9
KONSPEKT KATECHEZY KLASA I
Temat: Uroczystość Wszystkich Świętych
Cele:
dydaktyczny - Wyjaśniamy kim jest człowiek święty
pedagogiczny - Wezwanie do naśladowania Boga i świętych
Ogniwa lekcji |
Metoda, forma Środki |
Czynności katechety |
Czynności ucznia |
Modlitwa
|
|
|
„Ojcze Nasz” |
Czynności wstępne
|
Metoda-słowna Forma-frontalna |
Sprawdzenie obecności. Sprawdzenie wiadomości z poprzedniej katechezy. |
Uczniowie odpowiadają |
Zainteresowanie tematem i celami lekcji
|
Metoda-słowno- oglądowa Forma-frontalna Środki-obraz św. Brata Alberta |
Katecheta pokazuje uczniom portret św. Brata Alberta i opowiada o życiu i działalności świętego |
Uczniowie przyglądają się
Uczniowie słuchają |
Rozwinięcie tematu według planu
Pogłębienie |
Metoda-słowna Forma-frontalna
Metoda-praktycznego działania Forma-frontalna Środki-krzesła, reklamówki, chustki na głowę, laskę
Metoda-praktyczego działania Forma-indywidualna Środki- teksty |
Katecheta zapoznaje dzieci z pojęciem świętości oraz ze znaczeniem Uroczystości Wszystkich Świętych Katecheta kończy informacje wyjaśniającą wspólną modlitwą litanijną do świętych
Katecheta zadaje pytanie: W jaki sposób możemy naśladować świętych, pomagając innym?
Katecheta proponuje dzieciom inscenizacje konkretnej sytuacji, w której dzieci mogą pomóc innym
katecheta podsumowuje
katecheta zachęca dzieci, aby starały się naśladować świętych w codziennym życiu
katecheta rozdaje uczniom teksty |
Uczniowie słuchają
Uczniowie powtarzają prośbę: „módl się za nami”
Uczniowie odpowiadają
Chętni uczniowie przygotowują i odgrywają scenkę „ ustąpienia miejsca starszym w autobusie”
Uczniowie słuchają
Uczniowie słuchają
Uczniowie wklejają do zeszytu napis „chcę naśladować Dobrego Boga, jak święci”- kolorują i podpisują się |
Modlitwa |
|
|
„Ojcze nasz „ |