KONSPEKT LEKCJI: 30-31
DATA: 08.IX.2004
DYSCYPLINA: PIŁKA NOŻNA
TEMAT: Doskonalenie prowadzenia i przyjęcia piłki w czwórkach.
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Ilość uczestników: 19
Klasa/ Płeć: II szkoły średniej/ M
Czas trwania zajęć: 90 min.
Przybory: piłki
CELE GŁÓWNE LEKCJI :
1.Umiejętności: uczeń doskonali prowadzenie i przyjęcie w czwórkach
2.Wiadomości : uczeń zna przepisy piłki nożnej i technikę wykonania elementów technicznych
3.Sprawność motoryczna. : szybkość, zwinność, koordynacja, siła
4.Akcent wychowawczy: samokontrola, współpraca w czwórkach
Imię i nazwisko prowadzącego:
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow. |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
1.Część organizacyjna |
1.Zbiórka
2.Powitanie 3.Sprawdzenie liczby ćwiczących. |
2 min. |
- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej boiska
- nie ćwiczący siadają na ławce - kontrola obuwia i ubioru |
2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji |
1.Podanie tematu. 2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji. |
1 min. |
|
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka |
12.piłka trzymana w rękach wykonanie wagi. |
2 min.
14 min.
|
Ustawienie w rozsypce. Rozpoczęcie i zakończenie zabawy na sygnał prowadzącego.
Ustawienie w parach (w odległości około 8m od siebie), piłka na parę.
|
4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności |
Zawodnicy zostają podzieleni przez prowadzącego na czwórki, gdzie dwie osoby ustawiały się na linii bocznej boiska z lewej strony a kolejne dwie po przeciwnej stronie, wykonując następujące ćwiczenia: 1. Zawodnicy, którzy są przy piłce wykonują podanie do partnera tak jak na rysunku i bieg za podaniem, natomiast partner po przeciwnej stronie przyjmuje i prowadzi piłkę prawą nogą. 2. j.w. z tym, że wykonujemy to ćwiczenie lewą nogą. 3.Zawodnicy z jednej strony są w posiadaniu piłki, tak jak na rysunku. Wykonują podanie i po podaniu zmieniają miejsce w ustawieniu. Podanie wykonują wewnętrzną częścią stopy. 4.Zawodnicy jednej strony są w posiadani piłki, tak jak na rysunku. Wykonują prowadzenie piłki zmieniając miejsce po czym podają piłkę do partnerów z przeciwnej strony, którzy wykonują to samo. Podanie wykonują wewnętrzną częścią stopy. 5.Zawodnicy ustawieni tak jak na rysunku, z jednej strony znajdują się piłki trzymane RR. Zawodnik podrzuca piłkę nad sobą i wykonuje przyjęcie piłki wewnętrzną częścią stopy z powietrza, po przyjęciu prowadzimy piłkę i podajemy do partnera z przeciwnej strony, który wykonuje to samo. 6.j.w. z tym, że po podrzucie piłki z RR przyjęcie piłki wykonujemy zewnętrznym podbiciem z powietrza i podanie do partnera z przeciwnej strony wewnętrzną częścią stopy. To ćwiczenie wykonujemy prawą nogą. 7.j.w. z tym, że wykonujemy to lewą nogą. 8.Zawodnicy wykonują do siebie podania z pierwszej piłki, a po podaniu zmieniają miejsce tak jak na rysunku. Podanie wykonują wewnętrzną częścią stopy. 9.Zawodnicy wykonują do siebie trzy podania z pierwszej piłki, następnie zawodnik, który jest w posiadaniu piłki prowadzi piłkę, zawodnik z przeciwnej strony wybiega i zawodnik z piłką mija go zwodem. 10.j.w. z tym, że zawodnicy , którzy będą bez piłki zmieniają swoje tak jak na rysunku. 11.Ustawienie jak na rysunku. Zawodnik z piłką wykonuje prowadzenie na wysokość połowy odległości między ćwiczącymi i następnie wykonuje podanie do partnera z przeciwnej strony, który przyjmuje piłkę i dalej wykonuje to samo. 12.j.w. z tym, że po podaniu zawodnik szybciej wybiega do partnera, któremu podawał piłkę, a on następnie wymija partnera od którego otrzymał podanie i dalej wykonują to samo. 13.j.w. z tym, że wykonujemy podanie wewnętrzną częścią stopy i zwód przez przetoczenie piłki podeszwą w bok. 14.Gra szkolna 5x5. |
1 min.
3 min.
2 min. 3 min.
3 min.
3 min.
3 min.
2 min. 3 min.
3 min.
3 min. 3 min.
3 min.
3 min.
28 min. |
Na każdy czwórkę przypada dwie piłki. |
5.Uspokojenie organizmu |
1.Marsz z ramionami w górze - luźne potrząsanie dłońmi. 2.W marszu- skłon tułowia w dół (wydech)- wyprost tułowia z ramionami w bok (wdech). |
2 min. |
Ustawienie w rozsypce, |
6.Część organizacyjno-porządkowa |
1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego. 2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy. 3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie. |
2 min. |
- w szeregu na linii bocznej boiska |
7.Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym |
1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym. |
1 min. |
|