3


Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa

w Nysie

Zarządzanie i Inżynieria Produkcji

Studia dzienne

Rok akademicki 2007 semestr III

Grupa Laboratoryjna L3

Grupa ćwiczeniowa II

Anita Leks

LABORATORIUM Z PODSTAW METROLOGII ELEKTRYCZNEJ

Ćwiczenie nr 3

Temat ćwiczenia: Pomiar mocy.

Ocena:

Podpis prowadzącego:

Data wykonania:31.10.2007

Data oddania:14.11.2007

  1. WSTĘP TEORETYCZNY

ęłęóMoc jest wielkością fizyczną określającą ilość pracy wykonaną w jednostce czasu przez układ fizyczny. Jednostką mocy w układzie SI jest wat (W).


Symbolem mocy jest wielka litera P - od angielskiego wyrazu power.
Ciało ma moc 1 Wata, jeśli
pracę 1 dżula wykonuje w czasie 1 sekundy.
Jednostkę mocy możemy wyrazić następująco:

W= J / S

Z definicji moc zapisujemy jako:

P = dW / dt

Często używane wielokrotności:

1 mW = 0,001 W

1 kW = 1000 W

1 MW = 1000000 W

Inne pozaukładowe jednostki mocy:

erg na sekundę

* kilagrometr na sekundę

(KM) - koń mechaniczny

* (HP) - koń parowy

Moc rozwijana przez człowieka i zwierzęta podana jest w: silnik żywy.

Potoczne określenie zużycia energii elektrycznej „w kilowatach” jest formalnie niepoprawnym skrótem i odnosi się do ilości kilowatogodzin, będących jednostką energii, typowo używaną przy cechowaniu liczników energii elektrycznej.

ęłęóMoc bierna w układach prądu zmiennego jest częścią energii elektrycznej pulsującą między elementem indukcyjnym lub pojemnościowym odbiornika, a źródłem energii elektrycznej. W systemach elektroenergetycznych moc bierna związana jest z wymianą energii pola magnetycznego elementu indukcyjnego lub pola elektrycznego elementu pojemnościowego na energię dynamiczną magnetycznego sprzężenia wirnika generatora synchronicznego z wirującym polem magnetycznym stojana. Moc pulsowania (wymiany) tej energii nie jest zamieniana na pracę, niemniej jest ona konieczna do utrzymania stabilnego przemiennego pola magnetycznego lub elektrycznego w odbiorniku, niezbędnego do prawidłowej pracy tego odbiornika (np. transformatora). Moc bierna jest pobierana ze źródła w ciągu okresu przebiegu zmiennego, a następnie magazynowana przez odbiornik (w formie energii potencjalnej pola elektrycznego lub magnetycznego) i oddawana do źródła w ciągu tego samego okresu, kiedy pole elektryczne lub magnetyczne w odbiorniku zanika.

W zależności od rodzaju odbiornika wyróżniamy

moc bierną indukcyjną

moc bierną pojemnościową

Jednostką mocy biernej (Q) jest var.

Odbiorniki jednofazowe:

.Q = U * I * sinΦ

,Odbiorniki trójfazowe: .

Q = 3 * Uf * If * sinΦ

gdzie:

Uf , If - wartości skuteczne napięć i prądów fazowych,

U, I - wartości skuteczne napięć i prądów przewodowych.

Moc bierna wpływa na zwiększenie strat cieplnych oraz na spadek sprawności transformatorów.

W Energetyce najczęściej operuje się jednostką Mvar (ang. Mega Volt Ampere Reactive) równą 106 var.

ęłęóMoc czynna - P - w układach prądu przemiennego (również prądu zmiennego) jest to część mocy, którą odbiornik pobiera ze źródła i zamienia na pracę lub ciepło. W układach prądu stałego cała moc jest mocą czynną. Jednostką mocy czynnej jest wat.

W odbiornikach prądu sinusoidalnie zmiennego , który może zawierać rezystancję i reaktancję, moc czynna jest iloczynem wartości skutecznych napięcia U i natężenia prądu I oraz cosinusa kąta przesunięcia fazowego φ pomiędzy napięciem i natężeniem prądu, co określa wzór:

P = U * I * cos(Φ)

Gdy odbiornik jest rezystancją i nie zawiera reaktancji, to z czego wynika, że wówczas:

P = U * I = R * I2

ęłęóMoc chwilowa jest to iloczynem wartości chwilowych napięcia i natężenia prądu.

P = u * i

gdzie:

p - moc chwilowa

u - napięcie

i - natężenie prądu

Jednostka . [VA]

Moc pozorna S = Usk · Isk.

Do pomiaru mocy elektrycznej prądu stałego oraz mocy czynnej prądu przemiennego służą watomierze.

Watomierz - jest przyrządem przeznaczonym do pomiaru mocy czynnej.

Watomierze budowane są jako mierniki:

elektrodynamiczne

ferrodynamiczne

indukcyjne

Watomierz elektrodynamiczny - najczęściej spotykany typ miernika. Przeznaczony jest do pomiaru mocy w obwodach prądu stałego i przemiennego.

Ma on dwie cewki: nieruchomą cewkę prądową, o małej rezystancji oraz ruchomą cewkę napięciową, o dużej rezystancji. Cewkę prądową włącza się do układu poprzez zaciski prądowe, szeregowo z obciążeniem. Cewkę napięciową - poprzez zaciski napięciowe, równolegle z obciążeniem. Odchylenie wskazówki miernika jest proporcjonalne do iloczynu prądu w cewce prądowej, napięcia na cewce napięciowej i cos φ

P = U * I * cos φ

Gdzie:

U - napięcie

I - natężenie

cos φ - kąt fazowy ( w prądzie zmiennym )

Na tarczy podziałkowej watomierza znajduje się symbol jednostki wielkości mierzonej ( W - wat, moc czynna ).

Zaciski odpowiadające początkom cewek prądowej i napięciowej są oznaczone gwiazdkami i w czasie pomiaru powinny być zwarte.

W watomierzu można, za pomocą przełączników: prądowego i napięciowego, nastawić zakres prądowy i napięciowy niezależnie od siebie. Zakres watomierza równy jest iloczynowi wyżej wspomnianych zakresów.

  1. CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

1. Przyrządy i urządzenia.

* Amperomierz - LE-3 - 0,75A-240m; 200H 1,5A-60m; 50H 2107283,73

* Amperomierz - LM-1 - 60mV PRL 104 3507059/74

* Woltomierz - LE-1, klasa 0,5 V 75-150 3 mA 90-45, 2303449

* Woltomierz - LM-1, klasa 0,5- 60mV 2303449/72

* Watomierz - LW-1 - 150/V 0,5A-3200 m - 6300 H 1A - 820 m - 1550 H - RP 95317020545

2. Pomiar mocy w obwodach prądu stałego

1.1 Układ poprawnie mierzonego prądu

Dla pięciu wartości prądu Iodb wyznaczyć moc wydzieloną w odbiorniku Rodb oraz wyznaczyć błąd P spowodowany poborem mocy przez przyrządy pomiarowe, błąd względny pomiaru mocy.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

+

_

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

Lp

I

U

P'

Cp

P

p

δ

Po

dz

A

dz

V

W

W/dz

dz

W

W

%

W

1

27

0,27

5,9

59

15,93

0,5

9

4,5

0,0222

0,49

4,4778

2

20

0,2

4,3

43

8,6

0,5

10

5

0,0122

0,24

4,9878

3

13

0,13

2,8

28

3,64

0,5

4

2

0,0051

0,26

1,9949

4

32

0,32

6,8

68

21,76

0,5

24

12

0,0312

0,27

11,9698

Obliczenia.

P' = U * I

P' = U * I= 59V * 0,27A = 15,93W

P' = U * I = 43V * 0,2A = 8,6W

P' = U * I = 28V * 0,13A = 3,64W

P' = U * I = 68V * 0,32A = 21,76W

RIW = 3200m= 3200 * 0,01 = 3,2

RA = 60mV / 0,75A = 0,06V / 0,75A = 0,08

RIW + RA = 3,2+ 0,08= 3,28

p = Iobl2 / ( RIW + RV )

p = Iobl2 / ( RIW + RV ) = (0,27)2 / 3,28 = 0,0729 / 3,28 = 0,0222 [W]

p = Iobl2 / (RIW + RV ) = (0,2)2 / 3,28 = 0,04 / 3,28 = 0,0122 [W]

p = Iobl2 / (RIW + RV ) = (0,13)2 / 3,28 = 0,0169 / 3,28 = 0,0051 [W]

p = Iobl 2 / (RIW + RV ) = (0,32)2 / 3,28 = 0,1024 / 3,28 = 0,0312 [W]

Pobl = P - p

Pobl = P - p = 4,5 - 0,0222 = 4,4778 [W]

Pobl = P - p = 5 - 0,0122 = 4,9878 [W]

Pobl = P - p = 2 - 0,0051 = 1,9949 [W]

Pobl = P - p = 12 - 0,0312 = 11,9688 [W]

δ = (p / Podb) * 100%

δ = (p / Podb) * 100% = 0,0222 / 4,4778 * 100% = 0,49 %

δ = (p / Podb ) * 100% = 0,0122 / 4,9878 * 100% = 0,24 %

δ = (p / Podb ) * 100% = 0,0051 / 1,9949 * 100% = 0,26 %

δ = (p / Podb ) * 100% = 0,0312 / 11,9688 * 100% = 0,27 %

1.2 Układ poprawnie mierzonego napięcia

Dla pięciu wartości prądu Iodb wyznaczyć moc wydzieloną w odbiorniku Rodb oraz wyznaczyć błąd P spowodowany poborem mocy przez przyrządy pomiarowe, błąd względny pomiaru mocy.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
+

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
-

0x08 graphic

0x08 graphic

Tabela z pomiarami

Lp

I

U

P'

Cp

P

p

δ

Po

dz

A

dz

V

W

W/dz

dz

W

W

%

W

1

26

0,26

18

18

4,68

0,5

5

2,5

0,013

0,52

2,487

2

29

0,29

21

21

6,09

0,5

8

4

0,018

0,45

3,982

3

40

0,4

29

29

11,6

0,5

13

6,5

0,034

0,53

6,466

4

50

0,5

36

36

18

0,5

20

10

0,052

0,52

9,948

Obliczenia:

P' = U * I

P' = U * I= 18V * 0,26A = 4,68 W

P' = U * I = 21V * 0,29A = 6,09 W

P' = U * I = 29V * 0,4A = 11,6 W

P' = U * I = 36V * 0,5A = 18 W

Ruw=150x100=15000

Rv=30V/3mA=30V/0,003A=10000

Ruw+Rv=15000+10000=25000

p = Uobl2 / ( RUW + RV )

p = Uobl2 / ( RUW + RV ) = (18)2 / 25000 = 324 / 25000 =0,013 [W]

p = Uobl2 / (RUW + RV ) = (21)2 / 25000 = 441 / 25000 = 0,018 [W]

p = Uobl2 / (RUW + RV ) = (29)2 / 25000 = 841 / 25000 = 0,034 [W]

p = Uobl2 / (RUW + RV ) = (36)2 / 25000 = 1296 / 25000 = 0,052 [W]

Pobl = P - p

Pobl = P - p = 2,5 - 0,013 = 2,487 [W]

Pobl = P - p = 4 - 0,018 = 3,982 [W]

Pobl = P - p = 6,5 - 0,034 = 6,466 [W]

Pobl = P - p = 10 - 0,052 = 9,948 [W]

δ = (p / Podb) * 100%

δ = (p / Podb) * 100% = 0,013 / 2,487 * 100% = 0,52 %

δ = (p / Podb ) * 100% = 0,018 / 3,982 * 100% = 0,45 %

δ = (p / Podb ) * 100% = 0,034 / 6,466 * 100% = 0,53 %

δ = (p / Podb ) * 100% = 0,052 / 9,948 * 100% = 0,52 %

2. Pomiar mocy w obwodzie prądu zmiennego

2.1 Pomiar mocy w odbiornika 1 - fazowego

Dla pięciu wartości prądu Iodb wyznaczyć moc wydzieloną w odbiorniku Rodb oraz wyznaczyć moc pozorną, moc bierną, współczynnik mocy ,impedancję obwodu, reaktancję i rezystancję

0x08 graphic

~220 V

Tabela pomiarowa:

Amperomierz

Woltomierz

Watomierz badany

Obliczenia

CA

I

CV

U

CW

P

cos

S

Q

R

Z

X

A/dz

dz

A

V/dz

dz

V

W\dz

dz

W

---

VA

var

0,01

19

0,19

1

11

11

0,5

3

1,5

0,718

2,09

1,46

2,09

57,89

40,52

0,01

23

0,23

1

19

19

0,5

5

2,5

0,572

4,37

3,58

4,37

82,61

67,74

0,01

43

0,43

1

36

36

0,5

15

7,5

0,484

15,48

13,54

15,48

83,71

73,66

0,01

32

0,32

1

26

26

0,5

8

4

0,481

8,32

7,30

8,32

81,25

71,5

Obliczenia:

cos= P / U * I

cos= P / ( U * I ) = 1,5 / (11 * 0,19 ) = 0,718

cos= P / ( U * I ) = 2,5 / (19 * 0,23 ) = 0,572

cos= P / ( U * I ) = 7,5 / (36 * 0,43 ) = 0,484

cos= P / ( U * I ) = 4 / (26 * 0,32 ) = 0,481

S = U * I

S = U * I = 11 * 0,19 = 2,09 [VA]

S = U * I = 19 * 0,23 = 4,37 [VA]

S = U * I = 36 * 0,43 = 15,48 [VA]

S = U * I = 26 * 0,32 = 8,32 [VA]

Q=0x01 graphic

Q=0x01 graphic
= 1,46

Q=0x01 graphic
= 3,58

Q=0x01 graphic
= 13,54

Q=0x01 graphic
= 7,30

R = U * I

R = U * I = 11 * 0,19 = 2,09

        ,  ,

        ,  ,

        ,  ,

    

      11V / ,  , 

      19V / ,  , 

      V / ,  , 

      V / ,  , 

sin= (1 - cos2)0,5

sin= (1 - cos2)0,5 = [1 - (0,718)2 ] 0,5 = (1 - 0,5155 )0,5 = ( 0,4845 )0,5 = 0,70

sin= (1 - cos2)0,5 = [1 - (0,572)2 ] 0,5 = (1 - 0,3272 )0,5 = ( 0,6728 )0,5 = 0,82

sin= (1 - cos2)0,5 = [1 - (0,484)2 ] 0,5 = (1 - 0,2343 )0,5 = ( 0,7657 )0,5 = 0,88

sin= (1 - cos2)0,5 = [1 - (0,481)2 ] 0,5 = (1 - 0,2314 )0,5 = ( 0,7686 )0,5 = 0,88

Wnioski:

W układzie poprawnie mierzonego prądu, błąd spowodowany poborem mocy przez przyrządy pomiarowe rośnie wraz ze wzrostem mocy. Obliczając ten błąd obliczyłam najpierw rezystancję obwodu prądowego woltomierza RIW, a następnie rezystancję amperomierza RA. I tak RA wyniosło 0,08 , natomiast RIW=3,2 . Znając te dwie wielkości oraz natężenie I, obliczyłam błąd p. Ponieważ moc prądu jest niewielka (P<100W), należało wyeliminować błąd spowodowany poborem mocy przez przyrządy pomiarowe (obliczając wielkość Podb=P-p). W układzie poprawnie mierzonego napięcia, błąd spowodowany poborem mocy przez przyrządy pomiarowe rośnie wraz ze wzrostem prądu (podobnie jak w układzie poprawnie mierzonego prądu). Obliczając ten błąd obliczyłam najpierw rezystancję obwodu napięciowego watomierza RUW, a następnie rezystancję woltomierza RV. I tak RUW wyniosło 15000 , natomiast RV=10000 . Znając te dwie wielkości oraz napięcie U obliczyłam błąd p. Po porównaniu wyników zestawionych w tabelach (1 i 2) stwierdzam, że błąd p jest większy w układzie poprawnie mierzonego prądu. Wpływa on jednocześnie na wartość δ wyrażoną w procentach (procentach układzie poprawnie mierzonego prądu jest ona znacznie większa niż w układzie poprawnie mierzonego prądu). W obwodzie prądu zmiennego moc bierna oraz moc pozorna rośnie wraz ze wzrostem natężenia prądu, natomiast współczynnik mocy cos maleje wraz ze wzrostem natężenia prądu. Żeby obliczyć wartość X, musiałam najpierw wyznaczyć sin. Błąd miedzy mocą pozorną, a mocą bierną jest niewielki, co świadczy o dokładności przyrządów pomiarowych.

A

Ruv

V

W

Iv

Rv

Ra

Ua

Uw

Iuv

Uodb

Rs

Rodb

V

W

Iv

Rv

Ra

Ua

Uw

Iuv

Uodb

Rs

Rodb

A

A

V

W

Uodb

Rs

Rodb

A



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
3
3
3
3
Wykład 3 03 2014
122 3,124 ttl i cmos
3
Gotyckie pismo epigraficzne w Polsce str 3 156
3
3
3
3
3
3
3
3
3
3

więcej podobnych podstron