Kolorowy świat Nastroje Zwrócenie dzieciom uwagi, że ludzie są różni a świat musi być kolorowy aby był wesoły i cekawy


Kolorowy świat

Wysłany przez bealeg dnia 24-05-2008 o godz. 08:56:37

Scenariusz zajęć pozalekcyjnych dla uczniów klasy I szkoły podstawowej, przejawiających zdolności w zakresie wyobraźni twórczej i ekspresji artystycznej.

0x01 graphic

0x01 graphic

Temat : Kolorowy świat.

Cele:

kształtowanie postawy tolerancji

współdziałanie w grupie,

rozwijanie wyobraźni twórczej,

wyzwalanie ekspresji artystycznej,

przeżywanie radości ze wspólnej zabawy.

Formy:

 indywidualna

 zbiorowa Metody:

aktywizujące: drama

słowne - rozmowa

zajęcia praktyczne

Środki dydaktyczne

paski kolorowej krepiny

kredki pastelowe

kartki papieru rysunkowego

magnetofon

nagranie z bajki "Troskliwe misie", pt. "Chcę żeby świat się śmiał".

Część wstępna

Wejście przy dźwiękach wesołej muzyki - np. nagranie z bajki "Troskliwe misie", pt. "Chcę żeby świat się śmiał".

Nie dokończone zdanie: "Dziś czuję się…"
Na dużym arkuszu szarego papieru, rozłożonym na podłodze, dzieci kończą zdanie.

Powitanie.
Nauczyciel wita się z dziećmi, które:
dobrze się czują,
chętnie przyszły do szkoły,
są ciekawe, co też będzie działo się na zajęciach,
są w dobrym humorze,
są gotowe do zajęć.
Dzieci, które poczuły się powitane, machały ręką i krzyczały: "Hej!"

Część główna

Opowiedzenie przez nauczyciela bajki, dzieci dostają kolorowe paski krepiny i aktywnie włączają się w "ilustrowanie" bajki.

      Dawno temu, gdy na świecie było bardzo smutno, ponieważ wszystko było szare i nijakie, przyszedł na świat mały chłopiec o imieniu Groszek. Pewnego dnia, gdy chłopiec już podrósł, poszedł w świat, aby sprawdzić, czy wszędzie jest tak samo smutno. Długo wędrował aż wreszcie dotarł do krainy zwanej Żóltolandią. Wszystko było tam żółte. Bardzo spodobało mu się ogromne, ciepłe słońce i żółte słoneczniki. Poznał kilku przyjaciół i wraz z nimi ruszył dalej w świat. Po kilu dniach dotarli do Zielonolandii. Rosła tam wspaniała, soczysta trawa i było bardzo zielono. Groszek wraz z przyjaciółmi z Żółtolandii i Zielonolandi wędrowali dalej, aż doszli do Niebieskolandii - kraju w którym było wspaniałe niebieskie niebo i cudowna błękitna woda dająca ochłodzenie przed gorącem żółtego słońca i odżywiająca zieloną trawę.

       Groszkowi z przyjaciółmi z innych krajów było prawie idealnie, tylko jeszcze czegoś im brakowało. Poszli więc dalej, aby tego poszukać. Pewnego dnia dotarli do małych krain, w których rosły kwiaty. W każdej krainie kwiaty były innego koloru: w czerwonej - czerwone, w fioletowej - fioletowe, a w pomarańczowej - pomarańczowe. Groszek poprosił mieszkańców małych krain, aby przyłączyli się do niego, a oni z radością to uczynili. I nagle cały świat stał się kolorowy. Na niebieskim niebie świeciło żółte słońce, na ziemi pokrytej zieloną trawą wyrosły kolorowe kwiaty. Groszek poprosił mieszkańców swojego kraju, aby zamieszkali wraz z nim w Kolorolandii. Wszyscy dobrze się tam czuli, a po kilku latach było tam jeszcze bardziej kolorowo i wesoło.

       Przed opowiadaniem nauczyciel rozdziela dzieciom kolorowe paski krepiny, jedno z dzieci jest Groszkiem.W trakcie opowiadania bajki poszczególne "kolory" przyłączają się do Groszka.

Rozmowa na temat bajki.

      Uświadomienie dzieciom, że każdy kolor jest potrzebny, żeby świat był lepszy, bardziej ciekawy, podobnie jest w życiu ludzie różnią się między sobą kolorem włosów, oczu, skóry, ale byłoby bardzo smutno, gdyby wszyscy byli tacy sami.

Zajęcia plastyczne

     Dzielimy dzieci na grupy 5-6 osobowe, każde dziecko otrzymuje jedną kredkę i na arkuszu papieru, grupa rysuje swój kolorowy świat.

Część końcowa

Pantomima.
Dzieci pokazują, nie używając przy tym słów, co najbardziej podobało im się na zajęciach.

Informacja zwrotna - "Buźki".
Dzieci wybierają wycięte z brystolu "buźki", odzwierciedlające ich nastrój podczas zajęć: radość, smutek, obojętność i umieszczają je w kopertach oznaczonych "buźką" w określonym nastroju.

RADOŚĆ SMUTEK OBOJĘTNOŚĆ

Beatrycja Jędrzejec-Legutko


