwięk); - doskonali swoją spostrzegawczość; - rozwija swoją motorykę; - potrafi globalnie przeczytać nazwę poznanej krainy -„morze”; - „hasło” podane przez nauczyciela potrafi zilustrować ruchem. |
Utwór M. Jeżowskiej „Na plaży”. Gotowy morski krajobraz - ilustracja zawierająca sylwety zwierząt, które można spotkać nad polskim morzem: mewa, foka, morświn, meduza, śledź itp…; muszelki, kamyczki - wykorzystane podczas zabawy ruchowej, utwór muzyczny podczas którego dzieci spacerują po sali utwór nr 11 „Biserka” z płyty KLANZY „Tańce i zabawy dla grupy”, odtwarzacz CD. |
|
Zabawa muzyczno - ruchowa „Lecimy samolotem” - podczas, gdy dzieci słyszą podkład muzyczny poruszają się w jego rytm imitując lot samolotem, gdy podkład cichnie - dzieci (samoloty) lądują. |
Dziecko: - aktywnie uczestniczy w zabawie; - sprawnie reaguje na bodźce zewnętrzne (dźwięk); - doskonali swoją spostrzegawczość; - rozwija swoją motorykę; - „hasło” podane przez nauczyciela potrafi zilustrować ruchem. |
Podkład muzyczny: utwór nr 8 „Le Bastringlo” z płyty KLANZY „Tańce i zabawy dla grupy”, odtwarzacz CD. |
|
„Wycieczka dla babci i dziadka” - rozmowa podsumowująca „magiczną podróż” przedszkolaków. Pytania nauczyciela skierowane do dzieci: „Czy ta magiczna podróż się Wam podobała?”, „Co zapamiętaliście z podróży?”, „Czy chętnie zabralibyście Wasze babcie i dziadków z okazji ich święta na taką wycieczkę?”. |
Dziecko: - aktywnie włącza się w rozmowę; - potrafi wyrazić swoje zdanie na określony temat; - udziela odpowiedzi na pytania zadane przez nauczyciela; - wysłuchuje wypowiedzi swoich kolegów i koleżanek - oczekuje na swoją kolej wypowiedzi. |
|
|
„Bilet dla babci i dziadka” - praca plastyczna. Dzieci wykonują pięknie zdobione bilety dla swoich babć i dziadków na podróż bądź to w góry, bądź to nad polskie morze - zdobiąc swoje prace wizerunkami zwierząt, które podczas dzisiejszych zajęć poznały |
Dziecko: - rozwija swoją motorykę małą (precyzyjne ruchy dłoni); - rozwija estetykę wykonywania prac plastycznych; - rozwija swoją cierpliwość podczas wykonywania pracy plastycznej - pracuje nad starannością wykonania pracy. - kształtuje umiejętność kreatywnego myślenia. |
Kartki z bloku technicznego, kredki świecowe i ołówkowe, klej, papier kolorowy, nożyczki, bibuła karbowana oraz gotowy napis „bilet dla babci i dziadka”… |
|
„Uśmiech przedszkolaka” - podsumowanie zajęć, ocena zajęć przez dzieci |
Dziecko: - potrafi wyrazić swoje emocje;
|
Szablony twarzy z różną mimiką (uśmiech, twarz bez emocji, twarz smutna) |
1. WITAM WAS
Wszyscy są,
Witam Was,
Zaczynamy już czas,
Jestem Ja,
Jesteś Ty,
Raz, dwa i trzy.
SAMOLOT
Władysław Broniewski
W górze, w górze warcząc śmigłem,
prując błękit białym skrzydłem,
mknie samolot tak wysoko,
Że go ledwie dojrzy oko.
Taki lot - to rzecz wspaniała!
Ziemia w dole - taka mała.
Dookoła - blask i błękit,
Chmurkę - można wziąć do ręki!
Już odleciał ptak stalowy,
Pospuszczali wszyscy głowy,
ale każdy marzy o tym,
żeby latać samolotem.
GÓRY, NASZE GÓRY
Janina Porazińska
Góry nasze, góry!
Hale nasze, hale!
Kto was zna tak dobrze,
jako my, górale!
Góry nasze, góry!
Wy, wysokie szczyty!
Kto was przewędrował?
Góral rodowity.