konspekty lekcji dla klas 4,5,6 językowe i literacko kulturowe 1


1. Informacje wstępne: klasa IV szkoły podstawowej, kształcenie językowe, czas 45
minut
& & & & & & & & & & & & ..
(podpis opiekuna praktyki)
2. Temat lekcji: InformujÄ™, pytam, rozkazujÄ™ - wypowiedzenia oznajmujÄ…ce,
pytajÄ…ce, wykrzyknikowe.
Cele lekcji
a) ogólny: uczniowie zdobywają umiejętność rozpoznawania i stosowania różnych typów
wypowiedzeń
b) szczegółowe: uczniowie
poznajÄ… definicjÄ™ wypowiedzenia,
uczą się rozpoznawać rodzaje wypowiedzeń ze względu na cel wypowiedzi,
utrwalajÄ… wiedzÄ™ w zadaniach,
uczą się uważnego słuchania,
rozpoznają rodzaje wypowiedzeń w tekście mówionym,
potrafią nazwać usłyszane rodzaje wypowiedzeń,
szukają rodzajów wypowiedzeń w tekście literackim,
tworzÄ… wypowiedzenia z rozsypki wyrazowej;
Metody:
podające: wyjaśnienie, pogadanka
aktywizujące (praktyczne): praca z podręcznikiem i kartą pracy, wykonywanie zadań
ćwiczeniowo-utrwalających, praca z tekstem odsłuchiwanym
Formy pracy:
w zespole pod kierunkiem nauczyciela,
praca samodzielna
Materiały i wyposażenie
Podręcznik do języka polskiego autorstwa A. Auczak i A. Murdzek "Między nami" dla
klasy 4 SP, s.21-23.
Książka A. Auczak "Między nami słuchaczami" dla klasy 4 SP + CD
odtwarzacz CD
Przebieg lekcji:
Wprowadzenie: Sprawdzenie zadania domowego. Nauczyciel przypomina temat
ostatnich zajęć i na jego podstawie wprowadza uczniów w temat nowej lekcji.
Sekwencja czynności uczenia się: Podanie tematu lekcji. Uczniowie wykonują zad.1
s.21 z podręcznika odnajdując grupy wyrazów, które podają zrozumiałą informację
i zapisujÄ… je do zeszytu. Zad.2 s.22 - uczniowie dokonujÄ… uporzÄ…dkowania rozsypki
wyrazowej tworzÄ…c wypowiedzenia. Przeczytanie i przepisanie do zeszytu definicji
wypowiedzenia. Nauczyciel zaznacza najważniejsze elementy definicji. Tworzenie
dialogu złożonego z wypowiedzeń (rozsypka wyrazowa - wyrazy podane są w M l.p.
lub bezokoliczniku - zad.3 s.22). Dialog uczniowie przepisujÄ… do zeszytu.
Zmodyfikowane zad.4a s.22: W dialogu z zad.3 zaznacz wypowiedzenia zakończone
kropką (na brązowo albo czarno), zakończone znakiem zapytania (na niebiesko),
zakończone wykrzyknikiem (na pomarańczowo). Uczniowie zastanawiają się nad
odpowiedzią dlaczego niektóre wypowiedzenia kończą się kropką, a inne znakiem
zapytania lub wykrzyknikiem. Przeczytanie i przepisanie do zeszytu definicji ze s.23,
dotyczącej rodzajów wypowiedzeń podzielonych ze względu na cel wypowiedzi.
We fragmencie tekstu z podręcznika s. 18-19 uczniowie szukają po dwa przykłady
wypowiedzeń oznajmujących, pytających i rozkazujących. Nauczyciel rozdaje karty
pracy do zadania z odsłuchem. Sprawdzenie wykonania poprzedniego zadania.
Odsłuchanie wywiadu, odsłuchanie powtórne i w trakcie drugiego odsłuchu
zaznaczenie jaki charakter majÄ… wypowiedzenia z rozmowy. Sprawdzenie zadania.
Zakończenie: Podsumowanie pracy na lekcji. Nauczyciel jeszcze raz powtarza co to
są wypowiedzenia i jakie wypowiedzenia wyróżniamy ze względu na cel wypowiedzi.
Zapisanie zadania domowego.
Zadanie domowe: Wykonaj w zeszycie zad.8 s.23 z podręcznika (na środę).
1. Informacje wstępne: klasa V szkoły podstawowej, kształcenie językowe, czas 2 x
45 minut
& & & & & & & & & & & & ..
(podpis opiekuna praktyki)
2. Temat lekcji: Listy z podróży  o rzeczowniku.
Cele lekcji
a. ogólny: przyswojenie podstawowych wiadomości o rzeczowniku i umiejętność ich
wykorzystania
b. szczegółowe: uczniowie
przypominają sobie wiadomości o rzeczowniku,
ćwiczą umiejętności rozpoznawania rzeczowników własnych i pospolitych,
ćwiczą umiejętność tworzenia rzeczowników,
przypominajÄ… sobie przez co rzeczownik siÄ™ odmienia,
przypominają sobie, że rzeczownik ma rodzaj i nie odmienia się przez niego,
odmieniajÄ… podane rzeczowniki przez przypadki,
poznają zasady pisowni wielką i małą literą,
ćwiczą zasady pisania wielką i małą literą;
Metody:
podające: wyjaśnienie,
aktywizujące (praktyczne): praca z podręcznikiem i zeszytem ćwiczeń;
Formy pracy:
w zespole pod kierunkiem nauczyciela,
praca samodzielna;
Materiały i wyposażenie
Podręcznik do języka polskiego autorstwa A. Auczak i A. Murdzek "Między nami" dla
klasy 5 SP, s. 22-23.
zeszyt ćwiczeń  Między nami dla klasy V, GWO, Gdańsk 2002, s. 175-178.
3. Przebieg lekcji:
Wprowadzenie: Zapisanie tematu lekcji. Przypominamy co to jest rzeczownik i przez co siÄ™
odmienia.
Sekwencja czynności uczenia się: zad.1 s.22, czytamy definicję rzeczownika z podręcznika
s.22. Przypominamy jakie są przypadki  chętny uczeń zapisuje na tablicy (przypominają
zdania ułożone przez siebie, które miały pomóc w zapamiętaniu nazw kolejnych przypadków)
 i ustnie odmieniają dwa przykłady rzeczowników z tekstu (tylko w liczbie pojedynczej).
Uczniowie ustnie wykonują zad.2 s.22 sprawdzając ile zapamiętali z czytanego tekstu.
Czytamy definicję rzeczowników własnych i pospolitych. Uczniowie podają własne
przykłady takich rzeczowników. Zad.3 s.23  uzupełnione zdania z trudnościami
ortograficznymi uczniowie przepisują do zeszytów. Po wykonaniu tego zadania i przepisania
do zeszytu. Uczniowie otwierają zeszyty ćwiczeń, poznają zasady pisowni wielką i małą literą
oraz ćwiczą swoje umiejętności w tej dziedzinie. Uczniowie samodzielnie wykonują podane
zadania, które następnie wspólnie sprawdzamy. Nauczyciel zapisuje na tablicy 9 punktów,
które po wykonanych ćwiczeniach uczniowie przepisują do zeszytów (będą one potrzebne do
kolejnej lekcji z cyklu  o rzeczowniku ).
Zadanie domowe: Przepiszę do zeszytu definicję rzeczowników pospolitych i własnych (s.23
w podręczniku). Wypiszę po 2 przykłady wymyślonych przez siebie rzeczowników własnych
i pospolitych oraz odmieniÄ™ przez przypadki przynajmniej jeden z nich.
Øð indianin
Øð warszawiak
Øð żabka (sklep)
Øð paÅ‚ac kultury i nauki
Øð wojna trzydziestoletnia
Øð  gazeta wyborcza
Øð urzÄ…d wojewódzki w poznaniu
Øð xymena zaniewska
Øð jezioro Å›niadrwy
1. Informacje wstępne: klasa VI szkoły podstawowej, kształcenie literackie, czas 45
minut
& & & & & & & & & & & & ..
(podpis opiekuna praktyki)
2. Temat lekcji: Historia dwóch wdowich groszy.
Cele lekcji
a) ogólny: zdobycie umiejętności pracy z tekstem literackim w nawiązaniu do różnych
innych dziedzin życia np. historii
b) szczegółowe: uczniowie
przypominajÄ… co to jest podanie,
wymieniajÄ… charakterystyczne cechy podania,
przypominajÄ… sobie wiedzÄ™ z historii,
dokonują kompilacji informacji z różnych zródeł,
poznajÄ… definicjÄ™ i zastosowanie notatki encyklopedycznej,
czytajÄ… tekst legendy,
dokonujÄ… analizy i interpretacji przeczytanego tekstu,
próbują analizować treść i odkryć znaczenie hasła słownikowego;
Metody:
podające: pogadanka heurystyczna, wyjaśnienie,
aktywizujące (praktyczne): praca z podręcznikiem i innymi tekstami, praca ze
słownikiem;
Formy pracy:
zespołowa pod kierunkiem nauczyciela,
praca samodzielna;
Materiały i wyposażenie:
Podręcznik do języka polskiego autorstwa A. Auczak i A. Murdzek "Między
nami" dla klasy 6 SP, s.26-29,
Hasło słownikowe  wdowi grosz , S. Bąba, G. Dziamska, J. Liberek, Podręczny
słownik frazeologiczny języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN,
Warszawa 2001,
Anonim tzw. Gall, Kronika polska, oprac. i przeł. M. Plezia, Ossolineum,
Wrocław 1996, s.20-21 (BN I 59);
3. Struktura lekcji:
Sprawdzenie zadania domowego  akt oskarżenia przeciw Popielowi i jego żonie.
Przypomnienie: co to jest podanie (pytanie sprawdzające wiedzę uczniów: czym
podanie różni się od legendy?  niczym! to to samo).
Wprowadzenie: Nawiązanie do historii - pierwsi władcy Polski. Kto był pierwszym
historycznym, koronowanym władcą Polski (Bolesław Chrobry)? Co mu
zawdzięczamy?
Sekwencja czynności uczenia się: Czytamy fragm. Z  Kroniki Galla Anonima
o tym, co zrobił Chrobry i co mu zawdzięczamy oraz jaki związek łączył go ze św.
Wojciechem. Uczniowie krótko odpowiadają na te pytania. Nauczyciel pyta uczniów
czy byli kiedyś w katedrze w Gnieznie. Oglądamy fotografię słynnych spiżowych
drzwi (s.27), na których znajduje się osiemnaście płaskorzezb przedstawiających życie
św. Wojciecha. Pytanie dotyczące informacji o św. Wojciechu. (po kilku
odpowiedziach, albo ciszy czytamy tekst z zad.5 s.29). Pytanie analityczne: Czego
dowiadujemy się z tekstu o św. Wojciechu? Zapoznanie z formą notatki
encyklopedycznej i podanie cech takiej notatki (zwięzła, najczęściej zbudowana
z równoważników zdań lub zdań pojedynczych, wymienia informacje
chronologicznie, podaje daty, jest bardzo dokładna, nie ubarwia, podaje najważniejsze
informacje z życia postaci). Zastanawiamy się czym różni się notatka
encyklopedyczna z zad.5 od fragmentu kroniki Galla Anonima (jest dokładniejsza,
krótsza, zwięzlejsza, nie opowiada, podaje suche fakty, Gall korzystał z przekazów
ustnych, autor notatki z materiałów zródłowych nagromadzonych przez wieki)  zapis
do zeszytu w formie tabeli porównawczej. Zapisanie tematu lekcji. Czytamy tekst
z podręcznika s.26-28 Uczniowie dokonują analizy i interpretacji tekstu. Zastanawiają
się nad zad.3 s.29 (Dlaczego szala wagi nie poruszyła się, kiedy były na niej
kosztowności? Jaką wartość miały pieniądze ubogiej kobiety?) Czytamy hasło  wdowi
grosz ze słownika frazeologicznego  czego uczniowie dowiedzieli się z tego hasła?
Jak się ma jego treść do przeczytanej historii o wykupie ciała św. Wojciecha?
(wprowadzenie hasła słownikowego i próba jego wytłumaczenia konieczne jest do
rozpoczęcia kolejnej lekcji)
Zakończenie: Nauczyciel z pomocą uczniów dokonuje podsumowania lekcji zbierając
najważniejsze informacje z wypowiedzi uczniów oraz dodając swoje spostrzeżenia.
Zadanie domowe: zad.7b) s.29 (na jutro)
*Projekt i wykonanie: H.S., studentka polonistyki UAM, 2009 r.
(Jeśli skorzystasz z mojego pomysłu, napisz proszę jak wyszła lekcja, co zmieniłeś i jak
podobała się uczniom; będę wdzięczna.)
hmmms.hanka@gmail.com

