KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZYCH DLA DZIECI UPOŚLEDZONYCH UMYSŁOWO W STOPNIU GŁĘBOKIM
Temat zajęć: „SEROWE PRZYSMAKI” - stymulacja polisensoryczna
z użyciem serów i produktów regionalnych.
Cele:
dostarczanie wrażeń zapachowych, smakowych, czuciowo - dotykowych i słuchowych,
zapoznanie uczniów z serami o różnej konsystencji,
ukazanie możliwości konsumpcji sera (na chlebie plasterki, kostki, łyżeczką),
kształtowanie zasad właściwej konsumpcji i zachowania się przy stole:
oczekiwanie na swoją kolejkę,
wycieranie ust serwetką,
rozwijanie komunikacji pozawerbalnej.
Metody:
stymulacja polisensoryczna,
metoda „ pomocne dłonie” wg F. Affortil,
metoda „dwuczłowieka” wg S. Kowalika,
metoda Jana van Diecka.
Forma pracy:
zajęcia grupowe z indywidualnym podejściem do uczniów.
Literatura:
J. Carr : „Pomoc dziecku upośledzonemu”,
J. Kielin : „ Rozwój daje radość”.
Pomoce:
Fartuszki, serwetki, miseczki, kubki, łyżeczki, taca, sery o różnych smakach i konsystencjach (żółty, kminkowy, topiony, homogenizowany itp.), pieczywo białe i ciemne, magnetofon z muzyką relaksacyjną.
Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wstępne:
Zajęcie wygodnych miejsc wokół stołu.
Przywitanie dzieci słowno - muzyczne (Witaj Agatko, witaj Agatko, witam Cię dziś), połączone z uściskiem ręki i założeniem uczniom fartuszków.
Włączenie muzyki relaksacyjnej.
Zajęcia właściwe:
Prezentacja połączona ze stymulacją polisensoryczną oraz degustacją
Prezentacja sera żółtego (twardy krowi - owczy regionalny):
sekwencja: dotyk - zapach - smak,
konsumpcja sera na pieczywie białym (pszenne).
Prezentacja sera o konsystencji „gumy” (Camembert z grzybkami - kminkowy regionalny):
sekwencja: dotyk - zapach - smak,
konsumpcja sera na ciemnym pieczywie (żytnie).
Prezentacja serków topionych (szynkowy - naturalny):
sekwencja: dotyk - zapach - smak,
degustacja na szpatułkach ( kosteczki).
Prezentacja sera białego homogenizowanego (słodki z truskawkami - ostry z papryką):
sekwencja: dotyk - zapach - smak,
degustacja łyżeczkami w kubeczkach.
III. Zajęcia końcowe:
Wyłączenie muzyki.
Wycieranie ust serwetkami.
Podejście do każdego ucznia, zrzucenie fartuszków - oznajmienie o zakończeniu zajęć.