POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA
Wydział Budownictwa
Przedmiot: Technologia robót budowlanych
ĆWICZENIE PROJEKTOWE NR 1
Anna Jarzak
Poniedziałek 8.00
Rok 3, semestr V
Grupa Dziekańska I
Rok akademicki 2008/2009
Częstochowa, dnia 07.01.2009
OPIS TECHNICZNY
1.PODSTAWA OPRACOWANIA-
Plan warstwicowy działki z zaznaczonym obrysem wykopu szerokoprzestrzennego.
2. ZAKRES OPRACOWANIA-
Przedmiotem pracowania jest projekt organizacji robót ziemnych dla niwelacji działki budowlanej oraz wykopu szerokoprzestrzennego:
Obliczenie mas ziemnych wykopów i nasypów przy niwelacji terenu do wyznaczonego poziomu
Obliczenie objętości wykopu szerokoprzestrzennego
Bilans mas ziemnych
Dobór maszyn do niwelacji terenu z obliczeniem wydajności eksploatacyjnej
Dobór maszyn do wykonania wykopu szerokoprzestrzennego
Dobór środków transportu
3. STAN ISTNIEJĄCY-
Działka, która podlega niwelacji ma kształt kwadratu o boku 52m i powierzchni 2704m2. Pod warstwą ziemi roślinnej grubości 0,20m zalega grunt IV kategorii.
Spadek terenu- pomiędzy przeciwległymi wierzchołkami działki różnica poziomów wynosi 4,16m.
Na działce nie ma żadnych drzew, krzewów, głazów itp. Nie występuje również żadne uzbrojenie terenu.
4. STAN PROJEKTOWANY-
Przed przystąpieniem do właściwych prac niwelacyjnych należy z całego terenu działki usunąć warstwę ziemi roślinnej grubości 20cm. Ziemię roślinną należy wywieźć i zmagazynować wzdłuż granic działki poza jej terenem.
Przed wykonaniem wykopu szerokoprzestrzennego należy wykonać niwelację całej działki do poziomu rzędnej niwelety H0=171,00m. Następnie należy wykonać wykop szerokoprzestrzenny pod fundamenty budynku.
5. OBLICZENIA
5.1. Obliczenie objętości ziemi roślinnej
Vzr=4a*4a*h=4*13*4*13*0,20=540,80m3
5.2. Obliczenie objętości mas ziemnych wykopów i nasypów przy niwelacji terenu do założonego poziomu
Układ warstwic na terenie działki podlegającej wyrównaniu przedstawiono na planie warstwicowym z oznaczonym poziomem rzędnej niwelety wynoszącym 171,00m. Do obliczenia objętości robót niwelacyjnych zastosowano metodę trójkątów. W tym celu teren pokryto siatką niwelacyjną o długości 13m. Mając dane warstwice, obliczono rzędne terenu w wierzchołkach trójkątów siatki niwelacyjnej, a znając rzędne powierzchni niwelacyjnej obliczono rzędne robocze wykopów i nasypów. Rzędne robocze znajdujące się powyżej powierzchni niwelacyjnej- wykopy- uważa się za dodatnie, a rzędne znajdujące się poniżej tej powierzchni- nasypy- uważa się za ujemne.
5.2.1. Obliczenie wysokości punktów H11-H55
Hp=Hn+dp/Dp*s
Hp- wysokość punktu
Hn- wysokość niższej warstwicy
dp - odległość punktu od warstwicy niższej
Dp - odległość między warstwicami
s - skok między warstwicami równy 1m
H11=169,00+1,3/6,1*1=169,21m
H12=169,00+2,0/5,1*1=169,31m
H13=169,00+3,4/5,0*1=169,68m
H14=170,00m
H15=170,00+1,5/2,9*1=170,52m
H21=169,00+4,1/6,3*1=169,65m
H22=169,00+4,6/5,3*1=169,87m
H23=170,00+0,9/2,9*1=170,31m
H24=170,00+2,3/2,8*1=170,82m
H25=171,00+1,0/4,1*1=171,24m
H31=170,00+0,3/3,6*1=170,08m
H32=170,00+1,9/3,4*1=170,56m
H33=171,00+0,2/4,5*1=171,04m
H34=171,00+1,9/4,3*1=171,44m
H35=171,00+3,4/4,1*1=171,83m
H41=170,00+2,5/3,5*1=170,71m
H42=171,00+0,7/5,2*1=171,13m
H43=171,00+2,5/4,7*1=171,53m
H44=171,00+4,1/4,4*1=171,93m
H45=172,00+1,5/2,2*1=172,68m
H51=171,00+1,6/5,1*1=171,31m
H52=171,00+2,9/5,9*1=171,49m
H53=171,00+4,7/5,0*1=171,94m
H54=172,00+1,7/2,5*1=172,68m
H55=173,00+1,4/3,8*1=173,37m
5.2.2. Obliczenie wysokości punktów H11-H55 po zdjęciu warstwy humusu
grubości 0,20m
H11=169,21m-0,20=169,01m
H12=169,31m-0,20=169,11m
H13=169,68m-0,20=169,48m
H14=170,00m-0,20=169,80m
H15=170,52m-0,20=170,32m
H21=169,65m-0,20=169,45m
H22=169,87m-0,20=169,67m
H23=170,31m-0,20=170,11m
H24=170,82m -0,20=170,62m
H25=171,24m-0,20=171,04m
H31=170,08m-0,20=169,88m
H32=170,56m-0,20=170,36m
H33=171,04m-0,20=170,84m
H34=171,44m-0,20=171,24m
H35=171,83m-0,20=171,63m
H41=170,71m-0,20=170,51m
H42=171,13m-0,20=170,93m
H43=171,53m-0,20=171,33m
H44=171,93m-0,20=171,73m
H45=172,68m-0,20=172,48m
H51=171,31m-0,20=171,11m
H52=171,49m-0,20=171,29m
H53=171,94m-0,20=171,74m
H54=172,68m-0,20=172,48m
H55=173,37m-0,20=173,17m
5.2.3. Obliczenie wysokości niwelacji h11-h55
hp=Hp-H0
rzędna niwelety H0=171,00m
h11=H11-H0 =169,01m-171,00m=-1,99m
h12=H12-H0 =169,11m-171,00m=-1,89m
h13=H13-H0 =169,48m-171,00m=-1,52m
h14=H14-H0 =169,80m-171,00m=-1,20m
h15=H15-H0 =170,32m-171,00m=-0,68m
h21=H21-H0 =169,45m-171,00m=-1,55m
h22=H22-H0 =169,67m-171,00m=-1,33m
h23=H23-H0 =170,11m-171,00m=-0,89m
h24=H24-H0 =170,62m-171,00m=-0,38m
h25=H25-H0 =171,04m-171,00m=0,04m
h31=H31-H0 =169,88m-171,00m=-1,12m
h32=H32-H0 =170,36m-171,00m=-0,64m
h33=H33-H0 =170,84m-171,00m=-0,16m
h34=H34-H0 =171,24m-171,00m=0,24m
h35=H35-H0 =171,63m-171,00m=0,63m
h41=H41-H0 =170,51m-171,00m=-0,49m
h42=H42-H0 =170,93m-171,00m=-0,07m
h43=H43-H0 =171,33m-171,00m=0,33m
h44=H44-H0 =171,73m-171,00m=0,73m
h45=H45-H0 =172,48m-171,00m=1,48m
h51=H51-H0 =171,11m-171,00m=0,11m
h52=H52-H0 =171,29m-171,00m=0,29m
h53=H53-H0 =171,74m-171,00m=0,74m
h54=H54-H0 =172,48m-171,00m=1,48m
h55=H55-H0 =173,17m-171,00m=2,17m
5.2.4. Obliczenie metodą trójkątów objętości robót ziemnych przy niwelacji terenu
Obliczenie objętości V graniastosłupa ukośnie ściętego o podstawie trójkąta o przyprostokątnych a
Vi=(h1+h2+h3)*a2/6 [m3]
Vi- objętość i-tego graniastosłupa
h1,h2,h3- rzędne robocze wykopu lub nasypu
a-przyprostokątna trójkątnej podstawy graniastosłupa
Wzór ma zastosowanie do obliczania objętości tylko wtedy, gdy podstawy znajdują się całkowicie w strefie wykopu lub nasypu
Objętość graniastosłupów - nasyp
V1=152,945 [m3]
V2=134,355 [m3]
V3=133,510 [m3]
V4=105,343 [m3]
V5=101,682 [m3]
V6=69,572 [m3]
V7=63,657 [m3]
V9= 112,667 [m3]
V10=87,035 [m3]
V11=80,557 [m3]
V12=47,602 [m3]
V13=40,278 [m3]
V17=63,375 [m3]
V18=33,800 [m3]
V19=24,505 [m3]
Objętość graniastosłupów - wykop
V16=25,632 [m3]
V22=36,617 [m3]
V23=45,067 [m3]
V24=79,993 [m3]
V28=38,307 [m3]
V29=50,700 [m3]
V30=111,258 [m3]
V31=103,935 [m3]
V32=144,495 [m3]
Obliczenie objętości V graniastosłupa o podstawie trójkątnej będącego częściowo w strefie wykopu a częściowo w strefie nasypu
Gdy h3>0 i h1,h2<0
Objętość całkowita: Vi=(h1+h2+h3)*a2/6 [m3]
Objętość wykopu: Vw=a2*h33/(│h1│+ h3)* (│h2│+ h3)*6 [m3]
Objętość nasypu: Vn=Vi-Vw [m3]
V8=-28,73[m3]
Vw8=0,006[m3]
Vn8-28,736 [m3]
V20 =5,164 [m3]
Vw20=2,817 [m3]
Vn20=-2,347 [m3]
V25=0,347 [m3]
Vw25=-12,675 [m3]
Vn25=-13,022 [m3]
Gdy h3< 0 i h1,h2>0
Objętość całkowita: Vi=(h1+h2+h3)*a2/6 [m3]
Objętość nasypu: Vn=a2*│h3│3 /( h1+│h3│)* ( h2 +│h3│)*6 [m3]
Objętość wykopu: Vw= Vi- Vn [m3]
V15=-2,817 [m3]
Vn15=-2,817 [m3]
Vw15=3,12 [m3]
V21=11.548 [m3]
Vn21=-0,588 [m3]
Vw21=12.136 [m3]
V26=9,295 [m3]
Vn26=-0,149 [m3]
Vw26=9,444 [m3]
V27=15,492 [m3]
Vn27=-0,067 [m3]
Vw27=15,559 [m3]
5.2.5. Zestawienie obliczonych objętości z niwelacji terenu metodą
trójkątów
L.p. |
Wykopy (+) |
Nasypy (-) |
1 |
- |
-152,945 |
2 |
- |
-134,355 |
3 |
- |
-133,510 |
4 |
- |
-105,343 |
5 |
- |
-101,682 |
6 |
- |
-69,572 |
7 |
- |
-63,657 |
8 |
0,006 |
-28,736 |
9 |
- |
-112,667 |
10 |
- |
-87,035 |
11 |
- |
-80,557 |
12 |
- |
-47,602 |
13 |
- |
-40,278 |
14 |
1,570 |
-10,020 |
15 |
3,120 |
-5,937 |
16 |
25,632 |
- |
17 |
- |
-63,375 |
18 |
- |
-33,800 |
19 |
- |
-24,505 |
20 |
5,164 |
-2,347 |
21 |
12,136 |
-0,588 |
22 |
36,617 |
- |
23 |
45,067 |
- |
24 |
79,993 |
- |
25 |
0,347 |
-13,022 |
26 |
9,444 |
-0,149 |
27 |
15,559 |
-0,067 |
28 |
38,307 |
- |
29 |
50,700 |
- |
30 |
111,258 |
- |
31 |
103,935 |
- |
32 |
114,495 |
- |
|
Σ=653,35m3 |
Σ=1311,75 m3 |
5.3.Obliczenie objętości wykopu szerokoprzestrzennego
W gruncie kategorii IV pochylenie skarpy wykopu o szerokości dna powyżej 3m i głębokości mniej od 3m wynosi 1/0,35
actg(1/0,35)=70,71o
Skarpa wykopu musi być nachylona pod kątem α=70,71o
h/x=tg α, tg70,71=h/x
tg70,71=2,4/x
x=2,4/tg70,71
x=0,84m
wykop trzeba poszerzyć z każdej strony o 0,84m
Wymiary wykopu pod budynek:
Szerokość dna wykopu: c=13m
Długość dna wykopu: d=26m
Szerokość górnej krawędzi wykopu: a=c+2*x=13+2*0,84=14,68m
długość górnej krawędzi wykopu: b=d+2*x=26+2*0,84=17,68m
Obliczenie objętości wykopu:
Vw=[a*b+c*d+4*(a*b+c*d)/2]*h/6=
[14,68*17*68+13*26+4*(14,68*17,68+13*26)]*2,4/6=360,13 m3
5.4. Bilans mas ziemnych:
L.p. |
Wykonywana czynność |
Wykop m3 |
Ukop m3 |
Nasyp m3 |
Odkład m3 |
Zwałka m3 |
1 |
Zdjęcie humusu |
540,80 |
- |
- |
540,80 |
- |
2 |
Niwelacja bezpośrednia |
653,35 |
- |
1311,75 |
- |
- |
3 |
Dowóz ziemi |
- |
- |
658,40 |
- |
- |
4 |
Wykop pod budynek |
360,13 |
- |
- |
225,65 |
134,48 |
5 |
Obsypanie fundamentów |
- |
225,65 |
225,65 |
- |
- |
6 |
Rozłożenie humusu |
- |
540,80 |
540,80 |
|
|
Σ |
1554,28 |
766,45 |
2736,60 |
766,45 |
134,48 |
Z obliczeń wynika, że na zwałkę trzeba wywieść 134,48m3 gruntu, która jest oddalona od placu budowy 11km.
Dobór maszyn do zdjęcia humusu:
Obliczenie wydajności spycharek
Wydajność eksploatacyjną spycharek czołowych, gdy lemiesz jest ustawiony prostopadle do osi podłużnej maszyny, określa wzór:
We=3600*q*Sn*Ss*Sw/t [m3/h]
przy czym
t=tst+tzm [s]
tst=tzb+tzk+tpo [s]
tzm=Ls/Vs+Lp/Vp+(Ls+Lp)/Vpow [s]
gdzie:
We- wydajność mierzona objętością gruntu [m3/h]
q- pojemność geometryczna lemiesza [m3]
t- czas pracy spycharki [s]
tst- czas wykonania czynności traktowanej jako stała [s]
tzm- czas trwania czynności zmiennych [s]
tzb- czas zmiany biegów (ok.5s)
tzk- czas zmiany kierunku jazdy (ok.10s)
tpo- czas podnoszenia i opuszczania lemiesza (ok.10s)
Vs- szybkość jazdy przy skrawaniu [m/s]
Vp- szybkość jazdy podczas przepychania urobku [m/s]
Vpw- szybkość jazdy powrotnej [m/s]
Ls- droga skrawania gruntu [m]
Ls= q/( gr. warstwy *szerokość lemiesza)
Lp- droga przepychania urobku [m]
Lpow= Ls+ Lp - droga jazdy powrotnej [m]
Ss- współczynnik spoistości gruntu
Sn- współczynnik napełnienia lemiesza, zależny od kategorii gruntu i sposobu
przepychania
Sw- współczynnik wykorzystania czasu pracy maszyny w okresie zmiany
roboczej, zależny od rodzaju robót
Spycharka gąsienicowa TD-15M Extra
Pojemność lemiesza wg SAE J1265-3,8 m3
Szerokość lemiesza- 3,68m
Vs=2.7km/h=0,75m/s
Vp=4,9km/h=1,36m/s
Vpow=11,9km/h=3,31m/s
q=3,8m3
Ss= 0,53
Sn=0,75
Sw=0,85
Ls=3,8/(0,2*3,68)=5,163m
Lp=(52,0-5,163)/2=23,419m
Ls+ Lp=28,582m
tzm=5,163/0,75+23,419/1,36+28,582/3,31=32,739s
tst=3*5+10+10=35s
t=67,739s
We=68,234m3/h
Spycharka gąsienicowa TD-25M Extra
Pojemność lemiesza wg SAE J1265-11,5 m3
Szerokość lemiesza- 4,35m
Vs=3,0km/h=0,833m/s
Vp=5,1km/h=1,417m/s
Vpow=12,3km/h=3,417m/s
q=11,5m3
Ss= 0,53
Sn=0,75
Sw=0,85
Ls=11,5/(0,2*4,35)=13,218
Lp=(52,0-13,218)/2=19,391m
Ls+ Lp=32,609m
tzm=13,218/0,833+19,391/1,417+32,609/3,417=29,801s
tst=3*5+10+10=35s
t=64,801s
We=215,861m3/h
Spycharka gąsienicowa TD-40E Extra
Pojemność lemiesza wg SAE J1265-22,8 m3
Szerokość lemiesza- 5,18m
Vs=3,2km/h=0,889m/s
Vp=5,2km/h=1,444m/s
Vpow=14,9km/h=4,139m/s
q=22,8m3
Ss= 0,53
Sn=0,75
Sw=0,85
Ls=22,8/(0,2*5,18)=22,008m
Lp=(52,0-22,008)/2=14,996m
Ls+ Lp=37,004m
tzm=22,008/0,889+14,996/1,444+37,004/4,139=44,081s
tst=3*5+10+10=35s
t=79,081s
We=369,371 m3/h
Zestawienie maszyn do zdjęcia ziemi urodzajnej:
L.p. |
Model |
Szerokość lemiesza |
Pojemność lemiesza |
Wydajność |
1 |
TD-15M Extra |
3,68m |
3,8 m3 |
68,234m3/h |
2 |
TD-25M Extra |
4,35m |
11,5 m3 |
215,861m3/h |
3 |
TD-40E Extra |
5,18m |
22,8 m3 |
369,371 m3/h |
Objętość warstwy humusu do usunięcia wynosi 540,80m3 w związku z tym, po dokonaniu obliczeń wydajności eksploatacyjnej trzech spycharek gąsienicowych, do wykonania robót przyjęto spycharkę gąsienicową TD-40E Extra, która wykona pracę w czasie ok. 1h 30min.
Dobór maszyn do niwelacji terenu:
Obliczenie wydajności spycharek
Wydajność eksploatacyjną spycharek czołowych, gdy lemiesz jest ustawiony prostopadle do osi podłużnej maszyny, określa wzór:
We=3600*q*Sn*Ss*Sw/t [m3/h]
przy czym
t=tst+tzm [s]
tst=tzb+tzk+tpo [s]
tzm=Ls/Vs+Lp/Vp+(Ls+Lp)/Vpow [s]
gdzie:
We- wydajność mierzona objętością gruntu [m3/h]
q- pojemność geometryczna lemiesza [m3]
t- czas pracy spycharki [s]
tst- czas wykonania czynności traktowanej jako stała [s]
tzm- czas trwania czynności zmiennych [s]
tzb- czas zmiany biegów (ok.5s)
tzk- czas zmiany kierunku jazdy (ok.10s)
tpo- czas podnoszenia i opuszczania lemiesza (ok.10s)
Vs- szybkość jazdy przy skrawaniu [m/s]
Vp- szybkość jazdy podczas przepychania urobku [m/s]
Vpw- szybkość jazdy powrotnej [m/s]
Ls- droga skrawania gruntu [m]
Ls= q/( gr. warstwy *szerokość lemiesza)
Lp- droga przepychania urobku [m]
Lpow= Ls+ Lp - droga jazdy powrotnej [m]
Ss- współczynnik spoistości gruntu
Sn- współczynnik napełnienia lemiesza, zależny od kategorii gruntu i sposobu
przepychania
Sw- współczynnik wykorzystania czasu pracy maszyny w okresie zmiany
roboczej, zależny od rodzaju robót
Spycharka gąsienicowa TD-15M Extra
Pojemność lemiesza wg SAE J1265-3,8 m3
Szerokość lemiesza- 3,68m
Vs=2.7km/h=0,75m/s
Vp=4,9km/h=1,36m/s
Vpow=11,9km/h=3,31m/s
q=3,8m3
Ss= 0,53
Sn=0,75
Sw=0,85
Ls=3,8/(0,3*3,68)=3,442m
Lp=(52,0-3,442m)/2=24,279m
Ls+ Lp=27,721m
tzm=3,442/0,75+24,279/1,36+27,721/3,31=30,816s
tst=3*5+10+10=35s
t=65,816
We=70,228m3/h
Spycharka gąsienicowa TD-25M Extra
Pojemność lemiesza +27,721/3,31=30,8wg SAE J1265-11,5 m3
Szerokość lemiesza- 4,35m
Vs=3,0km/h=0,833m/s
Vp=5,1km/h=1,417m/s
Vpow=12,3km/h=3,417m/s
q=11,5m3
Ss= 0,53
Sn=0,75
Sw=0,85
Ls=11,5/(0,3*4,35)=8,812m
Lp=(52,0-8,812)/2=21,594m
Ls+ Lp=30,406m
tzm=8,812/0,833+21,594/1,417+30,406/3,417=34,716s
tst=3*5+10+10=35s
t=69,716s
We=200,643m3/h
Spycharka gąsienicowa TD-40E Extra
Pojemność lemiesza wg SAE J1265-22,8 m3
Szerokość lemiesza- 5,18m
Vs=3,2km/h=0,889m/s
Vp=5,2km/h=1,444m/s
Vpow=14,9km/h=4,139m/s
q=22,8m3
Ss= 0,53
Sn=0,75
Sw=0,85
Ls=22,8/(0,3*5,18)=14,672m
Lp=(52,0-14,672)/2=18,664m
Ls+ Lp=33,336m
tzm=14,672/0,889+18,664/1,444+33,336/4,139=37,483s
tst=3*5+10+10=35s
t=72,483
We=382,611 m3/h
Zestawienie maszyn do zdjęcia ziemi urodzajnej:
L.p. |
Model |
Szerokość lemiesza |
Pojemność lemiesza |
Wydajność |
1 |
TD-15M Extra |
3,68m |
3,8 m3 |
70,228m3/h |
2 |
TD-25M Extra |
4,35m |
11,5 m3 |
200,643m3/h |
3 |
TD-40E Extra |
5,18m |
22,8 m3 |
382,611 m3/h |
Objętość ziemi z niwelacji wynosi 653,35m3 w związku z tym przyjęto spycharkę gąsienicową TD-25M Extra, która wykona pracę w czasie ok. 3h 30min.
Wydajność pracy koparek jednonaczyniowych do załadunku ziemi z niwelacji
We=60*n*q*Sn*Ss*Sw [m3/h]
Gdzie
q- pojemność geometryczna łyżki [m3]
Ss- współczynnik spoistości gruntu
Sn- współczynnik napełnienia łyżki
Sw- współczynnik wykorzystania czasu roboczego koparki w okresie zmiany
roboczej z uwzględnieniem przerw technologicznych wywołanych zmianą
stanowiska
n- liczba cykli roboczych na minutę
n=60/t
t- cykl roboczy koparki[s]
t=tkop+tobr+twył+tpowr
tkop- czas odspajania gruntu i napełnienia łyżki [s]
tobr- czas obrotu nadwozia do miejsca wyładowania [s]
twył- czas wyładunku [s]
tpowr- czas czynności powrotnych aż do zajęcia pozycji wyjściowych [s]
Można przyjmować również:
t=t*/α
Wartości współczynników t* i α przyjmuje się z odpowiednich tabel.
Koparko-ładowarka HSW 9.50
Pojemność geometryczna łyżki (podsiębierna)-0,16 [m3]
Szerokość łyżki- 60cm
t*=17s
α=0,7
t=t*/α=17/0,7=24,286
n=60/t=60/24,286=2,471
q=0,16[m3]
Ss= 0,53
Sn=0,8
Sw=0,8
We=60*2,471*0,16*0,8*0.53*0,8=8,046[m3/h]
Koparko-ładowarka HSW 9.50
Pojemność geometryczna łyżki (podsiębierna)-0,27 [m3]
Szerokość łyżki- 90cm
t*=18s
α=0,7
t=t*/α=18/0,7=25,714
n=60/t=60/25,714=2,333
q=0,27[m3]
Ss= 0,53
Sn=0,8
Sw=0,8
We=60*2,333*0,27*0,8*0.53*0,8=12,820[m3/h]
Koparko-ładowarka HSW 9.50
Pojemność geometryczna łyżki (podsiębierna)-1,00 [m3]
t*=21s
α=0,7
t=t*/α=21/0,7=30,00
n=60/t=60/30,00=2,00
q=0,27[m3]
Ss= 0,53
Sn=0,8
Sw=0,8
We=60*2,00*1,00*0,8*0.53*0,8=40,704[m3/h]
Zestawienie maszyn do załadunku ziemi z niwelacji terenu
L.p. |
Model (typ) |
Szerokość łyżki |
Pojemność łyżki |
Wydajność |
1 |
Koparko-ładowarka HSW 9.50 |
0.60m |
0,16 m3 |
8,046m3/h |
2 |
Koparko-ładowarka HSW 9.50 |
0.90m |
0,27 m3 |
12,820m3/h |
3 |
Koparko-ładowarka HSW 9.50 |
|
1,00 m3 |
40,704m3/h |
Objętość ziemi, jaką trzeba dowieźć do niwelacji terenu wynosi 658,40 m3. Do załadunku ziemi na środki transportu przyjęto koparko-ładowarka HSW 9.50 o pojemności 1,00 m3, która wykona pracę w czasie ok. 16h 20min.
Wydajność eksploatacyjna transportu samochodowego
Odległość dowozu gruntu:11km. Średnia prędkość jazdy V=40km/h.
Przyjęto samochód KAMAZ o ładowności 9m3.
Liczba cykli pracy koparki zapewniająca napełnienie skrzyni
nc=Pjt/(q* Sn)=9/(1,0*0,8)=11,25~12cykli
nc- liczba cykli pracy koparki
Pjt- pojemność użyteczna środka transportu
q- pojemność geometryczna łyżki
Sn- współczynnik napełnienia łyżki
Do zapełnienia samochodu potrzeba około 12 cykli pracy koparki.
Czas załadunku jednostki transportowej
tz=( nc*Tc)/ Sw=(12*30)/0,8=450s=7,5min
Tc- czas cyklu pracy koparki
Sw- współczynnik wykorzystania czasu roboczego koparki w okresie zmiany
roboczej z uwzględnieniem przerw technologicznych wywołanych zmianą
stanowiska
Czas cyklu pracy jednostki transportowej
Tj=tp+tz+tw+2*tj
tp- czas podstawienia pod załadunek wraz z manewrowaniem
tz-czas załadunku jednostki transportowej
tw- czas wyładunku z manewrowaniem
tj-czas przewozu
tj=(60*L)/Vśr=(60*11)/40=16,5min
Tj=1,5+7,5+3,0+2*16,5=45min
Potrzebna ilość samochodów dla zapewnienia ciągłej pracy koparki
nj=( Tj*k)/( tp+tz)=(45*1,05)/(1,5+7,5)=5,25~6
k- współczynnik organizacji pracy
Aby zapewnić ciągłą pracę koparki potrzeba sześciu samochodów samowyładowczych.
Dobór maszyn i transportu do wykonania wykopu szerokoprzestrzennego
Wydajność pracy koparek jednonaczyniowych - jak w punkcie 5.6.2
Zestawienie maszyn do wykonania wykopu szerokoprzestrzennego
L.p. |
Model (typ) |
Szerokość łyżki |
Pojemność łyżki |
Wydajność |
1 |
Koparko-ładowarka HSW 9.50 |
0.60m |
0,16 m3 |
8,046m3/h |
2 |
Koparko-ładowarka HSW 9.50 |
0.90m |
0,27 m3 |
12,820m3/h |
3 |
Koparko-ładowarka HSW 9.50 |
|
1,00 m3 |
40,704m3/h |
Objętość wykopu pod budynek wynosi 360,13m3. Do wykonania wykopu przyjęto koparko-ładowarka HSW 9.50 z łyżką podsiębierną o pojemności 0,27 m3, która wykona pracę w czasie ok. 28h.
Wydajność eksploatacyjna transportu samochodowego
Odległość wywozu urobku:11km. Średnia prędkość jazdy V=40km/h.
Przyjęto samochód KAMAZ o ładowności 9m3.
Liczba cykli pracy koparki zapewniająca napełnienie skrzyni
nc=Pjt/(q* Sn)=9/(0,27*0,8)=41,667~42cykle
nc- liczba cykli pracy koparki
Pjt- pojemność użyteczna środka transportu
q- pojemność geometryczna łyżki
Sn- współczynnik napełnienia łyżki
Do zapełnienia samochodu potrzeba około 42 cykle pracy koparki.
Czas załadunku jednostki transportowej
tz=( nc*Tc)/ Sw=(42*25,714)/0,8=1349,985s=22,50min
Tc- czas cyklu pracy koparki
Sw- współczynnik wykorzystania czasu roboczego koparki w okresie zmiany
roboczej z uwzględnieniem przerw technologicznych wywołanych zmianą
stanowiska
Czas cyklu pracy jednostki transportowej
Tj=tp+tz+tw+2*tj
tp- czas podstawienia pod załadunek wraz z manewrowaniem
tz-czas załadunku jednostki transportowej
tw- czas wyładunku z manewrowaniem
tj-czas przewozu
tj=(60*L)/Vśr=(60*11)/40=16,5min
Tj=1,5+22,50+3,0+2*16,5=60min
Potrzebna ilość samochodów dla zapewnienia ciągłej pracy koparki
nj=( Tj*k)/( tp+tz)=(60*1,05)/(1,5+22,5)=2,625~3
k- współczynnik organizacji pracy
Aby zapewnić ciągłą pracę koparki potrzeba trzy samochody samowyładowcze.