Konspekt zajęć indywidualnych
Temat: Moja ulubiona bajka.
Metody: kartki, kolorowanki, rebusy, kredki
Formy: indywidualna
Cele:
ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowo-ruchowej
ćwiczenia dodawania, odejmowania i mnożenia w zakresie 1-50
wdrażanie do samodzielnej pracy
Przebieg:
Trening relaksujący:
Zabawa rymowanka:
Głowa, ramiona
kolana, pięty
kolana pięty
kolana, pięty,
oczy, uszy, usta, nos.
Dziecko kładzie ręce na wymienionych częściach ciała.
Oddychanie brzuszkiem :
Dziecko kładzie ręce na brzuchu, unosi je i opada zgodnie z pracą brzucha. Głęboki wdech i odliczanie w pamięci do trzech, wstrzymanie oddechu z odliczaniem w pamięci do trzech, miarowy wydech z odliczaniem w pamięci do trzech, tak jak byśmy dmuchając chcieli utrzymać na wysokości twarzy piórko.
Energiczne ziewanie:
Dziecko kładzie palce obu rąk na połączeniu żuchwy i szczęki. Masuje te obszary jednocześnie szeroko otwierając i zamykając usta, udawając, że ziewa i wydaje relaksujące dźwięki ziewania. Po kilku powtórzeniach, kiedy udawane ziewanie zmieni się w prawdziwe, wykonaje je jeszcze kilka razy.
Rysowanie w powietrzu oraz na kartce papieru ósemek poziomych.
Trening ogólnorozwojowy
Mnożenie, dodawanie i odejmowanie liczb z równoczesnym odróżnieniem kształtów i figur geometrycznych oraz ich kolorów. Do pięciu działań ułóż treśćzadan do rozwiązania dotyczacych różnych sytuacji życiowych. Przykład: Mama miała trzy córki, każdej z nich dała po 5 cukierków, ile cukierków miała mama?
Rozmowa o ulubionej bajce. Zachęcenie do przedstawienia postaci z niej, opis ulubionego bohatera.
Rozwiązywanie zagadek dotyczących znanych bajek.
Jaki to kotek w krainie bajek,
Co chodzi w butach i kurzy faję?
Kapelusz z piórem nosi na głowie ,
Co to za kotek? Kto mi powie? (Kot w butach)
Bardzo wiele przygód
miał drewniany chłopczyna,
zanim z ojcem się spotkał,
w brzuchu u rekina. (Pinokio)
Jaka to dziewczynka
ma roboty wiele,
a na pięknym balu,
gubi pantofelek… (Kopciuszek)
Była taka malutka,
cal wysokości miała.
Wiele przygód przeżyła,
nim króla Elfów spotkała… (Calineczka)
W chacie krasnoludków mieszka,
prześliczna królewna…(Śnieżka)
Prześliczna panienka, czerwona sukienka,
przez las idzie dróżką,
spotyka wilczysko…(Czerwony Kapturek)
Opis obrazka z książki i nadanie mu tytułu.
Wyszukiwanie różnic pomiędzy obrazkami.
Wykreślanka, znajdywanie wyrazów i odgadnięcie hasła.
Pogadanka „gdybym mogła zamienić się w postać z bajki to byłaby to”?
Łamigłówka, połącz punkty i opowiedz co widzisz na obrazku.
Labirynt. Pomóż Alladynowi dotrzeć do księżniczki.
Podsumowanie zajęć.