Kolorowy świat wiosny
Maria Fiszer, Bożena Długosz - Miejskie Przedszkole Integracyjne Nr 35 w Częstochowie
Grupa integracyjna 4 - latków
Konspekt do zajęć w grupie integracyjnej 4-latków.
Grupa:18 dzieci zdrowych, 5 dzieci niepełnosprawnych(1-autyzm wczesnodziecięcy,1- upośledzenie umysłowe i ruchowe, brak mowy czynnej,1-zespół Downa, 2-opóźnienie umysłowe i zaburzenia emocjonalne).
Data : 6 maja 2002 r.
Prowadząca zajęcia: Maria Fiszer.
Nauczyciel wspomagający : Bożena Długosz.
Temat zajęć : Kolorowy świat wiosny.
Cele :
ogólny : stwarzanie warunków do aktywności twórczej dziecka oraz nawiązywanie kontaktów dziecka zdrowego i niepełnosprawnego w działalności badawczej, ruchowej i plastycznej.
szczegółowe :
Dziecko potrafi:
wypowiadać się na określony temat, dziecko niepełnosprawne skupia uwagę na ilustracji, modelu,
rozpoznawać i nazywać owady,
rozpoznawać i nazywać wiosenne kwiaty,
skojarzyć kolor kwiatu z kolorem owada,
odzwierciedlić treść piosenki zgodnie z rytmem, dziecko niepełnosprawne podejmuje próby naśladowania,
odbierać, poznawać przyrodę za pomocą dotyku i wzroku (wszystkie dzieci),
dobierać kolory i uzasadniać swój wybór, dziecko niepełnosprawne - wybrać kolor wskazany przez nauczycielkę,
przedstawić swoje wiadomości, spostrzeżenia w pracy plastycznej, dziecko niepełnosprawne - samodzielnie posługiwać się pędzlem oraz wykorzystać kolor farby wskazany przez nauczycielkę,
współdziałać w zespole.
Formy pracy : grupa, zespół, indywidualna.
Metody :
słowna - rozmowa, objaśnienie,
czynna - samodzielnych doświadczeń, stawianych zadań,
Uczestnicy : dzieci, nauczycielki.
Przestrzeń edukacyjna : sala, ilustracje owadów, kwiatów, materiał
przyrodniczy, magnetofon, kaseta z nagraniem „Ze snu długiego”, tańce Klanza, bibułki w różnych kolorach, folia, kuweta, ziemia ogrodowa, kubki z wodą, kartony o różnej fakturze, farby, pędzle, owady (sztuczne).
Przebieg zajęć :
Powitanie - „Witają naszych gości dzieci, które mają dzisiaj dobry humor ( i kolejno - lubią się śmiać, lubią wiosnę, lubią malować).
Rozmowa na temat obecnej pory roku.
Przypomnienie nazwy obecnej pory roku. Świat wiosną jest piękny, kolorowy, wesoły. Wspólnie poznaliśmy owady, kwiaty wiosenne ? nazywanie kwiatów, wskazywanie na ilustracji.
Jakie owady dzieci znają? Rozpoznawanie i nazywanie przez dzieci; dziecko niepełnosprawne skupia uwagę na sylwetach owadów podanych przez nauczycielkę.
Niektóre owady trudno znaleźć, np. na łące, bo ich kolory są podobne do kolorów roślin. Trudno by nam było znaleźć muchę na czymś, co jest czarne, bo mucha jest ......... A gdzie trudno by nam było znaleźć biedronkę... , żuczka..., pszczółkę... Uzasadnienie.
Pszczółki wiosną mają wiele pracy. O tym wspólnie zaśpiewamy i pokażemy.
Zabawa ilustracyjna przy piosence „Ze snu długiego”
Zabawa badawcza - „Mieszkańcy i roślinność łąki”. Wszystkie dzieci badają materiał przyrodniczy i układają fragment łąki. Mają do dyspozycji różne gatunki traw, kwiatów polnych, ziemię ogrodową, sztuczne owady. Porównują wielkość, kształt, kolor, zapach, twardość, łamliwość itd. (dziecko niepełnosprawne przytyka do ucha, dotyka do policzka, zgniata w dłoni, pociera palcem itd.) Samodzielnie projektują fragment łąki w kuwecie.
Taniec kolorów. Sprawcie, aby nasza sala przypominała wiosnę. Wybierzcie po dwa kolory, które kojarzą się wam z wiosną i zatańczcie z nimi tak, jak podpowiada muzyka. Dzieci niepełnosprawne wybierają kolor wskazany przez nauczycielkę.
Zajęcie miejsc przy stolikach. Zapoznanie dzieci z nowym materiałem, na którym będziemy malować. Dzieci dotykają, badają kartki - wypowiedzi, spostrzeżenia dzieci.
Sprawdziliśmy materiał, na którym będziecie malować. Teraz sprawdzimy czy mamy wszystko, co nam będzie potrzebne, aby namalować wiosnę taka, jak wspólnie poznaliśmy.
Praca plastyczna. Malowanie farbami klejowymi na kartonie o różnej fakturze na temat „Kolorowa łąka wiosną”.
Po zakończeniu pracy dzieci wybierają osobę, której opowiadają o swojej pracy.
Relaksacja przy muzyce instrumentalnej.
W dalszej części sytuacji edukacyjnej „Zabawy w ogrodzie przedszkolnym” z wykorzystaniem sprzętu technicznego lub obserwacje trawy ( rośliny i owady ) przy użyciu lupy.