narkomania choroba duszy


SCENARIUSZ ZAJĆ PROFILAKTYCZNYCH DLA KLASY VI
Opracowanie: Ewa Konieczny
Temat:  Narkomania  choroba duszy i emocji
Wiele dzieci próbuje swojego pierwszego drinka lub narkotyków w bardzo młodym
wieku. Często rodzice za niewiarygodny uznają ten fakt. Jak to się mo\e wydarzyć? Nie jest
niespodzianką, \e to, co dzieci słyszą lub widzą wywiera na nie wpływ. Są one otoczone przez
liczne obrazy alkoholu i narkotyków - w filmach, programach telewizyjnych i magazynach, na
bilbordach, w tekstach piosenek i na produktach promocyjnych, jak t-shirty, czapki i plecaki.
Reklamy starają się zachęcić do kupna tego typu produktów stwarzając wra\enie, \e ludzie,
którzy je stosują są popularni, piękni i bogaci.
W trakcie kolejnych lat nauki coraz wa\niejsi stają się szkolni koledzy, czasem mogą
wydawać się wa\niejsi ni\ rodzina. Odkąd dziecko stara się przystosować do swoich
przyjaciół (być zaakceptowane), presja rówieśników mo\e skłonić je do ryzykownych
zachowań, których samo by się nie podjęło, jak palenie papierosów, picie alkoholu i branie
narkotyków. Dziecko rozpoczynając naukę w gimnazjum, liceum / technikum mo\e być
wystawione na wpływ większych grup dzieci, w tym znacznie starszych, które próbowały ju\
alkoholu, papierosów czy narkotyków.
Zwa\ywszy, jak powa\nym problemem współczesnego świata jest narkomania, nale\y
młodych ludzi stosunkowo wcześnie ostrzegać przed konsekwencjami sięgania po narkotyki.
1. Cele operacyjne: Uczeń:
Analizuje prezentowane treści.
Rozpoznaje zagro\enia i pułapki współczesnego świata.
Wyciąga wnioski na podstawie zdobytych wiadomości.
Potrafi ocenić wagę problemu.
Rozumie problematykę uzale\nień.
Jest wra\liwy na problem innych.
Potrafi przewidzieć konsekwencje sięgania po narkotyki
Wskazuje rozwiązania w sytuacjach kryzysowych.
Posiada świadomość, \e zdrowy styl \ycia jest alternatywą
dla czyhających pułapek;
Potrafi zachować się asertywnie - wyrazić swoje poglądy i
opinie, powiedzieć NIE.
2. Metody:
a) podające:
pogadanka,
wykład,
projekcja filmu
b) poglądowe:
analizowanie,
wnioskowanie,
rozmowa kierowana,
c) aktywizujące
 burza mózgów ,
drama,
pantomima,
d) praktyczne:
praca nad planszami.
Cenną byłaby współpraca z policją oraz pedagogiem szkolnym.
3. Środki dydaktyczne:
Film pt.: Narkotyki, broszury antynarkotykowe, informacje z Internetu, papier,
flamastry, plansze z informacjami dotyczącymi alkoholu i narkotyków, słowniki
języka polskiego.
4. Formy pracy:
indywidualna,
grupowa,
zespołowa
5. Czas trwania zajęć: 4h lekcyjne
Przebieg zajęć:
I cześć zajęć (2h)
Zagro\enia płynące ze stosowania środków odurzających.
1. Wprowadzenie: Co to jest uzale\nienie? Jakie znacie nałogi?
(narkomania, alkoholizm, palenie papierosów, uzale\nienie od lekarstw,
Internetu, pracoholizm...).
2. Podanie i zapisanie na tablicy tematu lekcji. Przytoczenie przez
nauczyciela informacji na temat narkotyków.
3. Przedstawienie uczniom gościa  policjanta zajmującego się prewencją
nieletnich. Zasygnalizowanie problemów, z którymi boryka się, na co
dzień.
4. Projekcja filmu, pt.: Narkotyki.
5. Analiza poruszonych treści. Ukierunkowanie uczniów na właściwe
wnioski. Skupienie się wokół pytań o:
skutki zdrowotne za\ywania środków odurzających,
czas ich zupełnego rozkładu w organizmie ludzkim,
mo\liwe rozwiązania w przypadku za\ywania narkotyków
przez osoby będące w otoczeniu dziecka,
narkotyki a polskie prawo.
6. Podsumowanie tematu lekcji.
II cześć zajęć (2h)
1. Przypomnienie tematu lekcji.
2.  Burza mózgów - próba zdefiniowania pojęć: narkomania, narkotyki,
narkoman.
uczniowie podają skojarzenia,
nauczyciel notuje na planszy,
następnie czyta definicje i wspólnie z uczniami koryguje
zapis.
3. Podział klasy na grupy.
4. Uczniowie w zespołach zapisują swoje spostrze\enia na du\ych arkuszach
szarego papieru oraz przygotowują krótkie scenki:
I grupa: - Dlaczego dzieci i młodzie\ zaczynają sięgać po narkotyki? (zapis
spostrze\eń i scenka pantomimiczna).
II grupa -Jak odmówić, kiedy ktoś namawia do picia lub sięgnięcia po
narkotyki? (scenka dramowa).
III grupa: - Jakie są skutki narkomanii dla nałogowca i jego rodziny? (zapis
spostrze\eń i scenka pantomimiczna).
5. Prezentacja pracy grup.
6.  Burza mózgów : Jak mogę uchronić się przed nałogiem?
7. Młodzie\ w ciszy i skupieniu zapisuje swoje przemyślenia na planszy:
Rozmawiam z rodzicami;
Nigdy nie spróbuję narkotyku,
to pierwszy krok do nałogu, itp.
8. Podsumowanie. Nauczyciel na planszy z wypowiedziami wychowanków,
pisze zdanie: Szczęśliwy i zdrowy człowiek to człowiek wolny od
uzale\nień.

