KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE 1
TEMAT SZCZEGÓŁOWY: Zwierzęta domowe, jako - przyjemność, ale obowiązek
Czas; 45 min
Cele zajęcia (ogólne):
rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
kształcenie humanitarnego stosunku do zwierząt
kształcenie umiejętności współpracy w parach
Cele szczegółowe (operacyjne)
Uczeń:
zna potrzeby zwierząt i sposoby opieki nad nimi,
ma poczucie odpowiedzialności za warunki życia psów i kotów
zna zwierzęta domowe: psa, kota, chomika, świnkę morską, królika,
zna sposoby odżywiania się tych zwierząt,
wie, z czym związana jest decyzja o przyjęciu nowego zwierzaka do domu,
umie dostrzegać i oceniać złe traktowanie zwierząt przez ludzi.
rozwiązuje zadania z treścią
potrafi ułożyć logiczną wypowiedź ustną i pisemną na temat zwierząt
rozwiązuje różnego rodzaju działania w zakresie 100
wykorzystuje środki plastyczne do przekazu swoich
Metody pracy:
słowna: rozmowa, pogadanka
poglądowa: pokaz
praktyczna: działalność praktyczna
Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
ilustracje zwierząt, własne zwierzęta domowe
zagadki
karty pracy
kartony, kredki
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Wprowadzenie tematu lekcji.
Zwrócenie uwagi na fakt, że człowiek nie jest sam - żyje wśród innych organizmów. W naszych domach często hoduje się zwierzęta. Nazywamy je zwierzętami domowymi
a) wyjaśnienie pojęcia „zwierzęta domowe”
uczniowie wymieniają zwierzęta domowe (kot, pies, kanarek, papuga, chomik, świnka morska, królik)
b) uczniowie spośród ilustracji wywieszonych na tablicy wybierają te które ukazują zwierzęta domowe
2. Rozmowa z uczniami na temat zwierząt przyprowadzonych na lekcje, ze szczególnym zwróceniem uwagi na potrzeby zwierząt, obowiązki opiekunów.
- O czym musimy pamiętać, decydując się na własne zwierzę domowe?
Żywa istota - to nie zabawka, trzeba mieć miejsce i zgodę rodziców, trzeba sprzątać po
niej i karmić, wyprowadzać na spacery, nie można jej wyrzucić, gdy nam się znudzi.
- Czego potrzebują zwierzęta?
- Czym żywią się małe pieski i kotki?
- Co jedzą dorosłe psy i koty?
- Czym żywią się chomiki, świnki morskie?
- Jak opiekujesz się żółwiem?
3. Zabawa śródlekcyjna.
Na hasło prawdziwe uczniowie podskakują, fałszywe wykonują przysiad
Kot lubi pływać w akwarium
Ryba lubi wygrzewać się na słońcu
Papuga lubi latać
Ulubionym przysmakiem ryby jest kość
Kot bardzo dobrze lata
Kot pije mleko
Kot ma bardzo dużo kolorowych piór
Pies miauczy
Kot szczeka
5. Praca w parach- rozwiązywanie zagadek o zwierzętach. Każda grupa otrzymała zagadki o tej samej treści celem uzyskania równych szans. Karta z zagadkami w załączniku Odczytanie rozwiązań.
7. Wspólna praca plastyczna dzieći wykonują plakat pod hasłem: "Zwierzęta nasi przyjaciele”. 15 min w tym czasie omówienie prac
8. Wywieszenie plakatów. Ocena prac. Podsumowanie lekcji. Zwierzęta towarzyszące człowiekowi często są trzymane przez niego w warunkach niewłaściwych w stosunku do ich potrzeb - np: ptaki w nieodpowiednich klatkach, czy ryby w za małych akwariach. Mówimy, że Polska - to kraj miłośników zwierząt, ale co roku inspektorzy stowarzyszeń ochrony zwierząt mają do czynienia z tysiącami przypadków okrucieństwa wobec zwierząt. Okrucieństwo może być wynikiem niewiedzy (w tym także zaniedbanie potrzeb zwierzęcia), ale również celowo wyrządzanej krzywdy. Zwierzęta hodowane w domu - to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek. Czasami możesz spotkać bezdomnego psa lub kota. Bezdomny pies czy kot czeka na twoją pomoc. Zachowaj ostrożność przy spotkaniu z obcym zwierzęciem.