Domowe urządzenia
elektryczne
• kreśla funkcje urządzeń domowych
• • odczytuje ze zrozumieniem instrukcje obsługi
wybranych sprzętów gospodarstwa domowego
• • omawia budowę wybranych urządzeń AGD
• • wymienia zagrożenia związane
z nieodpowiednią eksploatacją sprzętu
gospodarstwa domowego
• • rozpoznaje oznaczenia umieszczane na
artykułach gospodarstwa domowego,
określające ich klasę energetyczną
•Niezbędne w każdym domu
•Scenariusz z wykorzystaniem piramidy priorytetów
•2 × 45 min
•
• Cele lekcji:
• Uczeń:
• – wymienia czynności wykonywane w domu przy użyciu urządzeń elektrycznych,
• – określa, jakie informacje można znaleźć w instrukcji obsługi oraz ocenia jej przydatność
w rozwiązywaniu problemów związanych z funkcjonowaniem sprzętów,
• – omawia budowę kuchenki elektrycznej, gazowej i mikrofalowej,
• – wyjaśnia zasadę działania chłodziarkozamrażarki,
• – przedstawia korzyści płynące z wynalezienia pralki automatycznej,
• – tłumaczy znaczenie symboli dotyczących konserwacji ubrań, umieszczonych na
metkach,
• – podaje propozycje działań służących zmniejszeniu wysokości opłat za prąd i wodę.
•
• Metody:
• – metoda aktywizująca – piramida
priorytetów,
• – rozmowa kierowana,
• – praca z tekstem,
• – praca z materiałem ilustracyjnym.
•
• Formy pracy:
• indywidualna, grupowa, zbiorowa.
• Środki dydaktyczne:
• – podręcznik z ćwiczeniami do zajęć technicznych
dla klas 4–6 „Jak to działa?” (s. 132–137),
• – karta pracy „Domowe urządzenia dawniej i
dziś”,
• – encyklopedia,
• – przyniesione przez uczniów instrukcje obsługi
kuchenki elektrycznej, gazowej
i mikrofalowej, pralki oraz chłodziarkozamrażarki,
• – arkusze papieru, flamastry.
Przebieg lekcji:
• Faza wprowadzająca
• 1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności,
podanie tematu lekcji.
• 2. Nauczyciel pyta uczniów, jakie prace domowe
wykonuje się przy użyciu sprzętu elektrycznego.
Uczniowie wypowiadają się na zadany temat, a
następnie zapoznają się
z tekstem „Pomocny sprzęt”, znajdującym się na s.
132 podręcznika. Następnie wykonują ćwiczenie 1. z
tej samej strony.
•
• Faza realizacyjna
• 1. Uczniowie odpowiadają na pytania: Do
czego potrzebne są instrukcja obsługi
oraz karta gwarancyjna? i Dlaczego
zawsze przed pierwszym uruchomieniem
sprzętu należy zapoznać się z instrukcją
jego obsługi?. Przeglądają też
przyniesione instrukcje i określają, jakie
informacje podaje producent urządzenia.
• 2. Na polecenie nauczyciela uczniowie
zapoznają się z ilustracjami
przedstawiającymi kuchenkę gazową i
elektryczną. Omawiają poszczególne
elementy budowy urządzeń
i wskazują, które z nich mogą być źródłem
zagrożeń. Następnie wykonują
ćwiczenie 3. ze s. 134 podręcznika –
przyporządkowują pokrętła sterowania do
odpowiednich palników ukazanych na
ilustracji.
• 3. Wskazany uczeń odczytuje tekst „O gotowaniu
inaczej” i informację „Warto wiedzieć”, zamieszczone
na s. 134 podręcznika. W dalszej kolejności wyznaczone
osoby nazywają poszczególne elementy kuchenki
mikrofalowej (ćwiczenie 5. ze s. 134 podręcznika).
• 4. Uczniowie w parach wykonują ćwiczenie 6. ze s. 135
– na podstawie instrukcji obsługi kuchenki mikrofalowej
ustalają, jakich naczyń i pojemników nie należy
stosować do podgrzewania w niej żywności. Podają też,
jakie jeszcze środki ostrożności należy zachować, aby
bezpiecznie i ekonomicznie korzystać z tego
urządzenia.
• 5. Nauczyciel inicjuje rozmowę na temat: W jaki
sposób dawniej przechowywano produkty
spożywcze i jakie były sposoby przedłużania ich
przydatności do spożycia?. Następnie rozdaje karty
pracy. Uczniowie wykonują zadanie 1., polegające
na podkreśleniu nazw sposobów przechowywania i
konserwowania żywności dawniej oraz
współcześnie.
• 6. Uczestnicy zajęć zapoznają się z zasadą
funkcjonowania chłodziarkozamrażarki, opisaną
w tekście „Niezbędne do chłodzenia i zamrażania”,
oraz wykonują ćwiczenie 7. (podręcznik, s. 135).
• 7. Wszystkie osoby w klasie z pomocą nauczyciela
formułują wnioski na temat korzyści płynących z
wynalezienia pralki automatycznej (zadanie 2. w karcie
pracy). Następnie realizują ćwiczenie 10. ze s. 136
podręcznika – poznają kolejność działań związanych
z praniem w pralce automatycznej i uzupełniają podane
zdania właściwymi wyrazami.
• 8. Nauczyciel podaje znaczenie symboli umieszczonych
na metkach ubrań, które zostały przedstawione w
ćwiczeniu 11. na s. 137. Poleca przerysować symbole
do zeszytu i zapisać ich objaśnienia.
•
Faza podsumowująca
• 1. Uczniowie zapoznają się z
„Ekowiadomościami” ze s. 134 i 137
podręcznika, a następnie odpowiadają na
pytanie: W jaki sposób można zmniejszyć
wysokość domowych rachunków
i przyczynić się do ochrony środowiska?.
Najciekawsze propozycje zostają zanotowane
na tablicy.
• 2. Zadanie domowe:
• Wykonaj ćwiczenie „Sprawdź się”
zamieszczone na s. 137podręcznika.
• • podręcznik,
s. 132–137
• • instrukcje obsługi sprzętu
gospodarstwa domowego