style uczenia się

7


mgr Jolanta Kacalak

nauczyciel ZG Nr 3

w Dzierżoniowie


KONSPEKT LEKCJI

STYLE UCZENIA SIĘ”


CELE LEKCJI:

1. Zaznajomienie uczniów ze stylami uczenia się;

2. Wskazanie uczniom potrzeby znajomości stylów uczenia się, ;

3. Uświadomienie uczniom jak wiele zależy od nas samych, gdy jesteśmy „czegoś” świadomi.

METODA: dyskusja, praca indywidualna , burza mózgów ;

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ankieta , kwestionariusz, długopis.


TOK LEKCJI:

Cz. I

Początek lekcji :

-Można podjąć dyskusję Czy chcecie poznawać świat takim jakim jest, czyli w sposób otwarty, czy utwierdzać raz ukształtowane nastawienie? Czy chcecie się uczyć w oparciu o własne doświadczenia, czy raczej korzystać z wiedzy innych A może jedno i drugie ?. Czy sposób w jaki się uczycie jest dobry? Czy daje pożądane efekty?.


CZ.II. Rozdajemy ankiety. Uczniowie wypełniają je indywidualnie.


ANKIETA - „INDYWIDUALNY STYL UCZENIA SIE’ /załącznik 1 /


INSTRUKCJA: poniżej masz 5 zestawów zadań. W każdym zestawie wybierz najwyżej dwa stwierdzenia, z którymi się zgadzasz i rozdziel pomiędzy nie 4pkt.

Możesz przyznać wszystkie 4pkt jednemu z nich lub dać po 2pkt każdemu , lub jednemu 1pkt, a drugiemu 3 pkt.


Wyniki : załącznik 2


Nauczyciel : czyta /przedstawia/ opis „Czterech stylów uczenia się człowieka”.


Załącznik 3


Cz. III. Dyskusja.

Nauczyciel:

Po wypełnieniu kartek możemy spytać uczniów o to np. : czy się zgadzają z wynikami , czy wyzwoliły w nich refleksje kim są, jaki jest ich styl , do czego dążą . Można spróbować dokonać oceny – jakich mamy uczniów w klasie , jaki styl nauki preferują, który przeważa, który uważają /wydaje się / za właściwy ? itp.



ZAŁĄCZNIK 1 ANKIETA „INDYWIDUALNY STYL UCZENIA SIĘ”


INSTRUKCJA: poniżej znajduje się pięć zestawów zadań. W każdym zestawie wybierz najwyżej dwa stwierdzenia, z którymi się zgadzasz i rozdziel pomiędzy te stwierdzenia 4 pkt. Możesz przyznać wszystkie 4 pkt. jednemu stwierdzeniu, lub po 2 pkt. - dwom , lub jednemu 1pkt a drugiemu 3 pkt.


CZ I

1. Lubię szybko działać, nawet bez rozważenia wszystkich możliwych

konsekwencji.

2. Lubię skrupulatnie przygotować się do działania.

3. Lubię idee i teorie.

4. Lubię, żeby działanie było użyteczne.

CZ II.

5. Często w działaniu kieruję się intuicją.

6. Wnikliwie obserwuję świat.

7. Problemy rozwiązuje drogą logicznego rozumowania.

8. Robię wszystko, aby problem rozwiązać do końca.

CZ III.

9. Cieszę się prowadząc wiele interesujących rozmów.

10. Częściej słucham niż mówię.

11. Często widzę słabości i niekonsekwencję w argumentach innych.

12. W dyskusji jestem realistą, nie toleruję spekulacji myślowych.

CZ IV.

13. Chętnie wypróbowuję nowe pomysły

14. Lubię podejmować decyzje po rozważeniu wszystkich za i przeciw.

15. Lubię działać według określonych zasad.

16. Zmierzam prosto do celu .

Cz. V.

17. Szybko nudzi mnie rutynowa praca.

18. Nie lubię się spieszyć z wykonywaniem zadań.

19. Polegam tylko na moich własnych pomysłach.

20. Jestem konsekwentny/a/ i wytrwały/a/.


Wypełnij:

Nr. pyt

Pkt

Nr. pyt

Pkt

Nr. pyt

Pkt

Nr. pyt

Pkt

Nr. pyt

Pkt

Suma

Styl

1


5


9


13


17



A

2


6


10


14


18



O

3


7


11


15


19



T

4


8


12


16


20



P


ZAŁĄCZNIK 2

S
TYLE UCZENIA SIĘ;

Aktywny innowator:

Refleksyjny obserwator;

Abstrakcyjny teoretyk

Zdroworozsądkowy praktyk




ZAŁĄCZNIK 3 OPIS CZTERECH STYLÓW UCZENIA SIĘ



AKTYWNY UCZESTNIK

Angażuje się w pełni i bez uprzedzeń w nowe doświadczenia. Cieszy się tym, co dzieje się tu i teraz i jest szczęśliwy mogąc uczyć się poprzez doświadczenia. Jest otwarty, nie sceptyczny i to powoduje, że reaguje entuzjastycznie na wszystko co nowe. Jego filozofia: wszystkiego spróbować co najmniej raz. Wydaje się najpierw działać, a potem rozważać konsekwencje. Podchodzi do problemów stosując metod burzy mózgów. Kiedy tylko [podniecenie jednym sposobem aktywności opada , natychmiast przystępuje do szukania nowej. Kocha wyzwania, ale nie ma cierpliwości do wymagającego żmudnej pracy wdrażania nowych rozwiązań. Lubi prace z ludźmi, ale ma tendencję skupiania uwagi na sobie.



OBSERWATOR

Lubi stać z boku, zastanawiając się nad doświadczeniami i przyglądając się im z wielu innych perspektyw. Zbiera dane z różnych źródeł, Także z własnych obserwacji. Woli najpierw wszystko dokładnie przemyśleć, zanim zdecyduje się na wnioski. Jego filozofia to: być uważnym i odpowiedzialnym. Jest człowiekiem stale rozważającym wszystkie możliwe aspekty, zanim podejmie jakiekolwiek działania. Woli podczas spotkań i dyskusji siedzieć za plecami innych. Słucha uważnie co maja do powiedzenia , zanim przedstawi własny punkt widzenia. Ma tendencję do chłodnego dystansu w stosunku do ludzi, ale jest tolerancyjny. W jego działaniu mieści się zarówno analiza doświadczenia własnego, jak innych. Bierze pod uwagę zarówno przeszłe, jak obecne doświadczenia.



TEORETYK

Wszystkie informacje zbiera w jedną, spójną i logicznie brzmiącą całość. Rozważa problemy krok po kroku, stosując metody logicznego myślenia. Łączy odległe fakty w spójną logiczną teorię. Ma skłonności do perfekcjonizmu. Bardzo lubi analizować i syntetyzować. Interesują go podstawowe zasady, aksjomaty, teorie, modele, myślenie systemowe. Jego filozofia wyraża się w przekonaniu, że: dobre jest to, co jest logiczne. Najczęściej zadawane przez niego pytania to: czy to ma sens?, jak ma się jedno do drugiego?, jakie są przesłanki?,. Myśli niezależnie, analitycznie, racjonalnie i obiektywnie. Nie znosi subiektywności i wielozna- czności. Jego podejście do problemów jest wyłącznie logiczne. Całkowicie odrzuca podejście intuicyjne.



PRAGMATYK

Interesuje się wypróbowaniem idei, teorii i technik w praktyce. Eksperymentuje, wdraża, stosuje. Jest typem ucznia, który wraca z lekcji tryskając nowymi pomysłami i chce je natychmiast wypróbować w życiu. Lubi posuwać się naprzód, działa szybko i z dużą pewnością siebie. Niecierpliwi się podczas ‘ przelewania z pustego w próżne’, podczas różnego rodzaju dyskusji nastawianych na poszukiwanie różnorodnych rozwiązań. Nie buja w obłokach, podejmuje praktyczne decyzje i rozwiązuje problemy w praktyce. Podchodzi do problemów i możliwości jak do wyzwania . Jego filozofia: jest zawsze lepsze wyjście, lepsza droga. lepsze rozwiązanie, oraz „jeśli coś sprawdza się w praktyce, jest dobre”.



