68(2 wer )


Opis ćwiczenia nr 68

Temat: Wyznaczanie długości fali światła metodą pierścieni Newtona.

Wstęp teoretyczny

Przy wyznaczaniu długości fali metodą pierścieni Newtona wykorzystujemy zjawiska dyfrakcji i interferencji światła. Są to dwa zjawiska wskazujące na falową naturę światła.

Dyfrakcją nazywamy uginanie się prostoliniowego biegu promieni na otworach lub krawędziach przesłon o wymiarach porównywalnych z długością fali. Natomiast przez interferencję fal rozumiemy nakładanie się fal o tej samej częstotliwości, które powoduje wzmocnienie lub osłabienie natężenia fali wypadkowej. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy fale są ze sobą spójne, tzn. różnica faz tych fal jest stała w czasie.

Z kolei oddzielne źródła światła nie są ze sobą spójne. Fale spójne wytwarza się w sposób sztuczny, poprzez nałożenie na siebie promieni wychodzących z tego samego źródła, ale przebywających różne drogi. Jednym ze sposobów uzyskania takiej różnicy dróg jest układ optyczny wytwarzający pierścienie Newtona.

Pierścienie Newtona możemy uzyskać, gdy światło monochromatyczne(jednobarwne) pada na układ składający się z soczewki płasko - wypukłej S i płytki płasko - równoległej P. Powstają one w wyniku interferencji promienia odbitego od górnej powierzchni płytki z promieniem odbitym od sferycznej powierzchni soczewki S.

0x01 graphic

Wykonanie ćwiczenia

Do ćwiczenia wykorzystaliśmy następujące przyrządy:

Cechowanie podziałki okularu mikrometrycznego:

    1. Umieszczamy na stoliku mikroskopu płytkę szklaną z naniesioną skalą mikrometryczną (100 podziałek na odcinku 1 mm) i oświetlamy ją od dołu poprzez lusterko mikroskopu.

    2. Po odszukaniu w polu widzenia mikroskopu skali mikrometrycznej, ustawiamy ją na przecięciu krzyża nitek pajęczych tak, aby podczas obrotu śruby okularu krzyż przesuwał się równolegle do skali na płytce szklanej.

    3. Następnie obracamy śrubę okularu, ustawiamy krzyż kolejno na podziałkach 10, 20, 30, …, 100, cechującej skali mikrometrycznej i zapisujemy wskazania okularu mikrometrycznego.

    4. Obliczamy liczbę podziałek bębna K przypadającą na każde 0,1 mm. Znajdujemy wartość średnią, ze wzoru: (1)

K = ── ∑ K

    1. Liczymy wartość jednej podziałki bębna okularu - α; wyrażamy ją w

mikrometrach; (1)

α = 100 / K

Pomiar pierścieni interferencyjnych

  1. Zaczynamy od centralnego umieszczenia pod obiektywem względem osi optycznej mikroskopu układ soczewka-płytka z czerwonym filtrem szklanym; na filtr kierujemy wiązkę światła białego.

  2. Przesuwamy tubus mikroskopu w górę (lub dół), do momentu ujrzenia pierścieni. Dostrajamy ostrość.

  3. Przesuwamy układ na stoliku optycznym tak, aby środek pierścieni znajdował się z lewej bądź z prawej strony w polu widzenia mikroskopu.

  4. Śrubą mikrometryczną ustawiamy krzyż w środku pierścienia zerowego (ciemne koło) i odczytujemy wskazania podziałki okularu; l0 i p0 (2)

  5. Ustawiamy krzyż na środek prążka pierścienia rzędu 1, 2, …, itd.

  6. Odczytujemy wskazania okularu xli lub xpi (odpowiednio w lewo lub prawo)

Pomiary wykonujemy dla 8-10 pierścieni.

  1. Te same pomiary przeprowadzamy po przesunięciu pierścieni na przeciwną stronę pola widzenia mikroskopu.

  2. Obliczamy na podziałkach okularu wartość promienia kolejnych pierścieni: (2)

li = I xli - l0 I, pi = I xpi - p0 I

  1. Średnią z wartości promienia danego rzędu, zmierzonych w lewo i prawo, mnożymy przez α i otrzymujemy promień pierścienia wyrażony w mikrometrach: a1 = ½ (li + pi )α (2)

  2. Wybieramy 2 pierścienie o rzędach k i l możliwie najbardziej różniących się od siebie, i ze wzoru (3)

λ = ――

obliczamy długość fali interferujących promieni świetlnych. (3)

  1. Długość fali wyznaczamy dla 6 różnych par promieni (k i l) i obliczamy średnią:

λ = 1/n Σ λi , n ≥ 3

(3)

Analiza wyników

(1)

Podział.skali mikometr.[mm]

0

0,1

0,2

0,3

0,4

0,5

0,6

0,7

0,8

0,9

1

Odczyt na bębnie okularu

80

143

207

272

336

401

465

529

593

654

722

Liczba podział. bębna na 0,1 mm Ki

63

64

65

64

65

64

64

64

61

68

Śr.liczba podział.bębna na 0,1 mm K

63,9

Wartość jednej podz.bębna okularu

1,5649

(2)

Rząd pierścienia

0

1

2

3

4

5

6

7

8

Odczyt na skali

w lewo xli

l =647

363

312

261

226

185

152

117

95

okularu xi

w prawo xpi

p =135

423

484

529

572

604

642

668

695

li = I xli - l0 I

284

335

386

421

462

495

530

552

pi = I xpi - p0 I

288

349

394

437

469

507

533

560

Promień pierścienia ai

447,5614

535,1958

610,311

671,3421

728,461

784,0149

831,7444

870,0844

(3)

Para pierścieni

k

l

k

l

k

l

k

l

k

l

k

l

[μm]

8

1

8

2

7

1

7

2

8

3

7

3

 [μm]

0,6628

0,6536

0,6826

0,6756

0,6409

0,6652

Promień krzywizny soczewki R [mm]

120

Śr.długość fali [ μm]

0,6635

Rachunek błędów

Wykorzystujemy wzór:

Δα = ── α

ΔK obliczamy jako błąd średni kwadratowy średniej z 10 pomiarów

ΔK = ―――― ; n = 10, i = 1,2,3,…,10

ΔK=

Δα = ΔK / K · α

Δα = 0,5547 / 63,9 · 1,5649 = 0,0087 · 1,5649 = 0,0136 [μm]

α = 1,5649 +- 0,0136 μm

Korzystamy ze wzoru:

Δai = α ·Δli + ai · Δα / α ,gdzie Δli = Δxli + Δl0 = 2 + 5 = 7

Δai = 7 α + ai ·Δα / α

Δa1 = 7 · 1,5649 + 447,5614 · 0,0136 / 1,5649 = 14,8439 [μm]

Δa2 = 7 · 1,5649 + 535,1958 · 0,0136 / 1,5649 = 15,6171 [μm]

Δa3 = 7 · 1,5649 + 610,3110 · 0,0136 / 1,5649 = 16,2640 [μm]

Δa4 = 7 · 1,5649 + 671,3421 · 0,0136 / 1,5649 = 16,7950 [μm]

Δa5 = 7 · 1,5649 + 728,4610 · 0,0136 / 1,5649 = 17,2919 [μm]

Δa6 = 7 · 1,5649 + 784,0149 · 0,0136 / 1,5649 = 17,7752 [μm]

Δa7 = 7 · 1,5649 + 831,7444 · 0,0136 / 1,5649 = 18,1905 [μm]

Δa8 = 7 · 1,5649 + 870,0844 · 0,0136 / 1,5649 = 18,6140 [μm]

Czyli:

a1 = 447,5614 +- 14,8439 [μm]

a2 = 535,1958 +- 15,6171 [μm]

a3 = 610,3110 +- 16,2640 [μm]

a4 = 671,3421 +- 16,7950 [μm]

a5 = 728,4610 +- 17,2919 [μm]

a6 = 784,0149 +- 17,7752 [μm]

a7 = 831,7444 +- 18,1905 [μm]

a8 = 870,0844 +- 18,6140 [μm]

Δλi = ׀ 2/ (k - l) R ׀ (ak + Δak + al. + Δal) ,gdzie R = 120000 [μm]

Δλ1 = 0,0000023 · ( 870,0844 · 18,6140 + 447,5614 · 14,8439) = 0,0525 [μm]

Δλ2 = 0,0000027 · (870,0844 · 18,6140 + 535,1958 · 15,6171) = 0,0663 [μm]

Δλ3 = 0,0000027 · (831,7444 · 18,1905 + 447,5614 · 14,8439) = 0,0588 [μm]

Δλ4 = 0,0000033 · (831,7444 · 18,1905 + 535,1958 · 15,6171) = 0,0775 [μm]

Δλ5 = 0,0000033 · (870,0844 · 18,6140 + 610,3110 · 16,2640) = 0,0862 [μm]

Δλ6 = 0,0000041· (831,7444 · 18,1905 + 610,3110 · 16,2640) = 0,1071 [μm]

Czyli:

λ1 = 0,6628 +- 0,0525 [μm]

λ2 = 0,6536 +- 0,0663 [μm]

λ3 = 0,6826 +- 0,0588 [μm]

λ4 = 0,6756 +- 0,0775 [μm]

λ5 = 0,6409 +- 0,0862 [μm]

λ6 = 0,6652 +- 0,1071 [μm]

λśr. = (0,6628 + 0,6536 + 0,6826 + 0,6756 + 0,6409 + 0,6652) / 6 = 3,9807 / 6 = 0,6635

Δλ = ׀ max λśr. - λi ׀ ,gdzie i = 1,2,…,6

Δλ max = 0,0226

Czyli λ = 0,6635 +- 0,0226 [μm]

Bp = (Δλi / λi) · 100%

Bp1 = 0,0792 %

Bp2 = 0,1014 %

Bp3 = 0,0861 %

Bp4 = 0,1147 %

Bp5 = 0,1344 %

Bp6 = 0,1610 %

Bp = 0,0341 %

Wnioski

Ćwiczenie zostało wykonane poprawnie, ponieważ średnia długość fali, jaką otrzymałam mieści się w długości fali (dla wiązki światła czerwonego): 0,61 - 0,70. Ponadto błąd względny procentowy jest minimalny co świadczy o tym ,że pomiary zostały wykonane z duża dokładnością.

- 1 -



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
68
60 68
Rozporzadzenie 1612-68 wersja skrocona, ETS Orzeczeia
59 68
PKM ściąga 2 wer
Egzamin Technik Informatyk Czerwiec 2011 (Test wer X)
Egzamin Technik Informatyk Styczeń 2011 (Test wer X)
68 NW 06 Suszarka do grzybow
66 68
68 064
63 68
68 063
67 68 407 pol ed02 2005
68
68 Strzelecka Koncepcyjne ramy zintegrowanego zarzadzania
get open&68
36 Marzec 68 Mój marzec

więcej podobnych podstron