Czy wiesz dokąd idziesz(1)

background image

Czy wiesz, dokąd

Czy wiesz, dokąd

idziesz?

idziesz?

Plan, skala, mapa –

Plan, skala, mapa –

podsumowanie.

podsumowanie.

(LEKCJA PRZYRODY W KLAS V)

(LEKCJA PRZYRODY W KLAS V)

background image

Scenariusz lekcji w postaci

Scenariusz lekcji w postaci

prezentacji multimedialnej do

prezentacji multimedialnej do

wykorzystania na lekcji przyrody.

wykorzystania na lekcji przyrody.

Przedstawienie prezentacji na tablicy

Przedstawienie prezentacji na tablicy

szkolnej daje możliwość wykonywania

szkolnej daje możliwość wykonywania

zadań z karty pracy bezpośrednio na

zadań z karty pracy bezpośrednio na

tablicy. Wszyscy uczniowie mają

tablicy. Wszyscy uczniowie mają

wtedy możliwość kontrolować

wtedy możliwość kontrolować

poprawność wykonywania zadań.

poprawność wykonywania zadań.

background image

Cele ogólne nauczania:

Cele ogólne nauczania:

Kształcenie umiejętności czytania

Kształcenie umiejętności czytania

i interpretowania map i

i interpretowania map i

planów. Orientacja w

planów. Orientacja w

terenie, plan, mapa, skala.

terenie, plan, mapa, skala.

Posługiwanie się skalą. Rozumienie

Posługiwanie się skalą. Rozumienie

znaczenia podstawowych symboli

znaczenia podstawowych symboli

występujących na mapach i planach.

występujących na mapach i planach.

Rysowanie planów prostych

Rysowanie planów prostych

elementów.

elementów.

background image

Cele operacyjne –

Cele operacyjne –

zamierzone osiągnięcia

zamierzone osiągnięcia

ucznia:

ucznia:

WIEDZA- uczeń:

WIEDZA- uczeń:

wyjaśnia pojęcia: plan, skala, mapa;

wyjaśnia pojęcia: plan, skala, mapa;

wymienia kierunki widnokręgu, podaje ich angielskie skróty;

wymienia kierunki widnokręgu, podaje ich angielskie skróty;

wyjaśnia zapis skali liczbowej, mianowanej i liniowej;

wyjaśnia zapis skali liczbowej, mianowanej i liniowej;

wymienia czynności, jakie należy wykonać, aby narysować plan;

wymienia czynności, jakie należy wykonać, aby narysować plan;

wyjaśnia, do czego służy legenda mapy;

wyjaśnia, do czego służy legenda mapy;

wymienia elementy, jakie zawiera legenda mapy;

wymienia elementy, jakie zawiera legenda mapy;

wskazuje na planie wybrane obiekty; Uczeń:

wskazuje na planie wybrane obiekty; Uczeń:

UMIEJĘTNOŚCI – uczeń:

UMIEJĘTNOŚCI – uczeń:

doskonali czytanie mapy, korzystając ze znaków

doskonali czytanie mapy, korzystając ze znaków

topograficznych, posługując się różą kierunków;

topograficznych, posługując się różą kierunków;

określa położenie różnych obiektów w stosunku do danego

określa położenie różnych obiektów w stosunku do danego

miejsca;

miejsca;

przelicza skale;

przelicza skale;

odczytuje informacje podane w legendzie;

odczytuje informacje podane w legendzie;

background image

rozpoznaje znaki topograficzne;

rozpoznaje znaki topograficzne;

rysuje plan określonego przedmiotu;

rysuje plan określonego przedmiotu;

POSTAWY - uczeń:

POSTAWY - uczeń:

współpracuje w zespole;

współpracuje w zespole;

aktywnie pracuje na lekcji;

aktywnie pracuje na lekcji;

wykorzystuje wiedzę w praktyce.

wykorzystuje wiedzę w praktyce.

background image

Formy pracy

Formy pracy

Metody pracy

Metody pracy

Środki dydaktyczne i

Środki dydaktyczne i

materiały pomocnicze

materiały pomocnicze

indywidualna

indywidualna

zbiorowa

zbiorowa

pogadanka, praca

pogadanka, praca

z kartą pracy

z kartą pracy

praca z

praca z

wykorzystaniem

wykorzystaniem

prezentacji

prezentacji

multimedialnej

multimedialnej

karty pracy

karty pracy

zeszyt ćwiczeń

zeszyt ćwiczeń

(część II,

(część II,

wydawnictwo

wydawnictwo

Nowa Era)

Nowa Era)

Atlasy do

Atlasy do

przyrody „ Świat w

przyrody „ Świat w

porach roku”,

porach roku”,

wydawnictwo

wydawnictwo

DEMART

DEMART

przybory do

przybory do

pisania i

pisania i

mierzenia

mierzenia

background image

TOK LEKCJI

TOK LEKCJI

1. Wprowadzenie:

1. Wprowadzenie:

Powitanie, czynności organizacyjno-porządkowe.

Powitanie, czynności organizacyjno-porządkowe.

Zebranie kartek z pracą domową (plan sali lekcyjnej wykonany

Zebranie kartek z pracą domową (plan sali lekcyjnej wykonany

w skali).

w skali).

Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji:

Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji:

Co to jest: plan, skala, mapa?

Co to jest: plan, skala, mapa?

Główne i pośrednie kierunki świata – przypomnienie nazw

Główne i pośrednie kierunki świata – przypomnienie nazw

polskich i angielskich skrótów.

polskich i angielskich skrótów.

Skala i jej rodzaje.

Skala i jej rodzaje.

Jak narysować plan wybranego przedmiotu?

Jak narysować plan wybranego przedmiotu?

Co zawiera legenda każdego planu i każdej mapy?

Co zawiera legenda każdego planu i każdej mapy?

(Prezentacja jest skonstruowana w ten sposób, że przy powtórzeniu

(Prezentacja jest skonstruowana w ten sposób, że przy powtórzeniu

wiadomości z poprzednich lekcji najpierw pojawia się pytanie

wiadomości z poprzednich lekcji najpierw pojawia się pytanie

lub zagadnienie i dopiero uruchomienie przez nauczyciela

lub zagadnienie i dopiero uruchomienie przez nauczyciela

dalszej części prezentacji ukazuje oczekiwane odpowiedzi. Daje

dalszej części prezentacji ukazuje oczekiwane odpowiedzi. Daje

to uczniom możliwość zastanowienia się i udzielenia

to uczniom możliwość zastanowienia się i udzielenia

prawidłowej odpowiedzi bez pomocy materiału wizualnego.

prawidłowej odpowiedzi bez pomocy materiału wizualnego.

Podanie tematu lekcji.

Podanie tematu lekcji.

background image

2. Realizacja:

2. Realizacja:

Rozdanie kart pracy.

Rozdanie kart pracy.

Rozwiązanie zadań z karty pracy. Nauczyciel wspólnie z

Rozwiązanie zadań z karty pracy. Nauczyciel wspólnie z

uczniami sprawdza poprawność wykonania zadań.

uczniami sprawdza poprawność wykonania zadań.

Wszystkie zadania wybrani uczniowie wykonują na

Wszystkie zadania wybrani uczniowie wykonują na

tablicy szkolnej.

tablicy szkolnej.

3. Podsumowanie:

3. Podsumowanie:

Sprawdzenie stopnia przyswojenia wiadomości –

Sprawdzenie stopnia przyswojenia wiadomości –

wykonanie zadania sprawdzającego w zeszycie ćwiczeń,

wykonanie zadania sprawdzającego w zeszycie ćwiczeń,

które polega na narysowaniu planu pokoju i znajdujących

które polega na narysowaniu planu pokoju i znajdujących

się w nim przedmiotów w odpowiedniej skali

się w nim przedmiotów w odpowiedniej skali

Ocena pracy uczniów.

Ocena pracy uczniów.

background image

Główne i pośrednie

Główne i pośrednie

kierunki

kierunki

świata.

świata.

N

N

(Północ)

(Północ)

background image

Skala i jej rodzaje.

Skala i jej rodzaje.

Liczbowa

Liczbowa

Mianowana

Mianowana

Liniowa

Liniowa

background image

Jaki to rodzaj skali?

Jaki to rodzaj skali?

1:100 1:5 000 1:2 000 000

1:100 1:5 000 1:2 000 000

1cm – 200m 1cm – 5km 1cm – 1km

1cm – 200m 1cm – 5km 1cm – 1km

0

5
0

10
0

15
0

20
0

25
0

30
0

350
m

background image

Jak narysować plan

Jak narysować plan

stołu?

stołu?

1. Zmierzyć stół – jego długość i szerokość.

1. Zmierzyć stół – jego długość i szerokość.

2. Ustalić skalę, czyli ustalić, ile razy rzeczywiste wymiary

2. Ustalić skalę, czyli ustalić, ile razy rzeczywiste wymiary

mają być pomniejszone na planie.

mają być pomniejszone na planie.

3. Podzielić wymiary stołu (długość i

3. Podzielić wymiary stołu (długość i

szerokość) przez skalę.

szerokość) przez skalę.

background image

Co zawiera

Co zawiera

legenda

legenda

planu i

planu i

mapy?

mapy?

1. Tytuł.

1. Tytuł.

2. Skala.

2. Skala.

3. Objaśnienia znaków topograficznych – znaki punktowe,

3. Objaśnienia znaków topograficznych – znaki punktowe,

liniowe i powierzchniowe.

liniowe i powierzchniowe.

1

2

3

background image

Karta pracy

Karta pracy

1. Posługując się znajomością

1. Posługując się znajomością

kierunków świata wykonaj zadanie,

kierunków świata wykonaj zadanie,

rysując kolejno kierunki (na końcu

rysując kolejno kierunki (na końcu

poprzedniego jest początek

poprzedniego jest początek

następnego kierunku), gdzie cyfra

następnego kierunku), gdzie cyfra

oznacza ilość kratek. Zacznij od

oznacza ilość kratek. Zacznij od

zamieszczonej kropki.

zamieszczonej kropki.

background image

1 NE, 1
E,
1 SE, 1
E,
1 SE, 1
S,
1 SW, 3
S,
1 W, 3 N,

2 W, 3 S,

1 W, 3 N,

2 NW, 1
N,
1 NW, 1
W,
1 N, 1 E,
2 SE, 1 E

background image

2. Zamień podane skalę na

2. Zamień podane skalę na

brakujące rodzaje:

brakujące rodzaje:

SKALA

LICZBOWA

SKALA

MIANOWANA

SKALA LINIOWA

0 20 40 60 80 100 m


1 : 5 000 1 cm – 1 km

background image

3. Narysuj plan tablicy szkolnej w

3. Narysuj plan tablicy szkolnej w

skali 1 : 50, uzupełnij tabelę.

skali 1 : 50, uzupełnij tabelę.

Wymiary tablicy szkolnej

rzeczywiste

w skali 1:50

Długość:
200 cm

Szerokość:
100 cm

background image

4.Na podstawie planu Gdańska

4.Na podstawie planu Gdańska

(atlasy str. 5) uzupełnij tekst:

(atlasy str. 5) uzupełnij tekst:

background image

4. Szkoła znajduje się przy ulicy

4. Szkoła znajduje się przy ulicy

.........................................................................................

.........................................................................................

3. Przez miasto

3. Przez miasto

przepływa rzeka

przepływa rzeka

....................................

....................................

....................................

....................................

................

................

2. Poczta znajduje się przy skrzyżowaniu ulic

2. Poczta znajduje się przy skrzyżowaniu ulic

.........................................................................................

.........................................................................................

.........................................................................................

.........................................................................................

1. Plan miasta wykonano w skali ................................... ,

1. Plan miasta wykonano w skali ................................... ,

czyli 1 cm na planie odpowiada ............................... m

czyli 1 cm na planie odpowiada ............................... m

w rzeczywistości.

w rzeczywistości.

background image

5. Rozszyfruj znaki topograficzne

5. Rozszyfruj znaki topograficzne

występujące w opisie wycieczki i

występujące w opisie wycieczki i

wpisz je w wykropkowane miejsca.

wpisz je w wykropkowane miejsca.

Wchodzimy

Wchodzimy

na ..............................................

na ..............................................

Środkiem biegnie - - - - - ...........................

Środkiem biegnie - - - - - ...........................

Przechodzimy

Przechodzimy

przez ..................................... .

przez ..................................... .

Po prawej stronie rozciąga

Po prawej stronie rozciąga

się ......................................... .

się ......................................... .

Dochodzimy

Dochodzimy

do ............................

do ............................

A

background image

DZIĘKUJĘ ZA WSPÓLNĄ LEKCJĘ

DZIĘKUJĘ ZA WSPÓLNĄ LEKCJĘ

PRZYRODY!

PRZYRODY!


Document Outline

