mgr Jolanta Witczak
Scenariusz zajęć z rodzicami
z zakresu edukacji prozdrowotnej
Temat: Kto o czystość i zdrowie dba, ten wesołe życie ma!
Cel ogólny:
włączenie rodziców do aktywnej współpracy
w organizowanej formie
Cele szczegółowe:
stworzenie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia,
wyzwalanie motywacji do podjęcia pracy w trakcie
wspólnych zabaw,
doskonalenie sprawności manualnych,
utrwalenie zdobytych wiadomości z zakresu tematyki
zdrowotnej.
Warunki materialne:
Plakat z hasłem spotkania, plansze z owocami i warzywami, koszyk
z zagadkami o tematyce zdrowotnej; plansze z kubkiem, szczoteczką do
zębów i pastą; kubki z rurkami i płynem do puszczania baniek; brystol,
puzzle (pocięte obrazki składające się z 5-6 elementów, przedstawiające
wyposażenie i akcesoria związane z łazienką); szablony owoców;
materiały papiernicze, magnetofon oraz płyta z piosenkami
odpowiadającymi tematyce spotkania).
Przebieg zajęć
1. Powitanie gości i dzieci
Zaproszenie rodziców do wspólnej zabawy integracyjnej: do piosenki
„Witaj, Olu”.
Dzieci i rodzice siedzą w kręgu, każde dziecko przedstawia swojego
rodzica i wspólnie wszyscy się witają śpiewając piosenkę:
Witaj, Olu, witaj, Olu,
Jak się masz? Jak się masz?
Bardzo Cię lubimy, bardzo cię lubimy
Bądź wśród nas, bądź wśród nas.
2. „Łazienkowy teatrzyk”
Dzieci, wykorzystując plansze z kubkiem, szczoteczką do zębów
i pastą, przedstawiają rodzicom teatrzyk. Na koniec wspólnie
z rodzicami śpiewają piosenkę na znaną melodię „Szła dzieweczka
do laseczka”, której słowa rodzice otrzymują na karteczkach.
3. „Lustereczko, powiedz szczerze...”
Słuchając opowiadania dzieci przedstawiają czynności związane
z poranną toaletą, natomiast rodzice są lusterkami, które „odbijają”
ruchy dziecka.
4. „Łazienkowe puzzle”
Każda para (rodzic i dziecko) otrzymują puzzle, które wspólnie
układają i przyklejają na tekturkę. Z ułożonych puzzli wszyscy na
przygotowanym arkuszu brystolu układają wnętrze łazienki.
5. Bańki mydlane
Rodzic wraz z dzieckiem otrzymuje kubek z płynem i rurki i wspólnie
robią bańki mydlane podczas piosenki „Mydło lubi zabawę”.
6. Zagadki słowne
Każde dziecko losuje z koszyczka zagadkę, którą rodzic odczytuje,
a dziecko podaje odpowiedź.
7. „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”
Dzieci śpiewają, ilustrując ruchem pierwszą zwrotkę piosenki i
refren; drugą zwrotkę śpiewają rodzice, korzystając z zawieszonych
na ścianie ilustracji przedstawiających owoce i warzywa występujące
w piosence.
8. „Na straganie”
Wspólnie recytują wiersz Jana Brzechwy. Rodzice są narratorami.
9. „Album – ulubione warzywa i owoce”
Zaproszenie rodziców i dzieci do wykonania albumu. Wspólnie
wybierają przybory plastyczne, za pomocą których wykonają swoją
pracę.
Prezentacja swoich wytworów oraz połączenie ich w album.
10.
Zakończenie
Pożegnanie gości oraz podziękowanie za przybycie i wspólną
zabawę.
POŻĄDANE UMIEJĘTNOŚCI:
Kojarzą opis słowny z rozwiązaniem zagadki.
Potrafią naśladować gestem czynności.
Rozumieją znaczenie zabiegów higienicznych dla zdrowia.