KONSPEKT DO ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
TEMAT: STYMULACJA POLISENSORYCZNA. POZNAJE ŚWIAT PRZEZ ZMYSŁY
Data:
PROWADZĄCY: Magdalena Machno
UCZESTNIK:
CZAS TRWANIA: 45 min
FORMY PRACY: zajęcia indywidualne
Metody:
stymulacja polisensoryczna
praktycznego działania
doświadczeń
naśladownictwo
CELE:
stymulacja wszystkich zmysłów
usprawnienie pracy dłoni
pobudzenie aktywności u dziecka
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Ceremoniał powitania: podanie ręki z jednoczesnym wypowiedzeniem słowa „Dzień dobry”, zaśpiewanie piosenki „Witaj.....”, zasygnalizowanie rozpoczęcia zajęć poprzez zadzwonienie dzwonkiem
2. Elementy „porannego kręgu”: zapalenie kominka zapachowego (zapach mięty), masaż dłoni oliwką połączoną olejkiem miętowym, prezentacja uczniowi trójkąta i próby grania na nim, zachęcanie ucznia do aktywności,
podanie uczniowi naparu z mięty.
3. Przypomnienie uczniowi pory roku, demonstracja obrazka o zimie, obserwacja stanu przyrody za oknem. Zapoznanie ucznia z datą i dniem tygodnia oraz zaznaczenie jej na tablicy.
4.Zaprezentowanie uczniowi wody w stanie ciekłym i stałym-lodu
Barwienie śniegu roztworem farby niebieskiej
5. Masaż dłoni materiałami o różnej fakturze: futerkiem, ostrą stroną gąbki
6. Ćwiczenia bierne wzorowane na metodzie Winterberta:
wyczucie dłoni:
* wykonujemy ruchy unoszenia i opuszczania dłoni. Jedną
ręka podtrzymujemy przegub dziecka, drugą podtrzymujemy dłoń dziecka za palce. Podnosimy dłoń dziecka do góry i opuszczamy w dół.
* wykonujemy ruch unoszenia i samodzielnego opadania dłoni.
* wykonujemy ruch krążenia dłoni
* wykonujemy ruchy dłoni w płaszczyźnie poziomej
- wyczuwanie całej ręki:
* wykonujemy ruchy unoszenia i opuszczania ręki
* wykonujemy ruchy huśtania ręki
* wykonujemy ruch krążenia ręki
* wykonujemy ruchy ręki w płaszczyźnie poziomej
7. Zapoznanie ucznia z nowym przedmiotem: wiszącymi dzwoneczkami:
dotykanie ich przez ucznia
zachęcenie i próby poruszania dzwonkami
zawieszenie dzwonków i zachęcenie ucznia do samodzielnej aktywności
8. Relaksacja przy muzyce
9. Pożegnanie ucznia.
KONSPEKT DO ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
TEMAT: POZNAWANIE WŁASNEGO CIAŁA. RĘCE.
Data:
PROWADZĄCY: Magdalena Machno
UCZESTNIK:
CZAS TRWANIA: 45 min
FORMY PRACY: zajęcia indywidualne
Metody:
stymulacja polisensoryczna
praktycznego działania
naśladownictwa
CELE:
stymulacja polisensoryczna
wzbogacenie autoorientacji w schemacie ciała
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Ceremoniał powitania: podanie ręki, zaśpiewanie piosenki „Dzień dobry....”
Elementy „porannego kręgu” Zima
Zaśpiewanie piosenki z podkładem muzycznym „moje ciało” z pokazywaniem poszczególnych części ciała
Zamocowanie na dłoni ucznia opaski z dzwonkami. Wspólne muzykowanie do podkładu muzycznego poprzedniej piosenki.
Założenie na palce ucznia naparstków i zachęcanie go aby stukał w stół
Odmalowywanie na papierze przez nauczyciela ręki ucznia. Zamalowywanie konturu wraz z uczniem farbą zagęszczoną grysikiem.
7. Zakończenie zajęć i pożegnanie uczni
KONSPEKT DO ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
Temat: STYMULACJA ZMYSŁU DOTYKU NA MATERIALE
SYPKIM
Data:
Prowadzący: Magdalena Machno
Uczestnik:
Formy pracy: zajęcia indywidualne
Metody:
pokazowa
praktycznego działania
stymulacji polisensorycznej
CELE:
doskonalenie percepcji wzrokowej
praktycznego działania
rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
wydłużanie czasu koncentracji uwagi na działaniu celowym
rozwijanie zdolności naśladownictwa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
różne pojemniki, miska, kasze, groch, grysik, łyżka drewniana, kubki, plastikowy słoik
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Powitanie piosenka „ Dzień dobry.....”.Podanie dłoni w geście powitania
Masaż dłoni oliwką o zapachu miętowym. Zapalenie kominka zapachowego (o tym samym zapachu co olejek).
Przygotowanie do zajęć potrzebnych materiałów
Zapoznanie się z materiałami sypkimi : dotykanie kaszy, fasoli, grysiku; wąchanie produktów, zwrócenie uwagi na kolor
Mieszanie kaszy drewnianą łyżką w misce, nabieranie kaszy do kubków, próby (pomoc nauczyciela) przesypywania kaszy z jednego kubka do drugiego.
Wyciąganie z miski różnych pojemników - manipulacja. Nabieranie kaszy do pojemników warstwami. Próby potrząsania pojemnikami.
Prace porządkowe.
Zakończenie zajęć i pożegnanie.
KONSPEKT DO ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
TEMAT: MIĘCIE I DARCIE PAPIRU O RÓŻNEJ GRUBOŚCI I FAKTURZE.
DATA:
PROWADZĄCY: MAGDALENA MACHNO
UCZESTNIK:
CZS TRWANIA: 45 min
FORMY PRACY: zajęcia indywidualne
METODY:
PRAKTYCZNE DZIAŁANIE
MUZYKOTERAPIA
SŁOWNA-INSTRUKTARZ
CELE:
wzbudzenie poczucia bezpieczeństwa i zaufania
dostarczenie różnorodnych bodźców
wspomaganie rozwoju spostrzegania
ćwiczenie sprawności w zakresie motoryki małej
poprawa czucia powierzchniowego i głębokiego
utrwalanie czynności: mycia, darcia papieru
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Przywitanie. Zaśpiewanie piosenki „Witaj...”
Obserwacja pogody zaznaczenie jej na tablicy przez nauczyciela
Zasygnalizowanie swojej obecności- zadzwonienie dzwonkiem,
Zabawy paluszkowe i masaż dłoni
Zapoznanie się z materiałem: gazetą, kartonem, bibułą
Ćwiczenie umiejętności targania papieru
Dmuchanie skrawków papieru przez nauczyciela zachęcenie ucznia do podjęcia próby
Słuchanie odgłosów jakie daje darty papier
Demonstrowanie przez nauczyciela darcia papieru, zachęcanie ucznia do podjęcia próby
Mięcie gazety w kule (demonstracja, pomoc przy pierwszej próbie)
Rzucanie kulkami z papieru
Rzucanie skrawków bibuły na taśmę klejącą,
Wspólne sprzątanie sali
Relaksacja przy muzyce
15. Pożegnanie ucznia
SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
TEMAT: DOSKONALENIE UMIEJĘTNOŚCI WODZENIA WZROKIEM PO PRZEDMIOTACH
DATA: .03.2009
PROWADZĄCY: Magdalena Machno
UCZESTNIK: III ZRW
CZAS TRWANIA: 45 min
FORMY PRACY: zajęcia indywidualne
METODY:
słowno-objaśniajaca
stymulacji
aktywizacji
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Szeleszczące przedmioty, folia, pojemnik do puszczania baniek,magnetofon,
CELE:
stymulacja zmysłu wzroku, dotyku i słuchu
pozytywne reagowanie na dotyk
zwiększenie koncentracji uwagi
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Powitanie ucznia piosenką. Podanie dłoni w geScie powitania
Zasygnalizowanie swojej obecności przez zadzwonieniem dzwonkiem
Obserwacja pogody. Zaznaczenie jej przez nauczyciela na tablicy
Ćw. Weroniki Sherborn
poklepywanie swoich nóg i mówienie głośno nogi
poklepywanie nóg dziecka i mówienie głośne nogi
poklepywanie pozostałych części ciała w taki sam sposób
Zachęcanie do kierowania wzroku na poruszające się i szeleszczące przedmioty
Zabawa w „ A ku ku”- chowanie i szukanie ukrytych pzredmiotów pod chustą. Zachęcanie dziecka do wokalizacji
Zabawa z pokazywaniem przez nauczyciela „Głowa, ramiona ...”
Puszczanie baniek mydlanych, podtrzymywanie wokalizacji „fu”
Czynności porządkowe- zachęcanie ucznia do pomocy na miarę jego możliwości
Zakończenie zajęć i pożegnanie ucznia
SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
TEMAT: DOSKONALENIE UMIEJĘTNOŚCI WODZENIA WZROKIEM PO PRZEDMIOTACH
DATA:
PROWADZĄCY: Magdalena Machno
UCZESTNIK: Magdalena Zarzeczna
CZAS TRWANIA: 45 min
FORMY PRACY: zajęcia indywidualne
METODY:
słowno-objaśniajaca
stymulacji
aktywizacji
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Szeleszczące przedmioty, folia, pojemnik do puszczania baniek,magnetofon,
CELE:
stymulacja zmysłu wzroku, dotyku i słuchu
pozytywne reagowanie na dotyk
zwiększenie koncentracji uwagi
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. CEREMONIAŁ POWITANIA. Powitanie ucznia piosenką. Podanie dłoni w geście powitania. Zapalenie lampki.
Zasygnalizowanie rozpoczęcia zajęć przez zadzwonieniem dzwonkiem
Obserwacja pogody. Zaznaczenie jej przez nauczyciela na tablicy
Zachęcanie do kierowania wzroku na poruszające się i szeleszczące przedmioty (miętą przez nauczyciela folię, latarka)
Zabawa w „ A ku ku”- chowanie i szukanie ukrytych przedmiotów pod chustą. Zachęcanie dziecka do wokalizacji
Puszczanie baniek mydlanych, podtrzymywanie wokalizacji „fu”
Obserwacja sztucznych ogni, wodzenie wzrokiem za nimi po linii prostej, poziomej, ósemce
Czynności porządkowe- zachęcanie ucznia do pomocy na miarę jego możliwości
Zakończenie zajęć i pożegnanie ucznia
SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
TEMAT: POZNANIE ŚWIATA PRZEZ ZMYSŁY. Kolor czerwony.
PROWADZĄCY: Magdalena Machno
UCZESTNIK: III ZRW
CZAS TRWANIA: 45min, 45min 45min 45min
FORMY PRACY:
Zajęcia indywidualne
METODY:
stymulacja polisensoryczna
praktycznego działania
aktywizacji
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Wszystkie proponowane uczniowi środki są w kolorze czerwonym:
pomidor, zapach truskawkowy, latarka, miska z wodą, materiały sypkie, czerwony papier i bibuła, pianka, kisiel truskawkowy
CELE:
usprawnianie percepcji wzrokowej, słuchowej, dotykowej
usprawnianie małej motoryki
wyzwalanie aktywności ruchowej ucznia
doskonalenie komunikacji i porozumiewania się
rozwijanie umiejętności współdziałania
rozwijanie orientacji w schemacie ciała
PRZEBIG ZAJĘĆ:
Powitanie ucznia piosenką, podanie dłoni w geście powitania
Zasygnalizowanie swojej obecności i rozpoczęcia zajęć poprzez zadzwonienie dzwonkiem
Zapalenie lampki i wprowadzenie jej w pole widzenie ucznia, nawiązanie kontaktu wzrokowego
Masaż dłoni olejkiem truskawkowym. Zwrócenie uwagi na zapach.
Zapoznanie ucznia z kolorem wykorzystywanym na zajęciach
Rozłożenie czerwonego parasola- rozkładanie i składanie, obracanie, przybliżanie i oddalanie parasola od dziecka
Stymulacja wzroku- podświetlanie jaskrawo czerwonych przedmiotów
Ćwiczenia percepcji dotykowej na materiale sypkim, lejącym, o konsystencji kisielu, celem dostarczenia różnych doznań dotykowych
woda- wkładanie rąk do miski, chlapanie
materiały sypkie- wkładanie rąk do woreczków z kaszą
kisiel truskawkowy - smakowanie, wąchanie, wkładanie rąk do kisielu
pianka do włosów-dotykanie pianki
Ćwiczenia percepcji słuchowej- na instrumentach muzycznych i
przedmiotach wydających dźwięki
przybliżanie i oddalanie grzechotki od ucznia
próby samodzielnego użycia instrumentów
Dostarczenie bodźców smakowych- podanie pokrojonego pomidora posypanego cukrem i bez cukru. Zakończenie smakiem słodkim
Relaksacja przy muzyce
Pożegnanie ucznia
SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
TEMAT:STYMULACJA ZMYSŁU WZROKU. CHROMOTERAPIA
DATA: 18.03.2009
PROWADZĄCY: MAGDALENA MACHNO
UCZESTNIK: III ZRW
CZAS TRWANIA: po 45 min
FORMY PRACY: zajęcia indywidualne
METODY:
chromoterapia
współdziałania
pokaz
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Balon żółty, czerwony, zielony, niebieski, grzechotka, piłka zkolcami, wstązki w kolorze niebieskim, czerwonym plastikowa butelka, farby wodne, żarówki w podstawowych kolorach, lampa
CELE:
stymulacja zmysłu wzroku poprzez oddziaływanie światłem o określonym natężeniu przy wybranym kolorze
wzbudzenie aktywności pobudzającej zmysły
stworzenie warunków do odczytywania przez ucznia zadowolenia i odprężenia
PREBIEG ZAJĘĆ:
powitanie ucznia piosenką, zapalenie kominka, wodzenie wzrokiem za źródłem światła, zwrócenie uwagi na zapach i ciepło - zapach mieta
Zaciemnienie sali przez narzucenie brązowych materiałów na żaluzje
Wprowadzanie kolorów:
kolor żółty
włączenie muzyki relaksacyjnej
dotykanie balona, wstążki, woreczków z kaszą
obserwowanie ruchów butelki i żółtym zabarwieniu, manipulacja
kolor czerwony
włączenie muzyki dynamicznej
klaskanie w dłonie
wystukiwanie rytmu grzechotką z nauczycielem
wymachy wstążką i balonem
manipulowanie butelką o czerwonym zabarwieniu
kolor zielony
włączenie muzyki relaksacyjnej
kołysanie się nauczyciela, uśmiech, gładzenie ręki ucznia
masaż dłoni ucznia piłeczką z kolcami
dotykanie woreczków z różną zawartością
manipulacja butelką o zielonym zabarwieniu
kolor niebieski
włączenie muzyki relaksacyjnej
nauczyciel, powoli wymachuje rękami dziecka
wymachy wstążką z pomocą nauczyciela
manipulowanie butelką o niebieskim zabarwieniu
masaż stóp
kolor czerwony
włączenie dynamicznej muzyki
wystukiwanie rytmu z pomocą nauczyciela
klaskanie
Zakończenie zajęć pożegnanie ucznia
Scenariusz do zajęć rewalidacyjno-wychowawczych
TEMAT: Usprawnianie pracy dłoni i ekspresji plastycznej ucznia
Prowadzący: Magdalena Machno
Uczestnicy: III ZRW
Data: 18.03.2009
Czas trwania: po 45 min
CELE:
usprawnianie pracy dłoni
wspomaganie czucia głębokiego i powierzchniowego dłoni
ekspresja plastyczna ucznia
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Ceremoniał powitania: podanie ręki, zadzwonienie dzwonkiem, zapalenie lampki zapachowej
2. Wykonanie programu czuciowego dłoni i stóp
głęboki ucisk dłoni
opukiwanie klockiem dłoni
masaż dłoni jedwabiem i ręcznikiem
stymulacja dłoni pianką
masowanie drewnianym wałkiem do masażu
stymulacja dłoni mąką i ryżem
dociskanie i rozciąganie powierzchni stawowych
pocieranie stopami o wykładzinę i linoleum
Czas wykonywania każdego ćwiczenia to 1 min
W trakcie stymulacji/masażu nazywamy masowane miejsca oraz rodzaj stosowanego materiału
3. Demonstracja uczniowi barw podstawowych - nazywanie ich
Mieszanie barw aby uzyskać kolory pochodne
4. Próby chwytania pędzla i samodzielnego kierowania w stronę palety z farbą.
Próby wodzenia pędzlem po papierze z pomocą i bez
5. Oprawa pracy w ramki i wyeksponowanie jej na tablicy
6. Relaksacja przy muzyce.
7. Zakończenie zajęć i pożegnanie ucznia
SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
TEMAT: POZNANIE ŚWIATA PRZEZ ZMYSŁY. Kolor żółty
Data:
PROWADZĄCY: MAGDALENA MACHNO
UCZESTNIK: ZARZECZNA M., BUCZEK P.,MISIĄG M., KUNASZ A.
CZAS TRWANIA: 45min, 45min 45min 45min
FORMY PRACY:
Zajęcia indywidualne
METODY:
stymulacja polisensoryczna
praktycznego działania
aktywizacji
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Wszystkie proponowane uczniowi środki są w kolorze żółtym:
Cytryna, zapach cytrynowy, latarka, miska z wodą, materiały sypkie, żółty papier i bibuła, pianka, kisiel cytrynowy
CELE:
usprawnianie percepcji wzrokowej, słuchowej, dotykowej
usprawnianie małej motoryki
wyzwalanie aktywności ruchowej ucznia
doskonalenie komunikacji i porozumiewania się
rozwijanie umiejętności współdziałania
rozwijanie orientacji w schemacie ciała
PRZEBIG ZAJĘĆ:
Powitanie ucznia piosenką, podanie dłoni w geście powitania
Zasygnalizowanie swojej obecności i rozpoczęcia zajęć poprzez zadzwonienie dzwonkiem
Zapalenie lampki i wprowadzenie jej w pole widzenie ucznia, nawiązanie kontaktu wzrokowego
Masaż dłoni olejkiem cytrynowym
Zapoznanie ucznia z kolorem wykorzystywanym na zajęciach
Rozłożenie żółtego parasola- rozkładanie i składanie, obracanie, przybliżanie i oddalanie parasola od dziecka
Stymulacja wzroku- podświetlanie jaskrawo żółtych przedmiotów
Ćwiczenia percepcji dotykowej na materiale sypkim, lejącym, o konsystencji kisielu, celem dostarczenia różnych doznań dotykowych
woda- wkładanie rąk do miski, chlapanie
materiały sypkie- wkładanie rąk do woreczków z kaszą
kisiel cytrynowy- smakowanie, wąchanie, wkładanie rąk do kisielu
pianka do włosów-dotykanie pianki
Ćwiczenia percepcji słuchowej- na instrumentach muzycznych i
przedmiotach wydających dźwięki
przybliżanie i oddalanie grzechotki od ucznia
próby samodzielnego użycia instrumentów
Dostarczenie bodźców smakowych- podanie naprzemiennie
Cytryny z cukrem i bez. Zakończenie smakiem słodkim
Relaksacja przy muzyce
Pożegnanie ucznia
SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
TEMAT: MOJE RĘCE - KSZTAŁTOWANIE KOORDYNACJI WZROKOWO-RUCHOWEJ. KOLOR ZIELONY
PROWADZĄCY: MAGDALENA MACHNO
UCZESTNIK:
CZAS TRWANIA:
DATA:
FORMY PRACY: zajęcia indywidualne
METODY:
słowna
naśladownictwo
praktycznego działania
CELE:
świadomość rąk jako części ciała
stymulacja bodźcami dotykowymi, słuchowymi, smakowymi
usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej
kształtowanie umiejętności współdziałania
stworzenie podstaw do komunikacji
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Zielony parasol,zielona chusta, zielone klocki, łyżki, kubki
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Powitanie ucznia piosenką ”Witaj” Podanie dłoni w geście powitania.Zapalenie świeczki- wodzenie wzrokiem za źródłem światła
Masaż dłoni olejkiem
Zapoznanie ucznia z kolorem zielonym: rozkładanie i zładanie parasola, kręcenie nim, przybliżanie i oddalanie
Zabawa „A ku ku” zasłonięcie twarzy nauczyciela i prowadzenie do odkrycia z okrzykiem „o jest”. Następnie czynność powtarzamy z zasłonięciem głowy ucznia
Zajęcia manipulacyjne:
napełnianie pojemników zielonymi kulkami
przesypywanie z pojemnika do pojemnika
ściskanie piłeczki z gąbki
Manipulacja oburęczna- mieszanie łyżką korali, próby nabierania
Piętrzenie klocków z pomocą nauczyciela
Chwytanie i zwalnianie chwytu nad piłką
Smakowanie dżemu z kiwi
Relaks
Pochwała ucznia. Zakończenie zajęć i pożegnanie
SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
TEMAT:STYMULACJA ZMYSŁU WZROKU. CHROMOTERAPIA
PODSUMOWANIE.
DATA:
PROWADZĄCY: MAGDALENA MACHNO
UCZESTNIK:
CZAS TRWANIA:
FORMY PRACY: zajecia indywidualne
METODY:
chromoterapia
współdziałania
pokaz
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Balon żółty, czerwony, zielony, niebieski, grzechotka, piłka zkolcami, wstązki w kolorze niebieskim, czerwonym plastikowa butelka, farby wodne, żarówki w podstawowych kolorach, lampa
CELE:
stymulacja zmysłu wzroku poprzez oddziaływanie światłem o określonym natężeniu przy wybranym kolorze
wzbudzenie aktywności pobudzającej zmysły
stworzenie warunków do odczytywania przez ucznia zadowolenia i odprężenia
PREBIEG ZAJĘĆ:
powitanie ucznia piosenką, zapalenie kominka, wodzenie wzrokiem za źródłem światła, zwrócenie uwagi na zapach i ciepło - zapach mieta
Zaciemnienie sali przez narzucenie brązowych materiałów na żaluzje
Wprowadzanie kolorów:
kolor żółty
włączenie muzyki relaksacyjnej
dotykanie balona, wstążki, woreczków z kaszą
obserwowanie ruchów butelki i żółtym zabarwieniu, manipulacja
kolor czerwony
włączenie muzyki dynamicznej
klaskanie w dłonie
wystukiwanie rytmu grzechotką z nauczycielem
wymachy wstążką i balonem
manipulowanie butelką o czerwonym zabarwieniu
kolor zielony
włączenie muzyki relaksacyjnej
kołysanie się nauczyciela, uśmiech, gładzenie ręki ucznia
masaż dłoni ucznia piłeczką z kolcami
dotykanie woreczków z różną zawartością
manipulacja butelką o zielonym zabarwieniu
kolor niebieski
włączenie muzyki relaksacyjnej
nauczyciel, powoli wymachuje rękami dziecka
wymachy wstążką z pomocą nauczyciela
manipulowanie butelką o niebieskim zabarwieniu
masaż stóp
kolor czerwony
włączenie dynamicznej muzyki
wystukiwanie rytmu z pomocą nauczyciela
klaskanie
Zakończenie zajęć pożegnanie ucznia
SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
TEMAT: OKRES BOŻONARODZENIOWY. PRZYGOTOWANIE DO ŚWIĄT.
PROWADZĄCY: MAGDALENA MACHNO
UCZESTNIK:
CZAS TRWANIA
DATA:
FORMY PRACY: zajęcia indywidualne
METODY :
pokaz
praktycznego działania
naśladownictwo
CELE:
wprowadzenie w atmosferę Świąt
wzbudzenie poczucia bezpieczeństwa, ciepła
wykonanie dekoracji świątecznych
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Powitanie ucznia piosenką „Witaj...” Podanie dłoni w gescie powitania
Zaznaczenie swojej obecności poprzez zadzwonienie dzwonkiem
obserwacja pogody, zaznaczenie jej przez nauczyciela
Uczeń ogląda dekoracje świąteczne w pudełku, zachęcanie ucznia do dotykania łańcucha, gładzenie nim po twarzy dziecka
Rozmowa o Świętach
Zapalenie świecy zapachowej - cynamon
Obserwacja ognia, zwrócenie uwagi na jego kolor i ciepło
Nauczyciel podaje uczniowi do wąchania cynamon, pomarańcze, gożdziki
Nauczyciel włącza kolędy i podchodzi z uczniem do choinki. Zachęcanie dziecka do dotknięcia gałązki, nauczyciel wiesz ozdoby
Zajecia plastyczne. Nauczyciel smaruje ręce dziecka farbą i pomaga mu odbić je na papierze
Wspólne zdobienie odbitych rąk klejem z brokatem
Wyeksponowanie pracy i pochwalenie ucznia
Zakończenie zajęć i pożegnanie
SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
TEMAT: WYKONANIE KARTEK BOŻONARODZENIOWYCH
PROWADZĄCY: MAGDALENA MACHNO
UCZESTNIK
CZAS TRWANI: 45 min
FORMY PRACY: zajęcia indywidualne
METODY:
pokaz
praktycznego działania
naśladownictwo
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: bristol, klej do tapet, farby, klej z brokatem, pe
pędzel
CELE:
stymulacja wszystkich zmysłów
kształcenie koordynacji wzrokowo-ruchowe
wprowadzenie ucznia w atmosferę Świąt
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Powitanie ucznia piosenką „Witaj...”, podanie dłoni w geście powitania
zasygnalizowanie swojej obecności przez zadzwonienie dzwoneczkiem przez ucznia
Zapalenie świecy zapachowej - cynamon
Włączenie kasety z kolędą
Stymulacja dłoni materiałami o różnej fakturze
Poinformowanie ucznia o tematyce zajęć
Stymulacja wzroku. Wodzenie wzrokiem za świeczką i sztucznymi ogniami
Stymulacja słuchowa. Trójkąt. Oddalanie i przybliżanie źródła dzwięku
Zapoznanie się z konsystencją kleju do tapet:
łączenie kleju z farbami- z pomocą nauczyciela. Zachęcanie do miesznia
zamaczanie pędzla w kleju do tapet z farbą i próby wodzenia po kartonie
wodzenie drugą stroną pędzla zpomocąnauczyciela wzorów
zdobienie klejem z brokatem
Przyklejenie pracy do kartonika złożonego w pół. Nauczyciel pisze życzenia dla rodziców - uczeń z pomocą nauczyciela podpisuje się
Zakończenie zajęć i pożegnanie
KONSPEKT Z ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZE
TEMAT: ĆWICZENIA DŁONI I CHWYTU.PRZYCIĄGANIE PRZEDMIOTÓW.
DATA: 11 marzec 2009
PROWADZĄCY: Magdalena Machno
UCZESTNIK: Zarzeczne M.
CZAS TRWANIA: 45 min
FORMY PRACY: zajęcia indywidualne
METODY:
praktyczne działanie
naśladownictwo
elementy masażu
stymulacja polisensoryczna
CELE:
rozwijanie umiejętności chwytu i manipulacji
pobudzenie aktywności ucznia
stymulacja zmysłu wzroku, słuchu
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Ceremoniał powitania. Podanie ręki w geście powitania, zaśpiewanie piosenki „Witaj....” Zasygnalizowanie rozpoczęcia zajęć poprzez zadzwonienie dzwonkiem.
2.Zapalenie lampki. Zapoznanie się z zapachem mięty.
3.Wyciąganie poszczególnych przedmiotów z pudła. Obserwacja i badanie przedmiotów. Zachęcanie do manipulacji. Opis przedmiotów przez nauczyciela.
4.Zmotywowanie do drewnianego koła sznurka. Zademonstrowanie uczniowi jak należy pociągać za sznurek i zachęcenie go do podjęcia próby. Motywowanie ucznia za każdą dobrze wykonaną czynność.
Przyciąganie pudełka ze smakołykiem - czekoladką. Próby otwierania pudełka.
5. Zajęcia relaksacyjne przy muzyce masaż dłoni .zakończenie zajęć i pożegnanie
KONSPEKT Z ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
TEMAT: ĆWICZENIA I ZABAWY Z ŻYWIOŁEM. UWRAZLIWIANI ZMYSŁÓW. WODA.
DATA: 11 marzec 2009
PROWADZĄCY: Magdalena Machno
UCZESTNIK: BUCZEK P. / MISIĄG M.
CZAS TRWANIA: po 45 min.
FORMY PRACY: zajęcia indywidualne
METODY:
pokaz
naśladownictwo
praktycznego działania
stymulacji polisensorycznej
elementy masażu
CELE:
uwrażliwianie wszystkich zmysłów
pobudzenie do aktywności ucznia
usprawnienie pracy dłoni i ręki
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Ceremoniał powitania. Podanie ręki w geście powitania. Zaśpiewanie piosenki „Witaj...”. Zasygnalizowanie rozpoczęcia zajęć poprzez zadzwonienie dzwonkiem i zapalenie kominka zapachowego (zapach mięty)
Obserwacja wody w stanie ciekłym i stałym-lodu. Wytwarzanie piany z wody z płynem. Zanurzanie w wodzie różnych przedmiotów, które toną lub utrzymują się na powierzchni. Nabieranie piany w dłonie. Zdmuchiwanie jej przez nauczyciela i zachęcanie do aktywności uczniów.
Ukrywanie pod pianą różnych przedmiotów. Próby rozsmarowywania piany po folii aluminiowej.
Łączenie piany z kaszą i grochem. Napełnianie pojemników po jogurtach.
Podanie uczniowi wodnego loda na patyku. Zachęcanie do wąchania i smakowania. Masaż warg kawałkiem lodu. Rozpuszczanie lodu w ciepłej wodzie - obserwacja.
Relaksacja przy muzyce. Zakończenie zajęć o pożegnanie.
KONSPEKT Z ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
TEMAT: DOSKONALENIE KOORDYNACJI WZROKOWO-RUCHOWEJ.
DATA: 19. 01. 2009 (Misią M.)
16.01. 2009 (Zarzeczna M.)
PROWADZĄCY: Magdalena Machno
CZAS TRWANIA: po 45 min
FORMY PRACY: zajęcia indywidualne
METODY:
naśladownictwo
praktycznego działania
stymulacji
elementy masażu
CELE:
doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej
rozwijanie chwytu i manipulacji
stymulacja wszystkich zmysłów
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Ceremoniał powitania. Podani ręki, zaśpiewanie piosenki „Witaj..”.
Zasygnalizowanie rozpoczęcia zajęć poprzez zadzwonienie dzwonkiem.
2. Masaż dłoni zapachową oliwką.
3. Ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej:
wkładanie kasztanów do kartonowego pojemnika do jaj. Dajemy do ręki ucznia kasztana, wskazujemy jedno z pustych zagłębień i mówimy: „Włóż tu”.
Ćwiczymy z uczniem nakładanie kół na palik
Założenie na twarz ucznia chusty i zachęcamy do jej ściągnięcia
Mieszanie chochlą kaszy w misce
Układanie wieży z dużych pudełek po butach
4.Śpiewanie piosenek „moje ciało” z pokazywaniem poszczególnych części ciała.
5. Muzykowanie do podkładu z użyciem tamburyna.
6.Zakończenie zajęć i pożegnanie
KONSPEKT DO ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
TEMAT: ĆWICZENIA PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. LUBIĘ SLUCHĆ
DATA: 24 luty 2009
PROWADZĄCY: Magdalena Machno
UCZESTNIK: Misiąg M., Zarzeczna M., Kunasz A., Buczek P.
CZAS TRWANIA: po 45 min
FORMY PRACY: zajęcia indywidualne
METODY:
praktycznego działania
elementy masażu
stymulacja psychomotoryczna
CELE:
usprawnianie pracy zmysłu słuchu
pobudzenie do aktywności
odreagowanie negatywnych odczuć
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Ceremoniał powitania. Podanie ręki geście przywitania, zaśpiewanie piosenki „Witaj...”. Zasygnalizowanie rozpoczęcia zajęć poprzez zadzwonienie dzwonkiem. Zapalenie kominka zapachowego (zapach mięty)
2. Zapoznanie się z instrumentami: dzwonki, tamburyno i grzechotki
Badanie dotykiem poszczególnych instrumentów.
3. Wysłuchanie nagrania z płyty pt. „Marzec”. Nauczyciel śpiewa tekst piosenki i demonstruje jak należy posługiwać się instrumentami. Zachęca ucznia do aktywności. Każdą jego udaną próbę chwali i akcentuje.
4.Zrzucanie przedmiotów ze stołu wydających głośne odgłosy. Zachęcanie ucznia do aktywności.
5. Nakręcamy budzik i pozwalamy aby dziecko badało go dłonią (aby odczuło drgania). Następnie chowamy nakręcony budzik pod chustę i zachęcamy dziecko do odkrycia jej.
6. Szeleszczenie przez nauczyciela folią aluminiową, papierem. Zachęcanie ucznia do gniecenia papieru i folii.
7.Włączenie nagrania z muzyką poważna. Podczas relaksacji lekko masujemy dłoń dziecka.
8. Zakończenie zajęć i pożegnanie ucznia.
KONSPEKT Z ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
TEMAT: Ekspresja plastyczna. „Dokarmianie ptaków zimą”.
DATA: 21 stycznia 2009
PROWADZĄCY: Magdalena Machno
UCZESTNIK: Zarzeczna M.
CZAS TRWANIA: 45 min
FORMY PRACY: zajęcia indywidualne
METODY:
praktycznego działania
elementy masażu
naśladownictwo
CELE:
usprawnienie pracy dłoni i ręki
pobudzenie do aktywności i skupienia uwagi na wykonywanej czynności
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Ceremoniał powitania: zaśpiewanie piosenki „Witaj....”, podanie dłoni, zasygnalizowanie rozpoczęcia zajęć poprzez zadzwonienie dzwonkiem, zapalenie kominka zapachowego. (mięta)
2. Masaż dłoni i ręki - rozluźnienie przykurczów rak
Głaskanie dłoni, szczypanie, wykonywanie ruchów biernych(zginanie i wyprostowywanie dłoni)
3. Przeczytanie wiersza „Dokarmiamy ptaki zimą”. Krótkie streszczenie wiersza w paru zdaniach. Zwrócenie uwagi na potrzebę dokarmiania ptaków zimą.
4.Nauczyciel podaje uczennicy miskę ze zbożem i zachęca do dotykania, mieszania. Poczym wychodząc z uczennicą na balkon nasypuje zboża do podstawki. Nazywa wszystkie czynności.
5.Nauczyciel pokazuje uczennicy wycięty z papieru karmnik dla ptaków i wycięte ptaki.
Próby naklejania ptaków na karmniku (uczennica próbuje rozsmarować klej na papierze). Naklejanie zboża w karmniku.
6. Ponowne przeczytanie wiersza.
7.Relaksacja przy muzyce. Zakończenie zajęć i pożegnanie.
KONSPEKT DO ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
TEMAT: STYMULACJA DŁONI I STÓP MATERIAŁAMI O
RÓŻNEJ FAKTURZE I TEMPERATURZE.
DATA: 21 stycznia 2009 (Buczek P., Kunasz A.)
20 luty 2009 ( Kunasz A.)
PROWADZĄCY: Magdalena Machno
CZAS TRWANIA: po 45 min
FORMY PRACY: zajęcia indywidualne
METODY:
stymulacja polisensoryczna
elementy masażu
CELE:
stymulacja dłoni i stóp
poprawa czucia powierzchniowego i głębokiego
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Ceremoniał powitania: podanie ręki, zaśpiewanie piosenki „Witaj...”, zasygnalizowanie rozpoczęcia zajęć poprzez zadzwonienie dzwonkiem, zapalenie kominka zapachowego.
2.Wkładanie dłoni i stóp ucznia raz do zimnej raz do ciepłej wody.
Wkładanie dłoni i stóp do miski z grysikiem i grochem -lekki masaż kaszami.
3. Masaż dłoni i stóp masażerem.
4. Ponowne wkładanie dłoni i stóp raz do zimnej raz do ciepłej wody. Dodanie płynu do ciepłej wody i wytworzenie piany. Nabieranie piany na dłonie i stopy.
5. Relaksacja przy muzyce poważnej
6. Zakończenie zajęć i pożegnanie
KONSPEKT DO ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
TEMAT: POZNAWANIE MORZLIWOŚCI WŁASNYCH RĄK.
ĆWICZENIA AUTOORIENTACYJNE.
DATA:
19 luty 2009 (Zarzeczna M., Misiąg M.)
2 marzec 2009 (Buczek P., Zarzeczna M.)
5 marzec 2009 (Zarzeczna M., Buczek P, Kunasz A, Misiąg M.)
PROWADZĄCY: Magdalena Machno
CZAS TRWANIA: po 45 min
FORMY PRACY: zajęcia indywidualne
METODY:
stymulacji polisensorycznej
elementy masażu
praktycznego działania
naśladownictwo
CELE:
doskonalenie chwytu i manipulacji
rozluźnienie przykurczów (Zarzeczna M.)
poprawa czucia powierzchniowego i głębokiego
stymulacja zmysłu dotyku, wzroku i słuchu
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Ceremoniał powitania: podanie dłoni, zaśpiewanie piosenki „Witaj...”, zasygnalizowanie rozpoczęcia zajęć poprzez zadzwonienie dzwonkiem, zapalenie kominka zapachowego.
2. Podanie uczniowi pudła z różnymi przedmiotami: łyżka, gumowy klocek, piłka materiałowa, grzebień.
Zachęcanie ucznia do wyciągania poszczególnych przedmiotów.
3.Dopasowywanie przedmiotów do obrazków (Misiąg M., Zarzeczna M., Buczek P.)
4.Głośne nazywanie przedmiotów przez nauczyciela i wyjaśnienie do czego służą: łyżka-do jedzenia, demonstrowanie czynności nabierania jedzenia,
grzebień-do czesania włosów, czesanie włosów ucznia, zachęcanie do samodzielnego czesania włosów,
gumowy klocek-do układania, demonstrowanie przez nauczyciela budowanie wieży z 2 klocków, zachęcanie ucznia do podjęcia próby,
piłka-do rzucania, rzucanie piłką do ucznia, zachęcanie do złapania i odrzucania
5.Śpiewanie piosenki przez nauczyciela z jednoczesnym pokazywaniem czynności i części ciała (płyta „moje ciało)
6.Zakończenie zajęć i pożegnanie ucznia.
KONSPEKT DO ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
TEMAT: CZYTANIE WIERSZA „ZIMA”. SŁUCHANIE ODGŁOSÓW ZAWIERUCHY I SKRZYPIĄCEGO ŚNIEGU.
DATA: 27 luty 2007
PROWADZĄCY: Magdalena Machno
UCZESTNIK: Zarzeczna M.
CZAS TRWANIA: 45 min
FORMY PRACY: zajęcia indywidualne
METODY:
stymulacji polisensorycznej
elementy masażu
CELE:
stymulacja wszystkich zmysłów
zwiększenie koordynacji wzrokowo-ruchowej
PRZEBIEG ZAJEĆ:
1. Ceremoniał powitania; podanie ręki, zaśpiewanie piosenki „Witaj...”, zasygnalizowanie rozpoczęcia zajęć poprzez zadzwonienie dzwonkiem, zapalenie kominka zapachowego,
2. Elementy porannego kręgu - Zima: prezentacja dźwięku-dzwonki, zakrycie twarzy ucznia białą chustą i zachęcanie do ściągnięcia, podanie uczniowi naparu z mięty.
3.Czytanie przez nauczyciela wiersza pt. „Zima”. Wysłuchanie piosenki „Zima zła”. Wspólne muzykowanie- gra na instrumentach do piosenki.
4. Zapoznanie się z wodą w stanie ciekłym i stałym- lodu.
5.Słuchanie odgłosów zawieruchy i skrzypiącego śniegu
6. Relaksacja przy muzyce poważnej (Zima Vivaldiego)
7. Zakończenie zajęć i pożegnanie
KONSPEKT DO ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
TEMAT: ĆWICZENIA W ROZUMIENIU POJĘĆ.
DATA: 26 luty 2009
PROWADZĄCY: Magdalena Machno
UCZESTNIK: Buczek P.
FORMY PRACY: zajęcia indywidualne
METODY:
praktycznego działania
naśladownictwa
elementy masażu
CELE:
stymulacja wszystkich zmysłów
ćwiczenia w rozumieniu poleceń i pojęć
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Ceremoniał powitania: podanie ręki, zaśpiewanie piosenki „Witaj...”, zasygnalizowanie rozpoczęcia zajęć poprzez zadzwonienie dzwonkiem, zapalenie kominka zapachowego
2.Elementy porannego kręgu: prezentacja instrumentu-dzwonki, zakrycie twarzy ucznia chustą i zachęcanie do odkrycia, podanie naparu z mięty.
3.Wyciąganie poszczególnych przedmiotów z pudła („wyciągnij”), podawanie poszczególnych przedmiotów („podaj...”), wkładanie poszczególnych przedmiotów („włóż...”)
4. Zabawa w „a ku-ku” poprzez chowanie i odkrywanie nakręconego budzika
5. Relaksacja przy muzyce- delikatny masaż
6. Angażowanie ucznia w czynności porządkowe (wyrzuć, podaj)
7. Zakończenie zajęć i pożegnanie ucznia
KONSPEKT DO ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
TEMAT: ĆWICZENIA KOORDYNACJI WZROKOWO-RUCHOWEJ
DATA: 10 marzec 2009
PROWADZĄCY: Magdalena Machno
UCZESTNIK: III ZRW
CZAS TRWANIA: po 45 min
FORMY PRACY: zajęcia indywidualne
METODY:
stymulacji polisensorycznej
elementy masażu
praktycznego działania
CELE:
poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej
poprawa czucia powierzchniowego i głębokiego
stymulacja wszystkich zmysłów
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Ceremoniał powitania: podanie ręki, zaśpiewanie piosenki „Witaj...”, zasygnalizowanie rozpoczęcia zajęć poprzez zadzwonienie dzwonkiem, zapalenie kominka zapachowego
2.Elementy porannego kręgu: prezentacja instrumentu-dzwonki, zakrycie twarzy ucznia chustą i zachęcanie do odkrycia, podanie naparu z mięty.
3.Wyciąganie poszczególnych przedmiotów z pudła („wyciągnij”), podawanie poszczególnych przedmiotów („podaj...”), wkładanie poszczególnych przedmiotów („włóż...”)
4.Masąż relaksacyjny.
5. Umieszczanie kasztanów w pojemniku do jaj
6.Relaksacja przy muzyce. Zakończenie zajęć i pożegnanie.