KONSPEKT LEKCJI: 38
DATA: 10.10.2007
DYSCYPLINA: PIŁKA RĘCZNA
TEMAT: Uwalnianie się od przeciwnika ( z piłką i bez piłki ).
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Ilość uczestników: 16
Klasa/ Płeć: IIIG / M
Czas trwania zajęć: 45 min.
Przybory: piłki ręczne, chorągiewki, szarfy, materace
CELE GŁÓWNE LEKCJI :
1.Umiejętności: uczeń potrafi uwolnić się od przeciwnika z piłką i bez piłki
2.Wiadomości : uczeń zna technikę wykonania zwodu pojedynczego przodem
3.Sprawność motoryczna. : koordynacja, zwinność, siła RR
4.Akcent wychowawczy: zdyscyplinowanie
Imię i nazwisko prowadzącego: Łukasz Biliński
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow. |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
1.Część organizacyjna |
1.Zbiórka 2.Powitanie 3.Sprawdzenie liczby ćwiczących. |
2 min. |
- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej - nie ćwiczący siadają na ławce - kontrola obuwia i ubioru |
2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji |
1.Podanie tematu. 2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji. |
1 min. |
|
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka |
„Berek naśladowca”- ćwiczący dobierają się w pary. Każdy z ćwiczących posiada piłkę. Pierwszy z pary na sygnał prowadzącego zaczyna wykonywać różne ćwiczenia z piłką(kozłowanie, zatrzymanie, obroty itp.), natomiast drugi z pary ma go naśladować. 1.Przeskoki przez piłkę obunóż . 2.Krążenia piłki wokół kolan, bioder ,kostek. 3.W siadzie prostym, nogi w rozkroku, toczenie piłki opuszkami palców dookoła wyprostowanych w stawach kolanowych nóg i tułowia. 4.Siad równoważny RR w bok, piłka między stopami, wytrzymać 10 sekund. 5.Uczniowie wykonują podpór leżąc przodem trzymając piłkę między kostkami i wykonują pompki. 6.Podrzut piłki- obrót wokół własnej osi, w prawą i lewą stronę. 7.Piłka trzymana w rękach na wysokości bioder- wyrzut piłki w górę i wykonujemy przysiady. 8.Pozycja wyjściowa: leżenie tyłem, przejść do kozłowania poprzez przysiad do postawy stojącej i powrót do leżenia tyłem. 9.Pozycja rozkroczna stojąca: toczenie piłki między nogami tzw. ósemka. 10.W siadzie prostym unoszenie obu nóg, przetoczenie piłki pod nogami. 11.W leżeniu przodem przetaczanie piłki pod klatką piersiową. 12.Piłka trzymana przed sobą na wysokości bioder. Podrzut pionowo w górę, chwyt za plecami. 13.Przechwyty z naprzemianstronnym trzymaniem piłki. Stojąc w rozkroku nogi ugięte w stawach kolanowych. Piłka trzymana na wysokości kolan w taki sposób, że jedna ręka obejmuje ją z przodu, druga ułożona jest z przeciwnej strony nogi. Puszczamy piłkę, zmieniamy układ rąk, chwytamy. |
2min.
10x 1 min. 1 min. 10 sekund x2
10x 1 min.
10x
1 min. 1 min. 5x 2 x 5
1 min.
|
- w rozsypce na sali na liniach boiska - rozpoczęcie i zakończenie na sygnał prowadzącego
- każdy ćwiczący ma piłkę - ustawienie w rozsypce
- ustawienie w rozsypce
- w rozsypce na sali - duża intensywność ćwiczenia - ustawienie w rozsypce
- ustawienie w rozsypce
|
4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności |
Dokładny opis i pokaz wykonania prawidłowego zwodu pojedynczego przodem przez prowadzącego. Zwrócenie uwagi na błędy. 1.Ćwiczacy wykonują na 1\3 boiska do piłki ręcznej w marszu co parę kroków zwód pojedynczy bez piłki. 2. To samo w wolniejszym biegu. 3.Ćwiczący ustawieni w dwu szeregach naprzeciw siebie. Na sygnał prowadzącego ćwiczący biegną naprzeciw siebie, wykonują zwód pojedynczy przodem i biegną dalej. Na przykład - wykonują markowany ruch w lewo, a uciekają w prawo. Następnie biegną na miejsce partnera i wracają na swoje miejsce, wykonują podobne czynności. 4.Ćwiczący ustawieni w rzędzie naprzeciw chorągiewki (około 10 m). Z boku stoi stały podający. Każdy ćwiczący jest w posiadaniu piłki. Pierwszy z rzędu podaje piłkę do stałego podającego , biegnie w kierunku chorągiewki , ok. 2m przed nią , otrzymuje piłkę , wykonuje zwód pojedynczy przodem np. wykonuje markowany ruch w lewo , a ucieka w prawo i akcję kończy rzutem do bramki. 5.Ćwiczący z piłkami ustawieni w odległości 15m od bramki. Na linii 9m stoi zawodnik spełniający rolę podającego piłkę, a następnie obrońcy. Pierwszy z rzędu podaję piłkę do stojącego na linii rzutów wolnych, a następnie biegnie w jego kierunku. Otrzymuje ponownie piłkę w odległości 5-2m od obrońcy, wykonuje zwód i kończy akcję rzutem na bramkę. 6.Ćwiczący ustawieni jak w ćwiczeniu poprzednim, z tylko tą różnicą, że z boku stoi stały zawodnik podający piłkę . Pierwszy z rzędu podaję piłkę do zawodnika stojącego z boku, biegnie w kierunku bramki i po ponownym otrzymaniu piłki wykonuje zwód , mija obrońcę kończąc ćwiczenie rzutem na bramkę. Podanie otrzymuje od stałego podającego w odległości około 2-3m od obrońcy. 7.Gra szkolna w piłkę ręczną. Dwie drużyny, jedna posiada szarfy, dwa materace służące jako bramki, wykonując podania i chwyty, kozłowanie oraz zwód pojedynczy przodem poruszmy się w stronę materacu przeciwnika kładąc piłkę na materacu. Wygrywa drużyna, która w określonym czasie zdobędzie więcej punktów. |
2 min.
2 min.
2 min. 3 min.
3 min.
3 min.
3 min.
6 min.
|
Błędy: wykonanie zwodu w zbyt dużej odległości od obrońcy, zbyt obszerne wykonanie pierwszego kroku- opóźnienie akcji, trzymanie piłki daleko od tułowia, zbyt szybkie lub zbyt wolne wykonywanie zwodu. -ustawienie w rozsypce, na sygnał wykonanie zwodu
- na sygnał zmiana, czyli markują ruch w prawo, a uciekają w lewo |
5.Uspokojenie organizmu |
1.Ćwiczący siad skrzyżny kręcą piłkę na palcu lewej i prawej ręki. |
1 min. |
Ustawienie w rozsypce, |
6.Część organizacyjno-porządkowa |
1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego. 2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy. 3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie. |
2 min. |
- w szeregu na linii bocznej boiska |
7.Nastawienie do aktywności |
1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym. |
1 min. |
|