operator urzadzen przemyslu spozywczego 827[01] z1 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ



Andrzej Pyszczek










Obsługiwanie

urządzeń

chłodniczych

i

aparatury

kontrolno-pomiarowej 827[01].Z1.03










Poradnik dla nauczyciela









Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Tomasz Kacperski
mgr inż. Andrzej Kulka



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Andrzej Pyszczek



Konsultacja:
mgr Radosław Kacperczyk





Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 827[01].Z1.03
Obsługiwanie urządzeń chłodniczych i aparatury kontrolno-pomiarowej”, zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu operator maszyn i urządzeń przemysłu
spożywczego.
























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

6

3.

Cele kształcenia

7

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

8

5.

Ćwiczenia

14

5.1. Chłodnictwo w przemyśle spożywczym – łańcuch chłodniczy. Budowa

typowych pomieszczeń chłodniczych

14

5.1.1. Ćwiczenia

14

5.2. Budowa i zasada działania sprężarkowego urządzenia chłodniczego

16

5.2.1. Ćwiczenia

16

5.3. Zamrażalnie tunelowe

18

5.3.1. Ćwiczenia

18

5.4. Materiały termoizolacyjne

20

5.4.1. Ćwiczenia

20

5.5. Jednostki miary podstawowych wielkości fizycznych. Zasada działania

aparatury kontrolno-pomiarowej

22

5.5.1. Ćwiczenia

22

5.6. Bezpieczeństwo i higiena pracy podczas obsługi urządzeń chłodniczych

i aparatury kontrolno-pomiarowej

24

5.6.1. Ćwiczenia

24

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

26

7.

Literatura

39

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie Operator maszyn i urządzeń przemysłu
spożywczego.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
-uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które

zawierają podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest
zwrócenie uwagi na następujące elementy:

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy
jest przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić
uczniom samodzielną odpowiedź na pytania lub wspólnie z całą grupą uczniów, w formie
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, ponieważ
nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz w trakcie
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,

dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ćwiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną
propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia,
uwzględniając różne możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które
z zaproponowanych ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu
technodydaktycznym szkoły. Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które
sam opracował,

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela,
sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń
niezainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne,
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki
osiągnięte przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej
nauczyciela realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano
określoną liczbę możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa
uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według
własnego projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak
przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie
swoich umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:

pokaz,

ćwiczenie (laboratoryjne lub inne),

projektów,

przewodniego tekstu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

Schemat układu jednostek modułowych

827[01].Z1

Eksploatacja maszyn i urządzeń stosowanych

w przetwórstwie spożywczym

827[01].Z1.01

Obsługiwanie maszyn i urządzeń stosowanych w przetwórstwie spożywczym

827[01].Z1.02

Użytkowanie instalacji

technicznych

827[01].Z1.03

Obsługiwanie urządzeń

chłodniczych i aparatury

kontrolno-pomiarowej

827[01].Z1.04

Stosowanie środków

transportu w przemyśle

spożywczym

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

wyszukiwać podstawowe informacje o schładzaniu i przechowywaniu różnych
produktów,

korzystać z różnych źródeł informacji,

selekcjonować, porządkować dokumentować i przechowywać informacje,

rozróżniać zagrożenia wywołane podczas obsługi urządzeń chłodniczych,

określać znaczenia łańcucha chłodniczego,

dokonywać oceny materiałów termoizolacyjnych,

dokonywać wyboru aparatury kontrolno-pomiarowej,

rozróżniać aparaturę kontrolno pomiarową,

dokonywać odczytów z aparatury kontrolno-pomiarowej,

określać jednostki wielkości fizycznych i ich nazywać,

komunikować się i pracować w zespole,

dokonywać oceny swoich umiejętności,

analizować treść działania, dobierać metody i plan rozwiązania problemu,

samodzielnie podejmować decyzje,

współpracować w grupie,

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciw pożarowych oraz
ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozróżnić pomieszczenia do schładzania i przechowywania różnych produktów,

określić cele stosowania urządzeń chłodniczych w zakładach przetwórstwa spożywczego,

wyjaśnić znaczenie zapewnienia ciągłości łańcucha chłodniczego,

rozróżnić elementy sprężarkowego urządzenia chłodniczego i objaśnić jego działanie,

określić zasadę działania i zastosowania urządzeń chłodniczych,

zastosować przepisy bezpieczeństwa podczas obsługi urządzeń chłodniczych,

rozróżnić i scharakteryzować materiały termoizolacyjne,

dobrać przyrządy pomiarowe do wykonania określonego pomiaru,

określić zasadę działania aparatury kontrolno-pomiarowej,

odczytać wskazania urządzeń kontrolno-pomiarowych,

rozpoznać zagrożenia jakie mogą powstać w przypadku złego odczytu lub jako skutek
awarii urządzenia kontrolno-pomiarowego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………….………

Modułowy program nauczania:

Operator

maszyn

i

urządzeń

przemysłu

spożywczego 827[01]

Moduł

Eksploatacja maszyn i urządzeń stosowanych
w przetwórstwie spożywczym 827 [01].Z1

Jednostka modułowa:

Obsługiwanie urządzeń chłodniczych i aparatury
kontrolno pomiarowej 827[01].Z1.03

Temat: Jednostki podstawowych wielkości fizycznych.

Cel ogólny: Dobieranie jednostek fizycznych, stosowanie nazewnictwa technicznego

w chłodnictwie.


Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:

rozpoznać układ jednostek,

określić cel stosowania układu jednostek SI,

określić jednostki układu SI,

wskazać jednostki podstawowe układu SI,

określić jednostki uzupełniające i pochodne,

określić symbol jednostki,

wyjaśnić zależności między jednostkami,

przeliczać jednostki układu SI na inne.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.


Środki dydaktyczne

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego,

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego,

tabele układu jednostek SI,

pytania prowadzące,

notatniki, pisaki.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych.


Czas trwania zajęć
:

90 minut.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Uczestnicy:

uczniowie kształcący się w zawodzie Operator maszyn i urządzeń przemysłu
spożywczego.


Zadanie dla ucznia

Wymień jednostki układu SI. Dokonaj przeliczeń na inne jednostki stosowane

w chłodnictwie (np.: pomiar temperatury, ciśnienia).

Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego.
4. Podział grupy uczniów na zespoły.

Faza właściwa

Praca metodą tekstu przewodniego.


Faza I
Informacje

Pytania prowadzące:

1. Co to jest jednostka miary?
2. Jakie są układy jednostek miar?
3. W jaki sposób został podzielony Międzynarodowy Układ Jednostek SI?
4. Jakie jednostki podstawowe w układzie SI?
5. Jakie są wielkości podstawowe w układzie SI?
6. Jakie są wielkości uzupełniające i pochodne?
7. Jakie są dziesiętne krotności jednostek miar?
8. Jak przeliczamy jednostki miar?

Faza II
Planowanie

Uczniowie określają:

1. Ile jest układów jednostek miar obowiązujących w Polsce?
2. Jakie są jednostki podstawowe, pochodne i uzupełniające?
3. Jak przeliczamy jednostki miar?

Faza III
Ustalenie
1. Uczniowie pracując w zespołach na podstawie informacji i tabel określają układ

jednostek i wymieniają wielkości.

2. Uczniowie ustalają ilość obowiązujących jednostek miar?
3. Uczniowie określają wielkości podstawowe, uzupełniające I pochodne?
4. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń.

Faza IV
Wykonanie
1. Uczniowie zapisują obowiązujący układ jednostek miar.
2. Uczniowie zapisują wielkości podstawowe i pochodne.
3. Uczniowie dokonują przeliczeń temperatury z skali Kalwina na skalę Celsjusza.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Faza V
Sprawdzanie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonanych przeliczeń.
2. Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela wymieniają poznany układ jednostek miar, oraz

metody przeliczania jednostek.


Faza VI
Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego
827[01]

Moduł

Eksploatacja

maszyn

i

urządzeń

stosowanych

w przetwórstwie spożywczym 827 [01].Z1

Jednostka modułowa:

Obsługiwanie urządzeń chłodniczych i aparatury
kontrolno pomiarowej 827[01].Z1.03

Temat: Zasada działania aparatury kontrolno pomiarowej do określania temperatury.

Cel ogólny: Wykonywanie pomiarów za pomocą aparatury kontrolno-pomiarowej

i interpretacja wyników.


Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:

rozpoznać rodzaje aparatury stosowanej do mierzenia temperatury,

określić zadania termometrów,

określić metodę wykonania temperatury w różnych warunkach,

rozpoznać rodzaje stosowanych termometrów,

odczytać wskazaną temperaturę,

określić sposób dokonanego pomiaru,

rozpoznać zagrożenia wywołane złym działaniem termometru oraz nieprawidłowym
odczytaniem temperatury,

określić sposoby wykonywania pomiarów (jednostkowe, ciągłe),

sprawdzić poprawność działania termometru.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.

Metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.


Środki dydaktyczne

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego,

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego,

schematy termometrów stosowanych w przemyśle spożywczym,

pytania prowadzące,

notatniki, pisaki.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych.


Czas trwania zajęć
:

90 minut.


Uczestnicy
:

uczniowie kształcący się w zawodzie operator maszyn i urządzeń przemysłu
spożywczego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Zadanie dla ucznia

Dokonaj opisu zasady działania i budowy termometrów. Wykonaj pomiar temperatur w

pomieszczeniu i na zewnątrz pomieszczenia, określ różnice.

Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego.
4. Podział grupy uczniów na zespoły.

Faza właściwa

Praca metodą przewodniego tekstu.


Faza I
Informacje

Pytania prowadzące:

1. Jak określamy temperaturę?
2. Jaką aparaturą wykonujemy pomiar temperatury?
3. W jaki sposób zamienić odczytaną temperaturę w stopniach Celsjusza na Stopnie

Kelwina?

4. W jaki sposób w zakładzie przemysłu spożywczego wykonywany jest pomiar

temperatury?

5. Jakie znaczenie ma pomiar temperatury w chłodniach?
6. Jak jest zbudowany termometr cieczowy?
7. Jak działa termometr manometryczny?
8. W jaki sposób wykorzystano w budowie termometru zjawisko rozszerzalności ciał

stałych?

9. Jakie zagrożenia mogą wystąpić w wyniku złego działania termometru?

Faza II
Planowanie

Uczniowie określają:

1. Jakie mamy rodzaje termometrów?
2. Jakie pomieszczenia nie muszą być pod stałą kontrola temperatury?
3. Jak dobrać odpowiedni termometr do wykonania pomiaru?

Faza III
Ustalenie
1. Uczniowie pracując w zespołach na podstawie schematu i termometrów rozpoznają ich

nazwy.

2. Uczniowie ustalają budowę termometru cieczowego?
3. Uczniowie określają stosowana ciecz w termometrach cieczowych?
4. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń.

Faza IV
Wykonanie
1. Uczniowie określają rodzaje termometrów.
2. Uczniowie określają budowę i zasadę działania różnych termometrów.
3. Uczniowie zapisują w notatniku rozpoznane rodzaje termometrów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Faza V
Sprawdzanie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność rozpoznanych termometrów.
2. Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela omawiają rozpoznane termometry.

Faza VI
Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5. ĆWICZENIA

5.1. Chłodnictwo w przemyśle spożywczym – łańcuch chłodniczy.

Budowa typowych pomieszczeń chłodniczych

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie

1

Wykonaj schemat konstrukcji komory chłodniczej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na zasady budowy i łączenia elementów
komór chłodniczych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacji o komorach chłodniczych,
2) rozpoznać różne konstrukcje komór chłodniczych,
3) wskazać punkty newralgiczne komór tj. łączenia,
4) wykonać schemat komory na papierze A4.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

schematy komór chłodniczych,

komputer z dostępem do internetu,

zdjęcia komór chłodniczych,

blok techniczny A4,

przybory kreślarskie,

literatura z rozdziału 7, dotycząca komor chłodniczych.


Ćwiczenie

2

Na podstawie uzyskanych informacji od nauczyciela zaprojektuj łańcuch chłodniczy dla

wyrobów mięsnych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na budowę łańcucha chłodniczego.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał na temat łańcucha chłodniczego,
2) wymienić kolejne etapy łańcucha chłodniczego,
3) odnaleźć informacje na temat przetwórstwa mięsnego,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

4) wskazać sposoby łączenia łańcucha chłodniczego,
5) zaprojektować łańcuch chłodniczy,
6) proponowany projekt przedstawić pozostałym kolegom.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

notatnik,

literatura z rozdziału 7, dotycząca łańcuchów chłodniczych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.2. Budowa i zasada działania sprężarkowego urządzenia

chłodniczego

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie

1

Na podstawie schematu sprężarkowego urządzenia chłodniczego przeanalizuj zasadę jego

działania.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na schematy sprężarek stosowanych
w chłodnictwie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odnaleźć informacje o urządzeniach sprężarkowych,
2) przeanalizować działanie sprężarki,
3) zanotować informacje w notatniku o działaniu sprężarki,
4) wskazać najważniejsze elementy urządzenia sprężarkowego,
5) przeanalizować zasadę działania urządzenia sprężarkowego i przedstawić informacje na

forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

komputer z dostępem do internetu,

literatura z rozdziału 7, dotycząca sprężarek.


Ćwiczenie

2

Wykonaj schemat sprężarki na arkuszu A4.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na schematy sprężarek stosowanych
w chłodnictwie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odnaleźć schematy sprężarek,
2) wykonać schemat na arkuszu A4,
3) wymienić poszczególne elementy sprężarki,
4) przedstawić na forum grupy wykonany schemat.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie, projektu,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

materiały kreślarskie,

schematy sprężarek stosowanych w urządzeniach chłodniczych,

blok techniczny A4,

literatura z rozdziału 7, dotycząca sprężarek.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Zamrażalnie tunelowe

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie

1

Na podstawie informacji uzyskanych od nauczyciela, zaproponuj produkty do zamrażania

metodą tunelową.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na sposoby zamrażania tunelowego
różnych produktów.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:


1) przeanalizować metody zamrażania różnych produktów,
2) przeanalizować budowę i zasadę działania zamrażania tunelowego,
3) wymienić produkty możliwe do zamrażania metodą tunelową,
4) zaproponować produkty do zamrażania,
5) zapisać w notatniku proponowane produkty do zamrażania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

metoda projektu.

Środki dydaktyczne

schematy tuneli zamrażających,

instrukcje obsługi tuneli,

przybory do pisania,

notatnik.

literatura z rozdziału 7, dotycząca zamrażalni.


Ćwiczenie

2

Wykonaj schemat natryskowej zamrażalni ciekłym azotem na arkuszu A4.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na zamrażanie wykorzystujące ciekły
azot.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać informacje na temat zamrażania natryskowego,
2) przeanalizować schematy zamrażalni natryskowych,
3) wymienić elementy zamrażalni natryskowej,
4) wykonać schemat zamrażalni natryskowej ciekłym azotem na arkuszu A4,
5) przedstawić pozostałym uczniom wykonany schemat.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

metoda projektu.

Środki dydaktyczne:

materiały kreślarskie,

papier formatu A4

literatura z rozdziału 7, dotycząca zamrażalni.

.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.4. Materiały termoizolacyjne

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie

1

Wyjaśnij metody łączenia płyt warstwowych, zaproponuj materiał łączeniowy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na metody łączenia płyt warstwowych
i ich uszczelniania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać informacje o płytach warstwowych,
2) odnaleźć sposoby łączenia płyt warstwowych,
3) odnaleźć informacje o materiałach uszczelniających,
4) zanotować pozyskane informacje w notatniku,
5) zaproponuj połączenie i uszczelnienie płyty warstwowej,
6) przedstawić pozostałym kolegom proponowane połączenie i jego uszczelnienie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne

schematy łączenia płyt warstwowych,

komputer z dostępem do internetu,

literatura z rozdziału 7, dotycząca materiałów termoizolacyjnych,

przybory do pisania.


Ćwiczenie

2

Wykonaj model płyty warstwowej stosowanej w chłodnictwie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na izolacje zimnochronne.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odnaleźć informacje o płytach warstwowych,
2) wymienić elementy płyt warstwowych,
3) odnaleźć informacje o materiałach stosowanych do budowy płyt warstwowych,
4) wykonać model płyty warstwowej,
5) przedstawić pozostałym kolegom wykonany model, wymienić używane materiały do

wykonania modelu.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

metody projektu.

Środki dydaktyczne:

notatnik,

narzędzia niezbędne do wykonania modelu: młotek, nożyce,

materiały styropian, pianka poliuretanowa.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.5. Jednostki miary podstawowych wielkości fizycznych. Zasada

działania aparatury kontrolno-pomiarowej

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie

1

Dokonaj ważenia, dobierz wagę do rodzaju ważonego materiału.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę sposoby wykonywania pomiarów masy
w przemyśle spożywczym.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odnaleźć informacje o metodach ważenia różnych materiałów,
2) odnaleźć informacje o typach wag używanych w przemyśle spożywczym,
3) dokonać zważenia,
4) zanotować w notatniku informacje o ilości zważonych materiałów,
5) rozróżnić rodzaje ważonych materiałów,
6) przedstawić wyniki na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne

komputer z dostępem do internetu,

instrukcje obsługi wag,

waga elektroniczna i dziesiętna,

katalogi materiałów sypkich

literatura z rozdziału 7, dotycząca aparatur kontrolno-pomiarowych.


Ćwiczenie

2

Wykonaj pomiar temperatury w dwu różnych pomieszczeniach.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na zasady dokonywania pomiarów w
przemyśle spożywczym i chłodniczym.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odnaleźć informacje o metodach mierzenia temperatury,
2) odnaleźć informacje o budowie termometru i zasadzie działania,
3) odczytać zmierzoną temperaturę w dwu różnych pomieszczeniach,
4) zanotować w notatniku wykonane pomiary,
5) przedstawić na forum grupy wykonane pomiary.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusji dydaktycznej.

Środki dydaktyczne:

instrukcje obsługi termometrów,

różne rodzaje termometrów,

komputer z dostępem do internetu,

notatnik.


Ćwiczenie 3

Wskaż zagrożenia spowodowane wadliwie działającym manometrem w urządzeniu

chłodniczym.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na zasady obsługi manometrów oraz
odczytów wskazań.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odnaleźć informacje o zasadzie działania manometru,
2) odnaleźć informacje o wskazaniach manometrów,
3) wskazać zagrożenia wywołane wadliwym działaniem manometru,
4) wskazać zagrożenie dla środowiska i ludzi pracujących w chłodniach,
5) zanotować w notatniku objawy złego działania manometru i jego konsekwencje.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu,

dyskusji dydaktycznej.

Środki dydaktyczne:

komputer z dostępem do internetu,

notatnik,

literatura z rozdziału 7, dotycząca urządzeń chłodniczych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

5.6. Bezpieczeństwo i higiena pracy podczas obsługi urządzeń

chłodniczych i aparatury kontrolno-pomiarowej

5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie

1

Określ czynniki szkodliwe najczęściej występujące w zakładzie chłodniczym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na Czynniki chłodnicze stosowane
w urządzeniach chłodniczych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać materiał nauczania,
2) przygotować się do ćwiczeń ustalając rodzaje zagrożeń występujących w chłodnictwie,
3) na podstawie danych z zakładu chłodniczego określić, w grupach czynniki szkodliwe,
4) przedstawić wnioski z oceny przeprowadzonej przez grupę na forum grupy,
5) porównać wyniki i zapisać końcowe wnioski.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusji dydaktycznej.

Środki dydaktyczne:

katalogi czynników chłodniczych,

notatnik,

literatura z rozdziału 7, dotycząca obsługi urządzeń chłodniczych.


Ćwiczenie

2

Dobierz odzież roboczą i/lub środki ochrony indywidualnej dla pracownika pracującego

w chłodni.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na zasady BHP podczas pracy
w chłodniach.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić opisy stanowisk pracy w chłodni,
2) dobrać pracownikowi na określonych stanowiskach pracy środki ochrony indywidualnej

i odzież roboczą,

3) ocenić wykonane ćwiczenie,
4) zapisać wnioski.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusji dydaktycznej.

Środki dydaktyczne:

komputer z dostępem do Internetu,

wykaz środków ochrony indywidualnej,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie

3

Określ zasady obsługi urządzeń chłodniczych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na zasady obsługi urządzeń
chłodniczych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać materiał nauczania,
2) określić zasady obsługi urządzeń chłodniczych,
3) zanotować proponowane zasady obsługi,
4) przedstawić zasady obsługi urządzeń chłodniczych na forum klasy,
5) porównać propozycje i zapisać końcowe wnioski.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu,

dyskusji dydaktycznej.

Środki dydaktyczne:

komputer z dostępem do Internetu,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7, dotycząca urządzeń chłodniczych.
















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Obsługa urządzeń
chłodniczych i aparatury kontrolno pomiarowej”

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 4, 5, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, są poziomu podstawowego,

zadania 3, 6, 7, 10 są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. c, 4. a, 5. b, 6. d, 7. b, 8. c, 9. c, 10. d, 11. b,
12.d, 13. c, 14. d, 15. b, 16. c, 17. d, 18. b, 19. c, 20. c.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić rodzaj czynnika

B

P

c

2

Rozpoznać rodzaj zamrażania

A

P

b

3

Przeanalizować łańcuch chłodniczy

C

PP

c

4

Określić rodzaje komór chłodniczych

B

P

a

5

Wskazać urządzenia chłodnicze

B

P

b

6

Dokonać

analizy

działania

urządzenia

sprężarkowego

C

PP

d

7

Przeanalizować zamrażanie owiewowe

C

PP

b

8

Wyjaśnić cel zamrażania fluidyzacyjnego

B

P

c

9

Określić cel zamrażania tunelowego

B

P

c

10

Dokonać analizy izolacji cieplnych

C

PP

d

11

Określić

stosowane

materiały do budowy

przechowalni i chłodni

B

P

b

12

Rozpoznać elementy płyty warstwowej

A

P

d

13

Określić układ jednostek

A

P

c

14

Rozpoznać podstawowe jednostki układu SI

B

P

d

15

Określić symbol temperatury

B

P

b

16

Rozpoznać elementy manometru

B

P

c

17

Rozpoznać elementy przepływomierza

A

P

d

18

Wyjaśnić budowę termometrów cieczowych

A

P

b

19

Określić działanie wagi dziesiętnej

B

P

b

20

Określić budowę aerometru

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 35 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. W urządzeniach chłodniczych wykorzystywane są czynniki chłodnicze, które

a) powinny powodować korozję metali.
b) powinny być jak najdroższe.
c) powinny być niepalne i nietoksyczne.
d) ciepło parowania powinno być jak najmniejsze.

2. Zamrażanie to

a) doprowadzenie ciepła do produktu.
b) odprowadzenie ciepła z produktu.
c) wymiana ciepła.
d) zwolnienie niektórych procesów produktu.

3. Elementy łańcucha chłodniczego to

a) przetwórnia, gleba, powietrze.
b) fabryka mrożonek, lód, chlewnia.
c) chłodnia zakładowa, rozdzielcza, chłodziarki.
d) chłodnia składowa, samochody, motocykle.

4. Komory chłodnicze budowane są jako

a) stałe, składane.
b) podwieszane, rozkładane.
c) składane, przewożone.
d) przewozowe, samochodowe.

5. Urządzenia chłodnicze stosowane w przemyśle to

a) zamrażarko chłodziarki domowe.
b) sprężarkowe urządzenia chłodnicze.
c) wytwornice pary.
d) chłodnice powietrza.

6. Najważniejszymi elementami urządzenia sprężarkowego są

a) manometr, zawór odcinający.
b) osuszacz, skraplacz.
c) komora chłodnicza, zawór bezpieczeństwa.
d) sprężarka, skraplacz.

7. Zamrażanie owiewowe stosowane jest przy zamrażaniu

a) bębnowym, wielkogabarytowym.
b) tunelowym, taśmowym.
c) tusz, owoców.
d) jest to schładzanie, rozmrażanie.

8. Zamrażanie fluidyzacyjne polega na

a) zamrażaniu ciężkich tusz wieprzowych.
b) zamrażaniu tusz wołowych.
c) unoszeniu produktu przez strumień powietrza.
d) osuszaniu produktów z nadmiaru wody.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

9. Zamrażanie tunelowe stosowane jest głównie do

a) lekkich owoców.
b) warzyw.
c) tusz mięsnych.
d) schładzania mleka.


10. Najważniejszym zadaniem izolacji cieplnych stosowanych w chłodnictwie jest

a) ochrona obiektów przed opadami.
b) ochrona obiektów przed wiatrem.
c) zabezpieczenie obiektu przed dużym wychłodzeniem.
d) ochrona obiektów przed niepożądanymi zyskami ciepła.

11. Materiały do budowy obiektów przechowalniczych powinny się charakteryzować

a) małym oporem cieplnym.
b) wytrzymałością mechaniczną.
c) dużą palnością.
d) dużym współczynnikiem przenikania ciepła.


12. Płyta warstwowa stosowana w chłodnictwie składa się z

a) cegły i pustaka.
b) pustaka i izolacji termoizolacyjnej.
c) blachy i cegły.
d) dwóch okładzin zewnętrznych oraz rdzenia o właściwościach termoizolacyjnych.

13. W Polsce obowiązuje układ jednostek

a) CGS.
b) MKS.
c) SI.
d) MkGS.

14. Podstawowe jednostki układu SI to

a) długość, kąt płaski.
b) światłość, kąt płaski.
c) prąd elektryczny, siła.
d) masa, czas.

15. Symbol temeperatury w układzie SI to

a)

0

C.

b) K.
c)

0

F.

d) W.









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

16. Manometr U-rurkowy przedstawiony na rysunku znajduje się:

a) a. w stanie równowagi, b. menisk wklęsły.
b) a. menisk wypukły, b. wloty cieczy.
c) a. w stanie równowagi, b. przy różnicy ciśnień.
d) a. część wlotową manometru, b. część wylotową manometru.


17. W przepływomierzu śrubowym cyfry 1 i 2 oznaczają

a) 1-łącznik, 2-popychacz.
b) 1-sektor zębaty, 2-sprężyna.
c) 1-.wkręt regulacyjny, 2-wirnik.
d) 1-urządzenie zliczające, 2-wirnik.



18. W termometrze cieczowym czynnikiem wskazującym stan temperatury jest

a) woda.
b) rtęć.
c) bimetal.
d) glikol.

19. Waga dziesiętna działa na zasadzie

a) układów scalonych.
b) rozciągania sprężyn.
c) układania odważników na szalce.
d) przyciągania ziemskiego.

20. Zbiorniczek aerometru jest wypełniony

a) piachem.
b) metalem.
c) śrutem ołowianym.
d) powietrzem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko.

Obsługa urządzeń chłodniczych i aparatury kontrolno pomiarowej


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Test 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowejObsługa urządzeń
chłodniczych i aparatury kontrolno pomiarowej”

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 20, są poziomu podstawowego,

zadania 3, 4, 9, 15 są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. c, 4. d, 5. a, 6. c, 7. b, 8. c, 9. d, 10. b, 11. c,
12.a, 13. b, 14. c, 15. c, 16. d, 17. a, 18. c, 19. a, 20. b.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić ciśnienie układu chłodniczego

B

P

b

2

Określić obróbkę chłodniczą

A

P

c

3

Przeanalizować temperaturę zerową

C

PP

c

4

Przeanalizować temperaturę komór mrożniczych

C

PP

d

5

Rozpoznać elementy urządzenia sprężarkowego

A

P

a

6

Określić materiały termoizolacyjne

B

P

c

7

Określić współczynnik przenikania ciepła

B

P

b

8

Określić wskaźnik współczynnika przenikania
ciepła

B

P

c

9

Dokonać analizy przeliczania Paskala

C

PP

d

10 Rozpoznać manometry

A

P

b

11 Określić rodzaj manometru

B

P

c

12 Wskazać zakres stosowania manometru

A

P

a

13 Określić budowę termometru

B

P

b

14 Wskazać elementy termometru cieczowego

A

P

c

15 Dokonać oceny działania poziomowskazu

C

PP

c

16 Wyjaśnić rolę aerometru

B

P

d

17 Określić zakres stosowania przepływomierzy

B

P

a

18

Wskazać

aparaturę

do

mierzenia

stężenia

roztworów

B

P

c

19 Zastosować przepisy BHP

A

P

a

20

Określić

zakres

stosowania

zamrażania

tunelowego

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 35 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Ciśnienie skraplania w urządzeniach chłodniczych nie powinno przekraczać

a) 1,6 MPa.
b) 1,5 MPa.
c) 1,9 MPa.
d) 2,0 MPa.

2. Prawidłowa obróbka chłodnicza żywności powinna być

a) chwilowa.
b) okresowa.
c) ciągła.
d) jak najkrótsza.

3. Komory tzw. zerowe wykonywane są w zakresie temperatur

a) 0

0

C-5

0

C.

b) -30

0

C÷0

0

C.

c) -5

0

C÷+5

0

C.

d) -1

0

C÷+1

0

C.

4. Komory mroźnicze wykonywane są w zakresie temperatur

a) -5

0

C÷-10

0

C.

b) -35

0

C÷-12

0

C.

c) -40

0

C÷-25

0

C.

d) -30

0

C÷-22

0

C.

5. Parownik jest częścią

a) sprężarkowego urządzenia chłodniczego.
b) termometru wykorzystującego rozszczelność ciał stałych.
c) wagi elektronicznej.
d) manometru przeponowego.

6. Materiały termoizolacyjne stosowane w chłodnictwie to

a) papa.
b) folia.
c) styropian.
d) suchy tynk.

7. Miarą strat cieplnych przegrody jest

a) współczynnik wilgotności.
b) współczynnik przenikania ciepła.
c) ilość ciepła oddanego do atmosfery.
d) współczynnik promieniowania.

8. Współczynnik przenikania ciepła jest wyrażany w

a) kg•m/s

2

.

b) N/m

2

.

c) W/( m

2

•K).

d) kJ/(kg•k).


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

9. 1Pa to

a) 10

-2

bara.

b) 10

-7

bara.

c) 10

-4

bara.

d) 10

-5

bara.


10. Do pomiaru ciśnienia używamy

a) poziomowskazu.
b) manometru.
c) termometru.
d) przepływomierza.

11. Na rysunku przedstawiono

a) termometr manometryczny.
b) przepływomierz.
c) manometr przeponowy.
d) higrometr.

12. Manometry przeponowe umożliwiają pomiar ciśnienia w zakresie

a) 200 MPa.
b) 210 MPa.
c) 250 MPa.
d) 300 MPa.

13. Do budowy termometru wykorzystującego rozszczelność ciał stałych stosujemy

a) stali.
b) inwaru.
c) miedzi.
d) aluminium.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

14. W termometrze cieczowym pokazanym na rysunku oznaczono 1

a) rurkę kapilarną.
b) osłonkę szklaną.
c) zbiorniczek z cieczą.
d) ucho do zawieszania.

15. Poziomowskazy to przyrządy do pomiaru

a) ciśnienia.
b) wysokości chłodni.
c) wysokości słupa cieczy.
d) temperatury.

16. Do pomiaru substancji sypkich gdzie brak jest kontaktu z układem pomiarowym

stosujemy
a) poziomowskazy rurkowe.
b) elektroniczne mierniki wysokościowe.
c) przepływomierze śrubowe.
d) poziomowskazy izotopowe.

17. Przepływomierzem dokonujemy pomiarów

a)

ilości przepływających cieczy.

b)

ilości materiałów sypkich.

c)

ciśnienia panującego w rurociągu.

d)

do uruchomiania alarmu w chodni.

18. Do pomiaru stężenia roztworów stosujemy

a) termometry.
b) higrometry.
c) areometry.
d) manometry.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

19. W czasie obsługi urządzeń chłodniczych należy przestrzegać przepisów BHP

a) zawsze.
b) sporadycznie.
c) w czasie napraw urządzeń.
d) podczas kontroli w zakładzie.

20. Zamrażanie tunelowe w przemyśle spożywczym jest

a) niedozwolone.
b) stosowane.
c) czasami dozwolone gdy nie można zastosować innego zamrażania.
d) dozwolone tylko w celu schładzania komór chłodniczych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko.

Obsługa urządzeń chłodniczych i aparatury kontrolno pomiarowej


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

7. LITERATURA


1. Dąbrowski A.: Podstawy techniki w przemyśle spożywczym. WSiP Warszawa 1999
2. Dąbrowski A.: Aparatura i Urządzenia techniczne w przemyśle spożywczym. Wsi,.

Warszawa 1994

3. Dłużewski M.: Technologia Żywienia. WSiP, Warszawa 2001
4. Fodemski T. Domowe i handlowe urządzeni chłodnicze. WNT Warszawa 2000
5. Hoszek W. Urządzanie zakładów gastronomicznych i gospodarstw domowych. Format

AB, Warszawa 1998

6. Jastrzębski W. Wyposażenie techniczne zakładów gastronomicznych. WSiP Warszawa

1999

7. Krygier K.: Ogrzewalnictwo wentylacja klimatyzacja. WSiP Warszawa 2005
8. Leszczyński H.: Aparatura i urządzenia chłodnicze. WSiP Warszawa 2000
9. Podstawy przetwórstwa spożywczego. Format AB, Warszawa 1998

Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000

Czasopisma
1. Nowa Edukacja Zawodowa
2. Edukator Zawodowy – www.koweziu.edu.pl/edukator/index.php

