Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 39
klasa 1
Blok tematyczny: Dziecięcy świat
Temat: Wspólna zabawa
I. Cele
• Rozwijanie umiejętności współżycia w grupie.
• Wdrażanie do przestrzegania ustalonych norm i zasad obowiązujących.
• Ćwiczenia w mówieniu i czytaniu.
• Ćwiczenia w pisaniu wyrazów wielką literą.
Podstawa programowa (…):
Pkt 5.2 „Uczeń współpracuje z innymi w zabawie, w nauce szkolnej i w sytuacjach życiowych; przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz w świecie dorosłych, grzecznie zwraca się do innych w szkole, w domu i na ulicy”
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.10
komputer z projektorem
plansza/gra interaktywna „Cegiełki”
film „Piosenka Poli i Oskara”
karton papieru, flamastry, rozsypanki wyrazowe, paski papieru III. Przebieg zajęć
1. Rozmowa na temat zabaw dziecięcych – podręcznik cz.10, ćw.1, str.4
Dzieci opowiadają o swoich ulubionych zabawach. Czytają rymowanki i opisują ilustracje.
2. Pantomima – zagadki
Dzieci dobierają się w zespoły 2-3 osobowe. Każdy zespół otrzymuje kartkę z napisaną zabawą. Zespół planuje, jak zaprezentować, jak zagrać, inni odgadują.
Przykłady napisów:
Gramy w gumę.
Gramy w Chińczyka.
Jeżdżę na rolkach.
Rzucam piłką do kosza.
Oglądam telewizor.
1
Elżbieta Bowdur
Gramy w piłkę nożną.
Bawimy się zabawkami.
3. Uzupełnianie zdań nazwami czynności – podręcznik cz.10, ćw.2, str.5
4. Plansza interaktywna „Cegiełki” – wprowadzenie do tematu zajęć Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1
wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Domek na kurzej łapce (5)
→ Księga czarów (1)
→ Cegiełki (4)
Opis interaktywności
Gra „Cegiełki”. Należy umieścić w murze cegiełki z nazwami czynności.
Omówienie gry
Na planszy znajduje się mur, w którym należy umieścić brakujące cegiełki z nazwami czynności. Dzieci czytają wyrazy i podchodzą do tablicy, przesuwając odpowiednią cegiełkę na miejsce w murze.
5. Pisownia wyrazów wielką literą – podręcznik cz.10, ćw.3, str.6
6. Czytanie wyliczanki-rymowanki. Wyklaskiwanie rytmu – podręcznik cz.10, ćw.4, str.6
7. Zabawa „Ciuciubabka”
Jednemu z uczniów nauczyciel zawiązuje chustą oczy i okręca dookoła wypowiadając słowa: Raz, dwa, trzy, Ciuciubabka patrzy! Pozostali uczniowie poruszają się wokół Ciuciubabki, która stara się złapać uciekających. Złapane dziecko staje się Ciuciubabką.
8. Film „Piosenka Poli i Oskara”
Uruchomienie filmu
Po uruchomieniu płyty Przygody Poli i Oskara wybieramy w menu film
„Piosenka”.
Opis filmu
Film „Piosenka". Zasady współżycia w grupie, pomoc innym.
2
Elżbieta Bowdur
Omówienie filmu
Nauczyciel uruchamia przygotowany wcześniej film. Dzieci słuchają.
Krótkie omówienie treści filmu.
Pytania do piosenki
Czym jest odpowiedzialność?
Co to znaczy być odważnym?
Swobodne wypowiedzi uczniów.
9. Wspólne ustalanie zasad zgodnej zabawy
Nauczyciel dzieli uczniów na 5 zespołów. Każdy zespół otrzymuje pasek papieru oraz rozsypankę wyrazową, na której jest jedna zasada zgodnej zabawy. Dzieci w zespołach układają zdania i naklejają je na paski papieru. Następnie naklejają paski na wspólny karton, który stanowić będzie katalog zasad postępowania w zgodnej zabawie.
Propozycje zdań:
Chętnie wykonuję role przydzielone w zabawie.
Nie przeszkadzam i nie dokuczam innym.
Nie obrażam się na innych.
Nie używam brzydkich słów.
Chętnie sprzątam po skończonej zabawie.
Wspólne omówienie spisanych zasad. Dopisanie propozycji uczniów.
Powieszenie katalogu zasad w klasie.
3