|
:: "Czy w XXI wieku potrzeba odwagi, by przyznać się do własnej narodowości....?" - scenariusz lekcji języka polskiego.
Cele lekcji:
Wiadomości:
- poznajemy losy bohatera opowiadania M. Dąbrowskiej Marcina
Kozery
- wyjaśnienie znaczenia pojęć patriotyzm,
internacjonalizm, nacjonalizm, szowinizm, kosmopolityzm
Umiejętności:
- rozwija umiejętność analizowania utworu
literackiego
- formułuje samodzielnie wnioski i
uogólnienia
- opisuje swoje uczucia i przeżycia
Postawy:
-
dostrzega potrzebę pielęgnowania tradycji i wartości
narodowych
- uczy się tolerancji wobec innych narodów,
ich odrębności
Metody:
- praca z tekstem
- problemowa
- linia
czasu
Formy
pracy:
- praca indywidualna,
- praca w parach
Pomoce dydaktyczne: tekst "Marcin Kozera", karton, kredki, ilustracje zgromadzone przez uczniów, encyklopedia.
TOK LEKCJI:
I
Wprowadzenie:
1.Czynności
porządkowo - organizacyjne.
II
Część główna:
1.
Wskazanie elementów świata przedstawionego.
2. Odwołanie się
do losów Marcina: nieznajomość języka polskiego, przyjście do
szkoły polskiej, wycieczka z Krysią po Londynie - Czym Marcin
chwalił się koleżance?/ jasełka, lekcja geografii./cytaty/
3.
Etapy dojrzewania Marcina do odkrycia prawdy o swojej tożsamości
narodowej.
4. Osoby, które pomogły chłopcu odkryć prawdę o
sobie.
5.Ocena postawy Marcina - praca w parach - zapis notatki
w zeszycie.
6. Odczytanie pracy domowej - wypowiedzi rodziców
na temat: " Z czego jestem dumny jako Polak, Polka?
7. Moja
postawa wobec ojczyzny.... dyskusja.
8. Zapisanie notatki w
formie graficznej:
OJCZYZNA
JA
ŚWIAT
PATRIOTA
JA
INTERNACJONALISTA
SZOWINISTA,
NACJONALISTA
KOSMOPOLITA
9.
Wyjaśnienie nieznanych pojęć.
Kosmopolityzm - postawa oparta
na założeniu, że ojczyzną człowieka jest cały świat,
odznaczająca się biernym stosunkiem do tradycji i kultury,
interesów własnego narodu, państwo jest
zbyteczne.
Internacjonalizm -postawa wyrażająca się w dążeniu
do równouprawnienia, przyjaźni i współpracy wszystkich narodów,
Szowinizm, nacjonalizm - postawa wyrażająca się w
bezkrytycznym stosunku do własnego narodu oraz pogardzie i
nienawiści do innych narodów, uznająca interes własnego narodu za
wartość najwyższą. np. faszyzm
III
Zakończenie:
1. Podsumowanie
lekcji:
- Czy problem Marcina stracił na
aktualności?
2. Praca domowa:
- Czy współcześnie
trzeba mieć odwagę, by przyznać się do polskości?
Dla
chętnych: Co możemy zrobić, by świat był lepszy ,a stosunki
międzyludzkie uległy poprawie?
4. Pochwała uczniów z pracę
na lekcji.
5 Pożegnanie klasy