3988


Szkoła: Gimnazjum nr 7 im. Bartosza Głowackiego Karolina Wolnik,

Kraków, ul. Jachowicza 5 IV rok, fil. pol.

Klasa : III A grupa N2

Data : 2008-10-06

Jednostka lekcyjna : jedna (45 minut)

Opiekun grupy dydaktycznej : dr H. Mrazek

KONSPEKT

do lekcji języka polskiego

TEMAT: Bo człowiek im mądrzejszy, tym prostszy - o filozofii życia ks.

Józefa Tischnera.

Cel główny :

Cele operacyjne :

Uczeń :

myśli filozoficznych;

Metoda nauczania :

Środki i materiały dydaktyczne :

po prawdzie to Tadka Pudzisza z Grónkowa, z Kazkiym Dzielskiem z Cornego Dunajca ks. Józefa Tischnera, s. 50-51.

Faza lekcji

Tok lekcji

Uwagi

Czas

Czynności nauczyciela

Wprowadzenie

  • Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji : Bo człowiek im mądrzejszy, tym prostszy - o filozofii życia ks. Józefa Tischnera;

  • Prosi uczniów o otworzenie podręczników na s. 50; następnie przytacza krótką notatkę dotyczącą ks. Józefa Tischnera;

  • Dzieli tekst na dwie części ze względu na jego długość i prosi dwóch uczniów o jego przeczytanie;

10 min.

Opracowanie materiału

  • Nauczyciel przechodzi do omówienia tekstu; rozpoczyna od określenia tematyki tekstu, bohaterów, wydarzeń itp.

  • Następnie przechodzi do szczegółowego omówienia sfery filozoficznej podanego tekstu; ks. Józef Tischner w swoich rozważaniach definiuje między innymi DZIELNOŚĆ, SŁABOŚĆ, ROZUM (mądrość, głupota), PAŃSTWO i NATURĘ;

  • Kolejny etap lekcji dotyczy refleksji - na czym polega śpiew mądrości praojców, wtory jak tyn potok koło nas płynie;

  • Uczniowie z pomocą nauczyciela dokonują analizy kolejnych poglądów filozoficznych popierając je odpowiednimi fragmentami z tekstu; praca uczniów zostaje zapisana przez nauczyciela na tablicy

25min

Zakończenie

  • W końcowej fazie lekcji nauczyciel informuje uczniów o zadaniu domowym; uczniowie mają do wyboru dwa tematy prac:

  1. Na podstawie dostępnych Ci źródeł przedstaw poglądy filozoficzne Arystotelesa. Jak sądzisz, dlaczego ks. Józef Tischner nazwał swojego bohatera Arystotelesem?

  2. Ten człowiek był darem. Potrafił z każdego rozmówcy wydobyć to co najlepsze...- przygotuj referat poświęcony życiu i twórczości ks. Józefa Tischnera.

    • Uczniowie muszą wybrać jeden z dwóch podanych tematów; wybór należy do nich;

    • Nauczyciel omawia z uczniami tematy, wyjaśnia, co mają zawierać, jak mają zostać napisany, jaką powinny mieć objętość, itp.; odpowiada na ewentualne pytania uczniów.

10 min


