Scenariusz zajęć języka angielskiego
OPRACOWANIE I REALIZACJA : Kinga Jóźwiak, Karolina Machowska,
Aneta Popławska
DATA : 09.12.2009
MIEJSCE : Szkoła Podstawowa nr 3 w Płocku
KLASA : 4 B
OPIEKUN : mgr A. Orłowska
CZAS TRWANIA : 45 min
TEMAT DNIA : ,,What are these? What are those?”
CELE OPERACYJNE:
DYDAKTYCZNE
Uczeń nazywa wybrane owoce w jęz. angielskim.
Uczeń potrafi tworzyć liczbę mnoga rzeczowników według określonych zasad.
Uczeń buduje pytania: ,,What are these/ those?” zgodnie z poznaną regułą.
Uczeń zna nazwy kolorów w jęz. angielskim.
WYCHOWAWCZE
Uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć.
Uczeń współpracuje z nauczycielem w czasie zajęć.
METODY AKTYWNOŚCI (wg R. Więckowskiego):
INFORMACYJNE:
wyjaśnienie werbalne
wyjaśnienie ilustrowane
opis z wykorzystaniem pomocy graficznych
HEURYSTYCZNE:
elementy dyskusji
elementy dialogu
FORMY AKTYWNOŚCI (wg R. Więckowskiego):
aktywność w parach
aktywność grupowa- z całą klasą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE (wg R. Więckowskiego):
KONWENCJONALNE:
podręcznik, zeszyt ćwiczeń, płyta CD
obrazki z owocami
karty pracy
reguły stosowania określeń ,,these” i ,,those”.
PRZBIEG :
CZĘŚĆ WSTĘPNA:
Czynności organizacyjno-porządkowe (powitanie, sprawdzenie listy obecności oraz przygotowania do zajęć). Sprawdzenie pracy domowej – ćw. 5 str. 17.
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA:
Praca w parach- losowanie karteczek z ilustracjami wcześniej poznanych owoców (ZAŁĄCZNIK 1). Zadaniem każdej grupy jest zapisanie jego nazwy w języku angielskim oraz utworzenie liczby mnogiej. Następnie poszczególni uczniowie zapisują poprawne odpowiedzi na tablicy (ćw. 3a. str. 23 – ZAŁĄCZNIK 2). Wysłuchanie nagrania z poprawną wymową utworzonych rzeczowników, powtarzanie chóralne i przepisanie ich do zeszytu (ćw. 3b. str. 23).
Wprowadzenie zasady stosowania określeń: ,,these” i ,,those” :
,,these”- stosujemy, gdy przedmioty w liczbie mnogiej znajdują się blisko
,,those”- używamy, gdy przedmioty (liczba mnoga) są daleko.
Wykonanie ćw. 4 str. 23 – ćwiczenia w układaniu pytań i odpowiedzi z zastosowaniem poznanej zasady, na podstawie ilustracji. Uzupełnienie karty pracy (KARTA PRACY 1) oraz wklejenie jej do zeszytu
Wysłuchanie nagrania i powtarzanie nazw kolorów- ćw. 5a. str. 23.
Ustne nazywanie kolorów koktajli owocowych na podstawie ilustracji
(ćw. 5b. str. 23)
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA:
Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej- ćw. 6 str. 17.
Podsumowanie aktywności i zachowania dzieci.
Pożegnanie.