Politechnika Poznańska
Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska
PROJEKT
INSTALACJI C.O.
Paulina Jankowska
Grupa 12 IŚ
Rok akadem. 2005/06
1. Opis techniczny
Tematem projektu jest instalacja centralnego ogrzewania dla domu jednorodzinnego znajdującego się w Kłodzku, o zewnętrznej temperaturze obliczeniowej - 200C. Budynek ten posiada dwie kondygnacje.
Założenia:
Obliczeniowa temperatura zewnętrzna przyjęto te = -200C.
Obliczeniowe temperatury wewnętrzne przyjęto 20ºC dla kuchni, hallu, pokoi
i garażu oraz 24ºC dla łazienki.
Parametry pracy instalacji - narzucone w temacie projektu tz/tp = 75/50 ºC.
Właściwości cieplne budynku zostały spełnione dla współczynnika przenikania ciepła U dla ściany zewnętrznej z uwzględnieniem mostków termicznych
UK ≤ UKmax
UK = 0,28 W/m2K
UKmax = 0,30 W/m2K
Wskaźniki oceny energetycznej wynoszą qaV = 55,68 kWh/a*m3,
natomiast qaA = 144,37 kWh/a*m2.
Dobrano grzejniki poziome firmy VONARIS oraz dwa grzejniki drabinkowe do łazienek firmy ENIX.
Przewody miedziane znajdują się w posadzce na głębokości 15 cm w izolacji
z pianki poliuretanowej.
Regulacja grzejników odbywa się za pomocą zaworów termostatycznych firmy Danfoss.
Dobrano kocioł o mocy 4,8 - 18 kW z podgrzewaczem o pojemności 130 litrów oraz naczyniem wzbiorczym o pojemności 10 litrów.
Pompa obiegowa o parametrach H = pdysp. = 6,29 kPa oraz V = 0,26 m3/h.
Wymagana całkowita objętość naczynia wzbiorczego wynosi Vn = 3,56 dm3, ponieważ dobrany kocioł posiada naczynie wzbiorcze o pojemności 10 dm3, jest więc ono wystarczające, aby zapewnić bezpieczną pracę instalacji centralnego ogrzewania.
2. Obliczenia współczynnika przenikania ciepła „U” przegród budowlanych.
2.1. Obliczenia współczynnika przenikania ciepła „U” warstw jednorodnych
a) ŚCIANA ZEWNĘTRZNA
1 2 3 4
Rsi = 0,13 m2K/W Rse = 0,04 m2K/W
Materiał |
d [m] |
λ [W/m*K] |
R [m2K/W] |
Rsi |
- |
- |
0,13 |
1. tynk wewnętrzny cementowo-wapienny |
0,015 |
0,82 |
0,018 |
2. cegła pełna |
0,25 |
0,77 |
0,325 |
3. styropian |
0,15 |
0,04 |
3,750 |
4. tynk zewnętrzny cementowo-wapienny |
0,015 |
0,82 |
0,018 |
Rse |
- |
- |
0,04 |
Σ |
0,43 |
- |
4,28 |
|
|
U [W/m2K] |
0,23 |
RT = Rsi + ΣR + Rse [m2K/W]
RT = 0,13 + 4,11 + 0,04 = 4,28 m2K/W
U = (RT)-1 [W/m2K]
U = (4,28)-1 = 0,23 W/m2K
b) ŚCIANY NOŚNE WEWNĘTRZNE
Rsi = 0,13 m2K/W 1 2 3 Rsi = 0,13 m2K/W
Materiał |
d [m] |
λ [W/m*K] |
R [m2K/W] |
Rsi |
- |
- |
0,13 |
1. tynk wewnętrzny cementowo-wapienny |
0,015 |
0,82 |
0,018 |
2. cegła pełna |
0,25 |
0,77 |
0,325 |
3. tynk zewnętrzny cementowo-wapienny |
0,015 |
0,82 |
0,018 |
Rsi |
- |
- |
0,13 |
Σ |
0,28 |
- |
0,62 |
|
|
U [W/m2K] |
1,61 |
RT = 0,62 m2K/W
U = 1,61 W/m2K
c) ŚCIANY DZIAŁOWE
Rsi = 0,13 m2K/W 1 2 3 Rsi = 0,13 m2K/W
Materiał |
d [m] |
λ [W/m*K] |
R [m2K/W] |
Rsi |
- |
- |
0,13 |
1. tynk wewnętrzny cementowo-wapienny |
0,015 |
0,82 |
0,018 |
2. płyty gipsowe |
0,08 |
0,35 |
0,229 |
3. tynk wewnętrzny cementowo-wapienny |
0,015 |
0,82 |
0,018 |
Rsi |
- |
- |
0,13 |
Σ |
0,11 |
- |
0,53 |
|
|
U [W/m2K] |
1,89 |
RT = 0,53 m2K/W
U = 1,89 W/m2K
d) PODŁOGA NA GRUNCIE
Materiał |
d [m] |
λ [W/m*K] |
R [m2K/W] |
1. piasek |
0,20 |
0,30 |
0,667 |
2. beton |
0,10 |
1,70 |
0,059 |
3. folia PE |
0,0002 |
0,025 |
0,008 |
4. styropian |
0,06 |
0,04 |
1,500 |
5. folia PE |
0,0002 |
0,025 |
0,008 |
6. jastrych gipsowo czysty |
0,04 |
0,52 |
0,077 |
7. glazura |
0,013 |
1,05 |
0,012 |
Σ |
0,4134 |
- |
2,33 |
|
|
|
|
|
Rgr. [m2K/W] |
Ugr [W/m2K] |
|
I strefa |
0,50 |
0,35 |
|
II strefa |
0,93 |
0,31 |
|
I strefa
Ugr.I = (Rgr.I + RT)-1 [W/m2K]
Ugr.I = (0,50 + 2,33)-1 = 0,35 W/m2K
II strefa
Ugr.II = (Rgr.II + RT)-1 [W/m2K]
Ugr.II = f(7,4) = 0,93 W/m2K → Ugr.II = 0,31 W/m2K
Ugr.II = f(7,9) = 0,99 W/m2K → Ugr.II = 0,30 W/m2K
e) STROP NAD PIĘTREM
RU = 0,20 m2K/W 1 2 3 Rsi = 0,10 m2K/W
Materiał |
d [m] |
λ [W/m*K] |
R [m2K/W] |
Rse |
- |
- |
0,04 |
RU |
- |
- |
0,20 |
1. deskowanie pełne |
0,10 |
0,30 |
0,33 |
2. styropian |
0,17 |
0,04 |
4,25 |
3. płyta gipsowo-kartonowa |
0,25 |
0,23 |
1,09 |
Rsi |
- |
- |
0,10 |
Σ |
0,52 |
- |
6,01 |
|
|
U [W/m2K] |
0,17 |
RT s1 = 6,01 m2K/W
Us1 = 0,17 W/m2K
2.2. Obliczenia współczynnika przenikania ciepła „U” warstw niejednorodnych.
a) DACH
Materiał |
λ [W/m*K] |
|
1. dachówka włóknisto-cementowa |
0,0016 |
|
2. łaty sosnowe |
0,16 |
|
3. słabo wentylowana warstwa powietrza |
d [m] |
RP [m2K/W] |
|
0,03 |
0,08 |
4. kontrłata drewniana |
0,22 |
|
5. papa |
0,18 |
|
6. deskowanie |
0,30 |
|
7. styropian |
0,04 |
|
8. folia paroszczelna |
0,025 |
|
9. ruszt metalowy |
58,0 |
|
10. pustka powietrzna |
d [m] |
RP [m2K/W] |
|
0,05 |
0,16 |
11. płyta gipsowo-kartonowa |
0,23 |
A = 0,05 m I = 0,25 m
B = 0,30 m II = 0,05 m
C = 0,05 m III = 0,0002 m
D = 0,35 m IV = 0,17 m
V = 0,10 m
VI = 0,005 m
VII = 0,04 m
VIII = 0,03 m
IX = 0,004 m
Obliczenie kresu górnego RT':
fa = Aa/Acałk. = 0,05/0,75 = 0,07
fb = Ab/Acałk. = 0,30/0,75 = 0,40
fc = Ac/Acałk. = 0,05/0,75 = 0,07
fd = Ad/Acałk. = 0,35/0,75 = 0,47
Σf = 1
' =
+
+
+
[
]
RTa = 0,10 + (0,25/0,23) + (0,05/58,0) + (0,0002/0,025) + (0,17/0,04) +
+ (0,10/0,30) + (0,005/0,18) + (0,04/0,22) + 0,08 + (0,004/0,0016) + 0,04 = = 8,61 m2K/W
RTb = 0,10 + (0,25/0,23) + 0,16 + (0,0002/0,025) + (0,17/0,04) + (0,10/0,30) +
+ (0,005/0,18) + (0,04/0,22) + 0,08 + (0,004/0,0016) + 0,04 = 8,77 m2K/W
RTc = 0,10 + (0,25/0,23) + 0,16 + (0,0002/0,025) + (0,17/0,04) + (0,10/0,30) +
+ (0,005/0,18) + (0,04/0,22) + (0,03/0,16) + (0,004/0,0016) + 0,04 =
= 8,88 m2K/W
RTd = 0,10 + (0,25/0,23) + 0,16 + (0,0002/0,025) + (0,17/0,04) + (0,10/0,30) +
+ (0,005/0,18) + (0,04/0,22) + 0,08 + (0,004/0,0016) + 0,04 = 8,77 m2K/W
1/RT' = (0,07/8,61) + (0,40/8,77) + (0,07/8,88) + (0,47/8,77) = 0,12 W/m2K
RT' = 8,33 m2K/W
Obliczenie kresu dolnego:
RT” = Rsi + RI + RII + RIII + RIV + Rsi [m2K/W]
1/RI = (0,07+0,40+0,07+0,47)/(0,25/0,23) = 0,92 W/m2K
RI = 1,09 m2K/W
1/RII = [0,07/(0,05/58,0)] + [(0,40+0,07+0,47)/0,16] = 87,08 W/m2K
RII = 0,01 m2K/W
1/RIII = (0,07+0,40+0,07+0,47)/(0,0002/0,025) = 125,0 W/m2K
RIII = 0,008 m2K/W
1/RIV = (0,07+0,40+0,07+0,47)/(0,17/0,04) = 0,24 W/m2K
RIV = 4,17 m2K/W
1/RV = (0,07+0,40+0,07+0,47)/(0,10/0,30) = 3,0 W/m2K
RV = 0,33 m2K/W
1/RVI = (0,07+0,40+0,07+0,47)/(0,005/0,18) = 36,0 W/m2K
RVI = 0,03 m2K/W
1/RVII = (0,07+0,40+0,07+0,47)/(0,04/0,22) = 5,50 W/m2K
RVII = 0,18 m2K/W
1/RVIII = [(0,07+0,40+0,47)/0,08] + [0,03/0,16] = 11,94 W/m2K
RVIII = 0,08 m2K/W
1/RIX = (0,07+0,40+0,07+0,47)/(0,004/0,0016) = 0,40 W/m2K
RIX = 2,50 m2K/W
RT” = 0,10 + 1,09 + 0,01 + 0,008 + 4,17 + 0,33 + 0,03 + 0,18 + 0,08 +
+2,50 +0,04 = 8,54 m2K/W
Całkowity opór cieplny
RT = (RT' + RT”)/2 [m2K/W]
RT d = 8,435 m2K/W
Ud = 0,12 W/m2K
b) STROP MIĘDZYKONDYGNACYJNY
Materiał |
λ [W/m*K] |
|
1. belka żelbetowa |
0,18 |
|
2. beton z kruszywem kamiennym |
0,20 |
|
3. beton z żużla paleniskowego |
0,04 |
|
4. pustka powietrzna |
d [m] |
RP [m2K/W] |
|
0,145 |
0,16 |
A = 0,03 m I = 0,03 m
B = 0,06 m II = 0,145 m
C = 0,03 m III = 0,025 m
D = 0,20 m IV = 0,03 m
E = 0,02 m
Obliczenie kresu górnego RT':
fa = Aa/Acałk. = (2*0,03)/0,60 = 0,1
fb = Ab/Acałk. = 0,06/0,60 = 0,1
fc = Ac/Acałk. = (2*0,03)/0,60 = 0,1
fd = Ad/Acałk. = (2*0,20)/0,60 = 0,67
fe = Ae/Acałk. = 0,02/0,60 = 0,03
Σf = 1
' =
+
+
+
+
[
]
RTa = 0,10 + (0,20/1,70) + (0,03/1,30) + 0,10 = 0,34 m2K/W
RTb = 0,10 + (0,03/1,70) + (0,20/1,30) + 0,10 = 0,37 m2K/W
RTc = 0,10 + (0,20/0,60) + (0,03/1,30) + 0,10 = 0,56 m2K/W
RTd = 0,10 + (0,03/0,60) + 0,16 + (0,025/0,60) + (0,03/1,30) + 0,10 = 0,47 m2K/W
RTe = 0,10 + (0,20/0,60) + (0,03/1,30) + 0,10 = 0,56 m2K/W
1/RT' = (0,10/0,34) + (0,10/0,37) + (0,10/0,56) + (0,67/0,47) + (0,03/0,56) W/m2K
1/RT' = 2,22 W/m2K
RT' = 0,45 m2K/W
Obliczenie kresu dolnego:
RT” = Rsi + RI + RII + RIII + RIV + Rsi [m2K/W]
1/RI = [(0,10+0,10)/(0,03/1,70)] + [(0,10+0,67+0,03)/(0,03/0,60)] = 27,34 W/m2K
RI = 0,04 m2K/W
1/RII = [0,10/(0,145/1,70)] + [(0,10/(0,145/1,30)] + [(0,10+0,03)/(0,145/0,60)] +
+ [0,67/0,16] = 6,80 W/m2K
RII = 0,15 m2K/W
1/RIII = [0,10/(0,025/1,70)] + [0,10/(0,025/1,30)] +
+ [(0,10+0,67+0,03)/(0,025/0,60) = 31,20 W/m2K
RIII = 0,03 m2K/W
1/RIV = [(0,10+0,10+0,10+0,67+0,03)/(0,03/1,30)] = 43,30 W/m2K
RIV = 0,02 m2K/W
RT” = 0,10 + 0,04 + 0,15 + 0,03 + 0,02 + 0,10 = 0,44 m2K/W
Całkowity opór cieplny
RT = (RT' + RT”)/2 [m2K/W]
RT s2 = 0,445 m2K/W
Us2 = 2,25 W/m2K
2.3. Zestawienie współczynników przenikania ciepła „U”
Przegroda |
U [W/m2K] |
UK [W/m2K] |
Ściana zewnętrzna |
0,23 |
0,28 |
Ściana nośna wewnętrzna |
1,61 |
1,61 |
Ściana działowa |
1,89 |
1,89 |
Podłoga na gruncie (I) |
0,35 |
0,35 |
Podłoga na gruncie (II) |
0,31 |
0,31 |
Strop międzykondygnacyjny |
2,25 |
2,25 |
Strop nad piętrem |
0,17 |
0,17 |
Dach |
0,12 |
0,12 |
Okno |
2,60 |
2,60 |
UK - współczynnik przenikania ciepła z uwzględnieniem mostków termicznych
3. Określenia wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło E dla budynku.
Projektując instalację centralnego ogrzewania dla domku jednorodzinnego należy spełnić jeden z dwóch warunków:
UK ≤ UKmax
UK = 0,28 W/m2K
UKmax = 0,30 W/m2K
Współczynnik przenikania ciepła U dla ściany zewnętrznej z uwzględnieniem mostków termicznych spełnia ten warunek.
2) E ≤ Eo
E - wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło [kWh/m3a]
Eo- wartość graniczna wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło [kWh/m3a]
3.1. Obliczenia stopniodni „Sd”.
Sd20 = Ldm(ti - te śr)
Ldm - liczba dni ogrzewania w miesiącu m-tym
ti - obliczeniowa temperatura wewnętrzna w danej strefie klimatycznej budynku w danym miesiącu
te śr - obliczeniowa średnia temperatura zewnętrzna w danej strefie klimatycznej budynku w danym miesiącu
Miesiąc |
Ldm |
ti |
te śr |
Sd20 |
I |
31 |
20 |
-2,6 |
700,6 |
II |
28 |
20 |
-1,6 |
604,8 |
III |
31 |
20 |
1,9 |
561,1 |
IV |
30 |
20 |
6,8 |
396 |
V |
5 |
20 |
11,6 |
42 |
VI |
0 |
20 |
15,2 |
0 |
VII |
0 |
20 |
16,4 |
0 |
VIII |
0 |
20 |
15,8 |
0 |
IX |
5 |
20 |
12,5 |
37,5 |
X |
31 |
20 |
8 |
372 |
XI |
30 |
20 |
3,4 |
498 |
XII |
31 |
20 |
-0,5 |
635,5 |
|
|
|
Σ |
3847,5 |
Sdsp = 70% Sd20
Sd20 |
Sdsp |
700,6 |
490,42 |
604,8 |
423,36 |
561,1 |
392,77 |
396 |
277,2 |
42 |
29,4 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
37,5 |
26,25 |
372 |
260,4 |
498 |
348,6 |
635,5 |
444,85 |
3847,5 |
2693,25 |
Sd23 = = Ldm(ti - te śr)
Ldm - liczba dni ogrzewania w miesiącu m-tym
ti - obliczeniowa temperatura wewnętrzna w danej strefie klimatycznej budynku w danym miesiącu
te śr - obliczeniowa średnia temperatura zewnętrzna w danej strefie klimatycznej budynku w danym miesiącu
Miesiąc |
Ldm |
ti |
te śr |
Sd23 |
I |
31 |
23 |
-2,6 |
793,6 |
II |
28 |
23 |
-1,6 |
688,8 |
III |
31 |
23 |
1,9 |
654,1 |
IV |
30 |
23 |
6,8 |
486 |
V |
5 |
23 |
11,6 |
57 |
VI |
0 |
23 |
15,2 |
0 |
VII |
0 |
23 |
16,4 |
0 |
VIII |
0 |
23 |
15,8 |
0 |
IX |
5 |
23 |
12,5 |
52,5 |
X |
31 |
23 |
8 |
465 |
XI |
30 |
23 |
3,4 |
588 |
XII |
31 |
23 |
-0,5 |
728,5 |
|
|
|
Σ |
4513,5 |
3.1. Obliczenie wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło „E”.
[kWh/m3a]
Qh - sezonowe zapotrzebowanie na ciepło budynku [kWh/a]
V - kubatura ogrzewanych pomieszczeń budynku [m3]
Qh = Qz + Qo + Qs2 + Qd + QpgI + QpgII + Qv - η (Qi + Qs) [kWh/a]
Qz - straty ciepła w sezonie ogrzewczym przez przenikanie przez ściany zewnętrzne
Qz = 0,024*Sd20*ΣAiUi [kWh/a]
Qo - straty ciepła w sezonie ogrzewczym przez przenikanie przez okna
Qo = 0,024*Sd20*ΣAoUo [kWh/a]
Qs2 - straty ciepła w sezonie ogrzewczym przez przenikanie przez strop nad piętrem
Qs2 = 0,024*Sd20*ΣAs2Us2 [kWh/a]
Qd - straty ciepła w sezonie ogrzewczym przez przenikanie przez dach
Qd = 0,024*Sd20*ΣAdUd [kWh/a]
QpgI - straty ciepła w sezonie ogrzewczym przez przenikanie przez podłogę pomieszczeń ogrzewanych w piwnicy do gruntu w I strefie
QpgI = 0,024*Sd20*ΣAIUI [kWh/a]
QpgII - straty ciepła w sezonie ogrzewczym przez przenikanie przez podłogę pomieszczeń ogrzewanych w piwnicy do gruntu w II strefie
QpgII = 0,024*Sd20*ΣAIIUII [kWh/a]
Qv - straty ciepła w sezonie ogrzewczym na podgrzanie powietrza wentylacyjnego
Qv = 0,0082*Sd23*ψ [kWh/a]
Ψ - strumień powietrza wentylacyjnego [m3/h]
dla WC ψ = 30 m3/h
dla łazienki ψ = 50 m3/h
dla kuchni ψ = 70 m3/h
η - współczynnik wykorzystania zysków
η = 1 - e-(1/GLR)
GLR = Qzysków/Qstrat
Qzysków = Qi + Qs = 5320 + 3170 = 8490 kWh/a
Qstrat = Qz + Qo + Qs2 + Qd + QpgI + QpgII + Qv =
= 3063 + 7850 + 1260 + 768 + 1154 + 1268 = 15363 kWh/a
GLR = 0,55
η = 1 - e-(1/0,55) = 0,84
Qi - wewnętrzne zyski ciepła w sezonie ogrzewczym
Qi = 0,024*Ld*[80*N+Lm*275] [kWh/a]
Ld - długość sezonu grzewczego
N - liczba mieszkańców
Lm - liczba mieszkań w budynku
Qs - zyski ciepła w sezonie ogrzewczym od promieniowania słonecznego przez okna
Qs = 0,6*ΣTRi*Ao*Si [kWh/a]
TRi - współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego szyb o i-tej orientacji
TR = 0,64 dla oszklenia potrójnego lub szyby zespolonej jednokomorowej
Pole powierzchni przegród (w osiach przegród prostopadłych), przez które następują straty ciepła przez przenikanie:
ściany zewnętrzne (bez pola powierzchni okien):
- o orientacji N 26,83 m2,
- o orientacji S 31,35 m2,
- o orientacji W 33,50 m2,
- o orientacji E 32,56 m2.
okna:
- w ścianie o orientacji N 17,60 m2,
- w ścianie o orientacji S 13,08 m2,
- w ścianie o orientacji W 2,02 m2,
- w ścianie o orientacji E 0,0 m2.
strop nad piętrem 90,95 m2.
strop międzykondygnacyjny 64,74 m2.
dach 69,34 m2.
4. Bilans cieplny budynku.
4.1. Zapotrzebowanie na ciepło pomieszczeń.
Q = QP*(1+d1+d2) + QW [W]
QP = U*A*(ti-te) [W]
QW = [0,34*(ti-te)-9]*V
n =
/V [h-1]
= n*V [m3/h]
n = 1 h-1
=1*V = V [m3/h]
Obliczenia zapotrzebowania na ciepło pomieszczeń zostały zebrane w formie tabelarycznej.
|
Przegrody |
U [W/m2*K] |
∆t [K] |
U*∆t [W/m2] |
QP [W] |
Dodatek |
Q [W] |
||||
|
Symbol |
h [m] |
a [m] |
A [m2] |
|
|
|
|
Symbol |
d |
|
1. Pokój |
Sz1N |
2,6 |
7,9 |
20,54 |
0,23 |
40 |
9,2 |
188,968 |
d1 |
0,15 |
1534,88 |
ti = 200C |
Osz 1N |
1,5 |
1 |
1,5 |
2,37 |
40 |
94,8 |
142,2 |
d2W |
-0,05 |
|
A = 29,7 m2 |
Osz 2N |
1,5 |
2 |
3 |
2,37 |
40 |
94,8 |
284,4 |
d2N |
0 |
|
V = 77,22 m3 |
Sz2 |
2,6 |
4 |
10,4 |
0,23 |
8 |
1,84 |
19,136 |
d2 |
-0,025 |
|
|
Swd 1 |
2,6 |
2 |
5,2 |
1,89 |
-4 |
-7,56 |
-39,312 |
|
|
|
|
Sz3W |
2,6 |
4,25 |
11,05 |
0,23 |
40 |
9,2 |
101,66 |
|
|
|
|
PgI |
16,4 |
1,2 |
19,68 |
0,35 |
40 |
14 |
275,52 |
|
|
|
|
PgII |
6,7 |
3,05 |
20,435 |
0,31 |
12 |
3,72 |
76,0182 |
|
|
|
QW = [0,34*(20+20)-9]*77,22 = 355,212 W |
|
|
|
Σ |
1048,59 |
1+Σd |
1,125 |
|
|
Przegrody |
U [W/m2*K] |
∆t [K] |
U*∆t [W/m2] |
QP [W] |
Dodatek |
Q [W] |
||||
|
Symbol |
h [m] |
a [m] |
A [m2] |
|
|
|
|
Symbol |
d |
|
2. Kuchnia |
Sz4 |
2,6 |
3,14 |
8,164 |
0,23 |
8 |
1,84 |
15,0218 |
d1 |
0,13 |
856,777 |
ti = 200C |
Sz5S |
2,6 |
4,04 |
10,504 |
0,23 |
40 |
9,2 |
96,6368 |
d2S |
-0,1 |
|
A = 12,7 m2 |
Osz 3S |
2,6 |
2 |
5,2 |
2,37 |
40 |
94,8 |
492,96 |
|
|
|
V = 33,02 m3 |
Swd 2 |
2,6 |
3,14 |
8,164 |
1,89 |
-4 |
-7,56 |
-61,72 |
|
|
|
|
PgI |
7,2 |
1,2 |
8,64 |
0,35 |
40 |
14 |
120,96 |
|
|
|
|
PgII |
1,94 |
2,84 |
5,5096 |
0,31 |
12 |
3,72 |
20,4957 |
|
|
|
QW = [0,34*(20+20)-9]*33,02 = 151,892 W |
|
|
|
Σ |
684,354 |
1+Σd |
1,03 |
|
|
Przegrody |
U [W/m2*K] |
∆t [K] |
U*∆t [W/m2] |
QP [W] |
Dodatek |
Q [W] |
||||
|
Symbol |
h [m] |
a [m] |
A [m2] |
|
|
|
|
Symbol |
d |
|
3. Łazienka |
Swd 1 |
2,6 |
1,96 |
5,096 |
1,89 |
4 |
7,56 |
38,5258 |
d1 |
0,18 |
507,732 |
ti = 240C |
Swd 2 |
2,6 |
2,1 |
5,46 |
1,89 |
4 |
7,56 |
41,2776 |
d2S |
-0,1 |
|
A = 2,7 m2 |
Sz6S |
2,6 |
0,96 |
2,496 |
0,23 |
44 |
10,12 |
25,2595 |
|
|
|
V = 7,02 m3 |
Osz 4S |
2,5 |
1 |
2,5 |
2,37 |
44 |
104,28 |
260,7 |
|
|
|
|
Swd 3 |
2,6 |
1,1 |
2,86 |
1,89 |
4 |
7,56 |
21,6216 |
|
|
|
|
PgI |
1,96 |
1,2 |
2,352 |
0,35 |
44 |
15,4 |
36,2208 |
|
|
|
|
PgII |
1,96 |
0,8 |
1,568 |
0,31 |
16 |
4,96 |
7,77728 |
|
|
|
QW = [0,34*(24+20)-9]*7,02 = 41,839 W |
|
|
|
Σ |
431,3826 |
1+Σd |
1,08 |
|
|
Przegrody |
U [W/m2*K] |
∆t [K] |
U*∆t [W/m2] |
QP [W] |
Dodatek |
Q [W] |
||||
|
Symbol |
h [m] |
a [m] |
A [m2] |
|
|
|
|
Symbol |
d |
|
4. Hall |
Swd 3 |
2,6 |
1,1 |
2,86 |
1,89 |
-4 |
-7,56 |
-21,622 |
d1 |
0,13 |
171,092 |
ti = 200C |
Sz7S |
2,6 |
0,9 |
2,34 |
0,23 |
40 |
9,2 |
21,528 |
d2S |
-0,1 |
|
A = 4,5 m2 |
Sz8W |
2,6 |
0,9 |
2,34 |
0,23 |
40 |
9,2 |
21,528 |
d2W |
-0,05 |
|
V = 11,7 m3 |
PgI |
5,04 |
1,2 |
6,048 |
0,35 |
40 |
14 |
84,672 |
d2 |
-0,075 |
|
|
PgII |
0,7 |
1,94 |
1,358 |
0,31 |
12 |
3,72 |
5,05176 |
|
|
|
QW = [0,34*(20+20)-9]*11,7 = 53,82 W |
|
|
|
Σ |
111,1582 |
1+Σd |
1,055 |
|
|
Przegrody |
U [W/m2*K] |
∆t [K] |
U*∆t [W/m2] |
QP [W] |
Dodatek |
Q [W] |
||||
|
Symbol |
h [m] |
a [m] |
A [m2] |
|
|
|
|
Symbol |
d |
|
5. Garaż |
Sz9N |
2,6 |
3,35 |
8,71 |
0,23 |
32 |
7,36 |
64,1056 |
d1 |
0,15 |
612,721 |
ti = 120C |
Sz10E |
2,6 |
7,4 |
19,24 |
0,23 |
32 |
7,36 |
141,606 |
d2S |
-0,1 |
|
A = 20,7 m2 |
Sz11S |
2,6 |
3,35 |
8,71 |
0,23 |
32 |
7,36 |
64,1056 |
d2E |
-0,05 |
|
V = 53,82 m3 |
PgI |
14,1 |
1,2 |
16,92 |
0,35 |
32 |
11,2 |
189,504 |
d2N |
0 |
|
|
PgII |
2,15 |
6,2 |
13,33 |
0,31 |
4 |
1,24 |
16,5292 |
d2 |
-0,075 |
|
QW = [0,34*(12+20)-9]*53,82 = 101,182 W |
|
|
|
Σ |
475,8508 |
1+Σd |
1,075 |
|
|
Przegrody |
U [W/m2*K] |
∆t [K] |
U*∆t [W/m2] |
QP [W] |
Dodatek |
Q [W] |
||||
|
Symbol |
h [m] |
a [m] |
A [m2] |
|
|
|
|
Symbol |
d |
|
6. Pokój |
Sz9N |
2,6 |
1,66 |
4,316 |
0,23 |
40 |
9,2 |
39,7072 |
d2N |
0 |
668,543 |
ti = 200C |
Osz 5N |
2,5 |
2 |
5 |
2,37 |
40 |
104 |
520 |
|
|
|
A = 9,1 m2 |
|
|
|
|
|
|
Σ |
559,7072 |
1+Σd |
1 |
|
V =23,66 m3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
QW = [0,34*(20+20)-9]*23,66 = 108,836 W |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przegrody |
U [W/m2*K] |
∆t [K] |
U*∆t [W/m2] |
QP [W] |
Dodatek |
Q [W] |
||||
|
Symbol |
h [m] |
a [m] |
A [m2] |
|
|
|
|
Symbol |
d |
|
7. Pokój |
Sz10N |
2,6 |
0,74 |
1,924 |
0,23 |
40 |
9,2 |
17,7008 |
d2N |
0 |
702,008 |
ti = 200C |
Osz 6N |
2,5 |
2 |
5 |
2,6 |
40 |
104 |
520 |
d2E |
-0,05 |
|
A = 8,7 m2 |
Sz11E |
2,6 |
3,16 |
8,216 |
0,23 |
40 |
9,2 |
75,5872 |
d2 |
-0,025 |
|
V =22,62 m3 |
|
|
|
|
|
|
Σ |
613,288 |
1+Σd |
0,975 |
|
QW = [0,34*(20+20)-9]*22,62 = 104,052 W |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przegrody |
U [W/m2*K] |
∆t [K] |
U*∆t [W/m2] |
QP [W] |
Dodatek |
Q [W] |
||||
|
Symbol |
h [m] |
a [m] |
A [m2] |
|
|
|
|
Symbol |
d |
|
8. Pokój |
Sz12E |
2,6 |
3,63 |
9,438 |
0,23 |
40 |
9,2 |
86,8296 |
d2N |
0 |
762,723 |
ti = 200C |
Sz11E |
2,6 |
1,54 |
4,004 |
0,23 |
40 |
9,2 |
36,8368 |
d2E |
-0,05 |
|
A = 11,3 m2 |
Osz 6N |
2,5 |
2 |
5 |
2,6 |
40 |
104 |
520 |
d2 |
-0,025 |
|
V =29,38 m3 |
|
|
|
|
|
|
Σ |
643,6664 |
1+Σd |
0,975 |
|
QW = [0,34*(20+20)-9]*29,38 = 135,148 W |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przegrody |
U [W/m2*K] |
∆t [K] |
U*∆t [W/m2] |
QP [W] |
Dodatek |
Q [W] |
||||
|
Symbol |
h [m] |
a [m] |
A [m2] |
|
|
|
|
Symbol |
d |
|
9. Łazienka |
Swd 4 |
2,6 |
1,7 |
4,42 |
1,89 |
4 |
7,56 |
33,4152 |
d1 |
0,08 |
843,797 |
ti = 240C |
Osz 8S |
2,5 |
2 |
5 |
2,6 |
44 |
114,4 |
572 |
d2S |
-0,1 |
|
A = 5,7 m2 |
Sz14S |
2,6 |
1,36 |
3,536 |
0,23 |
44 |
10,12 |
35,7843 |
d2W |
-0,05 |
|
V =14,82 m3 |
Sz15W |
2,6 |
1,69 |
4,394 |
0,23 |
44 |
10,12 |
44,4673 |
d2 |
-0,075 |
|
|
Swd 5 |
2,6 |
3,36 |
8,736 |
1,89 |
4 |
7,56 |
66,0442 |
|
|
|
QW = [0,34*(24+20)-9]*14,82 = 88,3272 W |
|
|
|
Σ |
751,711 |
1+Σd |
1,005 |
|
|
Przegrody |
U [W/m2*K] |
∆t [K] |
U*∆t [W/m2] |
QP [W] |
Dodatek |
Q [W] |
||||
|
Symbol |
h [m] |
a [m] |
A [m2] |
|
|
|
|
Symbol |
d |
|
10. Hall |
Swd 5 |
2,6 |
3,36 |
8,736 |
1,89 |
-5 |
-9,45 |
-82,555 |
d1 |
0,03 |
717,738 |
ti = 200C |
Sz16W |
2,6 |
4,1 |
10,66 |
0,23 |
40 |
9,2 |
98,072 |
d2W |
-0,05 |
|
A = 12,6 m2 |
Osz 9W |
2,5 |
1 |
2,5 |
2,6 |
40 |
104 |
260 |
d2N |
0 |
|
V = 32,76 m3 |
Sz17N |
2,6 |
1,2 |
3,12 |
0,23 |
40 |
9,2 |
28,704 |
d2 |
-0,025 |
|
|
Osz 10N |
2,5 |
1 |
2,5 |
2,6 |
40 |
104 |
260 |
|
|
|
QW = [0,34*(20+20)-9]*32,76 = 150,696 W |
|
|
|
Σ |
564 |
1+Σd |
1,005 |
|
Zestawienie wyników
Pomieszczenie |
A [m2] |
V [m3] |
Q [W] |
1. Pokój |
29,7 |
77,22 |
1535 |
2. Kuchnia |
12,7 |
33,02 |
857 |
3. Łazienka |
2,7 |
7,02 |
508 |
4. Hall |
4,5 |
11,7 |
171 |
5. Garaż |
20,7 |
53,82 |
613 |
I piętro |
|||
6. Pokój |
9,1 |
23,66 |
669 |
7. Pokój |
8,7 |
22,62 |
702 |
8. Pokój |
11,3 |
29,38 |
763 |
9. Łazienka |
5,7 |
14,82 |
844 |
10. Hall |
12,6 |
32,76 |
718 |
ΣQ = 7380 W
ΣV = 306 m3
ΣA = 118 m2
4.2. Obliczenia wskaźników jednostkowego zapotrzebowania na ciepło.
Sd = 3847,5 Kd
Q = 7380 W
V = 306 m3
qV = 24,12 [W/m3]
qaV = 0,024*Sd*(qV/∆t) [kWh/a*m3]
qaV = 0,024*3847,5*(24,12/40) = 55,68 kWh/a*m3
Q = 7380 W
A = 118 m2
qA = 62,54 [W/m2]
qaA = 0,024*Sd*(qA/∆t) [kWh/a*m2]
qaA = 0,024*3847,5*(62,54/40) = 144,37 kWh/a*m2
Roczne straty ciepła przez przenikanie
Qa = 0,024*Sd*(Q/∆t) [kWh/a]
Qa = 0,024*3847,5*(7380/40) = 17036,73 kWh/a
5. Dobór grzejników.
Projektowana instalacja centralnego ogrzewania będzie instalacją pompową, dwururową. Projekt zakłada parametry pracy instalacji tz/tp = 75/50.
Wydajność cieplna grzejnika:
QgI = Q * βT * βU * βP * βO * βS [W]
βT - współczynnik korekcyjny uwzględniający zawory termostatyczne ( βT = 1,15 )
βU - współczynnik korekcyjny uwzględniający usytuowanie grzejnika ( βU = 1,0 )
βP - współczynnik korekcyjny uwzględniający sposób włączenia grzejnika do instalacji
( βP = 1,0 )
βO - współczynnik korekcyjny uwzględniający wpływ obudowy
βS - współczynnik korekcyjny uwzględniający ochłodzenie wody w instalacji c.o.
QgII = Ag * U * ∆tg * ε [W]
Ag - powierzchnia wymiany grzejnika [m2]
∆tg - efektywna różnica temperatur dla parametrów pracy instalacji [K]
U - współczynnik przenikania ciepła [W/m2K]
U = C * ∆tgm * ma [W/m2K]
a = 0 → ma = 1,0
U = C * ∆tgm [W/m2K]
Ε - współczynnik uwzględniający zmianę współczynnika przenikania ciepła w obrębie grzejnika
QgII = C * Ag * (∆tg)1+m [W]
↓
QgII = QgI
Qgn = f * Qgp [W]
Zestawienie dobranych grzejników przedstawiono w formie tabelarycznej.
Pomieszczenie |
Qpomieszcz. [W] |
βT |
QgI [W] |
ti [K] |
(∆tg) [K] |
(∆tg)1+m [K] |
f |
Qgn [W] |
Wysokość [mm] |
Długość [mm] |
C |
Ag [m2] |
Typ grzejnika |
1. Pokój |
1 534,88 |
1,15 |
1 765 |
20 |
42,5 |
216,09 |
1,235 |
2 180 |
502 |
2600 |
3,8 |
2,15 |
11V |
2. Kuchnia |
856,78 |
1,15 |
985 |
20 |
42,5 |
216,09 |
1,235 |
1 217 |
790 |
1100 |
3,8 |
1,20 |
11V |
3. Łazienka |
507,73 |
1,15 |
584 |
24 |
38,5 |
216,09 |
1,405 |
820 |
1154 |
746 |
3,8 |
0,71 |
812 |
4. Hall |
171,09 |
1,15 |
197 |
20 |
42,5 |
216,09 |
1,235 |
243 |
142 |
700 |
3,8 |
0,24 |
20V |
5. Garaż |
612,72 |
1,15 |
705 |
12 |
50,5 |
216,09 |
0,987 |
696 |
646 |
286 |
3,8 |
0,86 |
11V |
I piętro |
|||||||||||||
6. Pokój |
668,54 |
1,15 |
769 |
20 |
42,5 |
216,09 |
1,235 |
950 |
646 |
900 |
3,8 |
0,94 |
11V |
7. Pokój |
702,01 |
1,15 |
807 |
20 |
42,5 |
216,09 |
1,235 |
997 |
790 |
900 |
3,8 |
0,98 |
11V |
8. Pokój |
762,72 |
1,15 |
877 |
20 |
42,5 |
216,09 |
1,235 |
1 083 |
646 |
1100 |
3,8 |
1,07 |
11V |
9. Łazienka |
843,80 |
1,15 |
970 |
24 |
38,5 |
216,09 |
1,405 |
1 363 |
1742 |
595 |
3,8 |
1,18 |
817 |
10. Hall |
717,74 |
1,15 |
825 |
20 |
42,5 |
216,09 |
1,235 |
1 020 |
214 |
2200 |
3,8 |
1,01 |
11V |
Dla poszczególnych pokoi, kuchni, garażu i obu halli dobrano grzejniki firmy VONARIS. Natomiast grzejniki drabinkowe typu
FX - 812 dobrano dla łazienki znajdującej się na parterze oraz typu FX - 817 dla łazienki znajdującej się na piętrze. Oba grzejniki są firmy ENIX.
6. Obliczenia hydrauliczne instalacji c. o. wraz z doborem nastaw na zaworach termostatycznych.
Strumień masy czynnika płynącego w przewodzie.
cp - ciepło właściwe wody (cp = 4190 J/kgK)
tz - temperatura zasilania, tz = 75oC
tp - temperatura powrotu, tp = 50oC
Prędkość czynnika w przewodzie.
dw - średnica wewnętrzna przewodu znormalizowana [m]
ρśr - gęstość średnia,
ρśr =
= 981,415 kg/m3
Straty ciśnienia wywołane oporami miejscowymi na działce.
[Pa]
Σξ - suma współczynników oporów miejscowych występujących na danej działce
Opory miejscowe na granicy działek zaliczamy do działki o mniejszym przepływie.
R - odczytane z nomogramu dla odpowiedniej średnicy i określonego strumienia masy czynnika [Pa/m]
Zestawienie strat miejscowych:
1 - przeciwprąd przy rozdziale strumienia, ξ = 1,5
2 - rozdział strumienia, ξ = 0,9
3 - przelot przy rozdziale strumienia, ξ = 0,3
4 - kocioł ξ = 2,5.
5 - zawór odcinający ξ = 8,5.
Obliczenia poszczególnych obiegów przedstawiono tabelarycznie.
OBIEG G1 |
|||||||||||
Nr działki |
Q [W] |
m [kg/s] |
v [dm3/h] |
dw [m] |
v [m/s] |
R [Pa/m] |
l [m] |
R*l [Pa] |
Σξ |
Z [Pa] |
R*l+Z [Pa] |
1 |
10569 |
0,1009 |
370,1 |
0,025 |
0,21 |
23 |
2,38 |
54,74 |
19,5 |
419,73 |
474,47 |
2 |
4336 |
0,0414 |
151,8 |
0,016 |
0,21 |
38 |
0,82 |
31,16 |
3,0 |
64,78 |
95,94 |
3 |
4093 |
0,0391 |
143,3 |
0,013 |
0,30 |
90 |
0,83 |
74,70 |
5,6 |
247,25 |
321,95 |
4 |
2876 |
0,0275 |
100,7 |
0,013 |
0,21 |
58 |
14,88 |
863,04 |
9,6 |
209,27 |
1072,31 |
G1 |
2180 |
0,0208 |
76,3 |
0,010 |
0,27 |
128 |
7,62 |
975,36 |
13,0 |
465,04 |
1440,40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Σ 3405,06 |
1: 1*2,5 + 2*8,5 = 19,5
2: 2*1,5 = 3,0
3: 2*1,5 + 2*1,3 = 5,6
4: 2*0,9 + 6*1,3 = 9,6
G1: 2*1,5 + 2*0,9 + 4*1,3 + 3,0 = 13,0
OBIEG G2 |
|||||||||||
Nr działki |
Q [W] |
m [kg/s] |
v [dm3/h] |
dw [m] |
v [m/s] |
R [Pa/m] |
l [m] |
R*l [Pa] |
Σξ |
Z [Pa] |
R*l+Z [Pa] |
1 |
10569 |
0,1009 |
370,1 |
0,025 |
0,21 |
23 |
2,38 |
54,74 |
19,5 |
419,73 |
474,47 |
2 |
4336 |
0,0414 |
151,8 |
0,016 |
0,21 |
38 |
0,82 |
31,16 |
3,0 |
64,78 |
95,94 |
3 |
4093 |
0,0391 |
143,3 |
0,013 |
0,30 |
90 |
0,83 |
74,70 |
5,6 |
247,25 |
321,95 |
G2 |
1217 |
0,0116 |
42,6 |
0,010 |
0,15 |
43 |
2,94 |
126,42 |
6,2 |
69,12 |
195,54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Σ 1087,90 |
1: 1*2,5 + 2*8,5 = 19,5
2: 2*1,5 = 3,0
3: 2*1,5 + 1,3 = 5,6
G2: 2*0,3 + 2*1,3 + 3,0 = 6,2
OBIEG G3 |
|||||||||||
Nr działki |
Q [W] |
m [kg/s] |
v [dm3/h] |
dw [m] |
v [m/s] |
R [Pa/m] |
l [m] |
R*l [Pa] |
Σξ |
Z [Pa] |
R*l+Z [Pa] |
1 |
10569 |
0,1009 |
370,1 |
0,025 |
0,21 |
23 |
2,38 |
54,74 |
19,5 |
419,73 |
474,47 |
5 |
6233 |
0,0595 |
218,3 |
0,016 |
0,30 |
78 |
3,98 |
310,44 |
5,6 |
249,88 |
560,32 |
G3 |
820 |
0,0078 |
28,7 |
0,010 |
0,10 |
22 |
2,10 |
46,20 |
28,4 |
143,74 |
189,94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Σ 1224,73 |
1: 1*2,5 + 2*8,5 = 19,5
5: 2*1,5 + 2*1,3 = 5,6
G3: 2*0,3 + 6*1,3 + 2*8,5 + 3,0 = 28,4
OBIEG G4 |
|||||||||||
Nr działki |
Q [W] |
m [kg/s] |
v [dm3/h] |
dw [m] |
v [m/s] |
R [Pa/m] |
l [m] |
R*l [Pa] |
Σξ |
Z [Pa] |
R*l+Z [Pa] |
1 |
10569 |
0,1009 |
370,1 |
0,025 |
0,21 |
23 |
2,38 |
54,74 |
19,5 |
419,73 |
474,47 |
2 |
4336 |
0,0414 |
151,8 |
0,016 |
0,21 |
38 |
0,82 |
31,16 |
3,0 |
64,78 |
95,94 |
G4 |
243 |
0,0023 |
8,5 |
0,010 |
0,03 |
0 |
9,72 |
0,00 |
11,2 |
4,98 |
4,98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Σ 575,39 |
1: 1*2,5 + 2*8,5 = 19,5
2: 2*1,5 = 3,0
G4: 2*1,5 + 4*1,3 + 3,0 = 11,2
OBIEG G5 |
|||||||||||
Nr działki |
Q [W] |
m [kg/s] |
v [dm3/h] |
dw [m] |
v [m/s] |
R [Pa/m] |
l [m] |
R*l [Pa] |
Σξ |
Z [Pa] |
R*l+Z [Pa] |
1 |
10569 |
0,1009 |
370,1 |
0,025 |
0,21 |
23 |
2,38 |
54,74 |
19,5 |
419,73 |
474,47 |
2 |
4336 |
0,0414 |
151,8 |
0,016 |
0,21 |
38 |
0,82 |
31,16 |
3,0 |
64,78 |
95,94 |
3 |
4093 |
0,0391 |
143,3 |
0,013 |
0,30 |
90 |
0,83 |
74,70 |
5,6 |
247,25 |
321,95 |
4 |
2876 |
0,0275 |
100,7 |
0,013 |
0,21 |
58 |
14,88 |
863,04 |
9,6 |
209,27 |
1072,31 |
G5 |
696 |
0,0066 |
24,4 |
0,010 |
0,09 |
18 |
1,84 |
33,12 |
6,2 |
22,61 |
55,73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Σ 2020,39 |
1: 1*2,5 + 2*8,5 = 19,5
2: 2*1,5 = 3,0
3: 2*1,5 + 1,3 = 5,6
4: 2*0,9 + 6*1,3 = 9,6
G5: 2*0,3 + 2*1,3 + 3,0 = 6,2
OBIEG G6 |
|||||||||||
Nr działki |
Q [W] |
m [kg/s] |
v [dm3/h] |
dw [m] |
v [m/s] |
R [Pa/m] |
l [m] |
R*l [Pa] |
Σξ |
Z [Pa] |
R*l+Z [Pa] |
1 |
10569 |
0,1009 |
370,1 |
0,025 |
0,21 |
23 |
2,38 |
54,74 |
19,5 |
419,73 |
474,47 |
5 |
6233 |
0,0595 |
218,3 |
0,016 |
0,30 |
78 |
3,98 |
310,44 |
6,0 |
267,73 |
578,17 |
6 |
5413 |
0,0517 |
189,6 |
0,016 |
0,26 |
58 |
5,20 |
301,60 |
1,8 |
60,58 |
362,18 |
7 |
4330 |
0,0413 |
151,6 |
0,016 |
0,21 |
38 |
0,87 |
33,06 |
3,0 |
64,60 |
97,66 |
8 |
2967 |
0,0283 |
103,9 |
0,013 |
0,22 |
59 |
6,58 |
388,22 |
5,8 |
134,56 |
522,78 |
9 |
1947 |
0,0186 |
68,2 |
0,010 |
0,24 |
98 |
4,98 |
488,04 |
0,6 |
17,12 |
505,16 |
G6 |
950 |
0,0091 |
33,3 |
0,010 |
0,12 |
30 |
3,16 |
94,80 |
11,2 |
76,08 |
170,88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Σ 2711,30 |
1: 1*2,5 + 2*8,5 = 19,5
5: 4*1,5 = 6,0
6: 2*0,9 = 1,8
7: 2*1,5 = 3,0
8: 2*0,3 + 4*1,3 = 5,8
9: 2*0,3 = 0,6
G6: 2*1,5 + 4*1,3 + 3,0 = 11,2
OBIEG G7 |
|||||||||||
Nr działki |
Q [W] |
m [kg/s] |
v [dm3/h] |
dw [m] |
v [m/s] |
R [Pa/m] |
l [m] |
R*l [Pa] |
Σξ |
Z [Pa] |
R*l+Z [Pa] |
1 |
10569 |
0,1009 |
370,1 |
0,025 |
0,21 |
23 |
2,38 |
54,74 |
19,5 |
419,73 |
474,47 |
5 |
6233 |
0,0595 |
218,3 |
0,016 |
0,30 |
78 |
3,98 |
310,44 |
6,0 |
267,73 |
578,17 |
6 |
5413 |
0,0517 |
189,6 |
0,016 |
0,26 |
58 |
5,20 |
301,60 |
1,8 |
60,58 |
362,18 |
7 |
4330 |
0,0413 |
151,6 |
0,016 |
0,21 |
38 |
0,87 |
33,06 |
0,9 |
19,38 |
52,44 |
8 |
2967 |
0,0283 |
103,9 |
0,013 |
0,22 |
59 |
6,58 |
388,22 |
1,9 |
44,08 |
432,30 |
9 |
1947 |
0,0186 |
68,2 |
0,010 |
0,24 |
98 |
4,98 |
488,04 |
2,9 |
82,75 |
570,79 |
G7 |
997 |
0,0095 |
34,9 |
0,010 |
0,12 |
31 |
2,49 |
77,19 |
13,8 |
103,25 |
180,44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Σ 2650,79 |
1: 1*2,5 + 2*8,5 = 19,5
5: 4*1,5 = 6,0
6: 2*0,9 = 1,8
7: 2*1,5 = 3,0
8: 2*0,3 + 4*1,3 = 5,8
9: 2*0,3 = 0,6
G7: 2*1,5 + 4*1,3 + 3,0 = 13,8
OBIEG G8 |
|||||||||||
Nr działki |
Q [W] |
m [kg/s] |
v [dm3/h] |
dw [m] |
v [m/s] |
R [Pa/m] |
l [m] |
R*l [Pa] |
Σξ |
Z [Pa] |
R*l+Z [Pa] |
1 |
10569 |
0,1009 |
370,1 |
0,025 |
0,21 |
23 |
2,38 |
54,74 |
19,5 |
419,73 |
474,47 |
5 |
6233 |
0,0595 |
218,3 |
0,016 |
0,30 |
78 |
3,98 |
310,44 |
6,0 |
267,73 |
578,17 |
6 |
5413 |
0,0517 |
189,6 |
0,016 |
0,26 |
58 |
5,20 |
301,60 |
1,8 |
60,58 |
362,18 |
G8 |
1083 |
0,0103 |
37,9 |
0,010 |
0,13 |
35 |
4,62 |
161,70 |
11,2 |
98,88 |
260,58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Σ 1675,40 |
1: 1*2,5 + 2*8,5 = 19,5
5: 4*1,5 = 6,0
6: 2*0,9 = 1,8
G8: 2*1,5 + 4*1,3 + 3,0 = 11,2
OBIEG G9 |
|||||||||||
Nr działki |
Q [W] |
m [kg/s] |
v [dm3/h] |
dw [m] |
v [m/s] |
R [Pa/m] |
l [m] |
R*l [Pa] |
Σξ |
Z [Pa] |
R*l+Z [Pa] |
1 |
10569 |
0,1009 |
370,1 |
0,025 |
0,21 |
23 |
2,38 |
54,74 |
19,5 |
419,73 |
474,47 |
5 |
6233 |
0,0595 |
218,3 |
0,016 |
0,30 |
78 |
3,98 |
310,44 |
6,0 |
267,73 |
578,17 |
6 |
5413 |
0,0517 |
189,6 |
0,016 |
0,26 |
58 |
5,20 |
301,60 |
1,8 |
60,58 |
362,18 |
7 |
4330 |
0,0413 |
151,6 |
0,016 |
0,21 |
38 |
5,20 |
197,60 |
3,0 |
64,60 |
262,20 |
G9 |
1363 |
0,0130 |
47,7 |
0,010 |
0,17 |
51 |
2,06 |
105,06 |
28,8 |
402,73 |
507,79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Σ 2184,81 |
1: 1*2,5 + 2*8,5 = 19,5
5: 4*1,5 = 6,0
6: 2*0,9 = 1,8
7: 2*1,5 = 3,0
G9: 4*0,9 + 2*8,5 + 4*1,3 + 3,0 = 28,8
OBIEG G10 |
|||||||||||
Nr działki |
Q [W] |
m [kg/s] |
v [dm3/h] |
dw [m] |
v [m/s] |
R [Pa/m] |
l [m] |
R*l [Pa] |
Σξ |
Z [Pa] |
R*l+Z [Pa] |
1 |
10569 |
0,1009 |
370,1 |
0,025 |
0,21 |
23 |
2,38 |
54,74 |
19,5 |
419,73 |
474,47 |
5 |
6233 |
0,0595 |
218,3 |
0,016 |
0,30 |
78 |
3,98 |
310,44 |
6,0 |
267,73 |
578,17 |
6 |
5413 |
0,0517 |
189,6 |
0,016 |
0,26 |
58 |
5,20 |
301,60 |
1,8 |
60,58 |
362,18 |
7 |
4330 |
0,0413 |
151,6 |
0,016 |
0,21 |
38 |
0,87 |
33,06 |
3,0 |
64,60 |
97,66 |
8 |
2967 |
0,0283 |
103,9 |
0,013 |
0,22 |
59 |
6,58 |
388,22 |
5,8 |
134,56 |
522,78 |
G10 |
1020 |
0,0097 |
35,7 |
0,010 |
0,13 |
33 |
5,24 |
172,92 |
20,4 |
159,76 |
332,68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Σ 2367,94 |
1: 1*2,5 + 2*8,5 = 19,5
5: 4*1,5 = 6,0
6: 2*0,9 = 1,8
7: 2*1,5 = 3,0
8: 2*0,3 + 4*1,3 = 5,8
G10: 2*0,9 + 6*1,3 + 3,0 = 20,4
Straty ciśnienia na działkach.
[Pa]
[Pa]
Obieg |
Działki |
Rl+Z [Pa] |
h [m] |
pczgr [Pa] |
∆pr [Pa] |
G1 |
1,2,3,4,G1 |
3 405 |
-0,92 |
-84 |
3489 |
G2 |
1,2,3,G2 |
948 |
-0,78 |
-71 |
1019 |
G3 |
1,5,G3 |
1225 |
-0,21 |
-19 |
1244 |
G4 |
1,2,G4 |
575 |
-1,10 |
-100 |
675 |
G5 |
1,2,3,4,G5 |
2 020 |
-1,03 |
-94 |
2114 |
G6 |
1,5,6,7,8,9,G6 |
2 711 |
2,05 |
187 |
2525 |
G7 |
1,5,6,7,8,9,G7 |
2 651 |
2,12 |
193 |
2458 |
G8 |
1,5,6,G8 |
1 675 |
2,05 |
187 |
1489 |
G9 |
1,5,6,7,G9 |
2 185 |
3,32 |
302 |
1883 |
G10 |
1,5,6,7,8,G10 |
2 292 |
1,83 |
167 |
2126 |
Dla obiegu, dla którego ∆pr ma wartość maksymalną, wyznacza się autorytet zaworu.
Dla założonego autorytetu 0,5 wyznaczono stratę ciśnienia na zaworze termostatycznym na odcinku, dla którego ∆pr ma wartość maksymalną.
∆pr = ∆pz
∆pz = 3489 Pa dla obiegu G1
v = 76,3 dm3/h
N = 7
∆pz = 2,80 kPa = 2800 Pa
Ciśnienie dyspozycyjne w instalacji.
Δpdysp = (Δpr)max + Δpz [Pa]
Δpdysp = 3489+ 2800 = 6289 Pa
pp = Δpdysp = 6289 Pa
Wyniki obliczeń zostały zebrane tabelarycznie.
Obieg |
∆pr [Pa] |
∆pz [Pa] |
v [dm3/h] |
∆pz odczyt [Pa] |
a |
G1 |
3 489 |
2 326 |
76,3 |
2800 |
0,45 |
G2 |
1 159 |
5 130 |
42,6 |
4750 |
0,80 |
G3 |
1 244 |
5 045 |
28,7 |
2200 |
0,64 |
G4 |
675 |
5 614 |
8,5 |
4400 |
0,80 |
G5 |
2 114 |
4 175 |
24,4 |
3900 |
0,65 |
G6 |
2 525 |
3 764 |
33,3 |
2750 |
0,52 |
G7 |
2 458 |
3 831 |
34,9 |
2950 |
0,55 |
G8 |
1 489 |
4 800 |
37,9 |
3750 |
0,72 |
G9 |
1 883 |
4 406 |
47,7 |
3200 |
0,63 |
G10 |
2 201 |
4 088 |
35,7 |
3250 |
0,60 |
Dobór nastaw na zaworach
Dobrano zawory firmy Danfoss typu RTD-N 15 z nastawą wstępną.
Grzejnik |
Nastawa |
G1 |
7 |
G2 |
4 |
G3 |
4 |
G4 |
1 |
G5 |
3 |
G6 |
4 |
G7 |
4 |
G8 |
4 |
G9 |
5 |
G10 |
4 |
7. Dobór elementów wyposażenia instalacji c. o.
7.1. Dobór źródła ciepła.
Na podstawie obliczonego zapotrzebowania na ciepło dla budynku dobrano kocioł.
Zapotrzebowanie na ciepło dla budynku wynosi 7380 W, czyli 7,38 kW. Dobrano kocioł DOMOLIGHT DML 3-18 LP jednofunkcyjny gazowy kondensacyjny wiszący o mocy od 4,8 - 18 kW z zasobnikiem c.w.u. SR 130 l firmy DE DIETRICH.
Dane kotła:
max temp. robocza: 950C
zawór zabezpieczający: 3 bary
stosowane paliwo: gaz ziemny lub propan
wysokość: 800 mm
7.2. Dobór naczynia wzbiorczego.
Dobrany kocioł posiada naczynie zbiorcze, zabezpieczające instalacje centralnego ogrzewania przed nadmiernym wzrostem temperatury. Pojemność naczynia wynosi 10 l. Należy sprawdzić czy ta objętość jest wystarczająca.
Pojemność użytkowa naczynia.
Vu = V*ρ1*Δv [dm3]
V - pojemność instalacji ogrzewanej
V = Vkotła + Vprzewodów zasilających i powrotnych + Vgrzejnkiów
Vkotła = 10 dm3
Pojemność przewodów |
||||
Odcinek |
dw [m] |
A [m2] |
l [m] |
Vprzew. [dm3] |
1 |
0,025 |
0,000491 |
2,38 |
1,17 |
2 |
0,016 |
0,000201 |
0,82 |
0,16 |
3 |
0,013 |
0,000133 |
0,83 |
0,11 |
4 |
0,013 |
0,000133 |
14,88 |
1,98 |
5 |
0,016 |
0,000201 |
3,98 |
0,80 |
6 |
0,016 |
0,000201 |
5,20 |
1,05 |
7 |
0,016 |
0,000201 |
0,87 |
0,17 |
8 |
0,013 |
0,000133 |
6,58 |
0,87 |
9 |
0,010 |
0,000079 |
4,98 |
0,39 |
G1 |
0,010 |
0,000079 |
7,62 |
0,60 |
G2 |
0,010 |
0,000079 |
2,94 |
0,23 |
G3 |
0,010 |
0,000079 |
2,10 |
0,16 |
G4 |
0,010 |
0,000079 |
9,72 |
0,76 |
G5 |
0,010 |
0,000079 |
1,84 |
0,14 |
G6 |
0,010 |
0,000079 |
3,16 |
0,25 |
G7 |
0,010 |
0,000079 |
2,49 |
0,20 |
G8 |
0,010 |
0,000079 |
4,62 |
0,36 |
G9 |
0,010 |
0,000079 |
2,06 |
0,16 |
G10 |
0,010 |
0,000079 |
5,24 |
0,41 |
|
|
|
|
Σ 9,99 |
Vprzewodów zasilających i powrotnych = 9,99 dm3
Pojemność grzejników |
||||
Grzejnik |
Wysokość [m] |
Długość [m] |
Szerokość [m] |
Vgrzej. [dm3] |
G1 |
0,502 |
2,600 |
0,068 |
10,06 |
G2 |
0,790 |
1,100 |
0,068 |
6,73 |
G3 |
1,154 |
7,460 |
0,850 |
7,60 |
G4 |
0,142 |
0,800 |
0,068 |
1,74 |
G5 |
0,646 |
0,700 |
0,068 |
3,49 |
G6 |
0,646 |
0,900 |
0,068 |
4,49 |
G7 |
0,790 |
0,900 |
0,068 |
5,51 |
G8 |
0,646 |
1,100 |
0,068 |
5,49 |
G9 |
1,742 |
0,746 |
0,850 |
11,80 |
G10 |
0,214 |
2,200 |
0,068 |
3,67 |
|
|
|
|
Σ 60,58 |
Vgrzejnkiów = 60,58 dm3
V = 10 + 9,99 + 60,58 = 80,57 dm3
ρ1 - gęstość wody w temperaturze początkowej t1 = 100C,
ρ1 = 999,7 kg/m3 = 0,9997 kg/dm3
∆v - przyrost objętości właściwej wody od temperatury początkowej t1 do temperatury zasilania
t1 = 100C → v1 = 0,0010004 m3/kg = 1,0004 dm3/kg
tz = 750C → vz = 0,0010258 m3/kg = 1,0258 dm3/kg
∆v = vz - v1 = 1,0258 - 1,0004 = 0,0254 dm3/kg
Vu=80,57 *0,9997 * 0,0254 = 2,05 dm3
Pojemność całkowita naczynia.
pmax - maksymalne obliczeniowe ciśnienie w naczyniu,
pmax = prob - pdysp
prob = 2,5 bar
pdysp = 0,06289 bar
pmax = 2,5 - 0,06289 = 2,44 bar
p - ciśnienie statyczne
p = pstat + 0,2 [bar]
pstat = ρ * g * h
pstat = 999,7 * 9,81 * 2,64 = 25891 Pa = 0,259 bar
p = 0,259 + 0,2 = 0,459 bar
Ponieważ dobrany kocioł posiada naczynie wzbiorcze o pojemności 10 dm3, jest ono wystarczające, aby zapewnić bezpieczną pracę instalacji centralnego ogrzewania.
Dobór rury wzbiorczej.
Pompa obiegowa.
Pompę dobrano przy założeniu, że wysokość podnoszenia pompy obiegowej równa jest ciśnieniu dyspozycyjnemu.
pdysp = 6289 [Pa] = 6,29 [kPa]
Wydajność pompy obliczono ze wzoru:
Q - obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplna instalacji centralnego ogrzewania,
Q = 7380 W
ρ - gęstość wody dla średniej temperatury czynnika, ρ = 981,415 kg/m3
cp = 4190 J/kg*K
tz/tp = 75/50
8. Wymagania dla kotłowni.
1) Kocioł umieszczono na dolnej kondygnacji budynku w pomieszczeniu nie przeznaczonym do stałego przebywania ludzi.
2) Przegrody budowlane wykonano z materiałów niepalnych.
3) Wysokość pomieszczenia wynosi 2,60 m w świetle, co przekracza minimalne 2,2 m.
4) W kotłowni zaprojektowano otwór niezamykany wentylacji nawiewnej o powierzchni 200 cm2 o dolnej krawędzi na wysokości 30cm nad podłogą oraz otwór niezamykany wentylacji wywiewnej o powierzchni 200 cm2 blisko stropu.
9. Zestawienie materiałów
Lp |
Nazwa |
Typ/Średnica |
Ilość |
1 |
Kocioł jednofunkcyjny De Dietrich |
DOMOLIGHT DML 3-18 LP |
1 |
2 |
Grzejnik firmy VONARIS |
11V/50,2/260 |
1 |
3 |
Grzejnik firmy VONARIS |
11V/79/110 |
1 |
4 |
Grzejnik firmy VONARIS |
11V/64,6/70 |
1 |
5 |
Grzejnik firmy VONARIS |
11V/64,6/90 |
1 |
6 |
Grzejnik firmy VONARIS |
11V/79/90 |
1 |
7 |
Grzejnik firmy VONARIS |
11V/21,4/220 |
1 |
8 |
Grzejnik firmy VONARIS |
11V/64,6/110 |
1 |
9 |
Grzejnik firmy VONARIS |
20V/14,2/80 |
1 |
10 |
Grzejnik firmy ENIX |
817/174,2/74,6 |
1 |
11 |
Grzejnik firmy ENIX |
812/115,4/746 |
1 |
12 |
Termostatyczny zawór grzejnikowy Danfoss |
RTD-N 15 |
10 |
13 |
Przewód miedziany |
28x1,5 |
2,38 m |
14 |
Przewód miedziany |
18x1,0 |
15,20 m |
15 |
Przewód miedziany |
15x1,0 |
22,29 m |
16 |
Przewód miedziany |
12x1,0 |
43,61 m |
17 |
Kolanko |
Kąt 900 |
62 |
18 |
Trójnik |
- |
52 |
19 |
Zawór odcinający |
- |
6 |
20 |
Otulina z pianki polietylenowej |
28x1,5 |
2,38 m |
21 |
Otulina z pianki polietylenowej |
18x1,0 |
15,20 m |
22 |
Otulina z pianki polietylenowej |
15x1,0 |
22,29 m |
23 |
Otulina z pianki polietylenowej |
12x1,0 |
43,61 m |
18
2
0,23 m
4
0,60 m
1
3
q
IV
III
II
I
A B A C D E D C D
Rsi = 0,10 m2K/W
Rsi = 0,10 m2K/W