Wodociągi11


-­

2. Obliczenia zapotrzebowania na wodę w okresie perspektywicznym.

2.1. Dane do obliczeń.

Liczba mieszkańców w okresie perspektywicznym: 38500

Liczb mieszkańców wg klas wyposażenia sanitarnego mieszkań:

klasa I (15%) LMI=0,15*38500= 5775 mk,

klasa II (21%) LMII=0,21*38500= 8085 mk,

klasa III (35%) LMIII=0,35*38500= 13475 mk,

klasa IV (29%) LMIV=0,29*38500= 11165 mk,

Razem : 38500 mk.

2.2. Obliczenia zapotrzebowania na wodę na poszczególne cele.

Do obliczeń wykorzystano następujące wzory:

Qśrd=LM*qj1000 , m3/d

Qmaxd=Qśrd*Nd , m3/d

gdzie:

LM - liczba mieszkańców,

qj - wskaźnik średniego dobowego zapotrzebowania wody, dm3mk?d ,

Nd - współczynnik nierównomierności dobowej.

2.2.1. Mieszkalnictwo

Mieszkalnictwo wielorodzinne.

qjI = 160 dm3/mk*d

qjII = 100 dm3/mk*d

Nd = 1,5

Qśrd=5775*160/1000+8085*100/1000=1732,5 m3/d

Qmaxd=1732,5*1,5=2598,75 m3/d

Mieszkalnictwo jednorodzinne.

qjIII = 100 dm3/mk*d

qjIV = 80 dm3mk*d

Nd = 2,0

Qśrd=13475*100/1000+11165*80/1000=2240,7 m3d

Qmaxd=2240,7*2,0=4481,4 m3d

2.2.2. Urzędy i instytucje usługowe.

qj = 15 dm3/mk*d

Nd = 1,3

Qśrd=38500*15/1000=577,5 m3/d

Qmaxd=577,5*1,3=750,75 m3/d

-­

2.2.3. Utrzymanie w czystości komunikacji zbiorowej.

qj = 4 dm3/mk*d

Nd = 1,2

Qśrd=38500*4/1000=154 m3/d

Qmaxd=154*1,2=184,8 m3d

2.2.4. Zmywanie ulic i placów.

qj = 5 dm3mk*d

Nd = 2,4

Qśrd=38500*5/1000=192,5 m3/d

Qmaxd=192,5*2,4=462 m3/d

2.2.5. Polewanie zieleni miejskiej.

qj = 10 dm3/mk*d

Nd = 6,0

Qśrd=38500*10/1000=385,0 m3d

Qmaxd=385*6,0=2310,0 m3d

2.2.6. Tereny przemysłowo - składowe.

qj = 40 dm3/mk*d

Nd = 1,15

Qśrd=38500*40/1000=1540,0 m3/d

Qmaxd=1540*1,15=1771 m3/d.

-­

2.3. Zestawienie średniego (Qśrd) i maksymalnego (Qmaxd) dobowego zapotrzebowania na wodę.

Lp.

Cele zapotrzebowania na wodę

Zapotrzebowanie na wodę, m3d

Qśrd

Qmaxd

1.

Mieszkalnictwo: wielorodzinne

Jednorodzinne

1732,5

2240,7

2598,75

4481,4

2.

Urzędy i instytucje usługowe

577,5

750,75

3.

Utrzymanie w czystości komunikacji zbiorowej

154

184,8

4.

Zmywanie ulic i placów

192,5

462

5.

Polewanie zieleni miejskiej

385,0

2310

6.

Tereny przemysłowo - składowe

1540,0

1771

7.

RAZEM

6822,2

12557,95

8.

Straty wody w sieci wodociągowej oraz zapotrzebowanie na wodę do płukania sieci wodociągowej (10% Qśrd)

682,22

682,22

9.

Woda do sieci wodociągowej

7504,4

13240,17

10.

Cele technologiczne ZUW (5% Qśrd)

375,22

375,22

11.

Wydajność ujęcia wody

7870,62

13615,39

2.4. Godzinowy rozkład maksymalnego dobowego zapotrzebowania na wodę.

-­

3. Obliczenia hydrauliczne ujęcia wody podziemnej.

Zaprojektowano ujęcie wody składające się ze studzien wierconych czerpiących wodę z warstwy wodonośnej o zwierciadle napiętym.

3.1. Dane do obliczeń.

Maksymalna dobowa wydajność ujęcia: Quj=Qmaxd=13615,39 m3/d=0,15758 m3/s

Współczynnik filtracji: kf=48 md=5,55*10-4 m/s

Średnica studni: d=2r=0,50 m

Miąższość warstwy wodonośnej: Hw=25,5 m

3.2. Obliczenia współrzędnych charakterystyki pojedynczej studni.

Q=(1,36*kf*s*(2Hw-s)/og(R/r) , m3/s

R=575*s*(Hw*kf)0,5 , m

Założono trzy wartości depresji s, dla których obliczono wartości promienia leja depresyjnego R oraz wydajność studni Q:

s1=1,0 m

R1=68,425 m

Q1= 0,017m3/s

s2=2,0 m

R2=136,85 m

Q2= 0,027m3/s

s3=3,0 m

R3=205,275 m

Q1= 0,037m3/s

si

Ri

Qi

1,0

68,425

0,017

2,0

136,75

0,027

3,0

3751,7

0,037

Na podstawie powyższych danych sporządzono wykres charakterystyki studni s=f(Q) .

3.3. Określenie maksymalnej wydajności studni.

Maksymalną teoretyczną wydajność studni obliczono ze wzoru:

Qmaxth=2*π*r*Hw*vdop , m3s

vdop=(kf)0,5/45=(5,55*10-4)/45=0,023

Qmaxth=0,92 m3/s

3.4. Określenie eksploatacyjnej wydajności studni.

Z wykresu odczytano:

- wydajność eksploatacyjna Qe=0,01375 m3s

- depresja eksploatacyjna se=2,17 m.

Dla depresji eksploatacyjnej se obliczono zasięg leja depresyjnego Re:

Re=3000?2,17?kf=116,82 m

3.5. Obliczenie ilości studni.

Ilość studni ujęcia obliczono ze wzoru:

n=Qujα?Qe,

Dla α=0,6 n=0,15758/0,6*0,612=

Dla α=0,9 n=0,15758/0,9*0,612=

Przyjęto 8 studzien w 1 grupie. Założono, że występuje współdziałanie między studniami w grupie. Usytuowanie studni w terenie, odległość między nimi oraz sposób podłączenia do przewodu lewarowego przedstawiono na poniższym schemacie.

3.6. Obliczenia depresji wody we współdziałających studniach metodą Forchheimera.

Wzniesienie obniżonego zwierciadła wody ponad podłożem nieprzepuszczalnym w jednej ze współdziałających studni obliczono ze wzoru:

hi=Hw-Qi2,73?kf?mn?logRg-logr?l1?l2?…?ln-1, m

si=Hw-hi, m

Rg=R+a4, m

gdzie:

hi - wzniesienie obniżonego zwierciadła wody ponad podłożem nieprzepuszczalnym w i-tej współdziałającej studni, m3/s,

si - depresja wody w i-tej studni, m,

kf - współczynnik filtracji warstwy wodonośnej, m/s,

Hw - wzniesienie statycznego zwierciadła wody ponad podłożem nieprzepuszczalnym, m,

Qi - wydajność i-tej współdziałającej studni, m3/s,

n - liczba współdziałających studzien,

m - miąższość warstwy wodonośnej wody naporowej, m,

Rg - promień leja depresyjnego wywołanego przez grupę współdziałających studzien, m,

a - odległość między skrajnymi współdziałającymi studniami, m,

R - promień zasięgu leja depresyjnego pojedynczej studni, m,

r - promień studni, m,

l1,l2 …, ln-1 - odległość studni rozpatrywanej od pozostałych studzien współdziałających, m.

Hw=m+b=19,3+9,6=28,9 m

-­

3.8. Obliczenia współpracy studzien z lewarem.

Przewód składa się z :

przyłącze p

odcinek AB

odcinek BC

odcinek CD

odcinek DE

Długość pionowej części przyłącza p obliczono ze wzoru:

lpion=a-zpl+se+hz

lpion=2,4-1,4+2,17+1=4,17

lpoz=10 m

lp=lpion+lpoz

lp przyjęto 15 m

3.8.1. Dóbr średnic poszczególnych odcinków lewara.

qśr=Qujn=0,081348=0,01017 m3s

Średnia prędkość 0,5-0,9 ms

Dobór średnicy przyłącza p i odcinka AB

Qp,AB=0,01017 m3s z nomogramu: dp,AB=125 mm; v=0,83 ms

Dobór średnicy odcinka BC

QBC=0,02034 m3s z nomogramu: dBC=200 mm; v=0,65 ms

Dobór średnicy odcinka CD

QCD=0,03051 m3s z nomogramu: dCD=250 mm; v=0,62 ms

Dobór średnicy odcinka DE

QDE=0,04068 m3s z nomogramu: dDE=250 mm; v=0,83 ms

Odcinek

Q

m3s

d

mm

v

ms

l

m

c

s2m6

przyłącze p

0,01017

125

0,83

15

78,191

AB

0,01017

125

0,83

80

78,191

BC

0,02034

200

0,65

80

6,4586

CD

0,03051

250

0,62

80

1,9839

EC

0,04068

250

0,83

40

1,9839

3.8.2. Wyznaczenie strat wysokości ciśnienia na poszczególnych odcinkach lewara.

?h=?hl+?hm [m]

?hl=c?l?Q2 [m]

?hm=Σξ?Sk?Q2 [m]

?h= c?l?Σξ?Sk?Q2 [m]

przyłącze p:

(założono, że wszystkie przyłącza będą miały taką samą charakterystykę)

wlot do lewara

ξ=0,6

zasuwa w pełni otwarta

ξ=0,15

trójnik zbieżny prosty Q0/Q=0,5

ξ0=0,29

kolano ?125mm

ξ=1,58

Σξ=2,62

przewód AB:

rozszerzenia przekroju przewodu (dyfuzor) ? 125/200; d2/d1=1,6

tgα2=al, gdzie a=d2-d12, l=200mm

α2=arc tgal=10°37'

ξ2=1,07

trójnik zbieżny prosty Q0/Q=0,5

ξp=0,36

Σξ=1,43

przewód BC:

rozszerzenia przekroju przewodu (dyfuzor) ? 200/250; d2/d1=1,25

tgα2=al, gdzie a=d2-d12, l=150mm

α2=arc tgal=9°28'

ξ2=0,10

trójnik zbieżny prosty Q0/Q=0,33

ξp=0,26

Σξ=0,36

przewód CD:

trójnik zbieżny prosty Q0/Q=0,25

ξp=0,21

Σξ=0,21

przewód DE:

wylot z lewara zanurzony w wodzie

ξ=1,0

trójnik zbieżny prosty Q0/Q=1

ξ0=0,92

Σξ=1,92

Obliczenie równań do obliczeń strat ciśnienia dla poszczególnych odcinków lewara.

?h= c?l?Σξ?Sk?Q2 [m]

przyłącze p:

?hp=c125?l+Σξ?Sk125?Q2=78,191?15+2,62?338,61?Q2= 2060,02?Q2

przyłącze AB:

?hAB=c125?l+Σξ?Sk200?Q2=78,191?80+1,43?51,659?Q2= 6329,15?Q2

przyłącze BC:

?hBC=c200?l+Σξ?Sk250?Q2=6,4586?80+0,36?21,161?Q2= 524,31?Q2

przyłącze CD:

?hCD=c250?l+Σξ?Sk250?Q2=1,9839?80+0,21?21,161?Q2= 163,16?Q2

przyłącze DE:

?hDE=c250?l+Σξ?Sk250?Q2=1,9839?40+1,92?21,161?Q2= 119,99?Q2

W oparciu o powyższe wzory obliczono straty ciśnienia dla przyłącza oraz wszystkich odcinków lewara. Wyniki tych obliczeń zestawiono w tabeli.

Zestawienie strat ciśnienia dla przyłącza oraz odcinków lewara.

Q

m3/s

Q2

?10-4

przyłącze p

Odcinek lewara

AB

BC

CD

DE

Δhp=2060,02?Q2

ΔhAB=6329,15?Q2

ΔhBC=524,31?Q2

ΔhCD=163,16?Q2

ΔhDE=119,99?Q2

0,003

0,09

0,019

0,057

-

-

-

0,006

0,36

0,074

0,228

-

-

-

0,01017

1,034

0,213

0,654

-

-

-

0,013

1,69

0,348

1,070

0,089

-

-

0,016

2,56

0,527

1,620

0,134

-

-

0,02034

4,137

-

-

0,217

-

-

0,023

5,29

-

-

0,277

0,086

-

0,026

6,76

-

-

0,354

0,110

-

0,03051

9,309

-

-

-

0,152

-

0,033

10,89

-

-

-

0,178

0,131

0,036

12,96

-

-

-

0,211

0,156

0,04068

16,549

-

-

-

-

0,199

0,043

18,49

-

-

-

-

0,222

0,046

21,16

-

-

-

-

0,254

Na podstawie powyższych danych wykonano wykres współpracy studzien z lewarem (rys. ). Z wykresu odczytano depresje i wydajności poszczególnych studzien oraz depresję w studni zbiorczej, które zestawiono poniżej.


Studnia 1

depresja: s1=

wydajność: Q1=

Studnia 2

depresja: s2=

wydajność: Q2=

Studnia 3

depresja: s3=

wydajność: Q3=

Studnia 4

depresja: s4=

wydajność: Q4=

Studnia zbiorcza

depresja: szb=

wydajność: Qzb=


-­

4. Obliczenia hydrauliczne sieci wodociągowej.

Zaprojektowano sieć wodociągową obwodową. Obliczenia hydrauliczne tej sieci przeprowadzono metodą Crossa.

4.1. Dane do obliczeń.

Qśrd=4041,58m3d=46,78dm3s

Qmaxd=6825,55m3d=79,00dm3s

Qmaxh=489,68m3h=136,02dm3s

Qminh=0,01?%min?Qśrd=0,01?1,2?4041,58=48,50m3h=13,47dm3s

Na podstawie procentowych rozbiorów z węzłów i odcinków, przedstawionych na schemacie sieci wodociągowej, obliczono rzeczywiste rozbiory wody wyrażone w dm3/s. Wyniki tych obliczeń przedstawiono w tabeli.

Zestawienie rozbiorów węzłowych i odcinkowych.

Węzeł lub odcinek

Procent rozbioru

%

Rozbiory przy: ,dm3/s

Qmaxh

Qminh

1

0

0

0

1-2

2

2,72

0,27

1-6

10

13,60

1,35

2

10

13,60

1,35

2-3

8

10,88

1,08

2-4

0

0

0

3

8

10,88

1,08

3-7

9

12,34

1,21

4

15

20,33

2,02

4-5

5

6,73

0,67

5

6

8,19

0,81

5-6

7

9,52

0,94

5-7

7

9,52

0,94

6

7

9,52

0,94

7

6

8,19

0,81

?

100

136,02

13,47

Rozbiory węzłowe oraz odcinkowe naniesiono na schematy obliczeniowe sieci wodociągowej (rys. )

4.2. Obliczenia wydajności pompowni drugiego stopnia oraz zbiornika sieciowego.

Przyjęto czas pracy pompowni drugiego stopnia Tp=24h/d.

Qpśr=QmaxdTp=6825,5524=284,40m3h=79,00dm3s

Maksymalna wydajność pompowni w czasie rozbioru maksymalnego godzinowego (Qmaxh):

Qpmax=1,1?Qpśr=1,1?79,00=86,90dm3s

Minimalna wydajność pompowni w czasie rozbioru minimalnego godzinowego (Qminh):

Qpmin=0,9?Qpśr=0,9?79,00=71,10dm3s

W czasie rozbioru Qmaxh woda wypływać będzie ze zbiornika sieciowego w ilości:

Qz=Qmaxh-Qpmax=136,02-86,90=49,12dm3s

W czasie rozbioru Qminh woda dopływać będzie do zbiornika sieciowego w ilości:

Qz=Qpmin-Qminh=71,10-13,47=57,63dm3s

4.3. Dobór średnic przewodów wodociągowych.

Wyniki obliczeń przedstawione w 4.1 oraz 4.2 naniesiono na schematy obliczeniowe sieci wodociągowej (rys. ), a następnie obliczono wartości natężenia przepływu wody w poszczególnych odcinkach. W oparciu o te przepływy dokonano doboru średnic przewodów, które przedstawiono w tabeli.

Zestawienie przepływów obliczeniowych oraz charakterystycznych danych odcinków sieci wodociągowej.

Odcinek

Przepływy przy Qmaxh, dm3/s

Przepływy przy Qminh, dm3/s

d

mm

v

m/s

i

l

m

Qpocz

Qkońc

q

0,55?q

Qobl

Qpocz

Qkońc

q

0,55?q

Qobl

P-2

86,90

86,90

0,0

0,0

86,90

71,10

71,10

0,0

0,0

71,10

355

1,13

3,14

375

1-2

35,36

32,64

2,72

1,50

31,14

9,75

9,48

0,27

0,15

9,63

250

0,82

2,65

365

1-7

32,64

19,04

13,60

7,48

26,52

9,48

8,13

1,35

0,74

8,87

250

0,70

1,98

665

2-3

10,88

0,0

10,88

5,98

5,98

40,00

38,92

1,08

0,59

39,51

280

0,83

2,36

330

2-4

27,06

27,06

0,0

0,0

27,06

20,00

20,00

0,0

0,0

20,00

250

0,71

2,17

275

3-7

23,22

10,88

12,34

6,79

17,67

37,84

36,63

1,21

0,67

37,30

280

0,78

2,12

555

4-5

6,73

0,0

6,73

3,70

3,70

17,98

17,31

0,67

0,37

17,68

200

0,73

2,80

315

5-6

9,52

0,0

9,52

5,24

5,24

7,19

6,25

0,94

0,52

6,77

125

0,71

4,77

355

5-7

17,71

8,19

9,52

5,24

13,43

22,75

21,81

0,94

0,52

22,33

225

0,72

2,42

270

7-ZB

49,12

49,12

0,0

0,0

49,12

57,63

57,63

0,0

0,0

57,63

315

0,95

2,65

165

Średnice przewodów zostały dobrane dla większego przepływu obliczeniowego (w tabeli wpisane wytłuszczoną czcionką) w taki sposób, aby prędkość przepływu wody była ekonomiczna i wynosiła:

- dla ??300mm : v=0,60 - 0,90 m/s

- dla ?>300mm : v=0,90 - 1,50 m/s

4.4. Obliczenia pojemności sieciowego zbiornika wodociągowego.

Pojemność całkowitą zbiornika wodociągowego obliczono ze wzoru:

Vc=Vuż+Vpoż+Vm , m3

gdzie:

V - pojemność użytkowa, m3,

Vpoż - zapas wody do celów przeciwpożarowych, m3,

Vm - pojemność martwa, m3,

Pojemność użytkową zbiornika obliczono metodą analityczną dla czasu pracy pompowni drugiego stopnia Tp=24 h/d. Wyniki tych obliczeń w %Qmaxd przedstawiono w tabeli.

Obliczenia pojemności użytkowej zbiornika wodociągowego.

Godzina

od - do

Rozbiór wody

%

Dostawa wody

%

Przybywa do zbiornika

%

Ubywa ze zbiornika

%

Pojemność zbiornika

%

0 - 1

1,26

4,17

2,91

-

5,02

1 - 2

1,20

4,17

2,97

-

7,99

2 - 3

1,20

4,16

2,96

-

10,95

3 - 4

1,20

4,17

2,97

-

13,92

4 - 5

3,75

4,17

0,42

-

14,34

5 - 6

4,11

4,16

0,05

-

14,39

6 - 7

6,42

4,17

-

2,25

12,41

7 - 8

6,66

4,17

-

2,49

9,65

8 - 9

4,13

4,16

0,03

-

9,68

9 - 10

4,22

4,17

-

0,05

9,63

10 - 11

4,35

4,17

-

0,18

9,45

11 - 12

4,41

4,16

-

0,25

9,20

12 - 13

4,36

4,17

-

0,19

9,01

13 - 14

4,51

4,17

-

0,34

8,67

14 - 15

3,57

4,16

0,59

-

9,26

15 - 16

3,43

4,17

0,74

-

10,00

16 - 17

3,64

4,17

0,53

-

10,53

17 - 18

5,74

4,16

-

1,58

8,95

18 - 19

6,45

4,17

-

2,28

6,67

19 - 20

7,16

4,17

-

2,99

3,68

20 - 21

7,17

4,16

-

3,01

0,67

21 - 22

4,84

4,17

-

0,67

0,00

22 - 23

3,57

4,17

0,60

-

0,60

23 - 24

2,65

4,16

1,51

-

2,11

Suma

100

100

16,28

16,28

-

Maksymalna pojemność użytkowa zbiornika wystąpi w godzinie 5 - 6 i wynosić będzie 14,39% Qmaxd.

Vuż=0,01?%max?Qmaxd=0,01?14,39?6825,55=982,20 m3

Przyjęto zbiornik cylindryczny o wysokości użytkowej warstwy wody H=6,0 m. Średnica zbiornika wyniesie:

Dzb=4?Vużπ?Huż=4?982,20π?6=14,44 m

Przyjęto Dzb=14,5 m.

Rzeczywista pojemność użytkowa:

Vuż=π?Dzb24?Huż=π?14,524?6=990,78 m3

Zapas wody do celów przeciwpożarowych przyjęto na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie przeciwpożarowego zapotrzebowania w wodę oraz dróg pożarowych (Dz. U. Nr 121, poz. 1139 - tabela 1).

Wg tej normy zapas wody do celów przeciwpożarowych zależy od liczby mieszkańców:

od 10001 do 25000 mieszkańców - zapas wody 200 m3.

Dla miasta o liczbie mieszkańców 18900 przyjęto Vpoż=200 m3.

Wysokość warstwy pożarowej:

Hpoż=4?Vpożπ?Dzb2=4?200π?14,52=1,21 m

Pojemność martwa zbiornika zależy od jego konstrukcji. Przyjęto wysokość warstwy martwej Hm=0,4 m.

Obliczenie pojemności martwej:

Vm=π?Dzb24?Hm=π?14,524?0,4=66,05 m3

Obliczenie wysokości użytkowej rzeczywistej:

Huż=4?Vużπ?Dzb2=4?990,78π?14,52=6,0 m

Całkowita wysokość zbiornika:

Hc=Huż+Hpoż+Hm=6,0+1,21+0,4=7,61 m

Całkowita pojemność zbiornika:

Vc=Vuż+Vpoż+Vm=990,78+200+66,05=1256,83 m3

4.5. Obliczenia hydrauliczne sieci wodociągowej dla maksymalnego godzinowego zapotrzebowania na wodę (Qmaxh).

4.6. Obliczenia hydrauliczne sieci wodociągowej dla minimalnego godzinowego zapotrzebowania na wodę (Qminh).




Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Sieci wodociągowe
cieżak,wodociągi, odpowietrzanie
Wodociągi Projekt
PN B 02865 1997 Ochrona przeciwpożarowa budynków Przeciwpożarowe zaopatrzenie wodne Instalacja wodo
WYMIAROWANIE INSTALACJI WODOCIAGOW
wodociągi moje opracowanie
Elementy sieci wodociągowej
wodociągi
wodociągi
Wodociagi
plutecki,pompy i układy pompowe, Pompownie wodociągowe
Wodociągi Projekt 3
Wodociągi, PK
cieżak,wodociągi, zbiorniki
Podstawowe metody dezynfekcji wody wodociągowej
wodociagi opracowane
fijewski,instalcje wodno kanalizacyjne,SIECI WODOCIĄGOWE

więcej podobnych podstron