SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MUZYKI DLA KLASY V
Prowadzący: Teodozja Kulesza
Czas trwania: 45min
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 10
TEMAT: Przedtakt i tajemnicze muzyczne znaki. Zastosowanie przedtaktu, repetycji, volty, da capo al fine i fermaty
Cel ogólny:
Poznanie przez ucznia znaków muzycznych takich jak volta, fermata, da capo al. Fine.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- śpiewa piosenkę Na wędrówkę,
- wyjaśnia znaczenie terminów: przedtakt, fermata, volta, repetycja, da capo al fine,
- rozpoznaje w zapisie nutowym poznane oznaczenia pisowni muzycznej i określa ich funkcje,
- gra na instrumencie utwór utrwalający znajomość omawianych oznaczeń pisowni muzycznej.
Podstawa programowa:
I.1.1.a, I.2.1.c, II.1.1, II.2.1/2, II.2.3
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa
Metody pracy:
- śpiewanie,
- granie na instrumentach,
- praca z tekstem źródłowym,
- rozmowa nauczająca (pogadanka).
Środki dydaktyczne:
Podręcznik Lekcja muzyki 5 (s. 17-21)
Zeszyt ćwiczeń Lekcja muzyki 5 (s. 14-16)
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
- czynności organizacyjne- sprawdzenie obecności
- przygotowanie przyborów szkolnych
- sprawdzenie pracy domowej
- podanie tematu, zapoznanie uczniów z celami lekcji
Faza realizacyjna:
Nauka piosenki Na wędrówkę (podręcznik, s. 17).
• Nauczyciel prezentuje utwór uczniom.
• Dzieci ćwiczą refren piosenki.
• Prowadzący wykonuje zwrotki, a uczniowie włączają się podczas refrenu.
• Nauczyciel i dzieci wspólnie śpiewają całą piosenkę.
Nauczyciel, wspierając się tekstem podręcznika (s.18), wyjaśnia, na czym polega przedtakt oraz jaki ma on wpływ na ostatni takt utworu. Może również polecić uczniom, aby wykonali – gestodźwiękami lub tataizacją – zapis nutowy towarzyszący objaśnieniom w podręczniku.
Określenie zależności między przedtaktem a ostatnim taktem utworu (podręcznik, s. 18, ćwiczenie 1., zeszyt ćwiczeń, s. 14–15, ćwiczenia wstępne, 1. i 2.).
Nauczyciel wykorzystuje tekst podręcznika i wyjaśnia, do czego służą repetycja oraz volty (podręcznik, s. 18, 19, 20). Następnie uczniowie mogą wykonać – instrumentalnie lub za pomocą solmizacji – fragmenty muzyczne ilustrujące oba pojęcia.
Wykonanie refrenu piosenki Na wakacje oraz określenie różnic między pierwszą a drugą voltą (podręcznik, s. 18, ćwiczenie 2.).
Odczytanie i wyjaśnienie znaczenia nowo poznanych symboli muzycznych w zapisie nutowym (podręcznik, s. 20, ćwiczenie 3.).
Nauczyciel, wyzyskując materiał podręcznikowy, tłumaczy uczniom, co oznacza określenie da capo al fine oraz o czym informuje znak fermaty (podręcznik, s. 20, 21).
Nauka utworu Na skróty (podręcznik, s. 21).
- Nauczyciel i uczniowie analizują zapis utworu, określają funkcje zastosowanych oznaczeń muzycznych.
- Dzieci wykonują utwór na instrumentach, z zastosowaniem nowo poznanych symboli muzycznych.
Faza podsumowująca:
Zadanie domowe:
Wykonaj ćwiczenia 3. i 4. ze s. 15 i 16 zeszytu ćwiczeń.