Konspekt zajęć rewalidacji indywidualnej, Rewalidacja


KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACJI INDYWIDUALNEJ


Temat: Wspomaganie rozwoju spostrzegania, ćwiczenie umiejętności rozróżniania kolorów, układanie klocków według wielkości, dopasowywanie kształtów do odpowiednich otworów.

Cele:

Operacyjne

  1. a)      - dziecko zna podstawowe kolory

  2. b)      - potrafi naśladować czynności nauczyciela,

  3. c)      - potrafi skupić uwagę na wykonywanej pracy,

Rewalidacyjne

  1. a)      - doskonalenie percepcji wzrokowej,

  2. b)      - rozwijanie koordynacji wzrokowo - ruchowej

  3. c)      - usprawnianie ruchów z zakresu motoryki małej,

  4. d)      - wydłużanie czasu koncentracji uwagi na działaniu celowym.

  5. e)      - przygotowanie do lepszej komunikacji i manipulacji

  6. f)       - koordynowanie zdolności do różnicowania przedmiotów ( mały, duży).

Wychowawcze

- eliminowanie negatywnych zachowań poprzez wzmacnianie zachowań akceptowanych społecznie.


Metody pracy: słowno-objaśniająca, pokazu, praktycznego działania, poszukująca, wzmocnień pozytywnych.

Formy pracy: indywidualna.

 

CZĘŚĆ WSTĘPNA - stała.

 

  1. 1)      Czynności samoobsługowe w szatni pod kontrolą nauczyciela.

 

  1. a)      Przywitanie z dzieckiem i wejście w bliski kontakt wzrokowy i dotykowy, poprzez podanie dłoni - stymulacja dotykowa.

  2. b)      Zdejmowanie obuwia, zakładanie zmiennego,

  3. c)      Zdejmowanie odzieży wierzchniej,

  4. d)      Wkładanie rzeczy do własnej szafki.

CZĘŚĆ WŁAŚCIWA

 

 

Zabawa komunikacyjna piłką - rzucanie piłki w kierunku dziecka z jednoczesnym wymawianiem słowa „łap” - wyciąganie rąk do dziecka ze słowem „daj”.

Zabawa ruchowa - skakanie na piłce typu „skoczek”.

 

  1. a)      Ćwiczenie 1

 

Wykonywanie ćwiczeń doskonalących percepcję wzrokową i  koordynację wzrokowo- ruchową „Kolorowe walce”

 

- pokazanie dz. najmniejszego i największego klocka z jednoczesnym określaniem ich słowami „duży”, „mały”, kilkakrotne powtórzenie tej czynności.

 

- porządkowanie klocków według koloru, rozróżnianie koloru czerwonego, żółtego, niebieskiego i zielonego

- porządkowanie klocków wielkości, od najmniejszego do największego.

 

b) Ćwiczenie 2

 

Ćwiczenie doskonalące spostrzeganie oraz rozwijające koordynację wzrokowo -ruchową.

 

„Świąteczna układanka” - dopasowanie różnych kształtów do odpowiednich otworów w celu uzyskania całości obrazu układanki.

 

c) Ćwiczenia oddechowe:

 

- dmuchanie w kolorowe piórka na statywie.

- dmuchanie w płomień świecy.

 

d) Relaksacja:

 

- obserwacja różnych kształtów świetlnych na ekranie emitowanych z lampy laserowej.

 

- słuchanie muzyki przez słuchawki bezprzewodowe.

 

 

ZAKOŃCZENIE

 

Wyjście do ogrodu szkolnego, obserwacja najbliższego środowiska przyrodniczego społecznego, bezpieczne korzystanie z urządzeń ogrodowych.

Pożegnanie z nauczycielem


