projekt wstępny+


Politechnika Wrocławska Wrocław 11.03.2008r

WYDZIAŁ BUDOWNICTWA

LĄDOWEGO I WODNEGO

0x08 graphic

PROJEKT Z KONSTRUKCJI BETONOWYCH - ELEMENTY

Sprawdzający: Wykonała:

dr inż. Janusz Pędziwiatr Magdalena Cembala

rok III , czw. godz. 17:05



1. Dane do projektu.

WYMIARY

OBCIĄŻENIA

MATERIAŁY

INNE

L

B

h

qk

strefa śnieg.

0x01 graphic

beton

stal

klasa środow.

rodzaj gruntu

liczba kond.

m

m

m

kN/m2

-

-

klasa

klasa

-

-

-

72,0

25,0

3,5

7,5

II

0,55

B37

AIIIN

XC4

glina piaszcz. półzwarta

3

Dla klasy środowiska XC4:

- minimalną klasa betonu: B30 ; przyjmuje B37

- graniczną szerokość rozwarcia rys: wlim = 0,3mm

- minimalną ilość otulenia: 25mm

Stopnie zbrojenia dla betonu B37 oraz stali AIIIN:

- minimalny: ρmin = 1%

- maksymalny: ρmax = 2,41%

2. Dylatacje oraz rozplanowanie słupów.

A Wariant optymistyczny.

B Wariant pesymistyczny.



3. Warstwy stropu.

grubość

ciężar objętościowy

obciążenie

charakterystyczne

m

kN/m3

kN/m2

płytki gresowe

0,02

22,0

0,44

wylewka cementowa

0,05

21,0

1,05

styropian

0,04

0,45

0,02

płyta żelbetowa

0,10

25,0

2,50

tynk cementowo-wapienny

0,02

19,0

0,38

RAZEM:

0,23

gk = 4,388

Obciążenie charakterystyczne stałe: gk = 4,39 kN/m2

Obciążenie charakterystyczne zmienne: qk = 7,50 kN/m2

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic
Do obliczeń przyjęto q1=16,29 kN/m2

4. Wstępne wymiary.

4.1 Płyta.

Założono stopień zbrojenia równy ρ = 1,0% , A=0,018

Dla betonu B37 fcd = 20,0 MPa.

Dla stali AIIIN fyd= 420MPa.

a) wariant optymistyczny

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

Założono:

0x01 graphic

Wpływ ugięcia jest większy od wpływu zginania.

Przyjęto:

- d = 0,071m

- średnicę zbrojenia równą ø = 0,01m.

Grubości płyty powinna wynosić:

0x01 graphic

Przyjęto h = 11cm.

grubość

ciężar objętościowy

obciążenie

charakterystyczne

m

kN/m3

kN/m2

płytki gresowe

0,02

22

0,44

wylewka cementowa

0,05

21

1,05

styropian

0,04

0,45

0,018

płyta żelbetowa

0,11

25

2,75

tynk cementowo-wapienny

0,02

19

0,38

RAZEM:

0,24

gk = 4,638

b) wariant pesymistyczny.

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

Założono:

wnioski

Wpływ ugięcia jest większy od wpływu zginania.

Przyjęto:

- d = 0,054m

- średnicę zbrojenia równą ø = 0,01m.

Grubości płyty powinna wynosić:

0x01 graphic

Przyjęto h = 9cm.

grubość

ciężar objętościowy

obciążenie

charakterystyczne

m

kN/m3

kN/m2

płytki gresowe

0,02

22

0,44

wylewka cementowa

0,05

21

1,05

styropian

0,04

0,45

0,02

płyta żelbetowa

0,09

25

2,25

tynk cementowo-wapienny

0,02

19

0,38

RAZEM:

0,22

gk = 4,138

4.2 Żebro.

Założenia:

- ciężar żebra pomijamy

- ρ = 1,6% ; A=0,2855

- 0x01 graphic

a) wariant optymistyczny

Obciążenie charakterystyczne stałe: gk = 4,64 kN/m2

Obciążenie charakterystyczne zmienne: qk = 7,50 kN/m2

0x01 graphic

0x01 graphic

Maksymalny moment podporowy wynosi:

0x01 graphic

0x01 graphic

d = 0,45m

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

O wymiarach decyduje ugięcie.

0x01 graphic

Przyjęto:

- h = 51cm

- b = 30cm

0x01 graphic

b) wariant pesymistyczny

Obciążenie charakterystyczne stałe: gk = 4,14 kN/m2

Obciążenie charakterystyczne zmienne: qk = 7,50 kN/m2

0x01 graphic

Długość leff wynosi: 0x01 graphic

Maksymalny moment podporowy wynosi:

0x01 graphic

0x01 graphic
=> d = 0,36m

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

O wymiarach decyduje zginanie.

0x01 graphic

Przyjęto:

- h = 44cm

- b = 25cm

0x01 graphic

4.3 Podciąg.

Ciężar podciągu został pominięty. Założono stopień zbrojenia równy ρ = 2,20%, dla którego z tablic odczytano: A = 0,3118. Założono 0x01 graphic
.

a) wariant I

Obciążenie charakterystyczne stałe: gk = 4,64 kN/m2

Obciążenie charakterystyczne zmienne: qk = 7,50 kN/m2


0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic

Maksymalny moment podporowy wynosi:

0x01 graphic

0x01 graphic

d = 0,665m

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

O wymiarach decyduje zginanie.

0x01 graphic

Przyjęto:

- h = 76cm

- b = 40cm

0x01 graphic

a) wariant pesymistyczny

Obciążenie charakterystyczne stałe: gk = 4,14 kN/m2

Obciążenie charakterystyczne zmienne: qk = 7,50 kN/m2


0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic

Maksymalny moment podporowy wynosi:

0x01 graphic

0x01 graphic

d = 0,49m

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

O wymiarach decyduje zginanie.

0x01 graphic

Przyjęto:

- h = 54cm

- b = 30cm

0x01 graphic

4.4 Słup.

W obu przypadkach przyjmuje słup o przekroju kwadratowym, którego bok jest równy szerokości podciągu:

-dla wariantu A: 40x40 cm

-dla warianty B : 30x30 cm

5. Zużycie betonu.

a) wariant optymistyczny

l

b

h

ilość

V

[m]

[m]

[m]

[szt.]

[m3]

Płyta

72

25

0,11

1

198

Żebro

25

0,25

0,35

28

61,25

Podciąg

72

0,40

0,65

2

37,44

Słup

3,5

0,40

0,40

20

11,2

RAZEM:

307,5

a) wariant pesymistyczny

l

b

h'

ilość

V

[m]

[m]

[m]

[szt.]

[m3]

Płyta

72

25

0,09

1

162

Żebro

25

0,25

0,35

37

80,94

Podciąg

72

0,30

0,45

3

29,16

Słup

3,5

0,30

0,30

39

12,285

RAZEM:

284,38

Ponieważ w wariancie drugim zużycie betonu jest mniejsze o około 30m3, do obliczeń wybieram ten wariant.


PROJEKT TECHNICZNY

  1. Projekt techniczny płyty.

  1. rozpiętości obliczeniowe

ai= min[b/2; h/2]= min[25/2; 9/2]= 4,5cm

ln1=1,75-0,5*0,25=1,625m

leff1= a1+ln1+a2= 1,625+0,045+0,045= 1,715m

ln2÷ ln11=ln2

ln2=2,05-0,25*0,5*2= 1,8m

leff2=1,8+0,09= 1,89m

ln12= 1,75-0,5*0,25-0,25-0,02= 1,355m

leff12=1,355+0,09= 1,445m

  1. schemat statyczny

0x01 graphic

  1. obciążenia

ciężar objętościowy

obciążenie

charakterystyczne

γf

Obciążenia obliczeniowe

kN/m3

kN/m2

[-]

kN/m2

płytki gresowe

22

0,44

1,15

0,44

wylewka cementowa

21

1,05

1,05

styropian

0,45

0,02

0,02

płyta żelbetowa

25

2,25

2,25

tynk cementowo-wapienny

19

0,38

0,38

RAZEM:

gk = 4,138

4,761

Obciążenia zmienne obliczeniowe:

qk * γf=7,5 *1,5= 11,25 kN/m2

    1. Wyznaczenie sił wewnętrznych.

  1. Maksymalny moment w przęśle 1,3,5.

0x01 graphic

0x01 graphic

Siły tnące:

0x01 graphic

  1. Maksymalny moment w przęśle 2,4.

0x01 graphic

0x01 graphic

Siły tnące

0x01 graphic

  1. Maksymalny moment na podporze B

0x01 graphic

0x01 graphic

Siły tnące.

0x01 graphic

D. Maksymalny moment na podporze C

0x01 graphic

0x01 graphic

Siły tnące:

0x01 graphic


    1. Wymiarowanie na zginanie.

      1. Zbrojenie główne.

0x01 graphic

Płyta ma grubość 9cm- maksymalny rozstaw prętów to 12 cm.

Zbrojenie w jednym rzędzie.

        1. Przęsło 1

M1= 4,49 kNm

0x01 graphic

As1=ρ·b·d=0,56·10-2·1·0,045= 2,52·10-4 m2/m = 2,52cm2/m 0x01 graphic
6/8 co 12 cm

        1. Przęsło 2

M2= 3,866 kNm

0x01 graphic

As1=ρ·b·d=0,48·10-2·1·0,045= 2,16·10-4 m2/m = 2,16cm2/m 0x01 graphic
6 co 12 cm

        1. Przęsło 3

M1= 4,147 kNm

0x01 graphic

As1=ρ·b·d=0,51·10-2·1·0,045= 2,29·10-4 m2/m = 2,29cm2/m 0x01 graphic
6 co 12 cm

        1. Podpora B

M1= 5,957 kNm

0x01 graphic

As1=ρ·b·d=0,76·10-2·1·0,045= 3,42·10-4 m2/m = 3,42cm2/m

        1. Podpora C

M1= 5,855 kNm

0x01 graphic

As1=ρ·b·d=0,74·10-2·1·0,045= 3,33·10-4 m2/m = 3,33cm2/m

0x01 graphic

Ponieważ zbrojenie ułożone będzie w jednym rzędzie, to nad podporami momenty będzie przenosiło zbrojenie założone dla przęseł i dodatkowo należy dozbroić prętami

ø4,5 co 12 cm ( w odległości do 0,25 leff od podpory).

0,25 leff= 43cm dla przesła 1-go i 48cm dla pozostałych

      1. Połączenie płyty z podciągiem oraz zbrojenie przy wieńcu.

0x01 graphic
=max0x01 graphic

Przyjmuję 0x01 graphic
4,5 co 16cm

Rozpiętość zbrojenia na 0,25 leff = 48cm

      1. Zbrojenie rozdzielcze.

0x01 graphic
0x01 graphic
zbrojenia głównego 0x01 graphic

Przyjmuję 0x01 graphic
4,5 co 32 cm (0,50 cm2/m)

Długość zakotwienia zbrojenia głównego:

- pręty 0x01 graphic
6

Podstawowa długość zakotwienia:

0x01 graphic

Obliczeniowa długość zakotwienia:

0x01 graphic
0x01 graphic

- pręty 0x01 graphic
8

Podstawowa długość zakotwienia:

0x01 graphic

Obliczeniowa długość zakotwienia:

0x01 graphic
0x01 graphic

- pręty 0x01 graphic
4,5

Podstawowa długość zakotwienia:

0x01 graphic

ŚCINANIE.

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

AsL 0x01 graphic
na metr bieżący brojenia przęsłowego przypadają 40x01 graphic
8+50x01 graphic
6 (A=3,4cm2)

0x01 graphic

0x01 graphic
= 48,92kN

0x01 graphic

Warunek nośności płyty na ścinanie jest spełniony.


  1. Projekt techniczny żebra.

0x01 graphic

    1. Schemat statyczny i obciążenia.

  1. rozpiętości obliczeniowe

ai= min[b/2; h/2]= min[30/2; 44/2]= 15cm 0x01 graphic
podpory będą w osi symetrii zebra

ln1=ln4

ln1=5,7-0,5*0,3= 5,55m

leff1= a1+ln1+a2= 5,55+0,3=5,85m

ln2=ln3

ln2=6,8-0,3*0,5*2= 6,5m

leff2=6,5+0,3= 6,8m

  1. schemat statyczny

0x01 graphic

  1. obciążenia stałe

0x01 graphic

Maksymalna reakcja w płycie jest na podporze B.

  1. obciążenia zmienne

0x01 graphic

`

qki [kN/m]

Reakcja z płyty

8,354

Ciężar własny żebra

25*0,25*0,35= 2,188

SUMA

10,542

Obciążenia zmienne charakterystyczne

qk= 16,385 kN/m2

gk*1,35 + qk*1,05 = 30,13 kN/m2

gk*1,15 + qk*1,50 = 34,83 kN/m2

    1. Wyznaczenie sił wewnętrznych.

  1. Maksymalny moment w przęśle 1,3

0x01 graphic

0x01 graphic

  1. Maksymalny moment w przęśle 2,4.

0x01 graphic

0x01 graphic

  1. Maksymalny moment na podporze A

0x01 graphic

0x01 graphic

D. Maksymalny moment na podporze B

0x01 graphic

0x01 graphic

D. Maksymalny moment na podporze C

0x01 graphic

0x01 graphic


2.3. Wymiarowanie na zginanie.

l01=l04= 0,85 leff= 0,85*5,85= 4,97m

l02=l03= 0,7 leff= 0,7*6,8= 4,76m

- szerokość współpracująca płyty

beff= min(bw+0,2l0 ; bw+12hf)

beff 1 = beff 4= min(0,25+0,2*4,97; 0,25+12*0,09)= min( 1,25; 1,33)= 1,25m

beff 2 = beff 3= min(0,25+0,2*4,76; 0,25+12*0,09)= min( 1,20; 1,33)= 1,20m

A=0x01 graphic

Przęsło 1 i 4

d=h-a1= 0,44-0,03-0,006-0,01= 0,398m

A=0x01 graphic
0,03

0,5ζeff2- ζeff + A=0

0,5ζeff2- ζeff + 0,03=0

ζeff1 = 2

ζeff2 = 0,03

xeff= ζeff *d=0,03*0,398=0,012m <0,09m przekrój jest pozornie teowy

0x01 graphic

As1=ρ'* beff *d= 0,00143*125*39,8=7,11cm2

Przęsło 2 i 3

A=0x01 graphic
0,0279

0,5ζeff2- ζeff + A=0

0,5ζeff2- ζeff + 0,0279=0

ζeff1 = 1,97

ζeff2 = 0,028

xeff= ζeff *d=0,028*0,398=0,011m <0,09m przekrój jest pozornie teowy

0x01 graphic

As1=ρ'* beff *d= 0,00133*120*39,8= 6,35cm2

Zbrojenie nad podporami.

Momenty nad podporami są do siebie bardzo zbliżone.

Biorę maksymalny moment w licu (odczytano z Robota)

M=142,21kNm

d=h-0,5*hf-0,5*0,006-0,001=0,44-0,5*0,09-0,5*0,006-0,001= 0,39m

A=0x01 graphic
0,1796

0,5ζeff2- ζeff + A=0

0,5ζeff2- ζeff + 0,1796=0

ζeff1 = 1,8

ζeff2 = 0,199

0x01 graphic

As1=ρ'* bw *d= 0,0095*25*39= 9,22cm2

Dobór prętów:

- dołem trzy pręty o średnicy 0x01 graphic
18 (A= 7,63cm2)

Mrd= As1*fyd(d-0,5xeff)

Dwa pręty 0x01 graphic
18 (A=5,09cm2)

xeff=0x01 graphic
5,09*10-4*420*103/(20*103*0,398)=0,027m

Mrd=5,09*10-4*420*103*(0,398-0,5*0,027)= 82,2kNm

Jeden pręt 0x01 graphic
18 (A=2,54cm2)

xeff=0x01 graphic
2,54*10-4*420*103/(20*103*0,398)=0,0134m

Mrd=2,54*10-4*420*103*(0,398-0,5*0,0134)= 41,74kNm

- górą cztery pręty 0x01 graphic
18 (dwa przez całość i dwa odginane z dołu) (A=10,18 cm2)

Dwa pręty 0x01 graphic
18 (A=5,09cm2)

xeff=0x01 graphic
5,09*10-4*420*103/(20*103*0,39)=0,0276m

Mrd=5,09*10-4*420*103*(0,39-0,5*0,0276)= 82,14kNm

Odległość od podpory w jakiej należy odgiąć pręt aby mógł pracować na ścinanie:

sa=min(0,2h;50mm)= min(0,2*440;50)= 50mm

Długość zakotwienia zbrojenia głównego:

- pręty 0x01 graphic
18

Podstawowa długość zakotwienia:

0x01 graphic

Obliczeniowa długość zakotwienia:

a) dla prętów prostych

0x01 graphic
0x01 graphic

a) dla prętów odgiętych

0x01 graphic
0x01 graphic

Połączenia na zakład.

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic
=1 dla prętów prostych

0x01 graphic
=1 dla prętów ściskanych

0x01 graphic
=1,4 dla prętów rozciąganych

0x01 graphic


    1. Wymiarowanie na ścinanie.

Obwiednia sił tnących.

0x01 graphic

Podpora A i E

- maksymalna siła tnąca na podporze A

0x01 graphic
88,398kN

-siła tnąca w licu podpory

0x01 graphic
0x01 graphic
88,398-0,5*0,3*34,83=83,17kN

- siłą tnąca w odległosci d od lica podpory

0x01 graphic
0x01 graphic
-d*34,83= 83,17-0,39*34,83=69,39kN

Obciążenie jest równomiernie rozłożone, do obliczeń przyjmuję siłę w odległości d od lica podpory.

0x01 graphic
0x01 graphic
=69,39kN

ctg0x01 graphic
=lt/z ctg0x01 graphic
=2 , z=0,9d 0x01 graphic
lt=1,8d=1,8*0,38=0,68m

lt=0x01 graphic

Do podpory dochodzą dołem trzy pręty 0x01 graphic
180x01 graphic
o A=7,63cm2

0x01 graphic
=0x01 graphic
=7,63*10-4/(0,25*0,39)= 0,0078

k=1,6-d= 1,6-0,39= 1,21

VRd1=0,35*k*fctd*(1,2+400x01 graphic
)b*d=0,35*1,21*1330(1,2+40*0,00522)*0,25*0,39=83,09kN

VRd1>Vsd nie trzeba liczyć zbrojenia na ścinanie; założone będzie zbrojenie konstrukcyjne

Podpora B, C i D

Ponieważ maksymalne siły tnące na tych podporach są prawie identyczne (różnice rzędu 2%) i powodują je te same obciążenia, zbrojenie na ścinanie zwymiaruje dla maksymalnej z nich.

- maksymalna siła tnąca

0x01 graphic
131,23kN

-siła tnąca w licu podpory

0x01 graphic
0x01 graphic
131,23-0,5*0,3*34,83=126,01kN

- siłą tnąca w odległosci d od lica podpory

0x01 graphic
0x01 graphic
-d*34,83= 126,01-0,36*34,83=112,43kN

Obciążenie jest równomiernie rozłożone, do obliczeń przyjmuję siłę w odległości d od lica podpory.

0x01 graphic
0x01 graphic
=112,43kN

ctg0x01 graphic
=lt/z ctg0x01 graphic
=2 , z=0,9d 0x01 graphic
lt=1,8d=1,8*0,36=0,68m

lt=0x01 graphic

Do podpory dochodzą dwa pręty 0x01 graphic
180x01 graphic
o A=5,09cm2

0x01 graphic
=0x01 graphic
=5,09*10-4/(0,25*0,36)= 0,00522

k=1,6-d= 1,6-0,36= 1,24

VRd1=0,35*k*fctd*(1,2+400x01 graphic
)b*d=0,35*1,24*1330(1,2+40*0,00522)*0,25*0,39=77,36kN

VRd1< Vsd konieczne jest obliczeniowe zbrojenie na ścinanie

lt=0x01 graphic
= (112,43-77,36)/ 34,83=1,0m

Na pododcinku lt założona zbrojenie w postaci strzemion dwucięte o średnicy 0x01 graphic
6, ze stali AIIIN.

a) Odcinek lt dziele na dwa odcinki - 68cm, 32cm.

-pierwszy

Vsd=112,43kN

ctg0x01 graphic
=0,68/(0,9*0,39)=1,94

s1=0x01 graphic
2*0,283*10-4*420000*0,9*0,39*1,94/112,43=0,14m

- drugi

Vsd=0x01 graphic
- 0,68*34,83= 112,43-0,68*34,83=88,74kN

ctg0x01 graphic
=0,32/(0,9*0,39)=0,91

s1=0x01 graphic
2*0,283*10-4*420000*0,9*0,39*0,91/88,74=0,09m

b) Odcinek lt dziele na dwa odcinki - 50cm, 50cm.

-pierwszy

Vsd=112,43kN

ctg0x01 graphic
=0,5/(0,9*0,39)=1,42

s1=0x01 graphic
2*0,283*10-4*420000*0,9*0,39*1,42/112,43=0,11m

- drugi

Vsd=0x01 graphic
- 0,68*34,83= 112,43-0,68*34,83=88,74kN

ctg0x01 graphic
=0,5/(0,9*0,39)=1,42

s1=0x01 graphic
2*0,283*10-4*420000*0,9*0,39*1,42/88,74=0,13m

Odcinek lt zbroje strzemionami 0x01 graphic
6 układanymi co 11cm.

Zbrojenie konstrukcyjne na pozostałych odcinkach.

smax0x01 graphic
0,75d= 0,29m lub 400mm 0x01 graphic
przyjmuje rozstaw strzemion 0,3m


2.4. Stany granicznego użytkowania.

a) rozpiętości obliczeniowe 0x01 graphic
patrz punkt 2.1.

b) schemat statyczny 0x01 graphic
patrz punkt 2.1.

  1. obciążenia i siły wewnętrzne

Reakcje z płyty: /obciążenie zmienne długotrwałe 7,5*0,55=4,125kN/m/

0x01 graphic

0x01 graphic

Pozycja

qki [kN/m]

Reakcja z płyty

8,354

Ciężar własny żebra

25*0,25*0,35= 2,188

SUMA

10,54

-zmienne długotrwałe: 9,01kN/m2

  1. Maksymalny moment w przęśle 1,3

0x01 graphic

0x01 graphic

2.4.1. Szerokość rozwarcia rys prostopadłych (od zginania).

Miarodajny wymiar przekroju:

0x01 graphic

0x01 graphic
=1,2*0,09+0,35*0,25=0,1955m2

u=0x01 graphic
=1,2+2*0,35=1,9m

0x01 graphic
=0,206m

Z załącznika A do normy przyjęto dla RH= 50% i zakłądając, że belka będzie obciążona po 90-ciu dniach 0x01 graphic
=1,95

0x01 graphic
= 10,85 GPa

0x01 graphic
200/10,85= 18,43

I FAZA

Wskaźnik zginania- sprowadzony.

Żebro zbrojone jest dołem trzema prętami ø18 (A=7,63cm2)

Sprowadzone pole przekroju.

0x01 graphic
0,1955+18,43*7,63*10-4=0,2096m2

Moment statyczny przekroju względem górnej ściskanej krawędzi:

Scs=0x01 graphic

0x01 graphic
0,09*1,2*0,045+0,35*0,25*(0,09+0,35/2)+18,43*(7,63*10-4*0,39)= 0,0335m3

0x01 graphic
0,0335/0,2096=0,16m

0x01 graphic
=0,093*(1,2-0,25)/12+0,09*(1,2-0,25)*(0,16-0,045)2+0,443*0,25/12+ 0,44*0,25*(0,16-0,44/2)2+7,63*10-4*18,43*(0,39-0,16)2=0,0055m4

0x01 graphic
=1/12*57,85*5,842/(10,85*0,0055*106)= 0,0028m

0x01 graphic
=0,0055/(0,39-0,16)= 0,019m3

Moment rysujący.

Mcr= fctm*Wcs= 2,9*19=55,1kNm

0x01 graphic


II FAZA

Moment bezwładności przekroju po zarysowaniu.

0x01 graphic
1,2*0,09*0,045=0,00486m3

0x01 graphic
7,63*10-4*18,43*(0,39-0,09)= 0,00422 m3

0x01 graphic
=> Przekrój jest pozornie teowy.

0x01 graphic

1,2*0,5*0x01 graphic
- 7,63*10-4*18,43*(0,39-0x01 graphic
)=0 0x01 graphic
xII=0,085m /rozwiązane za pomocą solvera/

Moment bezwładności przekroju po zarysowaniu względem osi xII

0x01 graphic
=0,0853 *1,2/12+0,0852*1,2*0,25+7,63*10-4*18,43*(0,39-0,085)2= 0,0035m4

0x01 graphic
=1/12*57,85*5,842/(10,85*0,0035*106)= 0,0043m

0x01 graphic
=1-1*0,5*(55,157,85)2=0,55

a=0x01 graphic
0,0028(1-0,55)+0,0043*0,55=0,0036m < 0x01 graphic

Nie zostanie przekroczona graniczna wartość ugięcia.

Naprężenia w stali w miejscu rys

0x01 graphic
=18,43*57,85*(0,39-0,085)*10-3/ 0,0035=92,91MPa

0x01 graphic
=7,63*10-4/(0,25*0,062)= 0,049

0x01 graphic

k1=0,8 /stal żebrowana/

k2=0,5

0x01 graphic
=50+0,25*0,8*0,5*18/0,049=94,23mm

0x01 graphic

0x01 graphic

Nie zostanie przekroczona graniczna wartość rozwarcia rys.

18



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
PROJEKT WSTĘPNY (2)
projekt wstepny
koleje projekt wstępny
Projekt wstępny
Projekt wstępny część trzecia W1
PROJEKT WSTĘPNY
Projekt wstępny
SN024a Informacje uzupelniajace Projekt wstepny zakladkowego styku srubowego trzonu slupa
01 projekt wstepny uwaga bledy
projekt wstepny do linii wplywu do druku
Projekt wstępny z PBD, Hydraulika i Hydrologia
Projekt wstępny BETON
Projekt wstępny hali warsztatowej
Projekt wstępny część pierwsza W1
projekt wstępny
projekt wstępny (2) recover krata
Projekt wstępny

więcej podobnych podstron