SCENARIUSZ LEKCJI Z KOMPUTEREM 2
TEMAT: Stany Zjednoczone.
Założenia:
zajęcia odbywają się w sali komputerowej wyposażonej w 12 komputerów z dostępem do internetu i drukarką
przy jednym komputerze pracuje dwóch uczniów.
Cele:
po zakończonych zajęciach uczeń
rozumie przyczyny buntu kolonii
prawidłowo posługuje się pojęciami poznanymi na lekcji (konstytucja, władza ustawodawcza, wykonawcza, sądownicza)
potrafi narysować schemat struktury władzy na podstawie tekstu źródłowego
rozumie znaczenie zasad wprowadzonych w konstytucji
umie scharakteryzować wojnę o niepodległość USA
Umiejętności kluczowe:
efektywne współdziałanie w zespole
poszukiwanie, porządkowanie i wykorzystanie informacji z różnych źródeł
skuteczne porozumiewanie się w różnych sytuacjach
planowanie, organizowanie i ocenianie własnego uczenia się
Czas: 2 x 45 minut
Metody i techniki:
praca z komputerem
technika „śnieżnej kuli”
Formy pracy:
w parach
indywidualnie
w grupach
Materiały pomocnicze:
dyskietki
CD-ROM „Historia świata”
Wykorzystanie programu MS WORD
Przebieg zajęć
Zaangażowanie
zapoznanie z tematem, celami i sposobami pracy na lekcji
przypomnienie okoliczności odkrycia Ameryki Północnej.
Podział uczniów na zespoły dwuosobowe i przyporządkowanie ich do stanowisk komputerowych
uruchomienie programu „Historia świata”
wyszukanie informacji na temat obszarów zajętych przez Anglię w Ameryce Północnej, o polityce rządu brytyjskiego względem kolonii oraz wojny o niepodległość
Po zgłębieniu tematu uczniowie otrzymują kartki z poleceniami.
przygotujcie memorandum do rządu brytyjskiego, w którym wykażecie szkodliwość działań korony dla kolonii w Ameryce (na kartkach)
K1 K2 K3 K4 K5 K6 K7 K8 K9 K10 K11 K12
OO OO OO OO OO OO OO OO OO OO OO OO
Schemat na tablicy
technika śnieżnej kuli
uzupełnijcie o propozycje pary z sąsiedniego stanowiska komputerowego (wg schematu na tablicy)
następnie przedyskutujcie propozycje w ósemkach oraz na forum klasy
wybierzcie osobę, która przedstawi treść memorandum
Podział uczniów na grupy i przydział zadań:
Grupa I
mając do dyspozycji CD-ROM „Historia świata” oraz internet przygotujcie kalendarium wydarzeń z walk o niepodległość USA ( wykorzystując program MS WORD)
Dokonajcie przydziału ról i przydziału zadań w grupie
Grupa II
Mając do dyspozycji dyskietki z tekstem źródłowym (fragment konstytucji) oraz internet opracujcie schemat struktury władzy w USA (wykorzystując program MS WORD)
Dokonajcie podziału ról i przydziału zadań w grupie
Grupa III
Mając do dyspozycji CD-ROM „Historia świata” oraz internet opracujcie
jaką rolę w wojnie o niepodległość odegrali J. Waszyngton, T. Kościuszko, K. Pułaski
Dokonajcie podziału ról i przydziału zadań w grupie
Prezentacja pracy grup
6. Podsumowanie, refleksja. (ankieta ewaluacyjna na dyskietkach)
2
na forum klasy