13 Wykonywanie różnych rodzajówmasażu leczniczego

background image

___________________________________________________________________________

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Wojciech Szuper






Wykonywanie różnych rodzajów

masażu leczniczego

322[12].Z2.04





Poradnik dla nauczyciela






















































Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
lek. med. Ewa Rusiecka
lek. med. Konrad Szymczyk


Opracowanie redakcyjne:
mgr Wojciech Szuper



Konsultacja:
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa








Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[12].Z2.04.
„Wykonywanie różnych rodzajów masażu leczniczego”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu technik masażysta.

























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

12

5.1. Masaż izometryczny

12

5.1.1. Ćwiczenia

12

5.2. Masaż metodą Shantali

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Masaż centryfugalny

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

5.4. Masaż kontralateralny

18

5.4.1. Ćwiczenia

18

5.5. Masaż przyrządowy

20

5.5.1. Ćwiczenia

20

5.6. Balneologia i hydroterapia

22

5.6.1. Ćwiczenia

22

5.7. Masaż w środowisku wodnym

24

5.7.1. Ćwiczenia

24

5.8. Technika wykonywania poszczególnych metod masażu leczniczego

26

5.8.1. Ćwiczenia

26

5.9. Rodzaje i obsługa aparatury do wykonywania masażu

przyrządowego

27

5.9.1. Ćwiczenia

27

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

29

7. Litaratura

42

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

technik masażysta.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać, aby bez
problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:

pokaz,

ćwiczenie praktyczne,

metoda projektu,

metoda przewodniego tekstu,

analiza przypadku,

inscenizacja,

dyskusja.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4
























Schemat układu jednostek modułowych

322[12].Z2

Masaż leczniczy

322[12].Z2.01

Badanie i diagnozowanie pacjenta/klienta

dla potrzeb masażu leczniczego

322[12].Z2.02

Wykonywanie drenażu limfatycznego

322[12].Z2.03

Wykonywanie masażu segmentarnego

322[12].Z2.04

Wykonywanie różnych rodzajów

masażu leczniczego

322[12].Z2.05

Dobieranie rodzaju masażu do jednostek

chorobowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

przeprowadzać wywiad z pacjentem/klientem,

korzystać z różnych źródeł informacji,

posługiwać się wiedzą dotyczącą zasad wykonywania masażu klasycznego.

stosować zasady metodyki w masażu klasycznym,

wykonywać w prawidłowy sposób techniki z masażu klasycznego,

wyznaczać kierunek prowadzenia ruchu w masażu klasycznym,

wyjaśniać wpływ masażu klasycznego na organizm człowieka,

określać wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu klasycznego płynnie
i z odpowiednią siłą,

wykonywać techniki masażu klasycznego,

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

przedstawić możliwości zastosowania masażu izometrycznego,

ustalić siłę mięśni według skali Lovetta,

określić wskazania i przeciwwskazania do masażu izometrycznego,

zastosować metodykę i zasady masażu izometrycznego,

wykonać masaż izometryczny,

określić wskazania i przeciwwskazania do masażu metodą Shantali,

zastosować metodykę i zasady masażu metodą Shantali,

wykonać masaż metodą Shantali,

określić zasady wykonywania masażu centryfugalnego,

określić wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu centryfugalnego,

wykonać masaż centryfugalny,

wymienić podstawy anatomiczne i fizjologiczne do masażu kontralateralnego,

określić wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu kontralateralnego,

wykonać masaż kontralateralny,

określić wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu przyrządowego,

dobrać aparaturę do stosowania masażu przyrządowego,

wykonać masaż za pomocą aparatu wibracyjnego,

wykonać masaż za pomocą aparatu podciśnieniowego,

określić zasady wykonywania masażu w środowisku wodnym,

określić wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu w środowisku wodnym,

wykonać masaż leczniczy w środowisku wodnym z wykorzystaniem przyrządów
i przyborów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Technik masażysta 322[12]

Moduł:

Masaż leczniczy 322[12].Z2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie różnych rodzajów masażu leczniczego

322[12].Z2.04

Temat: Masaż izometryczny.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania masażu izometrycznego

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu izometrycznego,

dostosować stanowisko pracy do wykonania zabiegu masażu izometrycznego,

zastosować wszystkie techniki potrzebne do wykonania masażu izometrycznego,

ułożyć pacjenta/klienta w prawidłowej pozycji, zapewniającej pełne rozluźnienie
i zrelaksowanie,

pouczyć pacjenta/klienta na temat wykonywanego zabiegu,

zastosować płynnie i miękko chwyty wykorzystywane w masażu izometrycznym,

wykonać w odpowiednim tempie oraz z odpowiednią siłą techniki masażu
izometrycznego,

dostosować wykonanie zabiegu od początku do końca w przepisowym czasie.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.


Środki dydaktyczne

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego,

przybory i środki potrzebne do wykonania masażu izometrycznego,

stanowiska do wykonania masażu izometrycznego,

pytania prowadzące.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w grupach 2 osobowych.


Czas:
4 godziny dydaktyczne.

Zadanie dla ucznia

Wykonaj masaż izometryczny grzbietu na wybranej przez siebie grupie mięśniowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego.
4. Podział grupy uczniów na pary.

Faza właściwa

Praca metodą tekstu przewodniego.


Faza I
Informacje

Pytania prowadzące:

1. Jakie techniki stosujemy w masażu izometrycznym?
2. W jakim ułożeniu ma być pacjent/klient w trakcie zabiegu?
3. Jaką funkcję ma spełniać masaż izometryczny?
4. Jaki jest czas przeznaczony na wykonanie masażu izometrycznego?
5. Jakie są zasady stosowane w masażu izometrycznym?
6. Jaka jest kolejność wykonywania poszczególnych faz w masażu izometrycznym?
7. Jaki jest czas przeznaczony dla poszczególnych faz w masażu izometrycznym?
8. Jakie

przeciwwskazania

może

mieć

pacjent/klient

do

wykonania

masażu

izometrycznego?

9. Jaka jest liczba zabiegów w serii masażu izometrycznego?
10. Jaki jest cel i zadanie każdego z etapów w masażu izometrycznym?

Faza II
Planowanie

Uczniowie określają:

1. W jaki sposób przygotować stanowisko do wykonania masażu izometrycznego?
2. Jak długo ma trwać zabieg?
3. Jakie pytania należy zadać pacjentowi w ramach wywiadu przed przystąpieniem do

wykonywania masażu izometrycznego?


Faza III
Ustalenie
1. Uczniowie wykonując zabieg na sobie nawzajem poznają, z jaka siłą i w jakim tempie

należy wykonywać poszczególne chwyty.

2. Uczniowie dopasowują stanowiska pracy, czyli stoły do masażu do własnych potrzeb

(wysokość stołu do masażu),

3. Uczniowie określają wpływ masażu izometrycznego na organizm człowieka.
4. Uczniowie nabywają umiejętność rozplanowania zabiegu w odpowiednim czasie.
5. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń.

Faza IV
Wykonanie

1. Uczniowie po odpowiednim przygotowaniu metodycznym rozpoczynając prace

w parach.

2. Uczniowie wykonują zabieg zgodnie ze schematem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Faza V
Sprawdzanie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonywanych technik i chwytów.
2. Po zakończonym zabiegu uczniowie otrzymują informacje od nauczyciela o poprawności

lub też o popełnianych błędach w trakcie wykonywania i otrzymują ewentualną korektę.

3. Uczniowie sprawdzają poprawność wykonywanego zabiegu obserwują jak masaż

izometryczny poprawnie wykonuje nauczyciel.

Faza VI
Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które części wykonywania zabiegu sprawiły

im trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zajęcia, wskazać, jakie umiejętności
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Technik masażysta 322[12]

Moduł:

Masaż leczniczy 322[12].Z2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie różnych rodzajów masażu leczniczego

322[12].Z2.04

Temat: Masaż kontralateralny.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania masażu kontralateralnego.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zastosować prawidłową technikę ruchów i chwytów,

wykonać ruchy zachowując odpowiednią kolejność,

zastosować zasady higieny pracy,

zachować prawidłową postawę podczas pracy,

utrzymać ład i porządek na stanowisku pracy,

wykonać masaż kontralateralny kończyny dolnej.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

instruktaż,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

stoły do masażu,

prześcieradła,

wałki, kliny,

preparaty do masażu,

środki wspomagające masaż,

plansze z układem nerwowym,

plansze z układem krążenia,

plansze z układem mięśniowym.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w grupach 2 osobowych.


Czas:
4 godziny dydaktyczne.

Zadanie dla ucznia

Wykonaj masaż kontralateralny kończyny dolnej.


Przebieg zajęć
Faza wstępna:
1. Podanie tematu i celu zajęć
2. Nawiązanie do znanych wiadomości:

wskazania

i

przeciwwskazania

do

wykonywania

masażu

klasycznego

i kontralateralnego,

zasady wykonywania masażu kontralateralnego,

sposób przygotowania technika masażysty do pracy,

sposób przygotowania pacjenta/klienta do zabiegu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Instruktaż wstępny:
1. Nauczyciel przeprowadza pokaz masażu kontralateralnego, w trakcie którego:

podaje kolejność technik i chwytów,

zwraca uwagę na technikę wykonywanych ruchów,

zwraca uwagę na siłę i czas wykonywania masażu.


Instruktaż bieżący:
1. Uczniowie przeprowadzają pierwszą próbę wykonania masażu kontralateralnego.
2. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i koryguje ewentualne błędy.
3. Nauczyciel chwali osiągnięcia słuchaczy motywując ich do dalszej pracy.

Instruktaż końcowy:
1. Dokonanie analizy trudności.
2. Samoocena uczniów.
3. Udzielenie odpowiedzi na pytania słuchaczy.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowa ankieta dotycząca sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA

5.1. Masaż izometryczny

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj napięcie izometryczne mięśni w różnych partiach ciała (na co najmniej trzech

mięśniach).


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na znajomość położenia mięśni i ich
przyczepów, a także na sposoby jakimi uczniowie starają się uzyskać napięcie izometryczne
mięśnia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać drugą osobę z grupy do wykonania ćwiczenia,
2) wyjaśnić na czym polega napięcie izometryczne mięśni,
3) skonsultować

wspólnie

z

kolegą/koleżanką

sposoby

wywoływania

napięcia

izometrycznego u pacjenta,

4) rozróżnić różne rodzaje napięć mięśniowych,
5) znaleźć optymalne pozycje do tego aby jak najlepiej można było wykonać ćwiczenie,
6) nawiązać pozytywny kontakt z pacjentem/klientem.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

stół do masażu,

przynajmniej dwa czyste prześcieradła,

środki poślizgowe do masażu,

środki myjące i dezynfekcyjne do rąk,

atlas anatomiczny,

plansze z układem mięśniowym człowieka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Ćwiczenie 2

Wykonaj na wybranym przez siebie odcinku ciała pacjenta/klienta masaż izometryczny.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na dokładność w wykonywaniu technik
i ruchów podczas wykonywania masażu izometrycznego


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować na czym polega napięcie izometryczne mięśni,
2) znaleźć takie pozycje, w których możliwe będzie jak najlepsze uzyskanie efektu napięcia

izometrycznego mięsni,

3) rozpoznać reakcje pacjenta w czasie wykonywania masażu izometrycznego,
4) wykonać masaż izometryczny.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

stoły do masażu,

przynajmniej dwa czyste prześcieradła,

środki poślizgowe do masażu,

środki myjące i dezynfekujące do rąk,

atlas anatomiczny,

tablice z modelami człowieka (mięśniami).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Masaż metodą Shantali


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Opisz masaż grzbietu w metodzie Shantali. Scharakteryzuj poszczególne fazy masażu

i opisz końcowy etap masażu.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na wyszczególnienie faz podczas
wykonywania masażu grzbietu u dziecka. Należy też szczególnie uczulać uczniów na to, że
praca z małymi dziećmi jest o wiele trudniejsza pod względem nawiązania z małym
pacjentem kontaktu. Ważne jest, aby kłaść nacisk na znajomość przeciwwskazań, co
w przyszłości może wykluczać prawdopodobieństwo popełnienia błędu przez technika
masażystę.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić sposób i metodykę przeprowadzania masażu Shantali,
2) opisać jak wygląda wykonywanie masażu grzbietu w metodzie Shantali,
3) scharakteryzować poszczególne etapy masażu,
4) uzasadnić cel ćwiczeń rozluźniających jako końcowego etapu masażu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

długopis i kartka,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Określ kolejność wykonywania czynności w masażu metodą Shantali.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na poprawne wynotowanie jak
największej ilości wskazówek metodycznych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym masażu metodą Shantali,
2) określić kolejność czynności wykonywanych podczas masażu,
3) zaprezentować efekty na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Środki dydaktyczne:

długopis i kartka,

poradnik dla ucznia.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Masaż centryfugalny


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj masaż centryfugalny na wybranym stawie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na dokładność wykonywania masażu
przez uczniów.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady przeprowadzania masażu centryfugalnego,
2) wykonać poszczególne fazy masażu centryfugalnego,
3) nawiązać kontakt z pacjentem/klientem.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

stół do masażu,

co najmniej dwa czyste prześcieradła,

środki wspomagające masaż,

środki myjące i dezynfekujące do rąk.

Ćwiczenie 2

Wykonaj masaż centryfugalny na stawie kolanowym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na złożoność stawu kolanowego oraz na
dokładność wykonania masażu.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić wszystkie wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu

centryfugalnego,

2) określić jakie środki należy wykorzystać do wykonania masażu centryfugalnego,
3) nawiązać kontakt z pacjentem/klientem,
4) przeprowadzić wywiad z pacjentem/klientem,
5) wykonać masaż.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

stół do masażu,

co najmniej dwa czyste prześcieradła,

środki wspomagające masaż,

środki myjące i dezynfekujące do rąk.



















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.4. Masaż kontralateralny


5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj masaż kontralateralny.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na bardzo dokładne ustawianie
pacjentów

w

pozycjach

najodpowiedniejszych

do

wykonania

zabiegu

masażu

kontralateralnego. Należy też szczególnie kłaść nacisk na jak najbardziej relaksacyjne
ułożenie.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyjaśnić na czym polega działanie masażu kontralateralnego,
2) określić wszystkie zasady jakie dotyczą wykonywania masażu kontralateralnego,
3) przygotować pacjenta/klienta do wykonania masażu,
4) wykonać masaż kontralateralny.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

stół do masażu,

co najmniej dwa czyste prześcieradła,

środki poślizgowe i wspomagające masaż,

środki dezynfekujące.


Ćwiczenie 2

Wykonaj masaż kontralateralny, kończyny dolnej, zwracając uwagę na płynność

wykonywanych ruchów, siłę oraz czas wykonywania całego zabiegu, tempo wykonywania
technik, odczucia pacjenta.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na bardzo płynne, i mocne
wykonywanie technik. Pacjenci/klienci muszą być ułożeni w szczególnie komfortowej
pozycji zapewniającej maksymalne rozluźnienie mięśni oraz wpływ na kończynę przeciwną.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić metodykę wykonywania masażu kontralateralnego,
2) wyjaśnić w jaki sposób ułożyć osobę masowaną w optymalnej pozycji do wykonania

zabiegu masażu kontralateralnego,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

3) wyjaśnić jak działa masaż kontralateralny na ustrój człowieka,
4) zastosować odpowiednią siłę masażu,
5) nawiązywać kontakt z pacjentem/klientem.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

stół do masażu,

środki poślizgowe i wspomagające masaż,

dwa czyste prześcieradła,

mydło do umycia rąk przed i po wykonaniu ćwiczenia,

ręczniki papierowe jednorazowe do wysuszenia rąk po umyciu.
















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.5. Masaż przyrządowy


5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Porównaj działanie masażu przyrządowego oraz tradycyjnego masażu klasycznego

ręcznego.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na przebieg dyskusji i notowanie
powstających wniosków.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyjaśnić na czym polega wykonywanie masażu przyrządowego,
2) wyjaśnić pacjentowi zastosowanie i działanie masażu przyrządowego,
3) porównać masaż klasyczny z masażem przyrządowym,
4) określić zasady wykonywania i posługiwania się sprzętem specjalistycznym do masażu

przyrządowego.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne

poradnik dla ucznia,

kartka i długopis.


Ćwiczenie 2

Określ wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu przyrządowego

w rożnych rodzajach masaży specjalnych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić na czym polega wykonywanie masażu przyrządowego,
2) wyjaśnić wskazania do zastosowania masażu przyrządowego,
3) wyjaśnić przeciwwskazania do stosowania masażu przyrządowego,
4) określić różne rodzaje aparatów i urządzeń do wykonywania masaży specjalnych.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja,

ćwiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

kartka i długopis.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.6. Balneologia i hydroterapia

5.6.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wyjaśnij dlaczego zabiegi hydroterapeutyczne są ważnym elementem w procesie

leczenia i usprawniania człowieka.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na działanie hydroterapii na ustrój
człowieka.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić metodykę wykonywania zabiegów hydroterapeutycznycznych,
2) określić wskazania do wykonywania zabiegów hydroterapeutycznycznych,
3) określić przeciwwskazania do wykonywania zabiegów hydroterapeutycznycznych,
4) przedstawić wpływ wody o różnej temperaturze na organizm człowieka,
5) wyjaśnić działanie ciśnienia wody na organizm człowieka,
6) wyjaśnić cel zabiegów hydroterapeutycznych w procesie leczenia i usprawniania.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

kartka,

długopis,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Scharakteryzuj wpływ balneoterapii na organizm człowieka.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na wszystkie zachodzące procesy
w balneoterapii.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady stosowania balneoterapii,
2) przedstawić wpływ kąpieli solankowych na organizm człowieka,
3) przedstawić wpływ zabiegów borowinowych na organizm człowieka,
4) określić wskazania do stosowania balneoterapii.
5) wyjaśnić zasady metodyczne stosowane w balneoterapii.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,

kartka,

długopis.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

5.7. Masaż w środowisku wodnym

5.7.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj metodykę wykonywania masażu podwodnego ze wskazaniami

i przeciwwskazaniami do stosowania tych zabiegów.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić wskazania do wykonywania zabiegów masażu w środowisku wodnym,
2) określić przeciwwskazania do wykonywania masaży w środowisku wodnym,
3) rozróżnić zabiegi masażu stosowane w środowisku wodnym,
4) wyjaśnić wpływ ciśnienia hydrostatycznego na organizm człowieka,
5) określić oprzyrządowanie potrzebne do wykonywania zabiegów masażu w środowisku

wodnym.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

długopis i kartka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Przedstaw na schemacie kierunek prowadzenia strumienia wody w kąpieli natryskowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na wszystkie zachodzące procesy
w hydroterapii.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić metodykę wykonywania kąpieli natryskowych,
2) określić wskazania do wykonywania kąpieli natryskowych,
3) określić przeciwwskazania do wykonywania kąpieli natryskowych,
4) przedstawić wpływ kąpieli natryskowej na ustrój człowieka,
5) wyjaśnić kierunek prowadzenia strumienia wody.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

schemat ciała człowieka od strony grzbietowej i czołowej,

kolorowe flamastry,

poradnik dla ucznia.













background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

5.8. Technika wykonywania poszczególnych metod masażu

leczniczego

5.8.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj masaż centryfugalny stawu łokciowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na budowę stawu łokciowego
i dokładność wykonywania masażu na „mokro.”


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić metodykę wykonywania masażu centryfugalnego,
2) wykonać techniki masażu klasycznego,
3) wykonać masaż centryfugalny używając wody z mydłem jako środka poślizgowego.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

stół do masażu,

poradnik dla ucznia,

dwa prześcieradła,

woda z mydłem jako środek poślizgowy,

środki wspomagające masaż.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

5.9. Rodzaje i obsługa aparatury do wykonywania masażu

przyrządowego

5.9.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj aparaty do masażu przyrządowego, które służą do wykonywania techniki

wibracji.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wypisać wszystkie aparaty wibracyjne,
2) określić zasady działania przyrządów do masaży specjalnych,
3) scharakteryzować wybrane aparaty.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

długopis i kartka,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wyjaśnij na czym polega masaż pneumatyczny i jaki ma wpływ na organizm.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na budowę stawu łokciowego
i dokładność wykonywania masażu na „mokro.”


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić wskazania i przeciwwskazania do masażu pneumatycznego,
2) scharakteryzować etapy wykonywania masażu,
3) wyjaśnić wpływ masażu pneumatycznego na organizm.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ćwiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Środki dydaktyczne:

długopis i kartka,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie różnych
rodzajów masażu leczniczego”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego,

zadania 4, 8, 9, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. a, 4. b, 5. a, 6. c, 7. b, 8. d, 9. a, 10. d, 11. b,
12. d, 13. b, 14. b, 15. c, 16. a, 17. b, 18. c, 19. b, 20. c.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Zastosować metodykę masażu izometrycznego

A

P

c

2

Dokonać podziału masażu izometrycznego na
etapy

A

P

c

3

Określić środek wspomagający w masażu
Shantali

B

P

a

4

Zanalizować wpływ temperatury wody na
organizm człowieka

C

PP

b

5

Określić wskazania do balneoterapii

B

P

a

6

Określić czas zabiegu balneoterapii

B

P

c

7

Określić zakres wskazań do masażu
synkardialnego

B

P

b

8

Dokonać analizy przyrządów do masażu
specjalnego

C

PP

d

9

Dobrać aparaty do masażu przyrządowego

C

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

10

Wyjaśnić działanie drgań i wibracji w masażu
przyrządowym

A

P

d

11

Dokonać analizy metodycznej masażu
kontralateralnego

A

P

b

12 Określić fazy masażu centryfugalnego

C

P

d

13 Scharakteryzować masaż Shantali

B

P

b

14 Wyjaśnić zastosowanie testu Lovetta

A

P

b

15

Wyjaśnić, na czym polega działanie masażu
izometrycznego

A

P

c

16

Określić sposób wykonywania masażu
izometrycznego

B

P

a

17

Objaśnić temperaturę wody w masażu
podwodnym

C

P

b

18

Dokonać analizy wskazań i przeciwwskazań do
masażu centryfugalnego

C

P

c

19 Określić czas trwania zabiegu

C

P

b

20

Określić zasady wykonywania zabiegów
balneoterapeutycznych

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Masaż izometryczny wykonujemy na

a) mięśniach pozostających przez cały czas w rozluźnieniu.
b) mięśniach pozostających przez cały czas wykonywania zabiegu w napięciu

submaksymalnym.

c) mięśniach napiętych izometrycznie ale tylko w drugiej fazie wykonywania masażu.
d) mięśniach napiętych izotonicznie.


2. Masaż izometryczny wykonuje się w

a) czterech fazach.
b) dwóch fazach.
c) trzech fazach.
d) jednej fazie.


3. Środek poślizgowy wykorzystywany w masażu Shantali to

a) olejek i puder dla niemowląt.
b) talk.
c) krem do masażu.
d) balsam dla dzieci.


4. Krótkotrwała kąpiel zimna

a) wpływa wzmacniająco i pobudzająco.
b) wzmaga napięcia i siłę mięśniową.
c) wywołuje osłabienie.
d) powoduje opóźnienie reakcji nerwowych.


5. Wskazaniami do kąpieli solankowej są

a) stany wymagające zwiększenia odporności organizmu.
b) osłabienie.
c) temperatura powyżej 38

°

C.

d) bóle migrenowe głowy.


6. Czas trwania pierwszej kąpieli solankowej nie może być dłuższy niż

a) 15 minut.
b) 20 minut.
c) 10–12 minut.
d) 6 minut.


7. Masażem synkardialnym można leczyć

a) ostre stany zapalne.
b) zgorzel

cukrzycową,

zgorzel

pochodzenia

miażdżycowego,

zwężające

stwardnienie tętnic, pooperacyjny lub pourazowy obrzęk kończyn oraz żylaki
kończyn.

c) krwawienia i krwotoki.
d) zakażenia ogólne przebiegające z wysoką temperaturą.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

8. Masaż pneumatyczny wykonywany jest przy pomocy

a) rąk masażysty.
b) urządzenia zwanego tangengator.
c) specjalnych przyssawek.
d) specjalnych mankietów dla kończyn górnych i dolnych.


9. Aparat Redor wykorzystywany jest do masowania

a) dużych grup mięśniowych typu uda, podudzi, ramienia i miednicy.
b) małych i drobnych mięśni.
c) okolic stawowych.
d) stóp i dłoni.


10. W czasie masażu wibracyjnego częstotliwość drgań w przyrządzie wynosi

a) od 500 do 700 drgań na minutę.
b) od 500 do 1000 drgań na minutę.
c) od 500 do 5000 drgań na minutę.
d) od 500 do 7000 drgań na minutę.


11. Masaż kontralateralny wykonuje się

a) delikatnie w celu nie pobudzenia krążenia.
b) z dużą siłą w celu pobudzenia krążenia.
c) płynnie i lekko w celu wyciszenia pacjenta.
d) w takim tempie, aby nie doprowadzać do rozgrzania tkanek.


12. Masaż centryfugalny wykonuje się w

a) wielu fazach.
b) trzech fazach.
c) czterech fazach.
d) dwóch fazach.


13. Na zakończenie masażu Shantali wykonujemy

a) ćwiczenia wzmacniające mięśnie.
b) ćwiczenia rozluźniające mięśnie.
c) ćwiczenia poizometrycznej relaksacji mięśni.
d) masaż pobudzający.


14. Test Lovetta jest

a) 10 stopniowy.
b) 5 stopniowy.
c) 6 stopniowy.
d) 3 stopniowy.


15. W pierwszych dniach po rozpoczęciu zabiegów masażu izometrycznego można

zaobserwować
a) przyrost tkanki tłuszczowej.
b) bardzo szybki wzrost objętości mięśnia.
c) zmniejszenie się obwodów masowanych części, przy jednoczesnym przyroście siły

mięśni.

d) spadek siły mięśnia i jego objętość.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

16. W masażu izometrycznym w fazie drugiej właściwej masaż wykonujemy

a) energicznie i szybko.
b) płynnie i lekko.
c) powoli i głęboko.
d) bez znaczenia z jaką siłą i w jakim tempie.


17. W masażu podwodnym temperatura wody wynosi

a) 36 –39

°

C.

b) 34–37

°

C.

c) 33–35

°

C.

d) 32–35

°

C.


18. Przeciwwskazaniem do wykonywania masażu centryfugalnego są

a) przewlekłe zapalenie stawów.
b) schorzenia reumatyczne.
c) wczesne zmiany po urazie stawu.
d) stan po złamaniu kości przy pełnym zroście.


19. Maksymalny czas trwania kąpieli solankowej wynosi

a) 40 minut.
b) 30 minut.
c) 20 minut.
d) 25 minut.


20. Czas trwania zabiegu z okładów borowinowych, wynosi

a) 15 minut.
b) 5 do 10 minut.
c) 20 do 30 minut.
d) 15 do 20 minut.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ...............................................................................

Wykonywanie różnych rodzajów masażu leczniczego


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

Test 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie różnych
rodzajów masażu leczniczego”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19 są z poziomu podstawowego,

zadania 4, 7, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. a, 4. b, 5. a, 6. a, 7. a, 8. b, 9. d, 10. a, 11. b,
12. d, 13. b, 14. a, 15. c, 16. a, 17. c, 18. a, 19. a, 20. a.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić cel masażu izometrycznego

A

P

a

2

Rozróżnić rodzaje napięć mięsni

A

P

c

3

Uzyskać napięcie izometryczne mięśni

B

P

a

4

Określić metodykę wykonywania masażu
izometrycznego

C

PP

b

5

Określić zasady wykonywania masażu
izometrycznego

B

P

a

6

Wyjaśnić działanie masażu izometrycznego na
organizm człowieka

A

P

a

7

Określić siłę mięśni testem Lovetta

C

PP

a

8

Objaśnić czym jest masaż Shantali

A

P

b

9

Określić środki wspomagające w masażu Shantali

B

P

d

10 Dokonać analizy technik masażu Shantali

A

P

a

11 Określić zasady wykonywania masażu Shantali

A

P

b

12 Dokonać analizy masażu centryfugalnego

C

P

d

13

Określić zasady wykonywania masażu
centryfugalnego

C

P

b

14

Określić miejsce wykonywania masażu
kontralatarnego

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

15

Określić czas wykonywania masażu
kontralateralnego

C

P

c

16 Określić zasady wykonywania wibracji

C

P

a

17

Wyjaśnić działanie urządzeń specjalnych do
masażu przyrządowego

C

P

c

18

Określić przeciwwskazania do masażu
podciśnieniowego

C

PP

a

19

Określić zasady wykonania zabiegu masażu
synkardialnego

C

P

a

20 Wyjaśnić działanie masażu pneumatycznego

C

PP

a

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Celem masażu izometrycznego jest

a) przywrócenie masy oraz siły osłabionym mięśniom.
b) poprawa długości mięśnia.
c) sprowokowanie mięśnia do rozluźnienia.
d) mobilizacja mięśnia do pracy w napięciu.


2. Napięcie izometryczne mięśnia to

a) napięcie mięśnia spowodowane oddaleniem od siebie przyczepów mięśniowych.
b) napięcie mięśnia spowodowane przybliżeniem do siebie przyczepów mięśniowych.
c) skurcz dowolny włókien mięśniowych spowodowany przez siłę woli bez zmiany

długości włókien.

d) patologiczne zmęczenie włókien mięśniowych.

3. Napięcie izometryczne mięśnia możemy uzyskać dzięki

a) przyłożeniu ręki jako obciążenie zewnętrzne.
b) długotrwałemu utrzymywaniu mięśnia w bezruchu.
c) wykonaniu energicznego masażu.
d) dużej ilości powtórzeń tego samego ruchu, np. zgięcie w stawie łokciowym.

4. Masaż izometryczny w fazie drugiej właściwej wykonujemy

a) płynnie i lekko.
b) energicznie i szybko.
c) powoli i głęboko.
d) bez znaczenia z jaką siłą i w jakim tempie.

5. Seria w masażu izometrycznym wynosi

a) 10 do 20 zabiegów.
b) 10 zabiegów.
c) 10 do 15 zabiegów.
d) 15 do 20 zabiegów.

6. Masaż izometryczny

a) można wykonywać równolegle z innymi zabiegami kinezyterapeutycznymi.
b) nie wolno wykonywać w czasie kiedy pobierane są inne zabiegi.
c) jest elementem ćwiczeń, do których wskazane jest obciążanie organizmu ciężkimi

ćwiczeniami.

d) jest przydatny w leczeniu niepełnego zrostu kostnego.


7. Test Lovetta ocenia

a) siłę mięśniową.
b) wielkość mięśnia.
c) długość mięśnia.
d) objętość mięśnia.


8. Masaż Shantali jest metodą

a) przeznaczoną dla dorosłych i dzieci.
b) przeznaczoną dla dzieci.
c) przeznaczoną tylko dla dorosłych.
d) opartą na ćwiczeniach gimnastycznych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

9. W masażu Shantali środkiem poślizgowym jest

a) balsam dla dzieci.
b) krem do masażu.
c) talk.
d) olejek i puder dla niemowląt.


10. Główną techniką w masażu Shantali jest

a) głaskanie.
b) rozcieranie.
c) wibracja.
d) uciski.


11. Tempo wykonywania masażu Shantali powinno być

a) energiczne.
b) powolne i delikatne.
c) zmienne.
d) stabilne i silne.


12. Masaż centryfugalny jest masażem

a) mięśni prostowników.
b) mięsni zginaczy.
c) mięśni kończyn.
d) stawów.


13. W masażu centryfugalnym stosuje się

a) tradycyjne środki poślizgowe.
b) wodę z mydłem.
c) talk.
d) oliwkę.


14. Masaż kontralateralny wykonuje się

a) na kończynie zdrowej.
b) na kończynie chorej.
c) na brzuchu.
d) na grzbiecie.


15. Czas trwania masażu kontralateralnego wynosi

a) 15 minut.
b) 10 minut.
c) 8 do 12 minut.
d) 20 minut.


16. Podczas wykonywania wibracji w masażu przyrządowym należy przestrzegać zasady

a) że im bardziej napięty jest dany obszar tkanek, tym delikatniej musi być wykonana

wibracja.

b) że im bardziej jest napięty dany obszar tkanek, tym mocniej należy go opracowywać.
c) że jeżeli tkanki są rozluźnione to wtedy należy je wzmacniać.
d) że jeśli jakieś tkanki są bardziej napięte to wtedy należy przerwać zabieg masażu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

17. Aparat Redor przekazuje drgania przy pomocy

a) membrany wodnej.
b) strumienia wody jaki przepływa przez głowicę.
c) specjalnych taśm.
d) ręki masażysty.


18. Przeciwwskazaniem do wykonywania masażu podciśnieniowego jest

a) kruchość naczyń włosowatych.
b) zaburzenia wegetatywnego układu nerwowego.
c) zaburzenia krążenia.
d) stany pourazowe (skręcenia, zwichnięcia, złamania).


19. W masażu synkardialnym główną zasadą jest to

a) żeby zsynchronizować ucisk mankietu na naczynia obwodowe z systemem pracy

serca.

b) żeby jak najszybciej przepchnąć krew z miejsca na miejsce.
c) żeby nie dopuszczać do chwili przerwy w pracy mankietów.
d) żeby masaż nie trwał krócej niż 10 minut.


20. Masaż pneumatyczny wykonywany jest przy pomocy

a) specjalnych mankietów dla kończyn górnych i dolnych.
b) rak masażysty.
c) urządzenia zwanego tangengator.
d) specjalnych przyssawek.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ...............................................................................

Wykonywanie różnych rodzajów masażu leczniczego


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

42

7. LITERATURA

1. Kasperczyk T., Magiera L., Mucha D., Walaszek R.: Masaż z elementami rehabilitacji.

Rehmed, Kraków 2003

2. Magiera L.: Leksykon masażu i terminów komplementarnych. Bio-Styl, Kraków 2001
3. Magiera L., Walaszek R.: Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej. Biosport,

Kraków 2003

4. Prochowicz Z.: Podstawy masażu leczniczego. Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2000
5. Woźniewski M. (red.): Podstawy manualnego drenażu limfatycznego. Urban & Partner,

Wrocław 2005

6. Zborowski A.: Drenaż limfatyczny. Wyd. AZ, Kraków 1995

Literatura metodyczna:

1. Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym.

Wydawnictwo ITeE, Radom 2001

2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999
3. Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. Wydawnictwo Akademickie „Żak”,

Warszawa 2003

4. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE , Radom 2000
5. Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych. cz. I i II.

Wydawnictwo ITeE, Radom 1999

