KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH GRUPOWYCH DLA DZIECI UPOŚLEDZONYCH UMYSŁOWO W STOPNIU GŁEBOKIM W WIEKU ROZWOJOWYM PIERWSZEGO (DRUGIEGO) ROKU ŻYCIA
TEMAT:
POBUDZANIE RECEPTORÓW ZMYSŁOWYCH POPRZEZ DOPŁYW WIELOMODALNYCH INFORMACJI PODCZAS ZAJĘĆ W SALI DOŚWIADCZANIA ŚWIATA
INTENSYFIKOWANIE CZUCIA POWIERZCHNIOWEGO I GŁEBOKIEGO POPRZEZ HYDROMASAŻ I BIERNE RUCHY STAWÓW.
Prowadzący: Dorota Surmacz
Czas zajęć: cztery godziny lekcyjne.
Formy pracy: indywidualna i zbiorowa.
Metody pracy: metoda porannego kręgu, stymulacja wielozmysłowa, hydromasaż, masaż wg Schantali, ćwiczenia ruchowe, elementy biblioterapii,
Cele operacyjne:
wyzwolenie aktywności poznawczej,
stymulowanie receptorów zmysłowych,
normalizowanie wrażliwości taktylnej,
wzmacnianie somotognozji,
minimalizowanie zachowań stereotypowych,
doświadczanie istnienia stawów i ich ruchów,
wzbogacanie przeżyć własnych dzieci,
dostarczanie przyjemności i odprężenia.
Pomoce dydaktyczne: oliwka, zapach mięty, dzwoneczek, niebieskie światło i materiał, materac, bajki, słuchowiska, muzyka relaksacyjna.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I Zajęcia wstępne:
zajęcia rozpoczyna stały element zajęć, czyli poranny krąg. Ma on na celu wprowadzenie w świat dziecka pewnych struktur i porządku. Zajęcia te oddziaływają na wszystkie receptory dzieci, przez co odpowiednio pobudzają do aktywności. Poranny krąg to również metoda, która zakłada rozwijanie komunikacji i koncentracji u dzieci.
zaciemnienie Sali
zapalenie kadzidełka miętowego
instrument muzyczny - demonstrowanie odgłosów dzwoneczka
zapalenie świeczki
obejście z lampką kręgu dzieci, wymienianie imion, zwracanie uwagi na to, co się dzieje
masowanie dłoni oliwka zapachową
spotkanie z żywiołem - symbolem zimy jest śnieg, zimna woda, dzieci dotykają, zapoznają się ze znaczeniem słowa zimne, śnieg, woda,
zastosowanie bodźców smakowych - podawanie czekoladek miętowych
zakończenie porannego kręgu - gaszenie lampki, zachęcanie dzieci do zdmuchnięcia płomienia.
II Zajęcia właściwe:
stymulacja wielozmysłowa w Sali doświadczania Świata
receptory słuchu - ćwiczenia przeprowadza się przy akompaniamencie „Muzyki, która leczy” przeznaczonej do muzykoterapii,
receptory wzroku - pobudzanie analizatorów wzroku światłem pomarańczowym, światłem fluorescencyjnym, włosami świetlnymi, światłem „rozbieganym”, obserwowanie słupa wodnego ze zmieniającymi się kolorami,
receptory dotyku - poznawanie dłońmi i stopami struktur i faktur umieszczonych na macie do stymulacji dotykowej
doznania kinestetyczne - zabawy na łóżku wodnym, oddziaływanie na układ przedsionkowy,
kształcenie orientacji w schemacie ciała - ćwiczenia przed lustrem (Pawełek), wskazywanie na polecenie poszczególnych części ciała,
pobudzanie do aktywności spontanicznej,
- drugie śniadanie
- ćwiczenia związane z przyjmowaniem pokarmów - zapewnienie prawidłowej postawy ciała (pionizacja) podczas spożywania posiłku, rozwijanie samodzielności, kontrolowanie prawidłowych ruchów przyjmowania, przeżuwania i połykania pokarmów,
- wdrażanie do nawyków higieny - wycieranie buzi po posiłku,
2. hydromasaż (Daniel, Paweł)
ćwiczenia w zakresie czynności samoobsługowych
nauka samodzielnego rozbierania się - demonstrowanie prawidłowych wzorców ruchowych, zachęcanie do samodzielności,
nauka mycia własnego ciała - kształcenie prawidłowych ruchów mycia ciała,
stymulacja czucia powierzchniowego i głębokiego podczas hydromasażu
3. masaż ciała wg Schantali i ćwiczenia bierne ruchów stawów (Sławek i Jarek)
N. Siedzi na podłodze z wyprostowanymi nogami, korpus dziecka leży miedzy nogami N. Masaż rozpoczyna się od masażu klatki piersiowej ruchem głaszczącym od łuków żebrowych w górę i na zewnątrz do okolicy barków, następnie masuje się ręce dziecka. Ręka masująca obejmuje pierścieniowo rękę dziecka, ruchem głaszczącym schodzi się od ramienia ku nadgarstkowi zmieniając po każdym ruchu rękę masującą. Dłonie masuje się od przegubu do palców. Po masażu kończyn górnych przechodzi się do masażu brzucha masując naprzemiennie od dolnych żeber do spojenia łonowego, następnie masujemy przedramieniem jednej ręki, druga unosi ugięte nogi. Kończyny dolne masujemy podobnie jak kończyny górne, kończymy masażem stóp. Na koniec masuje się grzbiet- ruchy dłoni poprzeczne głaszczące, od barków do pośladków i z powrotem, druga część - masuje jedna dłoń wykonując takie same ruchy jak poprzednio, druga dłoń leży na pośladkach i przeciwstawia się ręce masującej. Masaż kończymy masażem twarzy,
bierne ćwiczenia ruchów stawów - odwodzenie i przywodzenie wyprostowanych rąk, uginanie i prostowanie, rotacja wewnętrzna i zewnętrzna rąk w stawach łokciowych, obroty dłoni, uginanie i prostowanie, rotacja wewnętrzna i zewnętrzna kończyn dolnych, obroty stóp,
4. Program I Aktywności wg Knillów
5. elementy biblioterapii
- czytanie bajek na zakończenie zajęć, przytulanie, głaskanie, pozwalanie dziecku na dotykanie książki, przewracanie kartek, obserwowanie ilustracji
III Zajęcia końcowe:
wyciszanie po aktywności, wożenie na wózku, kołysanie, nucenie piosenki,
przytulanie i mówienie o kończących się zajęciach,
pożegnanie dzieci, machanie ręką, wymawianie słów „pa, pa”.
KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH GRUPOWYCH DLA DZIECI UPOŚLEDZONYCH UMYSŁOWO W STOPNIU GŁEBOKIM W WIEKU ROZWOJOWYM PIERWSZEGO (DRUGIEGO) ROKU ŻYCIA
TEMAT:
ĆWICZENIA WZMACNIAJĄCE I PRZYGOTOWUJĄCE DO CZWORAKOWANIA I SIADU KLĘCZNEGO
Prowadzący: Dorota Surmacz
Czas zajęć: dwie godziny lekcyjne.
Formy pracy: indywidualna i zbiorowa.
Metody pracy: poranny krąg, kinezyterapia psychoruchowa, ćwiczenia siłowe.
Pomoce dydaktyczne: oliwka, zapach lawendy, miód, dzwonki tubowe, żółte światło i materiał, piłka rehabilitacyjna, wałki, krzesło.
Cel główny: dążenie do osiągania pozycji pionowej.
Cele szczegółowe:
aktywne doświadczanie ciała,
wzmacnianie mięśni ciała,
wyrabianie odpowiednich ruchów pionizacyjnych,
właściwe odczuwanie siły ciążenia,
oddziaływanie na zmysł równowagi.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Zajęcia wstępne:
zajęcia rozpoczyna stały element zajęć, czyli poranny krąg. Ma on na celu wprowadzenie w świat dziecka pewnych struktur i porządku. Zajęcia te oddziaływają na wszystkie receptory dzieci, przez co odpowiednio pobudzają do aktywności. Poranny krąg to również metoda, która zakłada rozwijanie komunikacji i koncentracji u dzieci.
zaciemnienie Sali.
zapalenie kadzidełka lawendowego.
instrument muzyczny - demonstrowanie odgłosów dzwonów rurowych.
zapalenie świeczki.
obejście z lampką kręgu dzieci, wymienianie imion, zwracanie uwagi na to, co się dzieje.
masowanie dłoni oliwka zapachową.
spotkanie z żywiołem - symbolem jesieni są suche liście, szeleszczące, łamiące się, poruszające się przy podmuchu wiatru.
zastosowanie bodźców smakowych - podawanie miodu, kremu orzechowego.
zakończenie porannego kręgu - gaszenie lampki.
Zajęcia właściwe
podczas ćwiczeń nawiązuje się komunikacje poprzez pokaz oraz sugestywne krótkie polecenia wskazujące i nazywające dane ćwiczenie
wzmacnianie obręczy biodrowej i dostymulowanie układu przedsionkowego
ćwiczenia zwiększające siłę mięśniową nóg - przysiady, podskoki,
ćwiczenia z wykorzystaniem piłki rehabilitacyjnej i wałków - w siadzie na wałku kołysanie się na boki, odbijanie nogami, w pozycji stojącej odbijanie się na piłce,
wychylanie na boki w pozycji siadu na wałku, balansowanie ciałem w pozycji klęku, wytrącanie z równowagi w pozycji np. siedzącej z odpowiednim zabezpieczeniem podłoża,
2. przygotowanie do pozycji czworaczej
ćwiczenie ruchu podporu na kończynach górnych - leżenie przodem na wałku i wytrącanie z równowagi,
leżenie przodem i podpieranie się na ramionach i przedramionach
podnoszenie się do klęku z pozycji leżenia przodem,
pozycjonowanie siadzie klęcznym z przechodzeniem do pozycji czworacznej i na odwrót,
stymulowanie ruchów raczkowania w przemieszczaniu się do celu
zachęcanie do powstawania przy przytrzymywaniu się krzesła.
III. Zajęcia końcowe
relaksacja i odpoczynek - leżenie tyłem, ręce wzdłuż tułowia, wyprostowane ciało, głębokie oddechy, szeptanie przy tym do ucha, głaskanie, delikatne powstrzymywanie przed zmiana pozycji ciała.
biblioterapia - odczytanie krótkiej bajki.
pożegnanie dzieci.
KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH GRUPOWYCH DLA DZIECI UPOŚLEDZONYCH UMYSŁOWO W STOPNIU GŁĘBOKIM W WIEKU ROZWOJOWYM PIERWSZEGO ( DRUGIEGO) ROKU ŻYCIA
TEMAT:
ĆWICZENIA RUCHOWE STYMULUJĄCE UKŁADY ZMYSŁÓW. KINEZYTERAPIA RUCHOWA -WYRÓWNYWANIE ZABURZEŃ CZYNNOŚCI PSYCHORUCHOWYCH.
Data: 04.06.2004
Prowadzący: mgr Dorota Surmacz
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Metody pracy: metoda Knilla, elementy kinezyterapii, relaksacja.
Cel główny: kompensowanie zaburzonych czynności zmysłowo - ruchowych
Cele szczegółowe:
dostarczanie stymulacji dotykowej,
pobudzanie pracy mięśni,
odczuwanie stron ciała,
hamowanie odruchu tonicznego błędnikowego,
poprawianie równowagi,
eliminowanie stereotypii,
ćwiczenie systematyczności, analizy przyczynowo -skutkowej.
Zajęcia wstępne:
powitanie dzieci, podanie ręki, wymawianie słowa „cześć”, wymawianie imion, przytulanie,
stworzenie odpowiedniego klimatu spotkania, zapalenie świecy zapachowej, włączenie znanej melodii, ofiarowanie dzieciom poczucia zadowolenia i przyjemności,
przygotowanie sali do zajęć.
Zajęcia właściwe:
przeprowadzenie sesji wg programu Knillów,
ćwiczenia równoważne:
ćwiczenia na plecach - wychylanie dziecka na materacu, wodzenie wzrokiem za zabawką,
ćwiczenia w pozycji na brzuchu - podawanie zabawki tak, aby dziecko odrywało ręce od podłoża, przetaczanie na wałku,
ćwiczenia w pozycji siedzącej - przetaczanie na wałku, odchylanie na boki z podtrzymywaniem za ramiona, przewracanie na boki na materacu,
3. ćwiczenia relaksacyjne - uczeń leży na plecach z nogami wyprostowanymi, ręce ułożone są wzdłuż tułowia:
ruchy dłoni - balansowanie dłonią (10 razy) - unoszenie i opuszczanie dłoni, balansowanie poziome dłoni wzdłuż jej osi,
ruchy przedramienia - uginanie i prostowanie kończyny, wznoszenie i opuszczanie przedramienia,
ruchy ramienia - wznoszenie i opuszczanie ramienia, odwodzenie i przywodzenie ramienia do tułowia,
4. wybrane ćwiczenia z kinezyterapii - ćwiczenia wykonuje się przy akompaniamencie muzyki
masaż rozluźniający kończyn górnych i dolnych,
ćwiczenia przygotowujące do dużej motoryki:
w leżeniu na plecach unoszenie i opuszczanie jednoimiennych kończyn górnych i dolnych,
w leżeniu na plecach dziecko lub N. trzyma rękami stopy i wykonuje ruchy koliste,
w pozycji jak wyżej kołysanie się na boki,
ćwiczenie ruchu podporu w pozycji leżącej na wałku,
bierne ćwiczenia ruchów stawów - odwodzenie i przywodzenie wyprostowanych rąk, uginanie i prostowanie, rotacja wewnętrzna i zewnętrzna rąk w stawach łokciowych, obroty dłoni, uginanie i prostowanie, rotacja wewnętrzna i zewnętrzna kończyn dolnych, obroty stóp.
Zajęcia końcowe:
wyciszanie po aktywności, wożenie na wózku, kołysanie, nucenie piosenki,
przytulanie i mówienie o kończących się zajęciach,
pożegnanie dzieci, machanie ręką, wymawianie słów „pa, pa”.
Pomoce dydaktyczne: materac, koc, magnetofon, kaseta.