Konspekt zajęć opiekuńczo-wychowawczych
Temat: Alkohol to nasz wróg
Realizator:
Data realizacji:17.05.2010
Czas realizacji: ok.60 minut
Grupa docelowa: Wychowanki MOW Kruszwica
Cel główny: Działania profilaktyczne przeciwdziałające alkoholizmowi
Cele szczegółowe:
Wychowanki nabywają wiedzę na temat wpływu alkoholu na organizm człowieka
Wychowanki znają zagrożenia wynikające z nadużywania alkoholu
Kształtowanie wśród wychowanek asertywnego domawiana
Metody i formy pracy: pogadanka, wykład, burza mózgów, rozmowa, metoda indywidualna i grupowa
Środki dydaktyczne: arkusz papieru, pisaki, flamastry, „test dydaktyczny”
Przebieg zajęć:
-Prowadzący zajęcia zadaje pytanie: W jaki sposób współczesna młodzież spędza wolny czas?
-Wychowanki spontanicznie wymieniają czynności, prowadzący zajęcia zapisuje je na kartce papieru, następnie wspólnie z wychowankami ustala nagłówki do proponowanych form spędzania czasu wolnego np.
Pozytywne: spacer, czytanie książek, słuchanie muzyki itd.
Negatywne: uczęszczanie na całonocne dyskoteki, palenie papierosów, picie alkoholu, zażywanie narkotyków itd.
-Prowadzący zajęcia przeprowadza wśród wychowanek krótki test sprawdzający ich wiedzę na temat alkoholu i skutków jego nadużywania
Test
Piwo nie zawiera prawdziwego alkoholu. Prawda/Fałsz
Ludzie z wyższym wykształceniem nie uzależniają się od wódki. Prawda/Fałsz
Alkoholizm jest chorobą. Prawda/Fałsz
W wódce znajduje się inny alkohol niż w piwie. Prawda/Fałsz
Osobom z tzw. mocną głową alkohol nie szkodzi. Prawda/Fałsz
Piwo mogą spożywać osoby, które ukończyły 16 lat. Prawda/Fałsz
Kobiety upijają się szybciej niż mężczyźni. Prawda/Fałsz
Ktoś, kto ma silną wolę, nie uzależni się od alkoholu. Prawda/Fałsz
Niewielkie ilości alkoholu spożywane codziennie nie szkodzą, ale pomagają zachować zdrowie. Prawda/Fałsz
-Każda wychowanka anonimowo odpowiada na pytania zawarte w teście, następnie prowadzący zajęcia zbiera testy i dokładnie je miesza. Ochotnik losuje jeden test i odczytuje odpowiedzi na pytania. Po każdym pytaniu cała grupa zastanawia się nad prawidłowością odpowiedzi.
-Prowadzący zajęcia prezentuje mini wykład, podaje informacje dotyczące alkoholu i jego wpływu na funkcjonowanie organizmu, zwraca uwagę na: uszkodzenia wątroby, podrażnienia błony śluzowej żołądka, nieodwracalne uszkodzenia komórek mózgu, zaburzenia pamięci i równowagi, oprócz przedstawienia punktu medycznego zażywania alkoholu, prowadzący zajęcia omawia także społeczny punkt widzenia: opinia innych ludzi o nas, niekontrolowane zachowania, w następstwie uprawiania seksu niechciane ciąże itd.
-Odgrywanie scenek:
-Prowadzący zajęcia wybiera jedną wychowankę, której wręcza kartkę ze zdaniem:
„Namów mnie, abyśmy zamiast udać się na lekcje poszły do baru.”
-Wychowanka odgrywa scenkę, w której próbuje namówić prowadzącego zajęcia do wykonania czynności zgodnie z otrzymaną instrukcją. Prowadzący zajęcia za każdym razem odmawia przyjmuje różne postawy: stanowczą, ignorującą, odmawia żartobliwie
-Po odegraniu scenek prowadzący zajęcia omawia zaprezentowane przez siebie sposoby odmawiania, wychowanki podają własne propozycje jak odmówić komuś, kiedy namawia nas do zrobienia czegoś złego
-Prowadzący zajęcia opowiada sytuację na podstawie, której wychowanki odgrywają scenkę:
„Do ośrodka przybywa nowa wychowanka, udało jej się przemycić butelkę wina, namawia Cię abyście wspólnie ją wypiły”
-Jedna z wychowanek wciela się w postać osoby namawiającej, druga w postać osoby odmawiającej-scenkę można powtórzyć kilkakrotnie
-Podsumowanie zajęć, prowadzący zajęcia zadaje pytania:
Czy łatwo jest odmawiać, gdy ktoś proponuje alkohol?
Dlaczego należy odmawiać?
Podziękowanie wychowankom za udział w zajęciach