SCENARIUSZ ZAJĘCIA EDUKACYJNEGO Z DOMINACJĄ DZIAŁALNOŚCI UMYSŁOWEJ W GRUPIE DZIECI 4 - 5 LETNICH.
OBSZAR EDUKACYJNY :
POZNAWANIE I ROZUMIENIE SIEBIE I ŚWIATA
Tworzenie warunków dla wielozmysłowego poznawania otaczającego świata, wyjaśniania i przeżywania obserwowanych zjawisk, zadawania pytań i wyrażania siebie w kontaktach ze środowiskiem .
Budzenie zaciekawienia bogactwem i pięknem przyrody.
Uwrażliwienie na przejawy destruktywnej roli człowieka w środowisku i wspieranie działań proekologicznych.
NABYWANIE UMIEJĘTNOŚCI POPRZEZ DZIAŁANIE
Tworzenie warunków do wszechstronnej aktywności dziecka , wyrażania siebie w różnych formach ekspresji i przeżywania pozytywnych efektów własnych działań.
ODNAJDYWANIE SWOJEGO MIEJSCA W GRUPIE RÓWIEŚNICZCJ, WSPÓLNOCIE
Tworzenie okazji do wspólnego podejmowania i rozwiązywania zadań i problemów .
BUDOWANIE SYSTEMU WARTOŚCI
Rozwijanie poczucia odpowiedzialności poprzez samodzielne , dokładne i rzetelne wywiązywanie się z podejmowanych zadań , szacunku do pracy swojej i innych.
TEMAT : ZIEMIA TO NASZ WSPÓLNY DOM .
Cele operacyjne :
Dziecko:
potrafi wypowiadać się na określony temat
posiada umiejętność wnioskowania i formułowania spostrzeżeń wynikających z doświadczeń
potrafi rozwiązywać zagadki
zna zagrożenia płynące z zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego
wie jak należy dbać o środowisko
rozumie potrzebę dbania o środowisko przyrodnicze
umie odczytać i wyrazić emocje
potrafi dobrać obrazki do odpowiedniej planszy
umie współdziałać w grupie
Środki wspomagające działania :
globus
opaski dla dzieci ( słoneczka, chmurki ,gałązka na wietrze)
ilustracje ( Ziemia smutna , Ziemia wesoła)
szablony chmurek
strzałki wskazujące kierunek
szary papier z narysowanym konturem Ziemi wesołej i Ziemi smutnej
elementy (ilustracje)
kaseta z piosenką , efekty deszczu , wiatru , burzy
Metody oparte na aktywności nauczyciela :
opowiadanie
zagadka
pokaz ilustracji przedstawiającej kulę ziemską , rakietę
rozmowa
objaśnienia
Metody oparte na aktywności dziecka :
słuchanie opowiadania
rozwiązanie zagadki
swobodne wypowiedzi
działania dzieci ( dobieranie elementów do Ziemi smutnej i wesołej )
Formy : praca z całą grupą i w zespołach
PRZEBIEG ZAJĘCIA :
Zapoznanie z globusem .
Tak wygląda ziemia na której mieszkamy .
N- Jak wygląda ziemia i kto wie do czego jest podobna ?(balon , piłka , arbuz itd.)
N - Taką ziemię widzą kosmonauci gdy wystartują rakietą . Z bardzo wysoka taką właśnie ziemię można zobaczyć. Żeby ludzie na ziemi , którzy nigdy nie byli w kosmosie wiedzieli jak ona wygląda , zrobiono taki model , a nazywa się ...( a może ktoś wie jak to się nazywa?) globus .
N - A co widzicie na tym globusie ?( jest kolorowy , dz. wymieniają barwy : żółty - jak słońce, a jak co jeszcze ? , jak piasek, a gdzie jest piasek ? Dz- na pustyni . Tak - to pustynia.
Niebieski jak woda jak chmury , Tak , to jest woda .
Zielony jak trawa jak lasy . Tak to lasy .
N - Powiedzcie po których miejscach na globusie Ziemi możemy chodzić ? (dz . pokazuje palcem miejsca na globusie ). Tak nasza Ziemia składa się z lądów po których chodzimy, ludzie budują sobie domy.
Zabawa "Słońce , wiatr i deszcz".
N - A teraz zapraszam was do zabawy , ustawcie się w kole .
Na naszej Ziemi wieją wiatry , pada deszcz i świeci słońce .
N - Część dzieci będzie słoneczkami ( opaski słońca ), część będzie płaczącą chmurką
( opaski chmurek) , a część będzie wiatrem ( opaski wiatru ).
N - Wszystkie dzieci przykucają . Przy muzyce wesołej wstają słoneczka i tańczą , gdy usłyszymy szum wiatru wszystkie moje wietrzyki tańczą , a słoneczka zasypiają (przykucają), gdy usłyszymy odgłosy deszczu i burzy - swój taniec rozpoczną tylko deszczowe chmurki , a wietrzyk śpi . Dzieci kucające pomagają dzieciom , które tańczą naśladować odgłosy) . Pomagamy deszczykowi padać.
Zagadka o ziemi
To okrągła kula , to okrągła kula.
To dom jest dla ludzi i zwierząt.
Wszyscy tam mieszkają bardzo ją kochają
I dlatego zawsze o nią dbają ?
(Ziemia )
N - Kto wie o czym mówiłam ?( Ziemia ).
N - A jak myślicie . Dlaczego musimy o nią dbać ?( swobodne wypowiedzi dzieci ).
Zadanie do wykonania .
N - Przygotowałam dla was niespodziankę ( w innej części sali ), pod chmurkami ukryte są dwa obrazki ( Ziemia -smutna, Ziemia - wesoła).Po strzałkach dojdziecie do miejsca gdzie ta niespodzianka jest ukryta. Podejdźcie tam , zatrzymajcie się . Co to jest ?( dz. - chmurki) .
Dmuchając na nie stańcie w koło chmurki i gdy będziecie na nie dmuchać zobaczycie co one ukrywają.
Rozmowa na temat ilustracji.
To jest ziemia ( jedna uśmiechnięta , a druga smutna) .
N - Dlaczego na jednym obrazku Ziemia jest uśmiechnięta ? (bo jest ładna, jest las ,grzyby, ludzie , słońce itd.).
N - A kiedy dzieci są takie uśmiechnięte ? ( dz- jak je nic nie boli , mama je kocha itd.).
N - Dlaczego na drugim obrazku Ziemia jest smutna ?( wizerunek Ziemi szarej, zadymionej , zaśmieconej itd.).
N - A kiedy dzieci są smutne ?( gdy są chore , zmęczone itd.).
N - Na której Ziemi chcielibyście mieszkać ? ( smutnej czy wesołej).
N - To o czym musimy pamiętać , aby nasza Ziemia była uśmiechnięta ?( dz.- nie wolno łamać gałęzi , śmiecić, itd.)
N - A czy znacie jakąś piosenkę o Ziemi ?
Piosenka " Wołanie o pomoc "
Zabawa Ziemi ze Słonkiem.
W czasie tego zajęcia zapoznać dzieci z zabawą .
Dzieci ustawiamy w kole .Nauczyciel rozdaje opaski , dzieci mówią ze na obrazku jest Ziemia , druga opaska to Słoneczko .
N - Do zabawy wybieram Słoneczko, kto chce być Słoneczkiem?
A my wszyscy będziemy Ziemią .
N - Bierze globus i pokazuje . Popatrzcie co robię ( kręci globusem) , Ziemia się obraca.
N - Pokażcie jak Ziemia się obraca ( dz - pokazują ,kręci się wokół siebie, ręce prościutko,
kręci się).
N - Ale wiecie dzieci, Ziemia nie tylko kręci się wokół siebie , ale wędruje wokół Słoneczka.
Pokażcie jak wędruje ( n-l bawi się z dziećmi ).
N - Obracamy się i zatrzymujemy buzią do Słoneczka, na naszej Ziemi jest wtedy dzień,
dzieci wstają z łóżeczek , szybciutko się ubierają i wesoło maszerują do przedszkola
( pokazują).
N - Wszystkie dzieci z powrotem stają się Ziemią ( dz - dalej stoją buzią do Słoneczka ,
Przypomnijcie mi jaką mamy porę dnia ?( dzień) tak , a teraz Ziemia obraca się plecami
do Słoneczka .Czy Ziemia widzi Słoneczko ?( nie). To wtedy jest noc, A jak jest noc to
co dzieci robią ?( śpią ). No to ładnie przykucamy i dzieci zasypiają .
Widzicie .Słoneczko?( dz - nie). Zrobiła się noc i zasypiamy. Zabawę powtarzamy kilka razy ( reakcja na sygnał dźwiękowy ).
Zadanie dla dzieci ( podział na dwie grupy), dzieci z gotowych elementów układają:
I grupa - wybiera elementy i układa na szarym papierze Ziemię na której chcieliby mieszkać
II grupa - wybiera tylko te elementy i układa na szarym papierze Ziemię na której nie chcieliby mieszkać
Wypowiedzi na temat wykonanej pracy.
Łucja Tomalik,