Konspekt zajęć z terapii pedagogicznej.
Temat: Piramida ortograficzna.
Cel główny:
Utrwalenie pisowni wyrazów z trudnością ortograficzną „u”-„ó”.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- uzupełnić luki w wyrazach odpowiednim ortogramem: „u” bądź „ó”,
- zbudować piramidę według podanych zasad,
- ułożyć zdania z wybranymi wyrazami,
- sprawdzić pracę kolegi,
- korzystać ze słownika ortograficznego.
Działania terapeutyczne:
- ćwiczenie spostrzegawczości poprzez wyszukiwanie wyrazów i liter
na trójkątach,
- analiza i synteza wzrokowa - uzupełnianie luk ortogramami.
Formy pracy:
grupowa,
indywidualna.
Metody pracy:
metoda aktywizująca „piramida” - gra dydaktyczna,
opis - instrukcja gry.
Środki dydaktyczne:
układanka tekturowa „piramida”,
kartka, długopis,
słownik ortograficzny.
Przebieg lekcji:
Powitanie.
Sprawdzenie obecności.
Podanie tematu zajęć.
Zaprezentowanie „piramidy” i objaśnienie zasad gry-układanki (pozwolenie na korzystanie ze słownika ortograficznego w razie problemów z wpisaniem właściwego ortogramu w luce).
Grupowa praca nad ułożeniem piramidy z trójkątów. Pomoc nauczyciela - w razie potrzeby.
Wybór 5 wyrazów z gotowej piramidy i samodzielne układanie z nimi zdań.
Wzajemne sprawdzenie zdań - uczniowie wymieniają się kartkami ze zdaniami i sprawdzają pracę kolegi.
Uczniowie zdają nauczycielowi terapeucie relację ze sprawdzenia prac kolegów.
Podsumowanie pracy - ocena aktywności uczniów podczas lekcji, ocena pracy wspólnej oraz samodzielnego budowania zdań.
Zadanie pracy domowej.
Pożegnanie.