SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI GRUPOWEJ Z UDZIAŁEM RODZICÓW
Z PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA
DATA: 21.X. 2004r.
Temat: Mamusiu, tatusiu, jestem przedszkolakiem!
Prowadzące: Małgorzata Miler, Małgorzata Kołodziejska
Cele: (dziecko powinno):
dobrze bawić się z rówieśnikami,
znać etapy mycia rąk,
wiedzieć co należy zrobić by pomalować farbami obrazek,
jak odpowiednio się ubrać, by wyjść na spacer,
słuchać poleceń nauczyciela,
rozpoznać po smaku owoc,
pokonać prosty tor przeszkód,
powiedzieć z innymi dziećmi wierszyk pt. „Dzieci jedzą”,
zaśpiewać pt. „Marsz dzieci”,
zabawić się wspólnie z grupą przy piosence pt. „Pięć paluszków”
Metody: polecenia, pokaz , samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania,
Przebieg uroczystości:
Muzyczne powitanie.
Rozmowa wstępna. Wyjaśnienie celu dzisiejszego spotkania.
Zadania do wykonania:
a)Dzieci zostaną podzielone na trzy grupy Każda grupa będzie miała dorosłego opiekuna. Przy pomocy opiekuna grupy układają swój obrazek. Po ułożeniu obrazków dzieci otrzymują emblematy z ilustracją tego zwierzątka, które ułożyły a dorosła osoba kartkę z tekstem okrzyku grupy. Zespoły będą wypowiadały swoje okrzyki po każdym zadaniu.
PIESKI - hau, hau, hau to ja najlepszą zabawę będę dzisiaj miał.
KOTKI- miau, miau, miau ja też bym wesoło bawić się chciał.
MISIE - mru, mru, mru wszyscy pobawmy się tu.
Rodzice zostaną poproszeni o pomoc swoim dzieciom w wypowiadaniu tych słów.
b)Grupa „piesków”- powie wszystkim jak przygotować się, by móc namalować farbami obrazek?(przygotować farby, podwinąć rękawy, założyć fartuchy),
Grupa „kotków” powie co należy zrobić żeby po malowaniu porządnie umyć ręce?
(podwinąć rękawy odkręcić wodę itd.)
Grupa „misiów” podpowie jak ubrać się by wyjść po zabawie na spacer w taki dzień jak dzisiaj?(ubrać buty, kurtkę, czapkę itp.)
Po zabawie okrzyki.
c) Co to za owoc ? Rozpoznaj po smaku. Każda grupa dostaje inny owoc. Odszukuje ilustracji tego owocu wśród innych.
Każde dziecko próbuje pokonać tor przeszkód: przejście przez tunel, przeskocz przez przeszkodę, zanieś misiowi śniadanie. Okrzyki.
Każdy przedszkolak potrafi (cała grupa)
Powiedzieć wierszyk np. „Dzieci jedzą”,(wspólnie)
Zaśpiewać piosenkę „Marsz przedszkolaków”,(wspólnie)
Zatańczyć przy piosence „Pięć paluszków”(wspólnie)
Pochwała dzieci, wręczenie dzieciom „ŚWIADECTW” , o tym że zasługują na miano prawdziwego przedszkolaka.
Wspólna zabawa na zakończenie z rodzicami przy muzyce „Kaczuszki”.