Konspekt zajęć dydaktycznych dla 5- latków
Przedszkole Samorządowe nr 53 w Białymstoku
Tematyka tygodniowa: Las już jesienne melodie gra.
Temat dnia: „Z którego drzewa?”- zabawa matematyczna (klasyfikowanie pojęć wg koloru, kształtu). „Którędy na polanę?”- zabawa tropiąca.
Osoba prowadząca: Joanna Powichrowska
I. Zajęcie pierwsze
Wspieranie samodzielnych działań dziecka
Temat: „Papierowe zwierzaki” - wykonanie kukiełek z papieru.
Cel ogólny:
Kształtowanie nawyku oszczędnego korzystania z materiałów i właściwego wykorzystania narzędzi i przyborów
Cele operacyjne:
Dziecko:
Samodzielnie planuje pracę
Oszczędnie wykorzystuje materiały potrzebne do pracy
Korzysta z nożyczek i kleju przestrzegając wcześniej ustalonych reguł
Wycina kształt zwierząt domowych doskonaląc umiejętność cięcia po prostej i łuku
Doprowadza pracę do końca
Sprząta stanowisko pracy
Środki dydaktyczne: liście z papieru, magnetofon, nagranie, kasztany, szarfy, kartki, przybory do rysowania, strzałki z papieru, pudełko na skarby, medale dla dzielnych tropicieli,
Metody wg Kwiatkowskiej:
Czynne: samodzielnych doświadczeń, „kierowania” własną działalnością dziecka, zadania stawiane dziecku, ćwiczeń
Percepcyjne: obserwacji i pokazu, przykładu, uprzystępniania sztuki
Słowne: rozmowa, objaśnienia i instrukcje, sposoby społecznego porozumiewania się, żywego słowa.
Forma: indywidualna, zbiorowa
Przebieg zajęć:
Etapy |
Przebieg |
Uwagi |
I.
|
Dzieci spacerują po kole przy dźwiękach tamburyna. Na dany sygnał zatrzymują się twarzą w stronę środka koła i przybierają żądaną pozę. Przez chwilę pozostają całkowicie bez ruchu jak posągi. Każdy posąg powinien wyrażać określoną emocje: - radość, smutek, strach, złość, cierpienie, zaskoczenie. Na sygnał tamburyna ponownie ruszają z miejsc.
|
Zachęcamy dzieci do realizacji własnej wizji. |
II.
|
- Nauczyciel pokazuje jak należy wykonać pracę plastyczną. - Ustala z dziećmi jak należy posługiwać się nożycami i klejem. - Zwraca uwagę na oszczędne wykorzystywanie materiałów i umiejętność współpracy przy stolikach. - Podkreśla jak ważne jest wykonanie samodzielnej pracy do końca. - Przypomina o sprzątnięciu stanowiska pracy.
- Dzieci wybierają szablon: kura, kogut, kurczak, pies, lis, sowa. - Następnie przyklejają szablon na kartkę z bloku technicznego. - Wycinają dane zwierzę i malują je. - Po czym, z tyłu szablonu używając taśmy klejącej przymocowują słomkę. |
Nauczyciel omawia wykonanie pracy siedząc przy 2 stolikach przeniesionych na środek sali. Ma to na celu równy dostęp dzieci przy wyjaśnianiu zagadnienia. Przed rozpoczęciem zajęcia stoliki są ustawiane na miejsce. |
III. Sprzątanie stanowisk pracy. |
|
Dzieci sprzątają stoliki, myją ręce i mają krótką przerwę przed kolejnym zadaniem. |
***Zabawa doskonaląca wyobraźnię i szybkość wykonania zadania „Chusteczka”. Wszyscy siadają w kółku, a wybrana osoba trzymając w ręku chusteczkę, obchodzi dookoła swych rówieśników i stara się położyć ją bardzo dyskretnie za plecami jednego z nich. W między czasie wszyscy mówią głośno słowa:
„ Chodzi lisek koło drogi. cichuteńko stawia nogi,
cichuteńko się zakrada, nic nikomu nie powiada”
Jeśli osoba, za której plecami została położona chusta, odkrywa ten fakt to zrywa się z miejsca i próbuje dogonić liska. Ma na to jedno okrążenie. Jeśli jej się to uda, siada powrotem na miejsce a lisek się nie zmienia.
***Zabawa rozluźniająca mięśnie „Hop!” : dzieci rozbiegają się po sali. Na hasło nauczyciela „Biegiem!” zaczynają szybki bieg w miejscu. Następnie na hasło „Hop!” dzieci skaczą przez wyimaginowaną przeszkodę, krzycząc przy tym „Hop!”, a na hasło „Stop!” zatrzymują się.
***Zabawa uspokajająca „ Winda”- dzieci kładą się na dywanie, a nauczyciel prosi aby wciągając powietrze wstrzymały na chwilę jego przepływ, a następnie wypuszczały je jednym tchem. Następnie by wciągnęły powietrze jednym tchem, a następnie wypuszczały je z krótkimi przerwami. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy.
II. Zajęcie drugie
Tworzenie okazji do pełnienia przez dziecko różnych ról.
Temat: „ Kwoka co się zowie” - inscenizacja bajki Pascala Vedera d'Auria.
Cel ogólny:
Inscenizowanie utworu literackiego z udziałem dzieci
Cele operacyjne:
Dziecko:
Słucha opowiadanego przez nauczyciela tekstu
Ogląda inscenizowany przez nauczyciela tekst
Gra rolę wybranej przez siebie postaci
Rozwija różne sposoby wyrażania i rozpoznawania emocji własnych i innych ludzi
Środki dydaktyczne: tekst „Kwoka co się zowie” Pascala Vedere d'Auria, wcześniej wykonane kukiełki,
Metody: metody asymilacji wiedzy (praca z tekstem), metoda samodzielnego dochodzenia do wiedzy (metoda sytuacyjna), metody waloryzacyjne (metoda ekspresyjna), metody praktyczne (metoda realizacji zadań wytwórczych)
Forma: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Przebieg zajęcia:
Etapy |
Przebieg |
Uwagi |
I.
|
- Dzieci - kurczęta siadają w kole i zasłaniają oczy. Nauczyciel wskazuje dotykiem jedno dziecko, które wychodzi poza koło i będzie kwoką. Kwoka zaczyna gdakać oddalona od innych dzieci, a kurczęta wskazują wyciągniętymi rękoma kierunek, z którego dochodzi gdakanie. Po chwili, dzieci otwierają oczy i sprawdzają czy miały racje.
|
Powtarzamy zabawę kilka razy. |
II.
|
- Nauczyciel czyta bajkę i używając kukiełek animuje tekst.
- Nauczyciel wyjaśnia dzieciom zasady improwizacji inscenizacji tekstu.
- Po wysłuchaniu tekstu, dzieci wybierają postać, którą chciałyby zagrać. - Cała grupa występuje razem inscenizując czytany przez nauczyciela tekst i wypowiadając chórem odpowiednie kwestie bohaterów. - Po zakończeniu, dzieci zamieniają się granymi rolami. - Następnie dzieci zgłaszają się - po jednej osobie grającej jedną postać - i odtwarzamy powtórnie inscenizację.
|
Inscenizację grupową, jak również z podziałem na poszczególne role powtarzamy tyle razy ile czasu dzieci będą tym zainteresowane. |
III. Zakończenie zajęcia
|
|
|
III.
W razie pogody:
- spacer
W razie niepogody:
- działania dowolne i zabawy dzieci
- praca indywidualna
- czytanie chętnym dzieciom