___________________________________________________________________________
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Piotr Dubis
Wykonywanie regulacji mechanizmów zegarowych
731[05].Z2.06
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Ireneusz Kocoń
mgr inż. Andrzej Strzykowski
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Piotr Dubis
Konsultacja:
mgr inż. Andrzej Zych
mgr inż. Grzegorz Śmigielski
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 731[05].Z2.06
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu zegarmistrz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie.
3
2. Wymagania wstępne.
6
3. Cele kształcenia.
7
4. Przykładowe scenariusze zajęć.
8
5. Ćwiczenia.
12
5.1. Sposoby regulacji zegarów i zegarków. Regulacja zegarków za pomocą
chronokomparatora.
12
5.1.1. Ćwiczenia
12
5.2. Instalowanie i uruchamianie urządzeń w domu klienta. Zasady promocji.
Sztuka prowadzenia rozmów z klientami. Podstawy negocjacji. Etyka
zawodowa. Etykieta w biznesie.
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Przepisy BHP. Normy i przepisy branżowe. Warunki gwarancji.
16
5.3.1. Ćwiczenia
16
5.4. Prawne i ekonomiczne podstawy świadczenia usług zegarmistrzowskich.
18
5.4.1. Ćwiczenia
18
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia.
20
7. Literatura.
27
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy
Państwu
„Poradnik
dla
nauczyciela”,
który
będzie
pomocny
w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie zegarmistrz.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
−
wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki,
W poradniku dla ucznia zagadnienia zostały omówione w sposób bardzo ogólny.
Przedstawiono treści, opisano umiejętności, które uczeń powinie sobie przyswoić. By uczeń
mógł w pełni zrozumieć i przyswoić materiał niezbędna jest jego praca z literaturą.
Nauczyciel powinien być przewodnikiem dla ucznia wskazując mu materiały, i źródła,
z których może uzyskać najświeższe informacje dotyczące zagadnień które obejmuje
a jednostka modułowa.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania:
−
samokształcenia kierowanego,
−
ćwiczeń,
−
metody projektów,
−
tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane począwszy od pracy
jednolitej, pracę grupową jednolita i zróżnicowana, aż po samodzielną pracę ucznia.
Zaleca się również podanie wymagań edukacyjnych w takiej formie, aby łatwo było
zidentyfikować cele z poszczególnymi tematami. W poradniku podano dwa przykładowe
scenariusze zajęć. W pierwszym metodą wiodąca jest pokaz, w drugim ćwiczenie
przedmiotowe.
Pomocne mogą się okazać zamieszczone w końcu każdego podrozdziału w poradniku dla
ucznia pytania sprawdzające, które uczeń może wykorzystywać w dwojaki sposób,
a mianowicie jako:
−
zapoznanie się z pytaniami przed rozpoczęciem analizy pracy z materiałem określonym w
podrozdziale. Uczeń zapozna się w tym momencie z wymaganiami i dążyć będzie do
osiągnięcia celu jakim jest odpowiedź na pytania;
−
zapoznanie się z zawartymi pytaniami po zakończeniu pracy z danym podrozdziałem.
Pytania te stanowić będą kontrolę stanu gotowości przejścia do wykonywania ćwiczeń.
W każdej z podanych metod prowadzenia zajęć istotną rolę odgrywają ćwiczenia, które mają
za zadanie:
−
uzupełnienie informacji o elementach i układach elektrycznych i elektronicznych;
−
utrwalenie wiadomości o poznanych elementach,
−
prezentacja przykładowych zastosowań danych elementów.
W ćwiczeniach realizowanych w formie zadań praktycznych złożono, że w trakcie
realizacji ich uczeń powinien:
−
zaplanować proces rozwiązania zadania,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
−
wypełnić dokument, do przedstawionego w opisie zadania, posiłkując się literaturą
przedstawioną w wykazie,
−
dobrać pomoce i metodę pracy,
−
wykonać zadania,
−
dokonać prezentacji zwracając uwagę na szczegółowe cele wynikające zadania.
Wskazane jest przeprowadzanie instruktaży przed każdymi zajęciami oraz przed
wykonywaniem ćwiczeń. Zaleca się również nakłaniać uczniów do korzystania z pomocy
koleżeńskiej.
Zaleca się dobór dla uczniów takich ćwiczeń, które rozwijać będą te umiejętności, których
nabycie nastręcza uczniom największe problemy.
Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń przystępuje do sprawdzenia poziomu
swoich postępów, odpowiadając na pytania zawarte w podrozdziale „Sprawdzian postępów”.
Uczeń powinien w tym celu samodzielnie:
−
Przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi,
−
zakreślić odpowiedź, wstawiając „X” w odpowiednim polu.
W dalszej kolejności zamieszczono:
−
kartę odpowiedzi obok której jest klucz odpowiedzi,
−
instrukcję dla nauczyciela, w której omówiono czynności ucznia podczas przeprowadzania
sprawdzianu,
−
instrukcję dla ucznia, w której omówiono czynności ucznia podczas przeprowadzania
sprawdzianu,
Zestawy stanowią propozycję narzędzi pomiaru dydaktycznego, z których można
skorzystać w celu przeprowadzenia badań lub w celu opracowania innych narzędzi. Wybór
należy do nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
W trakcie realizacji zajęć zwrócić należy uwagę na przedstawione: sposoby regulacji
zegarów i zegarków, regulacje zegarków za pomocą chronokomparatora, instalowanie
i uruchamianie urządzeń w domu klienta, zasady promocji, sztukę prowadzenia rozmów z
klientami, podstawy negocjacji, etykę zawodowa, etykietę w biznesie, przepisy bhp, normy
i przepisy branżowe, dobór warunków gwarancji.
W końcowej części materiału nauczania należy poświęcić dużo czasu na wyjaśnieniu
prawnych i ekonomicznych podstaw świadczenia usług zegarmistrzowskich.
Przykładowe ćwiczenia pozwolą zrozumieć i przyswoić wiedzę w praktyce. Na końcu
każdego tematu znajdują się pytania sprawdzające. Pozwolą one zweryfikować wiedzę
uczniów. Jeżeli okaże się, że czegoś jeszcze nie pamiętają lub nie rozumieją, zawsze możesz
wrócić do rozdziału „Materiał nauczania” i tam wskazać odpowiedź na pytania, które
sprawiły kłopot.
Miłej pracy dydaktycznej z uczniami z zastosowaniem opracowanych materiałów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
Schemat układu jednostek modułowych
731[05].Z2
Eksploatowanie mechanizmów zegarowych
731[05].Z2.01
Organizowanie stanowiska pracy
731[05].Z2.02
Wykonywanie czyszczenia i konserwacji
mechanizmów
731[05].Z2.03
Diagnozowanie przyczyn nieprawidłowej
pracy mechanizmów zegarowych
731[05].Z2.04
Wykonywanie napraw czasomierzy
mechanicznych
731[05].Z2.05
Wykonywanie napraw czasomierzy
elektrycznych i elektronicznych
731[05].Z2.06
Wykonywanie regulacji mechanizmów
zegarowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu nauczania jednostki modułowej uczeń powinien:
−
znać sposoby regulacji mechanizmów zegarowych,
−
określać sposoby regulacji zegarków,
−
określić rodzaje odchyłek chodu zegarka,
−
wymieniać sposoby regulacji mechanizmów zegarowych,
−
znać zasady kalkulacji wstępnej kosztów prac,
−
sporządzić zestawienie kosztów wykonanych prac zegarmistrzowskich,
−
określić zakres usług zegarmistrzowskich dla klientów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku procesu kształcenia uczeń/słuchacz powinien umieć:
−
scharakteryzować sposoby regulacji mechanizmów zegarowych,
−
dokonać regulacji zegarków,
−
dokonać regulacji zegarków za pomocą sprawdzarki chronokomparatora,
−
określić średnią dobową odchyłkę chodu zegarka,
−
wykonać regulację mechanizmu zegarowego,
−
dokonać kalkulacji wstępnej kosztów prac, na podstawie uzyskanych informacji,
−
obliczyć koszt wykonanych prac zegarmistrzowskich,
−
sporządzić wykaz świadczonych usług zegarmistrzowskich dla klientów,
−
sporządzić dokumenty niezbędne do określenia zakresu usług i wymagań klienta (różnego
rodzaju umowy zgodnie z obowiązującymi wzorami),
−
przeprowadzić rozmowę z klientem w celu określenia zakresu usługi i wymagań klienta,
−
przeprowadzić kalkulację ekonomiczną wykonywanych prac,
−
przygotować materiały promujące własną działalność gospodarczą,
−
dokonać analizy jakości świadczonych usług na podstawie informacji uzyskanych od
klientów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI
Temat: Sposoby regulacji zegarów i zegarków.
Cele:
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
definiować pojęcie regulacji,
−
charakteryzować metody regulacji zegarów i zegarków;
−
opisywać zadania sprawdzarki i zegara wzorcowego;
−
dzielić proces regulacji;
−
określać kryteria przystąpienia do procesu regulacji;
−
charakteryzować błędy regulacji;
Metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie,
−
dyskusja w grupie.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w małych zespołach,
−
praca indywidualna,
−
prezentacja wyników.
Środki dydaktyczne:
−
karty z przykładową charakterystyką zegarka przeznaczonego do regulacji,
−
stopery, przykładowe zegarki,
−
foliogramy.
Czas trwania:
2 godziny lekcyjne – 90 min.
Uczestnicy
Uczniowie klasy zasadniczej.
Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie.
2. Uświadomienie celów lekcji.
3. Przeprowadzenie instruktażu dotyczącego zachowania podczas pokazu i przestrzegania
zasad BHP.
Grupa uczniów powinna ustawić się tak, aby każdy miał dobrą widoczność
prezentowanych przez nauczyciela elementów.
4. Plan lekcji:
A) Co to jest regulacja. Jakie mamy sposoby regulacji. Urządzenia służące do regulacji
zegarów i zegarków.
Nauczyciel omawia definicje regulacji, przedstawia metody przeprowadzania regulacji
zegarów i zegarków.
Następnie przedstawia na foliogramach zasadę działania, budowę, metody podłączenia
sprawdzarki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Nauczyciel omawia budowę prezentowanego na folii schematu podłączenia zegarka do
sprawdzarki, ze wskazaniem zadań realizowanych przez poszczególne elementy.
Dyskusja uczniów nad wyborem tej metody regulacji do różnego rodzaju zegarów
i zegarków.
B) Składowe procesu regulacji:
Nauczyciel omawia budowę prezentowanego na folii schematu podziału procesu regulacji.
Nauczyciel korzystając z przykładów opisuje na podział procesu regulacji w zależności od
regulowanego zegara.
Uczniowie w małych grupach, analizują karty z przykładową charakterystyką zegarka
przeznaczonego do regulacji, i przedstawiają zaplanowany w grupie proces regulacji
przykładowego zegarka.
Prezentacja wyników wraz z uzasadnieniem.
C) Przeprowadzenie regulacji wstępnej:
Nauczyciel omawia zasadę przeprowadzenia regulacji wstępnej za pomocą dokładnego
stopera.
Nauczyciel prezentuje sposób regulacji wstępnej.
Nauczyciel rozdaje stopery uczniom.
Uczniowie indywidualnie przeprowadzają część procesu regulacji wstępnej badając własne
zegarki, następnie zamieniają się w parach zegarkami i powtarzają proces.
Zaobserwowane różnice w pomiarach przedstawiane są na forum klasy i omawiane.
D) Kryteria przystąpienia do procesu regulacji i błędy w procesie regulacji.
Nauczyciel omawia kryteria jakie powinien spełniać zegar, zegarek aby można było
przeprowadzić skutecznie proces regulacji.
Nauczyciel korzystając z doświadczenia uczniów wynikającego ze wcześniejszego ćwiczenia
prowadzi dyskusje o przyczynach powstawania błędów regulacji.
Uczniowie w małych grupach, mają za zadanie wymyślić sposoby minimalizacji powstawania
błędów podczas regulacji.
Prezentacja wyników.
5. Podsumowanie lekcji:
Sprawdzenie osiągnięcia celów lekcji poprzez zadanie pytań.
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Temat: Moja własna firma
Cele:
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
wskazać źródła prawa regulujące rejestrację poszczególnych form organizacyjno-prawnych
podmiotów gospodarczych,
przedstawić tryb rejestracji działalności gospodarczej.
Metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie przedmiotowe,
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w małych zespołach.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik ucznia,
−
foliogramy,
−
książki telefoniczne,
−
poradniki dla przedsiębiorców,
−
przykładowe dokumenty dotyczące rejestracji działalności gospodarczej.
Czas trwania:
2 godziny lekcyjne –90 min.
Uczestnicy
Uczniowie klasy zasadniczej.
Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie.
2. Uświadomienie celów lekcji.
3. Przeprowadzenie instruktażu dotyczącego użytkowania oryginałów dokumentów.
4. Plan lekcji:
A. Instruktaż wstępny:
− sprawdzenie obecności,
− przedstawienie przebiegu lekcji,
− podanie kryteriów ocen,
− dokonanie podziału na grupy, wyznaczenie stanowisk ćwiczeniowych,
− przedstawienie zakresu działań dla każdej z grup.
B. Instruktaż bieżący:
Obchód I. Sprawdzenie czy uczniowie zapoznali się z dokumentami i literaturą
fachową.
Obchód II. Sprawdzenie czy uczniowie rozpoznają dokumenty i dzielą je w
zależności skąd pochodzą.
Obchód III. Sprawdzenie czy uczniowie opracowali podstawowe założenia dotyczące
charakteru działalności jaką chcą założyć.
Obchód IV. Sprawdzenie czy uczniowie opracowali plan kolejności wypełniania
dokumentów zgodny z kolejnością załatwiania spraw w urzędach.
Obchód V. Sprawdzenie czy uczniowie poprawnie wypełniają dokumenty
zgłoszeniowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Obchód VI. Sprawdzenie czy uczniowie we wszystkich dokumentach zapisują te
same założone wspólnie dane firmy.
Obchód V. Sprawdzenie poprawności ułożenia chronologicznego dokumentów,
poprawności danych adresowych instytucji. Prezentacja przez uczniów
wykonanego ćwiczenia, łącznie z prezentacją mocnych i słabych pracy grupy.
C. Instruktaż końcowy:
podsumowanie zajęć,
wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia,
omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkie grupy,
zwrócenie uwagi na błędy oraz czynności dobrze wykonywane podczas
ćwiczenia,
wystawienie ocen,
uporządkowanie stanowisk ćwiczeniowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Sposoby regulacji zegarów i zegarków. Regulacja zegarków
za pomocą chronokomparatora.
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj regulację wstępną zegara za pomocą stopera.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zmierzyć czas określonej liczby wahnięć podwójnych zegara za pomocą stopera,
2) podzielić wynik pomiaru przez liczbę wahnięć,
3) otrzymaną liczbę równą wartości okresu rzeczywistego zapisać w sprawozdaniu
z ćwiczenia,
4) powtórzyć badania dla różnej założonej liczby wahnięć i określ czy następuje różnica w
wynikach.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie, lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
stoper,
−
badany zegar,
−
materiały piśmienne,
−
poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Na podstawie przykładowych wykresów chodu zegarków badanych na sprawdzarce
dokonaj analizy nieprawidłowości w pracy badanych zegarków.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dostarczone wykresy wkleić na osobne kartki papieru,
2) korzystając z literatury przeanalizować wykresy,
3) opisać pod wykresami wnioski z analizy, przedstawić je przed klasą.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie, lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
przykładowe wykresy,
−
materiały piśmiennicze,
−
poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Instalowanie i uruchamianie urządzeń w domu klienta.
Zasady promocji. Sztuka prowadzenia rozmów z klientami.
Podstawy negocjacji
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Jako zegarmistrz przyjmujesz do naprawy zegarek. Sporządź scenariusz rozmowy z
klientem na temat przyjmowanego zegarka. Ćwiczenie odbywa się w parach.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić kto będzie grał rolę zegarmistrza, a kto klienta,
2) przeprowadzić rozmowę na temat przyjęcia zegarka do naprawy,
3) przebieg rozmowy powinien być zapisywany,
4) zmienić się rolami,
5) przeanalizować wspólnie zadawane pytania, udzielane odpowiedzi.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie, lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
materiały piśmiennicze,
−
poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Jako zegarmistrz oddajesz z naprawy zegarek. Sporządź scenariusz rozmowy z klientem
na temat oddawanego zegara, zegarka. Ćwiczenie odbywa się w parach.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić kto będzie grał rolę zegarmistrza, a kto klienta,
2) przeprowadzić rozmowę na temat oddawanego zegara, zegarka z naprawy,
3) przebieg rozmowy powinien być zapisywany,
4) zmienić się rolami,
5) przeanalizować wspólnie zadawane pytania, udzielane odpowiedzi, przekazywane rady.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie, lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
materiały piśmienne,
−
poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Aby osiągnąć sukces na rynku musisz aktywizować swoją sprzedaż stosując różne środki
promocji. Przygotuj plan działań promocyjnych jakie mogą być wykorzystane przez Ciebie w
prowadzeniu zakładu zegarmistrzowskiego
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybierać trzy rodzaje działań najbardziej odpowiadających jego zakładowi
zegarmistrzowskiemu,
2) opisać zakres działań jakie należało by podjąć do ich realizacji,
3) opisać planowane skutki podjętych działań.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie, lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
materiały piśmiennicze,
−
poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3. Przepisy BHP. Normy i przepisy branżowe. Warunki
gwarancji
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie norm i przepisów branżowych przygotuj plan własnego zakładu
zegarmistrzowskiego. Na planie weź pod uwagę powierzchnię zakładu i rozmieszczenie
podstawowych urządzeń, stanowisk.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować założenia dotyczące projektowanego zakładu,
2) opracować wytyczne dotyczące BHP i ergonomii,
3) przygotować na papierze milimetrowym plan rozmieszczenia pracowni
zegarmistrzowskiej.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie, lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
materiały piśmiennicze,
−
poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Zegarmistrz pracuje przeważnie siedząc i dość często z pochyloną głową. Taka
postawa ciała po pewnym czasie, w przypadku słabej odporności, może powodować
niedomagania płuc, serca, narządów trawienia, a niekiedy również osłabienie systemu
nerwowego. Na podstawie tych zagrożeń przygotuj plan dnia pracy zegarmistrza
minimalizujący te zagrożenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać formy aktywności fizycznej przeciwdziałające założonym zagrożeniom,
2) założyć ramowy dzienny grafik czasu pracy i przerw,
3) przygotować opisy ćwiczeń do wykonywania w czasie przerw,
4) przygotowane materiały złożyć w pakiet.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie, lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
materiały piśmienne,
−
poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Na przygotowanych przez nauczyciela drukach gwarancji wypełnij konieczne dane w
zależności od rodzaju założonych parametrów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z przykładowymi wypełnionymi drukami gwarancji,
2) wypełnić druk gwarancji w zależności od założonych parametrów,
3) porównać swoje druki z kolegami.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie, lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
przykładowe wypełnione druki gwarancji,
−
przykładowe puste druki gwarancji,
−
materiały piśmienne,
−
poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.4. Prawne i ekonomiczne podstawy świadczenia usług
zegarmistrzowskich
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Chcesz rozpocząć pracę na własny rachunek. Określ szanse powodzenia przedsięwzięcia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić, co może być szczegółowym przedmiotem jego działalności,
2) opracować ankietę, która pomoże przedstawić zainteresowanie oferowanym przez niego
produktem, usługą, umożliwi scharakteryzowanie nabywcy,
3) przeprowadzić badania ankietowe wśród kolegów, na podstawie ankiet sporządzić „portret
typowego nabywcy”,
4) przedstawić wyniki na piśmie w postaci wniosków określających możliwość powodzenia
przedsięwzięcia.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie, lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
przykładowe „portrety nabywcy”,
−
przykładowe ankiety rynkowe,
−
materiały piśmiennicze,
−
poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Jako absolwent szkoły musisz podjąć ważne decyzje dotyczące swojej przyszłości.
Możesz zacząć funkcjonować na trudnym obecnie rynku pracy. Aby określić swoje szanse na
prowadzenie działalności gospodarczej należy przeanalizować rynek przedsiębiorstw z twojej
branży. Z „Panoramy Firm” wybierz przykłady przedsiębiorstw zajmujących się w Twoim
mieście sprzedażą zegarów i zegarków i świadczących usługi zegarmistrzowskie
reprezentujących poszczególne formy prawne i wpisz do tabeli.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) z „Panoramy Firm” wybrać przedsiębiorstwa zajmujące się w jego mieście sprzedażą
zegarów i zegarków,
2) z „Panoramy Firm” wybrać przedsiębiorstwa zajmujące się w jego mieście świadczeniem
usług zegarmistrzowskich,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
3) zebrane firmy podzielić ze względu na formy prawne prowadzonej działalności,
4) zestawić wyniki badań w tabeli,
5) wyciągnąć i przedstawić wnioski z przeprowadzonego badania.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie, lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
„Panorama firm”,
−
materiały piśmiennicze,
−
poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Wyznacz czynności niezbędne do rejestracji przedsiębiorstwa w Twoim mieście.
Przedstaw informacje w postaci poradnika.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ustalić instytucje jakie trzeba odwiedzić podczas rejestrowania działalności gospodarczej,
2) ustalić adresy tych instytucji korzystając z książki telefonicznej i „Panoramy Firm”,
3) zapisać najważniejsze terminy jakie obowiązują przy rejestracji działalności gospodarczej,
4) z zebranych danych opracować kieszonkowy poradnik młodego przedsiębiorcy.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie, lub w konsultacji
z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
Ćwiczenie
Środki dydaktyczne:
−
„Panorama Firm”,
−
książka telefoniczna,
−
materiały piśmienne,
−
poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego - Test wielokrotnego wyboru
jednostki modułowej „Wykonywanie regulacji mechanizmów zegarowych”
Test składa się ze zadań wielokrotnego wyboru, z których:
zadania oznaczone literą „P” są poziomu podstawowego,
zadania oznaczone literami „PP” są poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzalne osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
1
Wykorzystać pojęcie regulacji w odniesieni do zegarów i
zegarków.
B
P
2
Rozróżnić i charakteryzować urządzenia do regulacji zegarów
i zegarków.
B
P
3
Opisać sposób sprawdzania chodu regulowanego zegarka.
B
P
4
Wyjaśnić sposób sprawdzania chodu zegarów bijących.
B
P
5
Scharakteryzować sposób regulacji zegarów wahadłowych.
C
p
6
Wskazać środki promocji.
B
PP
7
Opisać zadania realizowane przez Cech Zegarmistrzów.
B
PP
8
Scharakteryzować normy dotyczące ergonomii pracy
zegarmistrza
C
P
9
Określić zagrożenia związane z użytkowaniem maszyn
specjalistycznych w pracowni zegarmistrzowskiej
B
P
10 Określić wymagania dotyczące oświetlenia stanowiska pracy
zegarmistrza.
B
P
11 Scharakteryzować typowe parametry związane z wydawaną
przez zegarmistrza gwarancją.,
B
P
12 Scharakteryzować podmioty gospodarcze w sektorze
prywatnym.
C
PP
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
13 Wskazać zalety i wady prowadzenia najpopularniejszych form
działalności gospodarczej.
B
P
14 Scharakteryzować fazy życia produktu.
C
PP
15 Opisać parametry określające opłacalność przedsięwzięcia.
B
PP
16 Wskazać kolejność działań służących do rejestracji własnej
działalności gospodarczej.
B
PP
17 Wskazać znaczenie podstawowych skrótów ekonomicznych.
A
P
18 Scharakteryzować różne formy opodatkowania w systemie
skarbowym.
A
P
19 Wskazać podstawowe terminy obowiązujące w systemie
ubezpieczeń społecznych.
A
PP
20 Określić rodzaje obowiązkowego ubezpieczenia przy
prowadzeniu działalności gospodarczej.
B
PP
Przebieg testowania
INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
INSTRUKCJA DLA UCZNIA
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test pisemny zawiera 20 pytań i sprawdza Twoje wiadomości z zakresu wiadomości z
modułu „Wykonywanie regulacji mechanizmów zegarowych”.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Wskaż tylko jedną
odpowiedź prawidłową. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź skreślić
i zaznaczyć kółkiem odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu pisemnego masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw pytań testowych,
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko.....................................................................................................
Wykonywanie regulacji mechanizmów zegarowych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Warianty odpowiedzi
Punkty
Klucz
odpowiedzi
1
A
B
C
D
1
a
2
A
B
C
D
2
b
3
A
B
C
D
3
a
4
A
B
C
D
4
c
5
A
B
C
D
5
b
6
A
B
C
D
6
a
7
A
B
C
D
7
c
8
A
B
C
D
8
b
9
A
B
C
D
9
d
10
A
B
C
D
10
d
11
A
B
C
D
11
b
12
A
B
C
D
12
a
13
A
B
C
D
13
b
14
A
B
C
D
14
d
15
A
B
C
D
15
b
16
A
B
C
D
16
b
17
A
B
C
D
17
b
18
A
B
C
D
18
c
19
A
B
C
D
19
a
20
A
B
C
D
20
c
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Przykład zadania praktycznego dla jednostki modułowej
Wykonywanie regulacji mechanizmów zegarowych
Temat zadania: Analiza SWOT.
Jesteś absolwentem szkoły, możesz założyć przedsiębiorstwo jako osoba fizyczna dzięki
temu możesz samodzielnie podejmować decyzje, nie musisz dzielić się zyskami ze
wspólnikami i posiadać znacznego kapitału przy zakładaniu firmy. Prowadząc samodzielnie
działalność będziesz podejmować decyzje na miarę posiadanych umiejętności i środków oraz
odpowiadającego
Tobie
stopnia
ryzyka.
Przeprowadź
analizę
SWOT
1
swojego
przedsięwzięcia uzupełniając załączoną tabelę. W rozważaniach postaraj się uwzględnić
między innymi poniższe kryteria:
−
czynniki demograficzne,
−
przepisy podatkowo-prawne,
−
wzrost/spadek konkurencyjności,
−
asortyment oferowanego towaru i wprowadzanie wyrobów nowej generacji,
−
kulturę obsługi klientów,
−
elastyczność dostosowania się do wymogów klienta,
−
rentowność Twojego przedsięwzięcia,
−
warunki zakupu produktów i podzespołów,
−
pewność dostaw produktu i podzespołów,
−
alternatywne źródła zakupu produktów i podzespołów,
−
zasięg geograficzny rynku,
−
tendencje rozwojowe rynku,
−
chłonność rynku Twojego produktu,
−
strukturę popytu na Twoje produkty,
−
dostosowanie cen do poziomu popytu,
−
poziom cen w porównaniu z konkurentami,
−
dostosowanie cen do poziomu kosztów własnych,
−
proponowane obniżki cen,
−
efektywność stosowanych środków reklamy,
−
serwis po sprzedaży artykułu,
−
terminowość świadczonych usług,
−
różnicowanie form i warunków sprzedaży,
−
możliwość pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania,
−
poziom kosztów działalności i możliwości ich obniżenia,
−
płynność finansową firmy, formy regulowania należności.
Projekt realizacji prac powinien zawierać:
−
skróconą charakterystykę zakresu planowanej działalności, logo firmy;
−
algorytm prac prowadzących do założenia firmy;
−
tendencje rozwoju firmy;
−
tabele do analizy SWOT;
−
wnioski z analizy SWOT.
1
SWOT – skrót od ang. Strengths (mocne strony), Weaknesses (słabości), Opportunities (szanse); Threats
(zagrożenia); analiza SWOT polega na badaniu, a zarazem ocenie mocnych i słabych stron, np. przedsięwzięcia
gospodarczego oraz szans i zagrożeń płynących z otoczenia, w którym działa firma.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Projekt lub jego elementy możesz opracować z wykorzystaniem komputera i pakietu
biurowego, który wraz z drukarką będzie przygotowany w Sali. W celu zdobycia
dodatkowych informacji komputer będzie podłączony do Internetu.
Czas na wykonanie zadania wynosi 240 minut.
Kryteria oceniania:
1. Za poprawnie opracowany algorytm prac związany z założeniem firmy(4 pkt.).
2. Za przygotowanie loga firmy (2 pkt.).
3. Za przygotowanie tendencji rozwoju firmy (2 pkt.).
4. Za przygotowanie analizy SWOT (4 pkt.).
5. Za poprawnie wyciągnięte wnioski z analizy SWOT (2 pkt.).
6. Za porównanie otrzymanych wyników z analizy SWOT z planowaną tendencją rozwoju (4
pkt.).
7. Za estetykę wykonania dokumentacji zadania(2 pkt.).
Zakładane tendencje rozwoju:
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
……
Tabela do analizy SWOT
MOCNE STRONY +
SŁABE STRONY -
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
SZANSE +
ZAGROŻENIA -
Wnioski z analizy SWOT:
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………….………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące oceny
szkolne:
−
dopuszczający – minimum 11 punktów,
−
dostateczny – minimum 14 punktów,
−
dobry – minimum 16 punktów,
−
bardzo dobry – minimum 18 punktów,
−
celujący –20 punktów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
7. LITERATURA
1. ST. Bartnik, W. M. Al. Podwapiński.: Technologia mechanizmów zegarowych. Montaż,
konserwacja i naprawa, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1979
2. ST. Bartnik, W. M. Al. Podwapiński.: Technologia mechanizmów zegarowych.
Mechanizmy, WSiP, Warszawa, 1992
3. B. ST. Bartnik, W. M. Al. Podwapiński.: Zegarmistrzostwo. Ilustrowany słownik
zegarmistrzowski, WSiP, Warszawa, 1990
4. B. ST. Bartnik, W. M. Al. Podwapiński.: Zegarmistrzostwo. Technologia warsztatowa,
WPLiS, Warszawa, 1962
5. B. ST. Bartnik, W. M. Al. Podwapiński.: Zegarmistrzostwo. Zegary i zegarki elektryczne,
WSiP, Warszawa, 1992
6. W. Czerwiec, A. Maciszewski, T. Moliński.: Zegarmistrzostwo Podstawy elektrotechniki
z elektroniką, Biuro Wydawnictw „Libra”, Warszawa 1980
7. G. Krug.: Zegary elektryczne, WNT, Warszawa, 1977
8. W. Czerwiec, A. Maciszewski, T. Moliński.: Zegarmistrzostwo Technologia, Biuro
Wydawnictw „Libra”, Warszawa 1980
9. W. M. Al. Podwapiński.: Elektryczne czasomierze pojedyncze, Biuro Wydawnictw
„Libra”, 1992
10. M. Rubbins.: Electronic Lock Watches, Howard & Sams Co, London, 1975
11. B. Sosiński.: Naprawa kalkulatorów i zegarków elektronicznych, WNT, Warszawa
1986r.
12. Schmid D., Baumann A., Kaufmann H., Paezold H., Zippel B.: Mechatronika. REA,
Warszawa 2002
13. Skrzypek J.: Biznes Plan, POLTEXT, Warszawa 1996
14. Gray d.A, Cyr D.: Na czym polega i jak robić marketing produktu, M&A
Communications Polska Sp. z o.o., Lublin 1995
15. Jaroń L., Sepkowska Z.: Wprowadzenie do świata pracy, POLTEXT, Warszawa 1998
16. Jaroń L.: Załóż i poprowadź własną firmę, CKP, Wrocław 1999
17. Kolan B.: Prowadzę działalność gospodarczą, CKP, Wrocław 2003
18. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Unii Europejskiej, Polska Agencja Rozwoju
Przedsiębiorczości, Warszawa 2002
19. Markowski W.:ABC small business’u, MARCUS s.c., Łódź 2003, ”Sigma”, Skierniewice
2003
20. Mulak M.S.: Jak opracować Biznes Plan. Poradnik dla średnich i małych firm, M&A
Communications Polska Sp. z o.o., Lublin 1995
21. Obłój K.: Mikroszkółka zarządzania, PWE, Warszawa 1994
22. Padurek B., Piecyk J.: Obrót pieniężny, rozrachunki, obrót materiałowy, wyd. własne,
Wrocław 2002
23. Poradnik dla małych i średnich firm. Jak sporządzić plan działalności, Bank Zachodni
WBK S.A.
24. Sasin W.: Poradnik Analityka, INTERFART, Łódź 1996 r.
25. Żaro S.W.: Jak założyć i poprowadzić własną firmę, ”Sigma”, Skierniewice 2003
Wykaz literatury należy aktualizować w miarę ukazywania się nowych pozycji
wydawniczych.