SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆMI 3-4-LETNIMI Z OBSZARU EDUKACJI SPOŁECZNO- MORALNEJ.
OPRACOWAŁA : MGR MAŁGORZATA GNYP
PRZEDSZKOLE NR. 3 W ZAWIERCIU.
TEMAT ZAJĘĆ : „Marzenia się spełniają”.
CELE OGÓLNE:
Wprowadzenie dzieci w świat fikcji literackiej.
Zaangażowanie dzieci w rozwiązywanie problemu.
Stwarzanie sytuacji emocjonalnie pozytywnych dla dziecka.
Wzbogacanie dziecięcych wiadomości dotyczących tradycji Mikołajkowych.
CELE SZCZEGÓŁOWE (OPERACYJNE):
DZIECKO:
Uważnie słucha opowiadania nauczyciela
Dostosowuje się do wskazówek nauczyciela.
Koncentruje uwagę na wykonywanych czynnościach.
Dzieli swoje imię na sylaby.
Wypowiada się na temat tradycji Mikołajkowych.
Interpretuje muzykę ruchem.
METODY:
Czynna:
Samodzielnych doświadczeń
Zadań stawianych do wykonania
Słowna:
Rozmowa
Metoda żywego słowa
Percepcyjna:
Oparta na bezpośrednim spostrzeganiu i przeżywaniu
FORMY PRACY:
Praca z całą grupą
Praca indywidualna
POMOCE: dekoracja zimowa, choinki, list, zagadki, mały Mikołaj, szkatułka, plansza z zabawkami, krzesło dla Mikołaja, kamień, worek, serca dla każdego dziecka, płatki śniegu, apaszki, podkład muzyczny, piosenka „Tajemniczy Pan „
prezenty dla dzieci , Mikołaj.
PRZEBIEG:
1.Powitanie „Rozmowa rąk”. Nauczyciel prawą ręką zakreśla płynny ruch przed sobą z równoczesnym skinieniem głowy(Hej! Witam Was!).Kto ma inny pomysł na powitanie? Pokaż rękoma. Dzieci podają swoje propozycje.
2.Dzieci wysłuchują wiersza Cz. Janczarskiego „Zima”.
Bure chmury w dal płyną
Nad doliną, niziną...
Może spadną na głowę
Białe gwiazdki śniegowe?
Dmie wiatr chłodny, niemiły
Drzewa liście zgubiły.
Odleciały już ptaki
I las cichy jest taki...
Przyjdź zimo, nie zwlekaj!
Każdy już ciebie czeka.
Zając ciepłe ma futro,
Możesz przyjść choćby jutro.
Ubierz naszą jabłonkę
W białą, śnieżną koronkę.
Pokryj pola zamiecią,
Dużo śniegu daj dzieciom.
Nauczyciel: Chociaż na dworze szaro, ponuro, deszczowo, to sala przywitała was zimą(nawiązanie do dekoracji). Sądzę, że wy również lubicie białą zimę-dlaczego? A na kogo jeszcze czekamy?( na Mikołaja).
3.W poszukiwaniu Mikołaja- opowieść słowno- muzyczno-ruchowa.
Droga nie będzie łatwa i czeka nas wiele przygód.
-przechodzimy przez rzekę( mostek),ćwiczenia równoważne.
-przechodzimy pod krzakami-ćwiczenie z elementem skłonu i czworakowania.
wspinamy się pod górę-ćwiczenie z elementem wspinania.
4. Trwają dalsze poszukiwania. Odnajdują kopertę z .... Jeżeli chcesz wiedzieć, co kryje znak zapytania- rozwiąż wszystkie zadania.
Zagadka(wybór nauczyciela; może to być zagadka dotycząca zimy lub zabawek mikołajkowych)
Kto śpiewać potrafi, ten do Mikołaja trafi.
Dzieci śpiewają piosenkę „My jesteśmy krasnoludki”.( wybór piosenki pozostawia się nauczycielowi)
c)Jeśli się pięknie uśmiechniecie, to pozwolenie na dalszą drogę dostaniecie Dzieci się uśmiechają i ruszają dalej.
5. Odnajdują kopertę. Jest to list od Mikołaja.
Brawo, brawo moi mili, dobrze żeście się sprawili. W tym worku- oto skarb jest- może złoto? Ostrożnie w ręce go weźcie i na środek dywanu zanieście. Tam do worka zajrzyjcie, skarb z niego wyjmijcie i go obejrzyjcie.
6. Spotkanie z małym Mikołajkiem, który przyniósł szkatułkę. Czytanie listu dalej:
„Oto skarb nasz wspaniały, może niezbyt okazały, ale tajemną moc ma i spełnienie życzeń da( otwarcie szkatułki)- KAMIEŃ.
Weź czarodziejski kamień w dłoń, zamknij go w garści i mów o czym myślisz, o czym marzysz, jakie masz życzenia. Dodaj:
NIECH SIĘ STANIE, NIECH SIĘ ZDARZY TO , O CZYM KAŻDY Z NAS MARZY.”
7. Dzieci wypowiadają życzenia. Jako pierwszy wypowiada swoje życzenie mały Mikołajek.
8.Dzielenie imion na sylaby- mały gość mówi inaczej niż my(mówi dzieląc słowa na sylaby). Każde dziecko przedstawia się mu wyklaskując swoje imię dzieląc na sylaby, a gość wręcza mu serduszko, które przyklejamy po lewej stronie.
9. „Lewa ręka na serduszku”- zabawa kształcąca orientację w schemacie własnego ciała.
„ Lewa ręka na serduszku(kładziemy rękę na przyklejony sercu)
prawą słonko pokazuje.(pokazujemy świecące słońce)
Lewą nogą konik grzebie(grzebiemy lewą nogą jak konik)
Prawą żołnierz maszeruje.”(tupiemy prawą nogą)
10. „Wirujące śnieżynki”- taniec z chustkami do muzyki instrumentalnej.
11.Zbieranie płatków śniegu.
12. „Powiedz w co trafiłeś?”(co dostaniesz od Mikołaja)-zgniatanie płatków lewą ręką i rzucanie prawą w plansze przedstawiające różne zabawki. Dzieci mówią w co trafiły.
13.Nieoczekiwane wejście Mikołaja .Zachęcanie dzieci do rozmowy z gościem i zadawania pytań „Skąd przybywasz Mikołaju?”
Mikołaj odpowiada wierszem L.J. Kerna:
„Choć na pewno to wszystko są baje,
Takie wiecie, baje baju -baju,
To jednakże tak mi się cos zdaje,
Że przyjemnie wierzyć w Mikołajów.
Świat się nimi co roku zaludnia
O północy dnia szóstego grudnia.
Nie wiadomo dotychczas dokładnie
Gdzie Mikołaj przez cały rok żyje,
Chyba w szafach, komodach gdzieś na dnie
Przed ludzkimi oczami się kryje.
Kto ma szczęście, ten na dnie komody
Ujrzy czasem strzępek siwej brody.
Bo tak samo dziś, jak i przed laty
Utrzymuje się w modzie ta moda,
Że Mikołaj musi być brodaty
I że biała musi być ta broda...
Pozostałaby nam na ostatek
Jeszcze sprawa tych rózg...tych witek...
Ale mam nadzieję, proszę dziatek,
Że w tym roku nie będą użyte.
Zresztą po co tu o tym gadamy,
To zależy przecież od was samych.”
14.Mikołaj dzwoni dzwoneczkami i na salę zostają wniesione prezenty.
Nauczyciel mówi słowami wiersza D. Gelllnerowej:
„W koszu leżą prezenty.
Każdy jest ogromnie przejęty.
Przejęty strasznie- wprost niesłychanie,
Bo każdy myśli: kto mnie dostanie?”
O tym , kto te prezenty dostanie, wie tylko Mikołaj. Mikołaju, czy przyjemnie jest rozdawać prezenty? Czy Mikołaj też otrzymuje prezenty?
Mikołaj: Przyjemnie jest kogoś obdarowywać. Bardzo mi miło, gdy widzę,iż prezentem sprawiłem komuś radość. Mnie jednak nikt prezentów nigdy nie daje...
Nauczyciel: Pozwól więc ,że my Ci wręczymy upominek. Jest to album z naszymi pracami plastycznymi, które wykonaliśmy specjalnie dla Ciebie.
15.Mikołaj przyjmuje upominek, a dzieci śpiewają refren piosenki „ Tajemniczy Pan”.
„Mikołaju prośbę spełń,
Już nie jestem taki leń.
Mikołaju co tam masz?
Czy mi coś nareszcie dasz!
A Mikołaj dobrze wie
Komu rózgę komu nie.
Gdy nadziei nie masz już
Pod poduszkę rękę włóż”.
16. Mikołaj przystępuje do rozdawania prezentów.
17.Pożegnanie z Mikołajem i zakończenie zajęć.
18. Ewaluacja.