SCENARIUSZ ZAJĆ Z OBSZARU EDUKACJI EUROPEJSKIEJ
DLA DZIECI 6-LETNICH
I TEMAT ZAJĆ
Europa moim domem.
II CELE OPERACYJNE
- dziecko rozumie , że należy do jednej Ojczyzny ,którą jest Europa,
- wie, że nazwy państw pisze się wielką literą,
- zna symbole Unii Europejskiej,
- rozróżnia flagi wybranych państw europejskich,
- wie, co symbolizuje 12 gwiazdek na fladze UE,
- układa wyrazy z rozsypanki literowej i sylabowej,
- współpracuje w grupie,
- umie rozwiązać krzyżówkę, łamigłówkę, ułożyć obrazek z części,
- potrafi prawidłowo odczytać rozwiązanie.
III UWAGI DOTYCZCE REALIZACJI ZAJCIA
Czas trwania zajęcia 40 minut.
Prowadzone końcem roku szkolnego: koniec maja, czerwiec.
Poprzedzone cyklem zajęć z obszaru edukacji europejskiej realizowanych w
ciągu roku szkolnego.
IV ŚRODKI DYDAKTYCZNE
Kaseta z nagraniem hymnu UE, flaga UE, puzzle, mapa konturowa Europy,
kontury wybranych państw, koperty, flagi państw: Polska, Niemcy, Włochy,
Francja, krzyżówka, zestaw pociętych tabliczek z sylabami, symbole z literami,
worek niespodzianek , plastelinowa góra.
V POJCIA
a) utrwalenie pojęć: symboli narodowych Polski, nazw państw, wyglądu flag
wybranych państw, charakterystycznych nazw dla danego kraju.
b) nowe pojęcia: hymn UE, flaga UE, symbolika 12 gwiazd na niebieskim
tle.
VI PRZEBIEG ZAJĆ
1. Nauczyciel poleca dzieciom usiąść w kręgu i powitać się iskierką radości .
2. Prosi, dzieci by przypomniały symbole narodowe Polski wykorzystując
worek niespodziankę godło, flaga, stolica, hymn Polski.
3. Wprowadza do tematu poprzez wysłuchanie hymnu UE Oda do radości .
Nauczyciel informuje, że UE ma również swoją flagę, a wygląd jej dzieci
poznają gdy ułożą ją z pociętych części niebieskiego kartonu z 12 żółtymi
gwiazdkami.
4. Po ułożeniu flagi nauczyciel wyjaśnia, że gwiazdki symbolizują wizerunek
Matki Bożej, której głowa otoczona jest właśnie takimi złotymi gwiazdkami.
5. Dzieli grupę na 3 zespoły wg wylosowanych flag państw: Francja, Niemcy,
Włochy.
6. Rozdaje koperty z zadaniami, na kopercie znajduje się flaga państwa, z
którym zostały zidentyfikowane osoby do danego zespołu. Poleca otworzyć
koperty i wykonać zadania.
7. Zadanie pierwsze jednakowe dla każdego zespołu. Na tablicy nauczyciel
zamieszcza dużą, konturową mapę Europy, poleca każdemu zespołowi
zamalować kontur swojego państwa, dopasować i przypiąć do konturu
Europy. Sam zamalowuje kontur Polski.
8. Zadanie drugie różne dla każdego zespołu:
I zespół Francja dzieci rozwiązują krzyżówkę
II zespół Niemcy porządkują litery wg symboli
III zespół Włochy składają w całość zestaw pociętych tabliczek wg kolorów
i rozcięć
9. Nauczyciel prosi przedstawicieli grup o prezentację efektów pracy.
10. Zaprasza do zabawy pt. Podróż pociągiem . Nauczyciel zabiera kolejno
do pociągu dziecko, które wymienia nazwy kojarzące się z państwem, w
którym zatrzymuje się pociąg np., stacja Francja- Paryż, wieża Eiffla,
ślimaki, żaby, moda.
11. Na zakończenie proponuje ponownie usiąść w kręgu, rozdaje flagi
wybranych państw, dzieci rozpoznają je, nazywają i wbijają w plastelinową
górę, na której króluje flaga UE. W czasie zabawy słychać hymn UE.
VII LITERATURA
Wiadomości przedszkolaka pazdziernik 2004
Materiały z warsztatów pt. Jak realizować edukację europejską w przedszkolu i
w klasach I III."
Opracowała
Lucyna Smolik
ZSS - Przedszkole Publiczne w
Targanicach