GODZINA WYCHOWAWCZA GIMNAZJUM
BYĆ PO JASNEJ
STRONIE MOCY
45 min
Autorka scenariusza: Joanna Kuchta, nauczycielka języka polskiego
Cele lekcji:
krzesła należy umieścić na planie okręgu. Uczestnicy
Uczeń: zajęć zajmują miejsca.
" samodzielnie gromadzi informacje na temat sagi 2. Uczniowie wysłuchują prezentacji dotyczącej rycerzy
filmowej Gwiezdne wojny , Jedi. Przykładowe ciekawostki znajdują się w Mate-
" posługuje się pojęciami dotyczącymi wartości pozy- riałach dla nauczyciela. Prowadzący może je przedsta-
tywnych i ich przeciwieństw oraz określa postawy wić, aby uatrakcyjnić przekaz. yródłem wiarygodnych
związane z wartościami, informacji jest strona www.disney.pl/star-wars.
" omawia na podstawie sagi filmowej Gwiezdne
Faza realizacyjna
wojny podstawowe, ponadczasowe zagadnienia
(np. przyjazń, solidarność, sprawiedliwość), 1. Nauczyciel dzieli uczniów na pięć grup. W tym celu
" formułuje kodeks klasowy. najpierw wybiera pięciu uczniów, którym wręcza ko-
lorowe kapelusze lub miecze. Wskazani przez nauczy-
Metody nauczania:
ciela liderzy zespołów dobierają członków swojej gru-
" metoda aktywizująca metoda myślowych kapeluszy, py. Uczniowie z poszczególnych grup zajmują miejsca
" praca w grupach. obok siebie.
2. Nauczyciel informuje, że podczas lekcji poszcze-
Formy pracy:
gólne drużyny rozważą, co należy zrobić, by być po
" indywidualna, grupowa, zbiorowa. jasnej stronie Mocy. Najpierw prowadzący zajęcia
przypomina (bądz wyjaśnia), że kolor kapelusza/
Środki dydaktyczne:
miecza jest wyznacznikiem kierunku opracowania
" saga filmowa Gwiezdne wojny : zagadnienia:
cz. I IV w reż. George a Lucasa, " biały uczniowie z tego zespołu powinni zachować
cz. V w reż. Irvina Kershnera, obiektywizm, neutralność, przytoczyć fakty, dane;
cz. VI w reż. Richarda Marquanda, " czerwony grupa ma zaprezentować swoje emocje,
" karta pracy. subiektywne wrażenia związane z zagadnieniem;
" czarny w wypowiedzi tej drużyny będzie domino-
Przygotowanie do lekcji:
wał pesymizm; zwróci ona uwagę na wady, niedocią-
Chętny uczeń lub chętni uczniowie (najlepiej fani gnięcia, trudności;
Gwiezdnych wojen ) przygotowuje/przygotowują na " żółty zespół spojrzy na opracowywaną kwestię
zajęcia wiadomości na temat rycerzy Jedi. W celu uatrak- z optymizmem; wskaże związane z nią korzyści, za-
cyjnienia lekcji uczniowie mogą także wcześniej wy- lety, marzenia;
konać kolorowe miecze Jedi (zastąpią one kapelusze). " zielony grupa dostrzeże możliwości, pomysły, idee
Forma i materiały dowolne, zależnie od pomysłowości odnoszące się do omawianego zagadnienia.
i możliwości uczniów. Nauczyciel określa kolory mieczy Nauczyciel będzie prowadził dyskusję, więc ma atry-
(czerwony, czarny, biały, żółty, zielony i niebieski). but w kolorze niebieskim (jest obserwatorem porząd-
kującym i kontrolującym tok myślenia).
Przebieg lekcji:
3. Prowadzący zajęcia rozpoczyna dyskusję inspirowaną
Faza wprowadzająca
pytaniem: Co należy zrobić, żeby być po jasnej stronie
1. Nauczyciel wraz z uczniami przygotowuje salę do za- Mocy? Na przygotowanie stanowiska uczestnicy zajęć
jęć: ławki powinny zostać ustawione pod ścianami, mają około 10 minut.
1
GIMNAZJUM GODZINA WYCHOWAWCZA
Materiały dla nauczyciela
4. Prezentacja wypracowanego podejścia odbywa się
w określonej kolejności. Wypowiedzi poszczególnych
grup mogą być modyfikowane w zależności od tego, co Ciekawostki dotyczące wybranych rycerzy Jedi
powiedzą przedmówcy.
" Pierwsi zabierają głos członkowie grupy białych mie- Yoda
czy/kapeluszy. Przedstawiają kodeks Jedi (np. Nie ma Jedną z ważnych postaci w zakonie Jedi był liczący 900
emocji jest spokój. Nie ma ignorancji jest wie- lat mistrz Yoda. Nie imponował posturą (66 cm wzrostu),
dza. Nie ma namiętności (pasji) jest pogoda ducha. ale znakomicie władał mieczem świetlnym. Przez ponad
Nie ma chaosu jest harmonia. Nie ma śmierci jest 800 lat jako Wielki Mistrz Rady Jedi zajmował się szkole-
Moc) oraz wybrane nauki Yody. niem młodych rycerzy. Gdy Imperium doszło do władzy,
" Kolejny zespół czerwone miecze/kapelusze pre- Yoda postanowił się ukryć i poczekać na kolejne pokole-
zentuje swoje uczucia, które wzbudzają w nim zasady nie silnych Mocą wojowników, do którego należał Luke
rycerzy Jedi. Prawdopodobnie większość wymienio- Skywalker.
nych emocji będzie pozytywna, związana ze spoko-
jem, z poczuciem bezpieczeństwa, równowagą.
" Następnie wypowiadają się członkowie drużyny czar-
nych mieczy/kapeluszy, która ma wskazać negatywne
aspekty życia w zgodzie z kodeksem Jedi. Przykłado-
wo uczniowie mogą zauważyć, że zgodnie z zasada-
mi Jedi nie wolno się wiązać się z żadną żywą istotą,
co może oznaczać samotność.
" Po przeanalizowaniu minusów bycia rycerzem Jedi głos
zabiera grupa żółtych kapeluszy/mieczy, która przedsta-
wia korzyści płynące ze stosowania określonych zasad,
np. dają one gwarancję zachowania ponadczasowych
wartości takich jak harmonia, spokój, sprawiedliwość.
" Jako ostatnia wypowiada się grupa zielonych kapelu-
szy/mieczy przedstawia kolejne zasady, które warto
stosować w życiu (inne niż te, które do tego momentu Shutterstock
zostały wymienione).
5. Uczniowie rozważają, co to znaczy być po jasnej stro- Obi-Wan Kenobi
nie Mocy (np. być dobrym, prawym, postępować zgod- Obi-Wan Kenobi brał udział w wojnach klonów i uczył
nie z ustalonymi zasadami itd.). młodego Anakina Skywalkera korzystać z dobrodziejstw
6. Każda grupa formułuje i zapisuje na plakacie jeden punkt Mocy. Jego uczeń opowiedział się jednak po stronie zła
określający postępowanie godne jasnej strony Mocy. i zdradził ideały Jedi. Gdy Imperium doszło do władzy,
Gotowa plansza z klasowym kodeksem wzorowanym na Obi-Wan ukrył się, by kiedyś powrócić i stawić czoła złu
zasadach Jedi zostaje zawieszona w widocznym miejscu. ze swym nowym uczniem, Lukiem Skywalkerem.
Faza podsumowująca
Mace Windu
Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy. Każdy z uczest- Był członkiem Rady Jedi. Walczył mieczem o fioletowym
ników zajęć indywidualnie wykonuje zamieszczone w niej ostrzu. Potrafił wyczuć mrok w sercu Anakina. Niestety,
zadanie. Po zakończeniu pracy osoby chętne odczytują zbyt pózno odkrył intrygę Palpatine a i został pierwszą
swoje odpowiedzi. Prowadzący podsumowuje zajęcia. ofiarą Dartha Vadera.
2
WORKSHEET 4
KARTA PRACY
WOJNA NIKOGO
WIELKIM NIE CZYNI
Imię i nazwisko
Z podanych aforyzmów Yody wybierz ten, który jest
Data Klasa
według Ciebie najważniejszy. Uzasadnij swój wybór.
Wojna nikogo wielkim nie czyni.
Przywiązanie prowadzi do zazdrości. Cieniem chciwości jest ono.
Pozbywać się wszystkiego ucz się, co boisz stracić się.
Pamiętaj, czego się nauczyłeś. Ocalić cię to może!
Niesamowity Wszechświat jest.
Aby dotrzeć do celu, prostą ścieżką nie pójdziemy.
Rozmiar to nie wszystko. Mniejsi w liczbie jesteśmy, ale więksi w umyśle.
Pozostawiony nikt nie będzie.
Wokół nas jest to, co potrzebujemy, aby wygrać.
Oszukać was oczy mogą.
Niegrzecznie jest się spózniać.
Nikogo w tyle zostawiać nie można.
3