KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV
mgr Agnieszka Marek
Temat: „Usłyszałem wołanie o pomoc, więc jej udzieliłem” — rozmawiamy
o różnych postawach ludzkich
CELE DYDAKTYCZNE
Uczeń:
-
kształci umiejętność analizy tekstu literackiego,
-
prezentuje własny punkt widzenia, uwzględniając poglądy innych ludzi,
-
efektywnie współdziała w grupie,
-
uczy się podejmowania decyzji indywidualnych i grupowych,
-
rozwiązuje problemy w sposób twórczy,
-
poprawnie posługuje się językiem ojczystym, występując na forum klasy,
-
odnosi zdobytą wiedzę do praktyki,
-
wykorzystuje informacje z różnych źródeł.
CZAS TRWANIA: 90 minut
METODY:
-
pogadanka;
-
dyskusja dydaktyczna;
-
sześć myślowych kapeluszy Edwarda de Bono;
FORMY:
-
praca indywidualna;
-
praca w grupach;
-
praca zbiorowa;
POMOCE DYDAKTYCZNE:
-
frag. noweli B. Prusa „Michałko” (M. Nagajowa, „Słowo za słowem”, WSiP, Warszawa 1994, s. 225);
-
artykuł prasowy „Wyniósł kolegę z płomieni” (tamże, s. 229);
-
kartki w odpowiednich kolorach wyobrażające kapelusze wraz z podstawowymi informacjami, dotyczącymi ich roli;
PRZEBIEG LEKCJI
1. ZAANGAŻOWANIE
-
Zainteresowanie tematem i postawienie przed uczniami problemu, np. dzisiaj
będziemy rozmawiać o tym, jak różne mogą być postawy ludzkie i motywy
postępowania, zastanowimy się, czy uczynek Michałka można uznać za akt
bohaterstwa, czy też za bezmyślne narażenie życia... (zapisanie tematu
na tablicy)
-
W pierwszej fazie lekcji uczniowie pracują w parach, tak jak siedzą
w ławkach.
2. BADNIE I PRZEKSZTAŁCANIE
-
Nauczyciel odczytuje głośno fragment noweli.
-
Uczniowie, pracując w parach, wykonują ustnie ćwiczenie 2 str. 228,
polegające na ułożeniu zdarzeń z opowiadania Michałko według ich kolejności
czasowej, następnie przekształcają zdania w równoważniki zdań wg wzoru
z ćwiczenia 3 str. 228. Ćwiczenie to wykonują „na brudno”. Przypomniane
zostają wiadomości o tworzeniu rzeczowników odczasownikowych i wyrazach
pokrewnych. Przewidywany rezultat pracy:
a) Wali się dom.
Zawalenie domu.
b) Gromadzą się gapie.
Zgromadzenie się gapiów.
c) Ranny woła pomocy.
Wołanie rannego o pomoc.
d) Majster znajduje przywalonego. Znalezienie przywalonego.
e) Michałko wynosi rannego.
Wyniesienie rannego przez Michałka
f) Michałko odchodzi.
Odejście Michałka.
3. PREZENTACJA
-
Wybrani przez nauczyciela uczniowie odczytują ułożone przez siebie
równoważniki. Najlepsze zostają zapisane na tablicy i przepisane przez
uczniów do zeszytu.
4. PODSUMOWANIE I ZAANGAŻOWANIE
-
Nauczyciel podsumowuje tę część lekcji, stwierdzając, że uczniowie znają
już historię Michałka, która wydarzyła się ponad sto lat temu. Teraz zapoznają
się ze zdarzeniem, które miało miejsce niedawno, a jego bohater jest niewiele
starszy od nich.
5. BADANIE
-
Uczniowie czytają zamieszczony w podręczniku artykuł z „Super – Expressu”
po cichu, następnie jeden z nich odczytuje go głośno.
6. PRZEKSZTAŁCANIE
W kolejnej fazie lekcji uczniowie pracują w grupach trzy–, czteroosobowych.
Podziału na grupy dokonuje nauczyciel tak, aby w każdej grupie byli zarówno
uczniowie bardzo dobrzy, jak i słabsi. Wybiera także „kapitana” każdej grupy,
którego zadaniem jest koordynowanie pracy i przedstawienie wyników
na forum klasy.
Nauczyciel wprowadza uczniów w tajniki kolorowych kapeluszy (jeśli
uczniowie nie są już z nią zaznajomieni). BIAŁY KAPELUSZ: informacje,
dane; CZERWONY KAPELUSZ: uczucia, emocje; CZARNY KAPELUSZ:
spojrzenie pesymistyczne; ŻÓŁTY KAPELUSZ: spojrzenie optymistyczne;
ZIELONY KAPELUSZ: inne możliwości. Każdej grupie przyporządkowany
zostaje jeden kapelusz, ostatni – NIEBIESKI otrzymuje nauczyciel,
odpowiada on za porządek i podsumowanie pracy poszczególnych grup.
Każda z grup pracuje, skupiając się na jednym rodzaju myślenia, na jednym
aspekcie sprawy. Otrzymuje dokładne instrukcje, dotyczące rodzaju
wykonywanej pracy:
GRUPA I – KAPELUSZ BIAŁY: Przedstaw fakty dotyczące wydarzeń
opisanych w opowiadaniu B. Prusa i w artykule z „Super – Expressu”.
Zabierz głos, posługując się tylko obiektywnymi informacjami, bez
komentarzy, bez własnej opinii, neutralnie.
GRUPA II – KAPELUSZ CZERWONY: Jakie uczucia wywołała
w tobie lektura tych tekstów? Co myślisz o ich bohaterach? Zabierz glos,
ujawniając stosunek uczuciowy do zagadnienia, powiedz o swoich
emocjach, przedstaw własny pogląd na omawiany temat oraz związane
z tym odczucia.
GRUPA III – KAPELUSZ CZARNY: Jakie są negatywne strony
postępowania bohaterów opowiadania B. Prusa i artykułu z „Super –
Expressu”? Zabierz głos, przedstawiając negatywne aspekty danego tematu
i uboczne, niekorzystne konsekwencje postępowania bohaterów. Spójrz
na problem przez „czarne okulary”; wskaż wady, trudności. Twoja
wypowiedź powinna być wyłącznie pesymistyczna, powinna zawierać
uzasadnioną krytykę i negatywną ocenę.
GRUPA IV – KAPELUSZ ŻÓŁTY: Jakie są pozytywne strony
postępowania bohaterów opowiadania i artykułu? Zabierz głos, wskazując
pozytywne strony omawianego problemu, spójrz na niego przez „różowe
okulary”. Skoncentruj się na zaletach, korzyściach i pozytywnych skutkach
danego rozwiązania. Twoje stanowisko powinno być realne,
ale optymistyczne.
GRUPA V – KAPELUSZ ZIELONY: Czy Michałko i Przemek,
w sytuacji zagrożenia życia innych ludzi mogli postąpić inaczej? Zabierz
głos, wskazując inne możliwości rozwiązania zagadnienia, alternatywy.
7. PREZENTACJA
-
Pod kierunkiem kapelusza NIEBIESKIEGO, czyli nauczyciela, poszczególne
grupy, za pośrednictwem swoich kapitanów, przedstawiają klasie wyniki pracy.
SPODZIEWANE WYNIKI PRACY:
o rozpoczyna GRUPA I, czyli kapelusz BIAŁY: („Michałko”) zawaliła
się kamienica; belka przygniotła nogi jednemu z robotników; nie może
się on wydostać; nad nim wisi oderwany fragment muru, który w każdej
chwili może się zawalić; nikt z tłumu nie może zdecydować się
na udzielenie pomocy; Michałko wchodzi w rumowisko i wyciąga
rannego; inni robotnicy przenoszą rannego w bezpieczniejsze miejsce;
(artykuł) pożar w kamienicy w Częstochowie; Kamil, który nie chodzi,
zostaje w mieszkaniu i grozi mu zaczadzenie; dorośli mężczyźni
nie chcą pomóc matce chłopca; czternastoletni Przemek wbiega
do płonącego domu i wynosi swego kolegę;
o nauczyciel przekazuje głos GRUPIE II, czyli kapeluszowi
CZERWONEMU: postawa obu chłopców budzi szacunek, uznanie;
zachowali się po bohatersku, inni ludzie okazali się tchórzami; ja
na ich miejscu zrobiłbym...; z drugiej jednak strony czytając
o ich wyczynach, bałam się, czy nie stanie się im krzywda,
czy nie postępują zbyt lekkomyślnie – mogło spotkać ich coś złego;
o swoje poglądy przedstawia GRUPA III, czyli kapelusz CZARNY:
Michałko, wchodząc po rannego robotnika, mógł sam zginąć; mógł
wywołać zawalenie się reszty budynku na niego, rannego i na ludzi,
którzy zebrali się na ulicy; jego poświęcenie nawet nie zostało
docenione – odszedł jako szary człowiek, wręcz odgoniony przez
innych; drugi bohater, Przemek, zaryzykował własne życie: mógł
w dymie nie trafić do mieszkania Kamila, mógł sam zaczadzieć, mógł
zginąć tam razem z niepełnosprawnym kolegą; wówczas dwie matki
straciłyby swoich synów; Wyniki pracy kapelusza czarnego zostają
zapisane na tablicy, a następnie w zeszytach uczniów: JAKIE BYŁY
NEGATYWNE STRONY DECYZJI MICHAŁKA I PRZEMKA?
o przeciwwagą dla kapelusza czarnego jest GRUPA IV, czyli kapelusz
ŻÓŁTY: wchodząc po rannego robotnika Michałko nie myślał o sobie,
gdyż inne życie było zagrożone; to zdecydowane działanie powiodło
się – uratował innego człowieka i sam wyszedł cało; gdyby czekał, mur
mógłby się zawalić i nie byłoby szansy na ratunek; Przemek okazał
się również bohaterem – zareagował, kiedy dorośli nie wykazali żadnej
inicjatywy; wyniósł z mieszkania swojego kolegę; wszystko dobrze
się skończyło – udał się mu uratować czyjeś życie; działał
zdecydowanie i po namyśle, „chwilę pomyślałem i podjąłem decyzję”;
Wyniki pracy kapelusza żółtego zostają zapisane na tablicy, a następnie
w zeszytach uczniów: JAKIE BYŁY POZYTYWNE STRONY
DECYZJI MICHAŁKA I PRZEMKA?
o GRUPA V, czyli kapelusz ZIELONY, przedstawia swoje propozycje
jako ostatnia: Michałko mógł zaczekać, aż majster sprowadzi pomoc,
namawiać innych świadków wypadku, żeby mu pomogli; nie musiał
robić nic, tak jak pozostali – przecież nie znał rannego; Przemek także
miał wybór: czekać na przyjazd straży pożarnej, razem z matką Kamila
prosić o pomoc mężczyzn siedzących na ławce, przecież był tylko
dzieckiem – nikt nie oczekiwał od niego poświęcenia;
8. PODSUMOWANIE LEKCJI
-
Nauczyciel, czyli kapelusz NIEBIESKI, zwracając się do uczniów, pyta, czy
ich zdaniem można było czekać na zjawienie się pomocy? Czy rzeczywiście to
byłoby dobre rozwiązanie? Co jest najważniejsze w takich sytuacjach?
Wspólna analiza sytuacji i wybór najlepszego rozwiązania,
np. najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowane, ale rozsądne działanie.
9. REFLEKSJA I EWALUACJA
-
Zastanowienie się, jak uczniowie powinni się zachować, gdyby znaleźli się
w takich sytuacjach, jak Przemek i Michałko? Czego nauczyły ich historie obu
chłopców?
-
Nauczyciel ocenia pracę poszczególnych grup.
-
Zapisanie pracy domowej:
Odpowiedz w formie krótkiej notatki (kilka zdań) na pytanie: „Czy bliższa jest mi
postawa czarnego, czy żółtego kapelusza? Czy chłopcy powinni byli narażać swoje
życie, nie wiedząc, czy uda im się uratować innych?”