14 Dobieranie konstrukcji mieszanych w protetyce

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ




Krystyna Mroczek








Dobieranie konstrukcji mieszanych w protetyce
ortopedycznej 322[13].Z1.10










Poradnik dla nauczyciela








Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
Dr hab. n med. Robert Latosiewicz
Dr n med. Krzysztof Metera



Opracowanie redakcyjne:
mgr Krystyna Mroczek



Konsultacja:
mgr Ewa Łoś






Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[13].Z1.10
„Dobieranie konstrukcji mieszanych w protetyce ortopedycznej”, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu technik ortopeda.


























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

6

3. Cele kształcenia

7

4. Przykładowe scenariusze zajęć

8

5. Ćwiczenia

13

5.1. Ogólne wiadomości o konstrukcjach mieszanych

13

5.1.1. Ćwiczenia

13

5.2. Układy konstrukcyjne w technice ortopedycznej

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3. 5.3. Łączenie materiałów w konstrukcjach mieszanych

18

5.3.1. Ćwiczenia

18

5.4. 5.4. Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne w technice ortopedycznej

20

5.4.1. Ćwiczenia

20

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

22

7. Literatura

36

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik ortopeda.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać, aby bez

problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy

z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla

ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów jak korzystać z poradnika do nich
adresowanego.

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały. Podczas

realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie uwagi na następujące
elementy:

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować

samodzielnie,

pytania sprawdzające mają wykazać czy uczeń jest przygotowany do wykonania ćwiczeń.

W zależności od tematu można zalecić uczniom samodzielne odpowiedzenie na pytania
lub wspólne z całą grupą uczniów, podczas dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania.
Druga forma jest korzystniejsza, ponieważ nauczyciel kierując dyskusją może uaktywniać
wszystkich uczniów oraz w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,

dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają

ćwiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję
ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając różne
możliwości ich realizacji w szkole. Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia,
które sam opracował,

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie

odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien potwierdzić lub zaprzeczyć
opanowanie określonego zakresu materiału. Nauczyciel powinien, sprawdzić czy
wystąpiły braki w opanowaniu materiału i ustalić ich przyczyny. Potwierdzenie przez
ucznia opanowania materiału nauczania rozdziału może stanowić podstawę dla
nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności ucznia z tego zakresu. Nauczyciel
realizując program jednostki modułowej powinien zwracać uwagę na predyspozycje
ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy może lepiej radzi sobie
z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania dotyczące

treści jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte
przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę
możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona jest od
ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według własnego projektu
oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak przeprowadzić proces
oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:

pokaz,

ćwiczenie (laboratoryjne lub inne),

metoda projektów,

metoda przewodniego tekstu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

Schemat układu jednostek modułowych

322[13].Z1.03

Użytkowanie urządzeń

elektrycznych i sterowanych

automatycznie

322[13].Z1.01

Posługiwanie się

dokumentacją techniczną

322[13].Z1.02

Wykonywanie obróbki

ręcznej

i mechanicznej materiałów

322[13].Z1.04

Wykonywanie elementów

przedmiotów

ortopedycznych

z materiałów metalowych

322[13].Z1.07

Wykonywanie elementów

przedmiotów

ortopedycznych

z materiałów włókienniczych

322[13].Z1

Podstawy wytwarzania przedmiotów

ortopedycznych

322[13].Z1.06

Wykonywanie elementów

przedmiotów

ortopedycznych

z tworzyw sztucznych

322[13].Z1.09

Wykonywanie odlewów

gipsowych w technice

ortopedycznej

322[13].Z1.10

Dobieranie konstrukcji

mieszanych w protetyce

ortopedycznej

322[13].Z1.05

Wykonywanie elementów

przedmiotów

ortopedycznych

z drewna

322[13].Z1.08

Wykonywanie elementów

przedmiotów

ortopedycznych ze skóry

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

charakteryzować budowę i czynności układu narządów ruchu,

określać prawidłową postawę ciała,

charakteryzować choroby narządów ruchu,

charakteryzować poziomy amputacji kończyn dolnych,

charakteryzować rodzaje kikutów amputacyjnych,

wskazywać rodzaj zaopatrzenia ortopedycznego w poszczególnych dysfunkcjach,

sporządzać dokumentację konstrukcyjną i technologiczną przedmiotów ortopedycznych

i sprzętu rehabilitacyjnego,

czytać rysunki, szkice i schematy z zakresu protetyki ortopedycznej,

posługiwać się dokumentacją konstrukcyjno-technologiczną,

dobierać metody obróbki ręcznej i mechanicznej materiałów stosowanych w produkcji

przedmiotów ortopedycznych,

pobierać miary i wykonywać odlewy gipsowe,

posługiwać się przyrządami i aparaturą pomiarową,

użytkować maszyny i urządzenia stosowane w produkcji przedmiotów ortopedycznych

i sprzętu rehabilitacyjnego,

użytkować urządzenia elektryczne,

korzystać z różnych źródeł informacji,

obsługiwać komputer,

współpracować w grupie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować układy konstrukcyjne stosowane w technice ortopedycznej,

wyjaśnić zasady doboru materiałów do różnych układów konstrukcji mieszanych,

dobrać materiały do różnych układów konstrukcyjnych,

wykorzystać nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, technologie, surowce i materiały
podczas projektowania przedmiotów ortopedycznych,

zmodernizować standardowe konstrukcje przedmiotów ortopedycznych i sprzętu
rehabilitacyjnego,

wykonać połączenia różnych materiałów w konstrukcjach mieszanych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………….………………….

Modułowy program nauczania:

Technik ortopeda 322[13]

Moduł:

Podstawy wytwarzania przedmiotów ortopedycznych
322[13].Z1.

Jednostka modułowa:

Dobieranie

konstrukcji

mieszanych

w

protetyce

ortopedycznej 322[13].Z1.10

Temat: Wykonanie leja protezowego z żywicy epoksydowej do protezy modularnej

kończyny dolnej.

Cel ogólny: Zastosowanie tworzyw sztucznych w układach konstrukcyjnych przedmiotów

ortopedycznych.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

przygotować stanowisko pracy do laminowania leja zgodnie z zasadami bhp,

posłużyć się urządzeniami do obróbki termoplastycznej tworzyw sztucznych,

przygotować materiały do wykonania leja,

wykonać laminowanie leja.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie

pokaz,

instruktaż stanowiskowy,

instruktaż wstępny,

instruktaż bieżący.


Środki dydaktyczne:

instrukcje przygotowania tworzywa sztucznego do obróbki,

algorytm wytwarzania leja z tworzywa sztucznego,

przykładowa dokumentacja technologiczna wykonania protezy.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 2–4 osobowych.


Czas trwania zajęć:

6 godzin dydaktycznych.


Uczestnicy:

uczniowie kształcący się w zawodzie technik ortopeda.


Przebieg zajęć:

Przed przystąpieniem do pracy uczniowie powinni zapoznać się z instrukcją bhp,

topografią pracowni, instrukcją obsługi maszyn i urządzeń (zalecenia producenta).



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

1. Czynności organizacyjno-przygotowawcze:

sprawdzenie obecności,

sprawdzenie stanu przygotowania ucznia do wykonania zadania (odzież, obuwie),


2. Sprawdzenie teoretycznego przygotowania uczniów do zajęć.

3. Instruktaż wstępny:

podanie tematu i celów lekcji,

teoretyczna podbudowa i teoretyczny opis czynności składających się na całość
ćwiczenia,

pokaz wykonania leja protezowego z żywicy epoksydowej.


4. Przydział zadań szkolno-produkcyjnych:

przydział dokumentacji, narzędzi i przyrządów,

przydział pracy i stanowisk pracy,

przygotowanie stanowiska pracy,

przygotowanie tworzywa sztucznego i innych materiałów do wykonania leja
protezowego.


5. Instruktaż bieżący:

nadzór nad przebiegiem pracy uczniów,

nadzór nad zachowaniem przepisów bhp.


6. Ocena zadań szkoleniowo-produkcyjnych:

odbiór prac uczniowskich i ich ocena,

uporządkowanie stanowisk pracy.


7. Instruktaż końcowy:

podsumowanie wyników zajęć, wskazanie na osiągnięcia i braki,

ocena zachowań uczniów podczas zajęć.


8. Czynności organizacyjno-porządkowe.

Praca domowa dla ucznia

Temat pracy domowej: Opracuj wykaz materiałów niezbędnych do wykonania wózka

inwalidzkiego fotelowego składanego i zaplanuj sposoby ich połączenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………….………………….

Modułowy program nauczania:

Technik ortopeda 322[13]

Moduł:

Podstawy wytwarzania przedmiotów ortopedycznych
322[13].Z1.

Jednostka modułowa:

Dobieranie

konstrukcji

mieszanych

w

protetyce

ortopedycznej 322[13].Z1.10

Temat: Dobór materiałów do wykonania protezy modularnej dla pacjenta po amputacji

kończyny dolnej na poziomie ½ uda i planowanie procesu technologicznego
wykonania protezy.

Cel ogólny: Dobieranie materiałów do wykonania protezy modularnej kończyny dolnej

i planowanie procesu technologicznego wykonania protezy.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

scharakteryzować konstrukcję protezy modularnej kończyny dolnej,

dobrać materiały, półfabrykaty, gotowe elementy niezbędne do wykonania protezy,

przedstawić technologię wykonania leja,

dobrać rodzaje połączeń poszczególnych części protezy,

dobrać materiały do wykończenia protezy,

przedstawić sposób montażu protezy.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

tekstu przewodniego


Środki dydaktyczne:

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego,

plansze i tablice poglądowe (proponuje się następujące plansze dydaktyczne: anatomiczna

budowa człowieka, poziomy amputacji kończyny dolnej w obrębie uda, kształty kikutów
uda),

katalog handlowy firm sprzedających gotowe elementy przedmiotów ortopedycznych,

tablice poglądowe – budowa protezy modularnej, zastosowanie elementów gotowych

w konstrukcji protezy modularnej,

tablica poglądowa (lub foliogramy) – budowa protezy standardowej kończyny dolnej,

modele lejów protezowych.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 2-4 osobowych


Czas trwania zajęć:

90 min


Uczestnicy:

uczniowie kształcący się w zawodzie technik ortopeda

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1. Podanie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Zaznajomienie uczniów z przebiegiem ćwiczenia.
4. Podział grupy uczniów na zespoły.

Faza właściwa

Praca metoda tekstu przewodniego


Faza I: Informacje
Pytania prowadzące
1. Jak można podzielić protezy według kryterium konstrukcji?
2. Co oznacza pojęcie proteza modularna?
3. Z jakich elementów składa się proteza modularna?
4. Z jakich materiałów wykonane są poszczególne elementy protezy modularnej?
5. Jakie kryteria należy uwzględnić przy doborze poszczególnych elementów protezy?
6. Jak połączone są poszczególne elementy protezy modularnej?
7. Jak przebiega proces technologiczny wykonania protezy?

Faza II: Planowanie
Uczniowie określają:
1. Jakie materiały będą potrzebne do wykonania leja protezowego?
2. Jak wykonać lej protezowy?
3. W jaki sposób należy połączyć lej protezowy z elementami nośnymi protezy?
4. Jakie kolano zastosować do określonej protezy?
5. Jaką stopę protezową zastosować do określonej protezy?
6. Z jakich materiałów wykonać pokrycie kosmetyczne protezy?
7. Jak zmontować elementy protezy?

Faza III: Ustalenia

1.

Uczniowie pracując w grupach ustalają, jakie materiały są niezbędne do wykonania
poszczególnych części protezy modularnej dla pacjenta po amputacji kończyny dolnej na
poziomie ½ uda.

2.

Uczniowie ustalają sposób wykonania protezy.

3.

Uczniowie ustalają sposób wykonania leja protezowego.

4.

Uczniowie ustalają sposób montażu protezy.

5.

Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń.


Faza IV: Wykonanie
1. Uczniowie wykonują rysunek poglądowy protezy kończyny dolnej.
2. Uczniowie opracowują algorytm wykonania protezy modularnej dla pacjenta po amputacji

kończyny na wysokości ½ uda.


Faza V: Sprawdzenie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność dobranych materiałów i elementów

protezy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

2. Uczniowie sprawdzają poprawność zaproponowanych rozwiązań konstrukcyjnych.

Faza VI: Analiza końcowa
Uczniowie odpowiadają na pytania:
1. Co sprawiło największą trudność w fazie planowania i wykonania ćwiczenia?
2. Jak radzili sobie z problemami, które wystąpiły w trakcie wykonania ćwiczenia?
3. Jakie doświadczenia zawodowe zdobyli przy wykonaniu tego ćwiczenia?

Praca domowa dla ucznia

Temat pracy domowej: Instrukcja użytkowania, obsługi, konserwacji i przechowywania

wykonanego przedmiotu ortopedycznego, protezy modularnej kończyny dolnej.
W pracy domowej uczeń powinien wskazać dodatkowo wskazać punkty serwisowe modułów
protezy modularnej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5. ĆWICZENIA


5.1. Ogólne wiadomości o konstrukcjach mieszanych

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Opracuj wykaz surowców, materiałów, półfabrykatów oraz elementów gotowych

używanych do produkcji przedmiotów ortopedycznych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na materiały, z których mogą
być wykonane poszczególne elementy przedmiotu ortopedycznego.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje o surowcach, materiałach,

półfabrykatach i wyrobach gotowych używanych do produkcji przedmiotów
ortopedycznych,

2) wypisać poszczególne składniki,
3) ustalić do wyrobu jakich elementów przedmiotów ortopedycznych są używane.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika,


Ćwiczenie 2

Wypisz i scharakteryzuj różne formy wytrzymałości materiałów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na wytrzymałość materiałów.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące wytrzymałości materiałów,
2) opisać poszczególne formy wytrzymałości,
3) określić czym się wyrażają,
4) określić które z wytrzymałości mają największe znaczenie dla konstrukcji protetycznych

i jak wykorzystuje się je w konstrukcjach ortopedycznych.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2 Układy konstrukcyjne w technice ortopedycznej


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Projektujesz wykonanie protezy modularnej dla pacjenta po amputacji kończyny dolnej na

poziomie ½ uda. Dobierz materiały do wykonania protezy i sposób wykonania
poszczególnych elementów protezy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na rodzaje materiałów,
z których mogą być wykonane przedmioty ortopedyczne i proces technologiczny wykonania
przedmiotów ortopedycznych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje o rozwiązaniach konstrukcyjnych protez

i materiałach używanych do ich produkcji,

2) wyjaśnić na czym polega konstrukcja modularna protezy,
3) ustalić z jakich części będzie składała się projektowana proteza,
4) opracować zestawienie materiałów niezbędnych do wykonania całej protezy,
5) opracować przebieg procesu technologicznego wykonania protezy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4,

plansze budowy protezy modularnej podudzia,

plansze – schemat procesu technologicznego wykonania protezy,

wykaz materiałów do wykonania protezy podudzia,

poradnik dla ucznia

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 2

Projektujesz wykonanie protezy modularnej dla pacjenta po amputacji kończyny dolnej na

poziomie ½ uda. Dobierz materiały do wykonania leja protezy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę rodzaje materiałów, z których
mogą być wykonane przedmioty ortopedyczne.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje o rozwiązaniach konstrukcyjnych protez

i materiałach używanych do ich produkcji,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

2) wyjaśnić na czym polega konstrukcja leja protezowego,
3) opracować zestawienie materiałów niezbędnych do wykonania leja protezowego,
4) opracować przebieg procesu technologicznego wykonania leja protezowego.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4,

plansze budowy leja,

plansze – schemat procesu technologicznego wykonania leja protezowego,

wykaz materiałów do wykonania leja protezowego,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 3

Projektujesz wykonanie wózka inwalidzkiego dla pacjenta po urazie rdzenia kręgowego

na poziomie lędźwiowym. Dobierz materiały do wykonania wózka.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę rodzaje materiałów, z których
mogą być wykonane wózki inwalidzkie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje o rozwiązaniach konstrukcyjnych

przedmiotów ortopedycznych i materiałach używanych do ich produkcji,

2) wyjaśnić na czym polega konstrukcja wózka inwalidzkiego,
3) opracować zestawienie materiałów niezbędnych do wykonania wózka.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4,

plansze budowy leja,

plansze – schemat budowy wózka inwalidzkiego,

wykaz materiałów do wykonania wózka inwalidzkiego,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

Ćwiczenie 4

Dokonaj wyboru materiałów skóropodobnych do wykonania letnich butów

ortopedycznych dla dziecka.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę rodzaje materiałów, z których
mogą być wykonane buty ortopedyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia.

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych zastosowania materiałów skóropodobnych

w ortopedii,

2) dobrać właściwy materiał skóropodobny do wykonania elementów butów ortopedycznych
3) wykonać rysunek rozłożeniowy ortopedycznego buta letniego dla dziecka,
4) dokonać wyboru materiału skóropodobnego do każdego elementu buta ortopedycznego

letniego dla dziecka,

5) uzasadnić swoją decyzję dokonania takiego wyboru pod względem oddziaływania

materiału w kontakcie ze skórą dziecka.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4,

plansze budowy buta ortopedycznego,

próbki materiałów skóropodobnych,

przykładowa dokumentacja techniczna buta ortopedycznego,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Łączenie różnych materiałów w konstrukcjach mieszanych


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zaplanuj, w jaki sposób połączysz poszczególne elementy wkładki do konstrukcji wkładki

użyjesz materiałów takich jak: tworzywo sztuczne na część podeszwową wkładki, filc
blokowy do wypełnienia przodostopia, stalka metalowa, skóra juchtowa do wykonania
wyściółki, gąbka do izolacji końca ubytku od uzupełnienia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na rodzaje połączeń różnych
materiałów używanych do wytwarzania przedmiotów ortopedycznych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące sposobów łączenia różnych

materiałów stosowanych w technice ortopedycznej,

2) dobrać właściwy rodzaje połączeń do poszczególnych elementów wkładki,
3) uzasadnić decyzję dokonania takiego wyboru.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4,

przykładowa dokumentacja techniczna wkładki uzupełniającej przodostopie,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

Ćwiczenie 2

Wykonujesz pas ortopedyczny elastyczny ze stalkami. Zaplanuj, w jaki sposób połączysz

stalki z elastycznym materiałem gorsetowym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na rodzaje połączeń różnych
materiałów używanych do wytwarzania przedmiotów ortopedycznych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące sposobów łączenia rożnych

materiałów stosowanych w technice ortopedycznej,

2) określić sposób połączenia elastycznej gumy gorsetowej ze stalkami,
3) uzasadnić decyzję dokonania takiego wyboru.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4,

przykładowa dokumentacja techniczna wkładki uzupełniającej przodostopie,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 3

Wykonujesz gorset Jewetta. Zaplanuj, w jaki sposób połączysz:

ramy gorsetu wykonane z taśmy duraluminiowej,

ramy gorsetu z paskami łączącymi je,

peloty i ramy gorsetu z materiałami zabezpieczającymi przed kontaktem z ciałem
pacjenta.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na rodzaje połączeń
różnych materiałów używanych do wytwarzania przedmiotów ortopedycznych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące sposobów łączenia rożnych

materiałów stosowanych w technice ortopedycznej,

2) określić sposób połączenia poszczególnych elementów gorsetu,
3) uzasadnić decyzję dokonania takiego wyboru.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4,

przykładowa dokumentacja techniczna wkładki uzupełniającej przodostopie,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.4.

Nowoczesne

rozwiązania

konstrukcyjne

w

technice

ortopedycznej


5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj rysunek technologiczny kołnierza ortopedycznego sztywnego typu Florida

z podbródkiem (na rysunku). Dobierz materiały do wykonania kołnierza.

Rys. 1. Kołnierz ortopedyczny sztywny typu Florida

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na rodzaje materiałów używanych do
wytwarzania przedmiotów ortopedycznych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące dokumentacji technicznej

przedmiotów

ortopedycznych

i

materiałów

stosowanych

w

konstrukcjach

ortopedycznych,

2) wykonać rysunek technologiczny kołnierza,
3) dobrać materiały do wykonania tego typu kołnierza,
4) określić sposoby połączenia poszczególnych materiałów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4,

przykładowa dokumentacja techniczna kołnierza ortopedycznego,

eksponat kołnierza ortopedycznego,

zdjęcia różnych kołnierzy ortopedycznych,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 2

Wykonaj rysunek technologiczny pokazanej na zdjęciu kamizelki Dessoulta (rys.2)

stabilizującej staw barkowy. Dobierz materiały do wykonania kamizelki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Rys. 2. Kamizelka typu Dessoulta

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na rodzaje materiałów
używanych do wytwarzania przedmiotów ortopedycznych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące dokumentacji technicznej

przedmiotów

ortopedycznych

i

materiałów

stosowanych

w

konstrukcjach

ortopedycznych,

2) wykonać rysunek technologiczny kamizelki,
3) dobrać materiały do wykonania tego typu kamizelki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4,

przykładowa dokumentacja techniczna ortez obręczy kończyny górnej i stawu
barkowego,

zdjęcia różnych ortez kończyny górnej,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Dobieranie konstrukcji
mieszanych w protetyce ortopedycznej”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11,12, 13, 14, 16, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego,

zadania są 3, 10, 15, 17 poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. a, 5. c, 6. a, 7. a, 8. c, 9. a, 10. a, 11. b,
12. c, 13. b, 14. c, 15. c, 16. d, 17. a, 18. c, 19. b, 20. a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Scharakteryzować układy konstrukcyjne stosowane
w technice ortopedycznej

C

P

c

2

Scharakteryzować układy konstrukcyjne stosowane
w technice ortopedycznej

C

P

b

3

Scharakteryzować układy konstrukcyjne stosowane
w technice ortopedycznej

B

PP

a

4

Dobierać rodzaje połączeń różnych materiałów
w konstrukcjach mieszanych

C

P

a

5

Dobierać materiały do różnych układów
konstrukcyjnych

C

P

c

6

Wykonywać połączenia różnych materiałów
w konstrukcjach mieszanych

C

P

a

7

Wyjaśniać przebieg produkcji przedmiotów
ortopedycznych

B

P

a

8

Dobierać materiały do różnych układów
konstrukcyjnych

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

9

Dobierać materiały do różnych układów
konstrukcyjnych

D

P

a

10 Scharakteryzować układy konstrukcyjne stosowane

w technice ortopedycznej

C

PP

a

11 Scharakteryzować układy konstrukcyjne stosowane

w technice ortopedycznej

C

P

b

12 Scharakteryzować układy konstrukcyjne stosowane

w technice ortopedycznej

C

P

c

13 Rozróżniać rozwiązania konstrukcyjne

B

P

b

14 Wyjaśniać zasady doboru rozwiązań

konstrukcyjnych

B

P

c

15 Wskazywać zastosowanie rozwiązań

konstrukcyjnych

C

PP

c

16 rozróżniać materiały do różnych układów

konstrukcyjnych

B

P

d

17 Rozróżniać nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne

C

PP

a

18 Dobierać materiały do różnych układów

konstrukcyjnych

C

P

c

19 Dobierać materiały do różnych układów

konstrukcyjnych

C

P

b

20 Dobierać rodzaje połączeń różnych materiałów

w konstrukcjach mieszanych

C

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 30 min.

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Wózek inwalidzki zbudowany jest na podstawie konstrukcji

a) szkieletowej.
b) skorupowej.
c) rurowej.
d) drewnianej.


2. Protezy o konstrukcji rurowej zwane są także protezami

a) konwencjonalnymi.
b) modularnymi.
c) szkieletowymi.
d) skorupowymi.


3. Konstrukcja skorupowa (powłokowa) jest to konstrukcja bezszkieletowa w formie

ukształtowanej przestrzennie płyty przenoszącej główne obciążenia mechaniczne
(konstrukcje otwarte) stosowane są
a) do produkcji łusek ortopedycznych.
b) do produkcji stóp protezowych.
c) do produkcji butów ortopedycznych.
d) do produkcji wózków inwalidzkich.


4. Metale i tworzywa sztuczne łączy się zależnie od

a) rodzaju tworzywa polimerycznego.
b) rodzaju przedmiotu ortopedycznego.
c) wieku zaopatrywanego.
d) wszystkie odpowiedzi są poprawne.


5. Do wykonania miseczki podkikutowej usztywniającej koniec leja użyjesz

a) tworzywo sztuczne.
b) stop aluminiowy.
c) mosiądz.
d) filc.


6. Skórę i tworzywa sztuczne łączy się zależnie od

a) rodzaju tworzywa.
b) rodzaju skóry.
c) rodzaju przedmiotu ortopedycznego.
d) powierzchni przedmiotu ortopedycznego.


7. Cykl produkcyjny przedmiotu ortopedycznego składa się z następujących etapów

a) zlecenie i zamówienie przedmiotu, pobranie miary, prowizoryczny montaż do

przymiarki, przymiarka, montaż definitywny i wykończenie, ocena wykonania
i odbiór przedmiotu.

b) pobranie miary, rozkrój materiału, przymiarka, montaż definitywny, odbiór

przedmiotu.

c) zlecenie i zamówienie przedmiotu, dobór materiału, prowizoryczny montaż do

przymiarki, przymiarka, montaż definitywny i wykończenie, sprzedaż.

d) zlecenie i zamówienie przedmiotu, dobór materiału, montaż przedmiotu,

wykończenie przedmiotu, sprzedaż.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

8. Do wykonania leja protezy z laminatu prócz żywicy epoksydowej niezbędne jest użycie

a) skóry typu ircha.
b) filcu technicznego.
c) tkaniny z włókna szklanego.
d) gumy mikroporowatej.


9. Najpoważniejszym skutkiem zastosowania do produkcji wózka inwalidzkiego materiałów

o niskiej wytrzymałości jest
a) wyboczenie konstrukcji rurowej.
b) zwiększenie oporów ruchu.
c) wykonanie zbyt ciężkiej konstrukcji.
d) zbyt duża sprężystość konstrukcji.


10. Elementy łączące kratownicę przestrzenną ortezy szynowo opaskowej przenoszącej

główne obciążenia, stanowią konstrukcję
a) szkieletową.
b) powłokową.
c) taśmową.
d) miękką.


11. Stopa protezowa posiadająca drewniany rdzeń, obłożony elastycznym tworzywem

sztucznym to stopa typu
a) Chopart.
b) Sach.
c) ProSymes.
d) Elation.


12. Protezy kończyny górnej za pomocą których możliwe jest częściowe odtworzenie

ruchów utraconej kończyny to protezy:
a) mioelektryczne.
b) szkieletowe.
c) kinetyczne.
d) hybrydowe.


13. Lej protezowy goleni z oparciem podrzepkowym, obejmujący od góry połowę rzepki

i część kości udowej w którym ciężar ciała opiera się głównie na półeczce podrzepkowej
to lej typu:
a) KBM.
b) PTB.
c) PTT.
d) PTS.


14. Wybór rodzaju stopy protezowej uzależniony jest od

a) wskazania lekarskiego.
b) materiału z jakiego wykonana jest proteza.
c) rodzaju protezy i indywidualnych potrzeb pacjenta.
d) kształtu kikuta.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

15. Modularny przegub kolanowy monocentryczny z zamkiem i zintegrowaną wyrzutnią do

protez uda zalecany jest w szczególności dla pacjentów
a) aktywnych.
b) uprawiajacych sport.
c) nieaktywnych.
d) Geriatrycznych.


16. Pokazane na zdjęciu obok miękkie leje wewnętrzne łaczące kikut ze sztywnym lejem

protezowym są wykonane z
a) styrogumu.
b) neoprenu.
c) termoplastów.
d) silikonowu.



17. Element protezy pokazany na zanieszczonym obok rysunku to

a) element stopy protezowej.
b) element stawu skokowego.
c) adapter leja.
d) element przegubu kolanowego.



18. Pasy, tuleje, taśmy Velcro to półfabrykaty, które stosuje się do

a) kosmetyki protezy.
b) usztywnienia protezy.
c) zawieszenia protezy.
d) wzmocnienia protezy.


19. Półfabrykatem niezbędnym do wykonania protezy kończyny dolnej jest

a) szyna metalowa.
b) stopa protezowa.
c) lej kikutowy.
d) przegub kolanowy.


20. Sposobem łączenia poszczególnych elementów protezy modularnej jest

a) skręcanie.
b) sklejanie.
c) zgrzewanie.
d) nitowanie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko.............................................................................................................................


Dobieranie konstrukcji mieszanych w protetyce ortopedycznej



Zakreśl poprawną odpowiedź.


Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Dobieranie konstrukcji
mieszanych w protetyce ortopedycznej

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 10, 11,12, 13, 14, 15,16, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego,

zadania są 5, 8, 9 poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 2 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. c, 5. d, 6. a, 7. a, 8. d, 9. b, 10. c, 11. b,
12. d, 13. b, 14. a, 15. b, 16. d, 17. a, 18. c, 19. a, 20. c.


Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Scharakteryzować układy konstrukcyjne stosowane
w technice ortopedycznej

C

P

a

2

Scharakteryzować układy konstrukcyjne stosowane
w technice ortopedycznej

C

P

a

3

Dobierać materiały do różnych układów
konstrukcyjnych

C

P

b

4

Wyjaśniać przebieg produkcji przedmiotów
ortopedycznych

B

P

c

5

Wskazywać zastosowanie rozwiązań
konstrukcyjnych

C

PP

d

6

Dobierać materiały do różnych układów
konstrukcyjnych

C

P

a

7

Dobierać rodzaje połączeń różnych materiałów
w konstrukcjach mieszanych

C

P

a

8

Scharakteryzować układy konstrukcyjne stosowane
w technice ortopedycznej

C

PP

d

9

Wskazywać zastosowanie rozwiązań
konstrukcyjnych

C

PP

b

10 Dobierać materiały do różnych układów

konstrukcyjnych

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

11 Dobierać materiały do różnych układów

konstrukcyjnych

B

P

b

12 Scharakteryzować układy konstrukcyjne stosowane

w technice ortopedycznej

C

P

d

13 Wykonać połączenia różnych materiałów

w konstrukcjach mieszanych

C

P

b

14 Dobrać materiały do różnych układów

konstrukcyjnych

D

P

a

15 Dobrać rodzaje połączeń różnych materiałów

w konstrukcjach mieszanych

C

P

b

16 Rozróżnić materiały do różnych układów

konstrukcyjnych

B

P

d

17 Scharakteryzować układy konstrukcyjne stosowane

w technice ortopedycznej

C

P

a

18 Dobrać materiały do różnych układów

konstrukcyjnych

B

P

c

19 Scharakteryzować układy konstrukcyjne stosowane

w technice ortopedycznej

C

P

a

20 Dobierać materiały do różnych układów

konstrukcyjnych

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 30 min.

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Wózki inwalidzkie oraz sprzęt ortopedyczny wspomagający poruszanie się osób

niepełnosprawnych mają najczęściej konstrukcję
a) rurową.
b) modułową.
c) skorupową.
d) szkieletową.


2. Stopa wykonana z elastycznego tworzywa sztucznego z wpuszczonym rdzeniem

drewnianym obłożonym elastycznym tworzywem sztucznym to stopa typu
a) SACH.
b) Chopart.
c) Elation.
d) ProSymes.


3. Miseczka podkikutowa służąca do usztywnienia końca leja wykonywana jest z

a) aluminium.
b) mosiądzu.
c) laminatu.
d) skóry.


4. W cyklu produkcyjnym protezy podudzia etapem, który następuję po wykonaniu

pozytywu gipsowego jest
a) przymiarka protezy tymczasowej.
b) wykonanie stopy protezowej.
c) wykonanie leja protezowego.
d) połączenie części protezy.


5. U osób po amputacji kończyny na poziomie uda, mało aktywnych zalecane jest

zastosowanie w protezie przegubu kolanowego
a) policentrycznego z zintegrowana wyrzutnią.
b) z hydraulicznym sterowaniem fazy wymachu.
c) z pneumatycznym sterowaniem
d) monocentrycznego z zamkiem i zintegrowaną wyrzutnią.


6. Półfabrykatem niezbędnym do wykonania protezy kończyny dolnej jest

a) kostka.
b) adapter.
c) nasadka leja.
d) stopa protezowa.


7. Podstawowym sposobem łaczenia elementów protezy o konstrukcji skorupowej jest

a) klejenie.
b) spawanie.
c) zgrzewanie.
d) skręcaniae.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

8. Cykl produkcyjny przedmiotu ortopedycznego składa się z następujących etapów

a) zlecenie i zamówienie przedmiotu, dobór narzędzi, montaż przedmiotu, wykończenie

przedmiotu, sprzedaż.

b) pobranie miary, rozkrój materiału, przymiarka, montaż próbny, odbiór przedmiotu.
c) zlecenie i zamówienie przedmiotu, dobór materiału, prowizoryczny montaż do

przymiarki, przymiarka, montaż definitywny i wykończenie, sprzedaż.

d) zlecenie i zamówienie przedmiotu, pobranie miary, prowizoryczny montaż do

przymiarki, przymiarka, montaż definitywny i wykończenie, ocena wykonania
i odbiór przedmiotu


9. Konstrukcja skorupowa jest to konstrukcja bezszkieletowa w formie ukształtowanej

przestrzennie płyty przenoszącej główne obciążenia mechaniczne. Konstrukcje te
stosowane są do produkcji
a) wkładek ortopedycznych.
b) łusek ortopedycznych.
c) wózków inwalidzkich.
d) stóp protezowych.


10. Wykonując wkładkę do buta uzupełniająca ubytek w obrębie przodostopia do

wypełnienia ubytku zastosujesz
a) tkaninę z włókna szklanego.
b) żywicę epoksydową.
c) filc blokowy.
d) PCV.


11. Rama wózka inwalidzkiego aktywnego jest wykonywana z

a) stali konstrukcyjnej.
b) stopów aluminium.
c) stopów miedzi.
d) tworzyw sztucznych.


12. Przeguby kolanowe monocentryczne mają możliwość wykonywania ruchów

a) obrotowo-zawiasowych.
b) kombinowanych.
c) obrotowych.
d) zawiasowych.


13. Tworzywa sztuczne i skórę łączy się zależnie od

a) rodzaju skóry.
b) rodzaju tworzywa.
c) rodzaju przedmiotu ortopedycznego.
d) konstrukcji przedmiotu ortopedycznego.


14. Wybór stopy protezowej zależy od

a) rodzaju protezy i indywidualnych potrzeb pacjenta.
b) materiałów z których wykonana jest proteza.
c) zlecenia lekarskiego na wykonanie protezy.
d) kształtu kikuta i leja protezowego.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

15. Tworzywa sztuczne i metale łączy się zależnie od

a) rodzaju metalu.
b) rodzaju tworzywa polimerycznego.
c) rodzaju przedmiotu ortopedycznego.
d) wszystkie odpowiedzi są poprawne.


16. Elementem protezy modularnej jest

a) szelka jednoramienna.
b) kostka metalowa.
c) szyna metalowa.
d) adapter rurowy.


17. Elementem integrującym protezę z zachowany po amputacji odcinkiem kończyny jest

a) lej kikutowy.
b) adapter leja.
c) przegub kolanowy.
d) kostka metalowa.


18. Miękkie wewnętrzne leje wyścielające sztywny lej protezowy od wewnątrz wykonane są z

a) filcu blokowego.
b) skóry juchtowej
c) styrogumu.
d) silikonu.


19. Połączenie kostki ze stopą bez przegubu skokowego umożliwiające wymienność stopy to

połączenie
a) na styk z łącznikiem.
b) na pióro i wpust.
c) na zakładkę.
d) wpustowe.


20. Taśma Velcro to półfabrykaty, które stosuje się do

a) wzmocnienia protezy.
b) usztywnienia protezy.
c) zawieszenia protezy.
d) kosmetyki protezy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko.............................................................................................................................


Dobieranie konstrukcji mieszanych w protetyce ortopedycznej



Zakreśl poprawną odpowiedź.


Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

7.

LITERATURA

1. Burgess E. M., Zettl J. H.: Amputations and Prosthetic Management of the Hip. Flexor

and extensor tendo injuries. Surgery of the Hip Joint. Philadelphia: Lea & Febiger; 1973:
411–427

2. Katalog handlowy Ortofach, Szczecin 2005
3. Katalog handlowy Otto Bock, 2005
4. Katalog handlowy Zakłady Ortopedyczne Kraków 2002
5. Marciniak W., Szulc A.: Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja. PZWL, Warszawa 2004
6. Międzybłocki T.: Biomechanika protez kończyn dolnych. Technika Ortopedyczna.

Warszawa: PZWL; 1962; 4, 38–76

7. Myśliborski T.: Rodzaje amputacji. Technika Ortopedyczna. Warszawa: PZWL; 1962; 2,

171–203

8. Myśliborski T.: Zaopatrzenie ortopedyczne. PZWL, Warszawa 1985
9. Prosnak M.:Podstawy technologii ortopedycznej. Materiały pomocnicze. CMDNŚSM,

Warszawa 1987

10. Prosnak M.: Podstawy protetyki ortopedycznej. Materiały pomocnicze. CMDNŚSM,

Warszawa 1988

11. Przeździak B.: Zaopatrzenie rehabilitacyjne. Via Media, Gdańsk 2003
12. Tooms E. R.: Amputations of Lower Extremity. Campbell’s Operative Orthopaedics. St.

Louis: Mosby; 1998: 532–541

13. Tooms E. R.: Amputations of Hip and Pelvis. Campbell’s Operative Orthopaedics. St.

Louis: Mosby; 1998: 542–549

14. Vitali M., Robinson K. P., Andrews B. G., Harris E.: Amputacje i protezowanie.

Warszawa: PZWL; 1985

15. www.amputacja.pl
16. www.prz.rzeszów.pl

