Ztech SP 4 6 Technika na co dzien Scenariusze MI Temat 1 Spo Ozn

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

1

Moduł I. Informacja, bezpieczeństwo, technologia

TemaT

1.

Poznanie sPosobów oznakowania niebezPieczeńsTw

Dział 1. Zachowanie zasad bezpieczeństwa w życiu codziennym

czas trwania:

2 x 45 minut.

cele ogólne:

czytanie informacji zawartych w znakach, piktogramach i tablicach informacyjnych dotyczących oznakowań zagrożeń

bezpieczeństwa, poznanie zasad bezpiecznych zachowań.

cele szczegółowe (operacyjne):

Uczeń zna i rozumie:

pojęcia: bezpieczeństwo, katastrofa, wypadek, uraz; atest, homologacja, BHP, Państwowa Inspekcja Pracy, park

narodowy, rezerwat przyrody, środowisko, piktogram;

znaki bezpieczeństwa, tablice ewakuacyjne, znaki ochrony przeciwpożarowej, znaki z grupy ochrony i higieny pracy,

znaki informacyjno-turystyczne i przyrodnicze, znaki bezpieczeństwa w górach i nad wodą;

zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego zachowania się w określonych sytuacjach niosących zagrożenie życia

i zdrowia;

zasady kompletowania ekwipunku i sposobu oznakowania się podczas wycieczek.

Uczeń stosuje w praktyce:

posługuje się właściwą terminologią w zakresie opisywania treści i znaczenia znaków, piktogramów i zjawisk zwią-

zanych z bezpieczeństwem;

identyfikuje i nazywa grupy znaków, odszukuje je na planach obiektów budowlanych, odczytuje informacje z tablic

turystycznych;

stosuje się do poleceń bezpieczeństwa zawartych w informacji graficznej i procedury postępowania w określonych

sytuacjach;

kompletuje, oznakowuje i pakuje wyposażenie turysty.

cele wychowawcze:

Nabycie nawyków bezpiecznego i odpowiedzialnego postępowania w życiu codziennym.

zasady, metody, formy pracy:

zasada świadomości i doniosłości oraz zasada wzorca;

pogadanka wstępna, dyskusja dydaktyczna, opis, instruktaż, pogadanka podsumowująca;

praca indywidualna i grupowa, ćwiczenia praktyczne, praca z tekstem i kartami ćwiczeń.

Środki dydaktyczne:

podręcznik;

tablice ze znakami;

karta ćwiczeń;

ilustracje.

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

2

Przebieg lekcji

i. część wstępna

1.

Wprowadzenie do tematyki bezpieczeństwa w życiu codziennym. Oddziaływanie zachowań na stan zdrowia i życia

człowieka.

2.

Odszukanie w podręczniku zagadnień związanych z tematem.

ii. część zasadnicza

1.

Wprowadzenie nowych pojęć, objaśnienie ich znaczenia.

2.

Zidentyfikowanie kategorii znaków ewakuacyjnych, opis graficzny znaków.

3.

Wyjaśnienie znaczenia poszczególnych grup znaków.

Ćwiczenia dla uczniów:

Zadania 1.1, 1.2, 1.3 z podręcznika – objaśnienie poleceń, kontrola w trakcie pracy, omówienie poprawności wykona-

nia zadań, ocena zadań.

4.

Omówienie zagadnień związanych z BHP. Nadzór i kontrola nad przestrzeganiem przepisów. Znaczenie znaków

z grupy ochrony i higieny pracy (informacyjne i uzupełniające).

Ćwiczenia dla uczniów:

Zadania 1.5, 1.6 z podręcznika – objaśnienie poleceń, kontrola w trakcie pracy, omówienie poprawności wykonania

zadań, ocena zadań.

5.

Omówienie zasad kompletowania ekwipunku wycieczkowego. Zasadność oznakowania ubioru elementami odblas-

kowymi. Pakowanie plecaka (pokaz i instruktaż).

Ćwiczenie dla uczniów:

Zadanie1.7 z podręcznika – objaśnienie poleceń, kontrola w trakcie pracy, dyskusja dotycząca rozwiązania zadania

przez uczniów, ustalenie poprawności rozwiązania problemu.

6.

Objaśnienie oznakowań i tablic turystycznych.

7.

Podanie sposobu obliczania długości szlaków turystycznych na podstawie tablic informacyjnych.

Czas potrzebny do przebycia szlaku na tablicy informacyjnej jest podawany w godzinach.

Obliczeń dokonuje się w następujący sposób:

4 km odpowiadają 1 godz marszu + 20 min na każde 100 m wzniesienia

lub

+ 5 min na każde 100 m zejścia

8.

Dyskusja dotycząca rozumienia zasad przestrzeganych na szlakach turystycznych (po zapoznaniu się z zapisami

w podręczniku).

Ćwiczenia dla uczniów:

Zadania 1.9, 1.10 z podręcznika – objaśnienie poleceń, kontrola w trakcie pracy, omówienie poprawności wykonania

zadań, ocena zadań.

iii. część podsumowująca

1.

Uporządkowanie wiedzy nabytej na lekcji. Karta ćwiczenia utrwalającego wiedzę.

2.

Ocena pracy uczniów.

3.

Porządkowanie stanowisk pracy.

