Jak napisać zaproszenie wydrukować 2 razy

Klaudia Haczkowska gr. IIIa

Scenariusz zajęć wyrównawczych z języka polskiego w klasie VI w dniu 18.09.2013r.

Temat zajęć: Jak napisać zaproszenie?

Czas zajęć: 45 min.

I. Cele lekcji

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

po zakończeniu zajęć uczeń powinien:

II. Formy pracy

III. Metody pracy

IV. Środki dydaktyczne

V. Przebieg zajęć

Czas Czynności nauczyciela Czynności uczniów Cele i uwagi
Część wstępna ok. 3 min. Przywitanie się z uczniami. Czynności organizacyjne. Uczniowie odpowiadają na sprawdzanie obecności .
Ok. 2 min. Zapisuję temat na tablicy. Zadaję pytania: co to jest zaproszenie? (Prośba o przyjście w odwiedziny, o przybycie na coś, lub karta z wydrukowanym tekstem zawierająca prośbę o przybycie na jakąś uroczystość lub upoważniająca do wzięcia udziału w jakiejś imprezie.); z jakiej okazji można napisać zaproszenie?; czy otrzymaliście kiedyś zaproszenie?; z jakiej okazji? Uczniowie przepisują temat do zeszytów. Odpowiadają na pytania. Uczeń przekazuje swoją wiedzę.
Ok. 10 min.

Pytam jakie informacje powinny się znaleźć w zaproszeniu i o czym należy pamiętać pisząc je. Poprawne odpowiedzi zapisuję na tablicy, tłumaczę i uzupełniam je. Proszę o przepisanie ich do zeszytu.

  1. Formułka wstępna, np. Mam zaszczyt zaprosić...

  2. Zawarcie informacji dotyczących:

Odbiorcy (kogo zapraszamy?)

Terminu – dzień, miesiąc, godz. (kiedy odbędzie się uroczystość?)

Miejsca (gdzie zapraszamy?)

Rodzaju uroczystości (na co zapraszamy?)

Nadawcy (kto zaprasza?)

3.Ewentualnie zdanie, w którym wyrażamy nadzieję, że odbiorca przyjmie zaproszenie, np. Byłoby mi miło, gdyby przyjęli Państwo moje zaproszenie... , podpis.

Należy pamięć o:

- Odpowiednim układzie graficznym (nagłówek, akapity, podpis),

- Pisowni zwrotów do adresata wielką literą, np. Szanownego Pana Dyrektora,

- Odpowiedniej składni (zdania krótkie, zachowanie zwięzłości wypowiedzi).

- Jednolitym stylu wypowiedzi dostosowanym do sytuacji, adresata (zaproszenia oficjalne i nieoficjalne).

- Estetycznym wykonaniu (bez plam, skreśleń, itp.)

Uczniowie podają cechy ogłoszenia, przepisują notatkę z tablicy. Uczeń przekazuje swoją wiedzę. Przypomnienie i utrwalenie wiadomości.
Ok. 5 min. Rozdaję uczniom kartki z przykładowymi tekstami zaproszeń, proszę aby je przeczytali i odpowiedzieli na pytania. Uczniowie czytają, odpowiadają na pytania. Wskazanie różnic między zaproszeniem oficjalnym a nieoficjalnym.
Ok. 15 min.

Proszę, by każda osoba napisała dwa zaproszenia:

  1. Dla koleżanki/kolegi na przyjęcie urodzinowe,

  2. Dla dyrektora szkoły na debatę samorządu uczniowskiego.

Proszę o odczytanie.

Uczniowie piszą zaproszenia, odczytują je. Praktyczne wykorzystanie wiadomości.
Ok. 3 min. Podsumowuję informacje o zaproszeniu, proszę o podanie pytań na jakie powinny odpowiadać stałe elementy zaproszenia (kto?, kogo?, gdzie?, w jakim celu?, kiedy?). Uczniowie odpowiadają na pytania. Podsumowanie wiadomości.
Ok. 1 min. Dziękuję za lekcję i żegnam się z klasą. Uczniowie pakują się i żegnają z nauczycielem.
