Opracowała :H. Gruszczyńska
19 .10. 2004 r.
Konspekt lekcji z przedmiotu muzyka do klasy VI
Hasła programowe:
przypomnienie wiadomości na temat Unii Europejskiej
krótka informacja i poszerzenie wiadomości o Wielkiej Brytanii
wysłuchanie hymnu wielkiej Brytanii
muzyka ludowa różnych krajów - piosenka „Kiciuś”
wprowadzenie trioli i instrumentalno - ruchowa realizacja rytmu
nauka angielskiego pląsu na flażolecie - dla chętnych
Temat: Unia Europejska, hymn Wielkiej Brytanii i angielska melodia ludowa. Podział nieregularny - triola.
Cele: Zapoznanie uczniów z hymnem Wielkiej Brytanii i melodią angielską „Kiciuś”.
Wprowadzenie pojęcia „Trioli”. Kształcenie poczucia rytmu i słuchu muzycznego.
Formy: Słuchanie , śpiew i ćwiczenia mowy
Metody: Słowno - dźwiękowa ( dyskusja, słuchanie), praktyczno - słowna, twórcza, aktywna
Środki dydaktyczne: Mapa , podręcznik do przedmiotu Muzyka , kaseta magnetofonowa, instrumenty perkusyjne (talerz ,trójkąt ,bębenek , klawesy)organy.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Czas trwania: 45 minut
Bibliografia :
1. Maria Tomaszewska - podręcznik „Muzyka do klasy VI”, wydawnictwo M. Rożak, Gdańsk 2000 r.
Lp. |
Przebieg lekcji muzyki |
Uwagi |
1.
2.
3.
4.
5.
6. 7.
8.
9.
10. |
Krótka informacja n/t Unii Europejskiej
Przypomnienie, że „Oda do radości” L.V. Beethovena jest hymnem Unii Europejskiej. Podanie kilku informacji o Wielkiej Brytanii oraz odczytanie tekstu hymnu Wysłuchanie hymnu Wielkiej Brytanii
Nauka angielskiej piosenki dziecięcej „Kiciuś” i próba zaśpiewania jej przy akompaniamencie drugiego głosu granego na organach . Wiadomości n/t „trioli” (zapis w zeszycie) Wprowadzenie trioli: -uczniowie słuchają, a następnie klaszczą grane przez nauczyciela ćwierćnuty. Klaskanie to kontynuują nie przerwanie wtedy , gdy naucz. Zaczyna grać ósemki ,następnie triole ósemkowe. - po zauważeniu zmiany w akompaniamencie uczniowie powinni obliczyć ile granych krótszych wartości przypadło na jedną ćwierćnutę - zapis trioli na tablicy pod ćwierćnutą - wyklaskiwanie trioli na zmianę z ćwierćnutami
Instrumentalno - ruchowa realizacja rytmu: - Metrum „ na cztery”: ćwierćnuta , triola ósemkowa , dwie ćwierćnuty
-reszta uczniów podzielona na dwie grupy tworzy dwa szeregi stojące jeden za drugim - ćwierćnuta i triola ósemkowa
- dwie ostatnie ćwierćnuty wykonują dzieci z obu szeregów dwoma klaśnięciami , po czym znowu ruch podania i uniesienia rąk rozpoczyna szereg stojący z przodu Przypomnienie i utrwalenie piosenki „Kiciuś”
zadanie domowe: nauka angielskiego pląsu na flażolecie |
podręcznik „Muzyka” Maria Tomaszewska wydawnictwo M. Rożak s. 22
s.22 taśma magnetofonowa „Europejskie hymny, pieśni ludowe i piosenki dziecięce, kl VI” podanie słów do zeszytu
w duetach
- triola: „tri - o - la - ćwierćnuta : ćwierć , ćwierć
czworo uczniów realizuje na inst.. perkusyjnych:
|
Opracowała :H. Gruszczyńska
23 .03. 2005 r.
Konspekt lekcji z przedmiotu muzyka do klasy IV
Hasła programowe:
Przypomnienie czeskiej piosenki dziecięcej „Zostań tu”
Notka biograficzna - sprawdzenie zadania domowego
Słuchanie „Marsza weselnego” Mendelssohna
Rozmowa na temat zwyczaju oblewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny
Wysłuchanie i nauka piosenki pt. „Śmigus- dyngus”
Temat: Wszystko co wiemy o Feliksie Mendelssohnie na podstawie „Marsza weselnego”. Piosenka pt. „Śmigus-dyngus”
Cele: Zapoznanie uczniów z życiem i twórczością Feliksa Mendelssohna. Słuchanie „Marsza weselnego” oraz przybliżenie uczniom jego charakteru i tempa. Utrwalanie i umiejętność wykorzystania wiadomości o muzyce na podstawie rozwiązanej krzyżówki. Rozmowa na temat obrzędów związanych ze Świętami Wielkanocnymi.
Formy: Słuchanie , śpiew, tworzenie muzyki
Metody: Słowno - dźwiękowa ( dyskusja, słuchanie), twórcza, aktywna
Środki dydaktyczne: podręcznik do przedmiotu Muzyka , kaseta magnetofonowa, krzyżówka dla uczniów
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Czas trwania: 45 minut
Bibliografia :
1. Maria Tomaszewska - podręcznik „Muzyka do klasy IV”, wydawnictwo M. Rożak, Gdańsk 2000 r.
Lp. |
Przebieg lekcji muzyki |
Uwagi |
1.
2. 3.
4. 5.
6. 7.
8. 9.
10.
11. 12.
|
Krótka informacja n/t życia i twórczości Feliksa Mendelssohna
Przypomnienie piosenki „Zostań tu” Wysłuchanie „Marsza weselnego” Mendelssohna - w czasie słuchania polecenie dla uczniów: na ile liczymy ten utwór? Próba zaśpiewania powyższego marsza przez klasę Wprowadzenie pojęcia „marsz” Marsz- to utwór instrumentalny lub wokalno - instrumentalny w tempie umiarkowanym, dostosowanym do kroku, w metrum „na cztery czwarte”. Występuje zarówno jako samodzielny utwór, jak i część suity, opery. Charakter marsza zależy od jego przeznaczenia, np. marsz wojskowy, weselny, triumfalny, żałobny. Rozwiązanie krzyżówki hasło: śmigus-dyngus Rozmowa n/t tradycji świąt wielkanocnych: - malowanie jajek, święcenie potraw, lany poniedziałek Wysłuchanie piosenki „Śmigus- dyngus” Podsumowanie lekcji.
Zadanie domowe :Ułóż pytania z dziedziny muzyki do krzyżówki, której rozwiązaniem będzie hasło: Marsz Nagrodzenie najaktywniejszych uczniów Wspólne pożegnanie: w rytmie marsza |
podręcznik „Muzyka” Maria Tomaszewska wydawnictwo M. Rożak s. 91 Kaseta magn. dla kl. IV Kaseta magn. dla kl. IV
podanie i zapisanie notaki do zeszytu ksero
kaseta magn. Kl. IV
|
|
|
|
|
|
|
1. |
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
||
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
6. |
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
7. |
|
|
|
|
||
8. |
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
10. |
|
|||||
|
|
|
|
|
11. |
|
|
|
|
|||
|
|
|
12. |
|
|
|
|
|
|
W komputerowym koszu
Trzeci stopień gamy - nazwa solmizacyjna
Tańcowała z nitką
Do, re, mi, fa, i tak dalej aż do do
Wartość rytmiczna trwająca dwa razy dłużej od ćwierćnuty
Piąty stopień gamy- nazwa solmizacyjna
Gdy śpiewają dwie osoby jednocześnie, to występuje przed nami…
Drewniane pałeczki z rodziny instrumentów perkusyjnych
Instrument perkusyjny, nie bębenek ,tylko…..?
Piąty stopień gamy- nazwa literowa
Znak pisma muzycznego, służący do zapisu utworu muzycznego, może być ósemką, szesnastką
Utwór, lub krok w tempie umiarkowanym np. weselny, żałobny