scenariusz-informatyka1, Podręczniki, Dadaktyka matematyki


SCENARIUSZ LEKCJI INFORMATYKI DLA KLASY Vc SZKOŁY PODSTAWOWEJ 

     TEMAT: Tworzymy i wyrównujemy akapity w edytorze tekstu.

     CZAS TRWANIA: Jednostka lekcyjna (45 min)   DATA: 8.III.2011 rok

     PRZYGOTOWAŁA: Martyna Sapińska   

     CELE:

     Uczeń  powinien wiedzieć:

     Uczeń  powinien umieć:

     METODY NAUCZANIA:

         Wykład i pogadanka połączone z metodą laboratoryjną i instruktażem.

     ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Tablica, plansze instruktażowe, zestaw komputerowy z oprogramowaniem, płyta  
CD z zadaniami.

FORMY PRACY:

   Praca indywidualna, praca w parach. 
 
 
 
 
 

 

   

   PRZEBIEG LEKCJI:

     

ETAP LEKCJI

CZAS

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIÓW

Czynności wstępne

3 min

Wita uczniów, sprawdza listę  obecności.

Przygotowują się  do lekcji.

Wprowadzenie do tematu lekcji

15 min

Przeprowadza z uczniami krótką  rozmowę dydaktyczną na temat ich wiedzy o edytorze tekst- do czego służy i jakie są jego podstawowe funkcje.

EDYTOR TEKSTU jest narzędziem służącym do pisania, edytowania  
i drukowania tekstów. My tu w klasie posługujemy się edytorem tekstu Microsoft Word z pakietu Microsoft Office.  

Pyta uczniów czy wiedzą co to są akapit, margines, wiersz. 

W razie błędnych odpowiedzi, koryguje je i podaje uczniom poprawne definicje.

AKAPIT- to obszar tekstu ograniczony dwoma wciśnięciami klawisza Enter.

Wcięcie akapitowe - jest to wcięcie zastosowane w pierwszej linii akapitu.

Tłumaczy uczniom jak takie wcięcie należy wykonać w edytorze tekstu.

Nauczyciel wspomina o możliwości tworzenia odstępów między akapitami.

MARGINES jest to obszar pomiędzy polem tekstu a brzegiem arkusza papieru.  

Pokazuje uczniom na przygotowanych planszach przykłady różnie sformatowanych akapitów (aby uczniowie mogli wizualizować poznane pojęcia). 

Pokazuje uczniom na przygotowanych planszach różne sposoby wyrównania tekstu do marginesów.

Podaje uczniom poprawne nazwy sposobów wyrównania tekstu tj. wyrównanie do prawego marginesu,  
do lewego marginesu, wycentrowanie tekstu oraz jego wyjustowanie.

Pyta uczniów kiedy wykorzystywane są poszczególne wyrównania tekstu.

Pokazuje uczniom ikonki służące do: wyrównania tekstu do prawego marginesu, lewego marginesu, wyśrodkowania tekstu oraz wyjustowania tekstu. 

Odpowiadają na zadawane przez nauczyciela pytania

Uczestniczą w rozmowie z nauczycielem. 

Zapisują w zeszytach krótką notatkę na temat edytora tekstu. 
 
 

Zastanawiają się  nad odpowiedziami na zadane przez nauczyciela pytania. 

Słuchają wypowiedzi nauczyciela.

Zapisują króciutkie definicje w zeszytach. 

 
 
 
 
 
 

Przyglądają się  planszom, słuchają objaśnień nauczyciela. 
 Przyglądają się  planszom, próbują samodzielnie nazwać różne sposoby wyrównywania tekstu w edytorze tekstu.

Zapoznają się ze sposobami wyrównywania tekstu. 

Odpowiadają na pytania nauczyciela.

Przerysowywują do zeszytu

ikonki sposobów wyrównania tekstu z objaśnieniem.

Część  właściwa.

Praca przy komputerach.

20 min

Poleca uczniom włączyć komputery  
i rozdaje im płyty z ćwiczeniami. 

Poleca uczniom włożyć płytę  
do napędu, następnie otworzyć zakładkę Pliki Ćwiczeniowe tam Rozdział III, podrozdział Tworzymy Tekst Komputerowy, plik „Puszcza.doc” w edytorze tekstu MS Word. Następnie każe uczniom zapisać plik „puszcza” w swoim katalogu. 

Poleca uczniom aby indywidualnie sformatowali dany fragment tekstu.

Najpierw mają policzyć  ilość akapitów w tekście. Kiedy wykonają to polecenie. Nauczyciel każe uczniom wyrównać do prawego marginesu nazwisko autora, wyśrodkować tytuł tekstu, pierwszy akapit wyrównać do lewego marginesu, drugi oddzielić od pierwszego kliknięciem podwójnym klawisza Enter oraz wyjustować, w trzecim akapicie poleca im zrobić wcięcie akapitowe oraz go wyśrodkować, natomiast czwarty ponownie oddzielić kliknięciem klawisza Enter od trzeciego oraz wyrównać do prawego marginesu.

Zanim uczniowie zaczną  wykonywać polecone im zadanie nauczyciel tłumaczy im jak zaznaczyć  obszar tekstu, który będą formatować.

Omawia z uczniami czytelność tekstu, zmienia formatowanie  
tak aby tekst był czytelny.

Pyta uczniów czy wiedzą  jak zapisać zmiany dokonane w dokumencie, poleca im to wykonać. 
 

Wykonują polecenia nauczyciela. Włączają komputery, wkładają płyty CD do napędu. Po 
ich uruchomieniu otwierają dane zakładki. 
 
 
 
 
 

Wykonują polecenia nauczyciela.

W pierwszej kolejności liczą  akapity w tekście  
i podają liczbę ich nauczycielowi, następnie formatują tekst w sposób podany przez nauczyciela. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rozmawiają z nauczycielem na temat czytelności i wyglądu swoich tekstów.

Wykonują polecenie nauczyciela.

Ćwiczenia utrwalające poznane wiadomości.

5 min

 
Poleca uczniom zamknąć wykonane zadanie, oraz otworzyć plik „Akapity.doc”. Każe uczniom zapisać plik pod tą nazwą w ich katalogach. 

Poleca uczniom sformatować  dokument według tak aby był on czytelny, czyli np.: datę wyrównać do prawej strony, nazwisko i imię autora do lewej, wyśrodkować tytuł, a tekst wyjustować. Następnie poleca uczniom każdy z trzech akapitów inaczej sformatować. Przypomina o zapisaniu zmian w dokumencie.

 
Otwierają  plik „Akapity.doc”, zapisują plik w swoich katalogach. 
 
 

Formatują dany tekst. 

Zakończenie lekcji.

2 min

Po skończeniu przez uczniów wykonywania zadania poleca im zamknąć komputery. Zadaje pracę domową. Rozdaje karteczki na których uczniowie muszą ocenić prowadzoną lekcję, napisać jakie mają odczucia i przemyślenia na jej temat.

Żegna się z uczniami.

Zamykają komputery.

Zapisują treść pracy domowej. Wypełniają rozdane karteczki.

Żegnają się z nauczycielem.

   PRACA DOMOWA:

   Ćwiczenie 1.

   Korzystając m.in. z rysunku nr.5 w podręczniku omów sposoby tworzenia akapitów?

   Ćwiczenie 2

   Jakie są możliwości wyrównywania akapitów i w jakich przypadkach je stosujemy?


