scenariusze
Poeta czy malarz?
Magdalena Podjaska
Scenariusz lekcji dla IV VI klasy
(czas realizacji 1 2 lekcje)
Cele: zachowaniu się w lesie. Sprawdzamy, czy na-
kształtowanie rozumienia pojęcia przeno- rysowane przez uczniów grzyby odpowiadają
śnia i jej funkcji w tekście rzeczywistym. Uczniowie poprawiają rysunki.
utrwalanie wiadomości na temat porównania
3. Rozdajemy uczniom tekst, który samodziel-
porównanie języka popularnonaukowego, co-
nie i w skupieniu czytają, podkreślając niezro-
dziennego i poetyckiego
zumiałe wyrazy (ich znaczenie szybko i pro-
bogacenie czynnego słownictwa uczniów
sto wyjaśniamy). Uczniowie przepisują z tabli-
przygotowanie do samokształcenia poszu-
cy do zeszytów nazwy grzybów wymienionych
kiwanie informacji w zródłach
w wierszu i wypisują z wiersza ich określe-
wskazanie na właściwe zachowanie w lesie
nia ( surojadki niby czareczki , kozlak jak dno
i prawidłowy sposób zbierania grzybów
kubka , lejki jako kieliszki , bielaki jakby fi-
liżanki , purchawka jak pieprzniczka ). Przy-
Metody: pogadanka, praca z tekstem, pokaz,
pominamy, czym jest porównanie, a następnie
zajęcia praktyczne
pytamy uczniów:
Środki: fragment Pana Tadeusza (ks. III,
Co teraz powiecie o swoich rysunkach?
w. 274 289) kserokopia dla każdego ucznia
Gdzie rosną grzyby z wiersza?
lub jedna na ławkę, atlas grzybów
Co to znaczy, że grzyby rosną na zielonym
obrusie łąk ?
Tok lekcji:
1. Uczniowie z zamkniętymi oczami słu-
Adam Mickiewicz
chają fragmentu Pana Tadeusza. Ich zada-
Pan Tadeusz (ks. III, w. 274 289)
niem jest wyobrazić sobie, zobaczyć to,
o czym czyta nauczyciel.
Na zielonym obrusie łąk, jako szeregi
Naczyń stołowych sterczą: tu z krągłymi brzegi
Na pytanie: O czym jest ten wiersz? , pada
S u r o j a d k i srebrzyste, żółte i czerwone,
oczywista odpowiedz: O grzybach . Zapi-
Niby czareczki różnym winem napełnione;
sujemy wspólnie na tablicy nazwy grzybów
K o z l a k, jak przewrócone kubka dno wypukłe,
wymienionych w wierszu, a następnie po-
L e j k i, jako szampańskie kieliszki wysmukłe,
lecamy uczniom, żeby narysowali te grzyby
B i e l a k i, krągłe, białe, szerokie i płaskie,
w zeszytach. Wyznaczamy krótki czas na
Jakby mlekiem nalane filiżanki saskie,
wykonanie zadania i niezależnie od prote-
I kulista, czarniawym pyłkiem napełniona
stów uczniów przechodzimy do następne-
P u r c h a w k a, jak pieprzniczka zaś innych
go punktu lekcji.
imiona
2. Sięgamy do atlasów grzybów. Dzielimy
Znane tylko w zajęczym lub wilczym języku,
klasę na grupy każda z nich odszuku-
Od ludzi nie ochrzczone; a jest ich bez liku.
je w atlasie innego grzyba wymienionego
Ni wilczych, ni zajęczych nikt dotknąć nie
w wierszu. Przedstawiciele grup po kolei raczy,
czytają informacje z atlasu: jak wygląda da- A kto schyla się ku nim, gdy błąd swój obaczy,
ny grzyb, gdzie rośnie i w jakich warun- Zagniewany, grzyb złamie albo nogą kopnie;
kach. W tej części lekcji mówimy o pra- Tak szpecąc trawę, czyni bardzo nieroztropnie.
widłowym zbieraniu grzybów i właściwym
27
Dokument pochodzi ze strony www.gwo.pl
scenariusze
Wykonujemy na tablicy schematyczny rysunek, który uczniowie przerysowują do zeszytów:
Tak więc na zielonej łące rosną grzyby, które Uczniowie porównują swoje rysunki z początku
uczniowie widzieli w atlasie i które narysowali i końca lekcji.
w zeszytach. Uczniowie wpisują ich nazwy do
Wniosek: Pierwsze rysunki powstały na podsta-
schematu w polu oznaczonym jako zielona łą-
wie obserwacji przyrody, drugie na podstawie
ka . Nazwy zastawy stołowej opisanej w wierszu
tekstu poetyckiego. Kim zatem jest Adam Mic-
zapisują w polu biały obrus . Wyjaśniamy spo-
kiewicz: poetą czy malarzem? To pytanie było
sób przenoszenia (stąd nazwa przenośnia )
przedmiotem naszych rozważań na lekcji, więc
znaczenia jednego wyrazu na inny wyraz i po-
wpisujemy je w miejsce przeznaczone na temat
wstawania w ten sposób nowej jakości. Skoro
lekcji. Najwłaściwsza wydaje się odpowiedz, że
opisane w wierszu grzyby rosną w miejscu
Mickiewicz to poeta, który maluje słowem.
wspólnym dla obrusa i łąki, to muszą mieć
cechy i prawdziwego grzyba, i prawdziwej za- 4. Zadanie domowe.
stawy stołowej. Uczniowie podają kilka propo- We właściwym miejscu schematu narysuj pięk-
zycji osiągnięcia takiego efektu, np. nie kilka wymienionych w wierszu grzybów.
28
Dokument pochodzi ze strony www.gwo.pl