Projekt maszyny

  1. Obliczanie gabarytu zbiornika

Dane/Założenia: Obliczenia: Wyniki:
1. Gabaryty zbiornika
1.1. Wybór typu zbiornika

Typ zbiornika, jako magazynowy, został już sprecyzowany w temacie projektu. Mieszadło w zbiorniku nie jest potrzebne, podobnie jak i system grzania i chłodzenia.

Z materiałów „Typy zbiorników stalowych spawanych” wybrano zbiornik całkowicie spawany zamknięty typu C1-Z lub C1a-S dla którego norma RN-52/Ch/A3-0001 podaje zakresy zalecanych objętości nominalnych, średnic zewnętrznych i ciśnień: Vnom = 0,25 – 12 [m3], DZ = 0,5 – 3 [m] i pn do 0,25[MPa].

1.2. Wyznaczanie objętości nominalnej
Vr = 7 [m3]

Vn = Vr + 20%Vr

Vn = 7 + 1,4 = 8,4 [m3]

Najbliższa wartość nominalna zgodna z normą BN-64/220102 wynosi Vnom = 10 [m3]

Vnom = 10 [m3]
1.3. Wyznaczanie objętości użytecznej

Vnom = 10 [m3]

ρ = 891 [kg/m3]

Przy założeniu 80% napełnieniu zbiornika cieczą otrzymuje się jego użyteczną objętość i ciężar medium

V = 80%Vnom = 8 [m3]

Gm = V * ρ = 8 * 891 = 7128 [kg]

V = 8 [m3]

G = 7128 [kg]

1.4. Wyznaczanie średnicy zbiornika
Vnom = 10 [m3]

W oparciu o normę BN-75/2221-21, która dotyczy wprawdzie zbiorników z dnami o małej wypukłości, można oszacować wartość średnicy wewnętrznej zbiornika, będącego tematem projektu

Wartości Vnom = 10 [m3] odpowiadają trzy zalecane średnice:

DW = 1.8, 2 i 2,2 [m]

którym przyporządkowane są trzy orientacyjne wysokości zbiornika:

lZ ≈ 4.65, 3.65 i 3.15 [m]

Na podstawie analizy kształtu zbiornika w kontekście jego typu i umieszczenia w pomieszczeniu o wysokości h= 4 [m] wybrano wariant II, dla którego Dw = 2[m] i lZ≈3,65[m]

Dw = 2 [m]

lZ ≈ 3.65 [m]

1.5. Dobór dennic

Przy określeniu hw i Vd posłużono się normą branżową PN-75/M-35412 dotyczącą dennic elipsoidalnych o Dw = 0.6 – 4 [m]

Wysokość części wypukłej hw = 0,5 [m]

Objętość części wypukłej dennicy Vd 1,048 [m3]

Wysokość walczaka obliczamy z następującego wzoru:

[m]

  1. Obliczenia ciśnień i temperatur.

Dane/Założenia: Obliczenia: Wyniki:
2. Wyznaczanie ciśnień i temperatury obliczeniowej
2.1. Ciśnienie robocze
Ciśnienie robocze zbiornika wynosi pr = 0,2[MPa] pr = 0,2 [MPa]
2.2. Ciśnienie hydrostatyczne

ρ = 891 [kg/m3]

H = lZ = 3.65 [m]

ph = ρ ∙ H ∙ g = 891 ∙ 3.65 ∙ 9.81 ∙ 10-6 = 0.0319[MPa] ph=0.0319[MPa]
2.3. Wyznaczenie ciśnienia obliczeniowego

pr = 0,2 [MPa]

ph = 0.0319[MPa]

pₒ = pr + ph = 0.2 + 0.0319 = 0.2319 [MPa]

W oparciu o normę PN-89/H-02650 najbliższa wartość ciśnienia obliczeniowego wynosi po = 0,25 [MPa]

po = 0,25 [MPa]
2.4. Wyznaczanie temperatury obliczeniowej
Zbiornik jest umieszczony w pomieszczeniu. Temperatura medium wynosi t = 19 [⁰C], w oparciu o normę PN-62/C-60012, przyjęto temperaturę obliczeniową to = 20 [⁰C]. to = 20 [⁰C]
  1. Dobór materiału konstrukcyjnego i obliczenia naprężeń dopuszczalnych

Dane/Założenia: Obliczenia: Wyniki:
3. Dobór materiału konstrukcyjnego
3.1. Własności fizykochemiczne alkoholu etylowego

Charakterystyka

Postać: ciecz bezbarwna, przezroczysta, lotna, łatwopalna i higroskopijna

Zapach: ostry, charakterystyczny

Gęstość: w temp. 20⁰C 891 [kg/m3]

Granica wybuchowości:

Dolna: 3,1% obj

Górna: 20% obj

Temperatura samozapłonu: 425⁰C

Cechy: wysoce łatwopalny, dobrze rozpuszczalny w wodzie, tworzy mieszaniny wybuchowe z powietrzem

Zawartość etanolu (stężenie objętościowe): 60 [%]

Najwyższe dopuszczalne stężenie w środowisku pracy NDS: 1900 [mg/m3]

3.2 Właściwości korozyjne
Alkohol etylowy jest kwasem (wprawdzie słabszym od wody) i reaguje praktycznie (chociaż wolniej) ze wszystkimi metalami, z którymi reaguje woda. Przy dostępie tlenu i w obecności wody z roztworu metale mogą ulegać korozji. Alkohole, szczególnie fermentacyjne zawsze zawierają niewielkie ilości kwasów organicznych w postaci zanieczyszczeń, które ułatwiają ten proces. Kwasy organiczne będą tworzyły się również w obecności tlenu z alkoholi, a niektóre metale mogą ten proces wręcz katalizować.
3.3 Wybór materiału konstrukcyjnego
Z katalogu materiałów antykorozyjnych wybrano stal nierdzewną i kwasoodporną 1H18N9T, która jest odporna na działanie roztworu alkoholu etylowego 60 [%].Stopień odporności w temperaturze 20 [ºC] dla tej stali wynosi 1. 1H18N9T
3.4 Właściwości fizyczne i mechaniczne stali

Ciężar wła-ściwy

G/cm3

Moduł Youn- ga E

105

MN/m2

α

1/Κ

λ

cal/(cm

.s.Κ)

Cw

cal/

(g.K)

Rr

MPa

Qr

MPa

7,9 2.03 17,5∙10-6 0,035 0,12

550 pręty

blachy

200 pręty, blachy

Rm = 510 [MPa]

Re = 220 [MPa] (blacha cienka); 215 [MPa] (blacha gruba)

t0 = 20⁰C 3.5 Określenie wytrzymałości doraźnej na rozrywanie w tₒ = [⁰C]
Na podstawie wykresu zależności Re od temperatury dla stali stopowej kwasoodpornej 1H18N9T [12] wyznaczono dla temperatury obliczeniowej to = 20 [ºC] dla tej stali Re,to=220 [MPa]. Re,to= 220[MPa]
3.6 Wyznaczanie współczynnika bezpieczeństwa

Dla powłok wykonanych ze stali stopowych współczynnik bezpieczeństwa wynosi: Xe = 1.65

Dla den wypukłych: Xe = 1.4

Xe=1.65 powłoki

Xe=1.4 dna

wypukłe

3.7 Naprężenia dopuszczalne

Re,to = 220 [MPa],

Dla stali stopo- wych:

Xe=1.65 powłoki walcowe

Xe=1.4 dna wypukłe,

α = 1

Zgodnie z definicją naprężenia dopuszczalne wynoszą:

[MPa] - powłoki walcowe i stożkowe

[MPa] – dla dennic wypukłych

Powłoki walcowe

kr = 133.3 [MPa]

Dna wypukłe

kr = 157.1 [MPa]

  1. Obliczanie wymiarów króćców.

Dane/Założenia: Obliczenia: Wyniki:
4. Obliczanie wymiarów króćców wlotowego i wylotowego
4.1. Objętościowe natężenie przepływu

Vnom = 10 [m3]

τ = 0.7 [h] (2520[s])

[m3/s] =0,00397 [m3/s]
4.2. Prędkość przepływu

Przy założeniu, że spirytus będzie przetłaczany przy użyciu pompy wirnikowej odśrodkowej, prędkość jego przetłaczania mieści się w przedziale:

w = 0.5 – 5.5 [m/s].

Przyjęto w = 1.0 [m/s]

w = 1[m/s]
4.3. Średnica wewnętrzna króćca

=0,00397 [m3/s]

w = 1[m/s]

Średnica wewnętrzna króćca w oparciu o poniższą zależność wynosi:

[m]

dw=0,0711 [m]
4.4. Dobór króćca
dw = 0,0711 [m]

Najbliższa znormalizowana wartość to króciec DN=0.080[m]. W oparciu o normę PN-81/H-02650 ustalono wartość ciśnienia nominalnego w instalacji rurowej na pn = 0.25 [MPa]. Zgodnie z normą PN-80/H-74219 króciec ma średnicę zewnętrzną końcówki do przyspawania do zbiornika dz=0.0761[m] oraz g = 0.0029[m] oraz dw = 0.0703[m]

Na wykonanie króćca dobrano rurę stalową bez szwu ze stali kwasoodpornej 1H18N9T, której parametry są następujące: średnica nominalna DN = 0.080 [m], średnica zewnętrzna dz = 0.0761 [m]

DN=0.080 [m]

gk=0.0029 [m]

dz= 0.0761 [m]

dw=0.0703 [m]

4.5. Dobór kołnierzy

Na podstawie katalogu wymiarów dla pokryw płaskich okrągłych wykładanych stalą kwasoodporną i nierdzewną wg normy PN-87/H-73731 wybrano kołnierz płaski o następujących parametrach:

Dw = 88,9 [mm]

Dz = 90,5 [mm]

Do = 190 [mm]

D1 = 150 [mm]

f = 128 [mm]

g = 3 [mm]

do = 16 [mm]

masa: 18 [kg]

kg = 2,14 [MPa]

ilość śrub n = 4

gwint śrub: M16

Kołnierz może być wykonany ze stali 1H18N9T, rodzaj przylgi „z” wg PN-85/H-74307.

Dw=88,9 [mm]

D = 90,5 [mm]

Do= 190 [mm]

D1= 150 [mm]

f = 128 [mm]

g = 3 [mm]

do = 16 [mm]

masa: 18 [kg]

kg = 2,14

ilość śrub n=4

gwint śrub:M16

  1. Obliczanie grubości dennic sferoidalnych (elipsoidalnych).

Dane/Założenia: Obliczenia: Wyniki:
5. Grubość dennicy.
5.1. Obliczanie naddatków grubości

Czas eksploatacji

τ = 5 lat

Założono:

g < 0,005[m] czyli c2=0.0005[m]

c3=0.001[m]

Dobrana w poprzednim punkcie, jako materiał konstrukcyjny zbiornika stal 1H18N9T w oddziaływaniu ze spirytusem ma I stopień odporności korozyjnej, któremu odpowiada szybkość korozji s = 0.0001 [m/rok]

c1 = τ s =5 ∙ 0.0001 = 0.0005 [m]

c = c1 + c2 + c3 = 0.0005 + 0.0005 + 0.001 = 0.002[m]

c = 0.002[m]
5.2. Obliczenia wstępne: grz1 i grubość dennicy - I przybliżenie

Dw = 2 [m]

po = 0.25[MPa]

kr = 157.1[MPa]

c = 0.002[m]

Założenie wstępne: Dz ≈ Dw , yw = 2.

Dla znormalizowanej dennicy stalowej (PN-75/M-35412) najmniejsza grubość ścianki dennicy wynosi: gd=0,004[m] a hw=0.5[m].

grz1=0.0036 [m]

gd=0.004[m]

5.3. Wyznaczenie Hz/Dz i ω dla dna z otworami ω≠ 0

grz=gd=0.004[m]

Hz=hw=0.5[m]

dz=0,0761[m]

Założono, że w dennicy jest otwór o średnicy d=0,08[m], w który wspawany jest króciec o średnicy dz=0.0761[m], a otwór nie ma pierścienia wzmacniającego.

Dz = Dw + 2grz = 2 + 2 · 0.004 = 2.008 [m]

Hz/Dz = 0.5/2.008 = 0.249

Wartość ω = 0.893 zawarta jest w tablicy pomiędzy ω = 0.5 a ω = 1 więc obliczenia yw dla Hz/Dz = 0.25 należy przeprowadzić poprzez interpolację pomiędzy skrajnymi wartościami ω.

Dz= 2.008[m]

Hz/Dz= 0,25

ω = 0.893

ω = 0.893

yw (ω=0.5)= 2

yw (ω=1)= 2.3

5.4. Obliczeniowa yw dla Hz/Dz = 0.25 yw= 2.236

Z proporcji:

wynika, że: yw=2.236

5.5. Grubość dennicy grz,2 - II przybliżenie

Dz =2.008 [m],

po = 0.25 [MPa],

kr = 157.1 [MPa]

yw = 2.236

c = 0.002 [m]

Obliczona grubość ścianki dennicy nie przekracza wartości przyjętej w pierwszym przybliżeniu, więc w tym miejscu obliczenia można zakończyć, przyjmując najbliższą znormalizowaną dla tej średnicy dennicy wartość: grz = 0.004 [m], grz= 0.004[m]
5.6. Obliczanie yw dla ω = 0

ω = 0

Hz/Dz= 0.25

Założono, że w dennicy nie ma otworu, a jeżeli jest to z prawidłowo obliczonym i wspawanym pierścieniem wzmacniającym.

Wartościom ω = 0 i Hz/Dz= 0.25 odpowiada w tablicy yw = 2

yw= 2
5.7.Grubość dennicy bez otworów grz,1 (I przybliżenie)

Dz =2.008 [m],

po = 0.25 [MPa],

kr = 157.1 [MPa]

yw = 2

c = 0.002 [m]

Dalsze obliczenia nie są już konieczne i można je skończyć na I przybliżeniu, przyjmując najmniejszą dla tej średnicy dennicy wartość grubości jej ścianek: grz=0.004 [m]. grz= 0.004[m]
5.8. Wyznaczenie pozostałych parametrów dennicy

Zgodnie z normą PN-75/M-35412, dla zadanej średnicy, najmniejszą możliwą grubość dennicy stalowej ze stali 1H18N9T, tłoczonej o małej wypukłości jest grubość grz= 0.004 [m]. Pozostałe dane i wymiary tej dennicy są następujące:

V = 1.048 [m3] (objętość dotyczy tylko elipsoidalnej części dna – do wysokości hw),

hw = 0.5 [m],

hc = 0.04 [m],

masa G = 147 [kg]

grz= 0.004[m]

V=1.048 [m3]

hw= 0.5 [m]

hc= 0.04 [m]

G = 147 [kg]

  1. Obliczanie grubości ścianki powłoki walcowej zbiornika

Dane/Założenia: Obliczenia: Wyniki:
6. Wyznaczanie grubości ścianki zbiornika.
6.1. Obliczanie naddatków.

Czas eksploatacji

τ = 5 [lat]

Założono:

g<0.005 [m],

czyli:

c2 = 0.0005[m],

c3 = 0.001 [m].

Dobrana poprzednio, jako materiał konstrukcyjny zbiornika, stal 1H18N9T w oddziaływaniu z spirytusem ma I stopień odporności korozyjnej, któremu odpowiada szybkość korozji s = 0.0001 [m/rok] stąd:

c1 = τ s =5 ∙ 0.0001 = 0.0005 [m], a następnie:

c = c1 + c2 + c3 = 0.0005+0.0005+0.001 = 0.002 [m]

c=0.002[m]
6.2. Obliczenia wstępne, grz,1 grubość ścianki – I przybliżenie.

Dw = 2 [m],

po = 0.25 [MPa]

kr = 133.3 [MPa]

c = 0.002 [m]

Założenie wstępne: α =1, z = 1. grz,1= 0.00363[m]
6.3. Wyznaczanie α i z

dz = 0.0761 [m]

d = 0.08 [m]

Dw = 2 [m]

grz1 = 0.00363[m]

Dz = Dw + 2grz,1 = 2 + 2 ∙ 0.00363 = 2.007 [m]

β = Dz/Dw = 2.007/2 = 1.0035

β < 1.4 więc α = 1

Największy z króćców ma średnicę zewnętrzną dz=0.0761 [m], dla której w ściance przewidziano otwór d = 0.08 [m].

Otrzymana wartość współczynnika ω jest zawarta pomiędzy ω = 0.5 i ω = 1, którym to wartościom odpowiadają

z = 0.8 i z = 0.64 (tablica).

Dla założonej liniowej zależności z = f(ω) z proporcji:

Wynika z = 0.66

Dz = 2.007 [m]

α = 1

ω = 1.062

z = 0.66

6.4. Obliczeniowa grubość blachy walczaka grz,2 (II przybliżenie)

Dw = 2 [m],

po = 0.25 [MPa]

kr = 133.3 [MPa]

c = 0.002 [m]

z = 0.66

grz,2= 0.00447[m]
6.5 Wyznaczenie Dz, β, α i z po II iteracji
grz,2= 0.00447[m]

Dz = Dw + 2grz,1 = 2 + 2 ∙ 0.00447 = 2.009 [m]

β = Dz/Dw = 2.009/2 = 1.0045

β < 1.4 więc α = 1

Otrzymana wartość współczynnika ω jest zawarta pomiędzy ω = 0.5 i ω = 1, którym to wartościom odpowiadają

z = 0.8 i z = 0.64 (tablica).

Dla założonej liniowej zależności z = f(ω) z proporcji:

Wynika z = 0.689

Dz = 2.009 [m]

α = 1

ω = 0.846

z = 0.689

6.6. Obliczeniowa grubość blachy walczaka grz,3 (III przybliżenie)

Dw = 2 [m],

po = 0.25 [MPa]

kr = 133.3 [MPa]

c = 0.002 [m]

z = 0.689

Różnica pomiędzy │grz,3 - grz,2 │= 0.0001 [m] jest mniejsza niż wynoszą naddatki na korozję, więc obliczenia można zakończyć. grz,3= 0,00437[m]
6.7. Sprawdzanie warunku sztywności grz= 0.005 [m]

Dz= 2.009 [m]

Dla 1H18N9T

Rm ≈ 550 [MPa]

Warunku sztywności dla zbiorników ciśnieniowych nie trzeba sprawdzać, jednak gdyby zbiornik był bezciśnieniowy, to wówczas:

Dla zbiornika ciśnieniowego jest oczywiste, że grz ≥ gmin, więc grubości ścianki nie trzeba korygować.

Zaokrąglenie ostatniego wyniku grz,3= 0.00437 [m] w górę daje grz = 0.005 [m], którą to wartość można przyjąć jako ostateczną grubość ścianki walczaka.

6.8. Dobór blachy na powłokę walczaka

Obwód zbiornika o średnicy Dw = 2 [m] wynosi πDw=6.283 [m], zaś wysokość walczaka obliczona wcześniej wynosi Hc = 2.85 [m], stąd wynika wymiar arkusza blachy z jakiego ma być zwinięty i zespawany walczak.

Wybrano z Katalogu Art. nr BO1 firmy Italinox-Polska dwa arkusze blachy 1H18N9T o wymiarach: 2x1.5 [m] i o masie 240 [kg] każdy, których metr kwadratowy waży 40 [kg/m2].

  1. Obliczanie pierścieni wzmacniających otwory w ściankach zbiornika i w dnach.

Dane/Założenia: Obliczenia: Wyniki:
7. Obliczanie pierścieni wzmacniających

Powłoka walczaka nie wymaga wzmocnień otworów, ponieważ jego ścianka była liczona dla ω > 0, czyli w obliczeniach osłabienie ścianki otworem zostało już uwzględnione.

Dennica wyoblona była obliczona przy ω > 0 wówczas obliczona grubość ścianki grz= 0.004 [m] nie wymaga wzmocnienia.

7.1. Obliczanie pierścienia wzmacniającego otwór włazu.

Dla włazu DN=0.5[m]

d = dz = 0.508[m]

gkr = 0.004 [m]

grz = 0.005 [m]

gp = 0.005 [m]

gs= 0.8gp=

0.004[m]

Zaplanowano zastosować właz firmy ITALINOX- Polska okrągły art. nr. D13ZL i zamocować go w ściance walczaka.

Materiał usunięty podczas wykonywania otworu w ściance walczaka wynosi:

Ao = d ∙ grz = 0.508 ∙ 0.005 = 0.00254[m2]

Króciec włazu wprowadza materiał o powierzchni:

Ak = 4(hkr ∙ gkr) = 4(2.5 ∙ 0.004 ∙ 0.004) = 0.00016[m2]

Dla wariantu z jednym pierścieniem[]:

As = 4 ∙ (π/4) ∙ gs2= π ∙ 0.0042 = 0.00005 [m]

Ap = Ao – Ak – As = 0.00233[m2] = 2 ∙ gp ∙ bp

otrzymuje się: bp = 0.00233/(0.005 ∙ 2) = 0.233[m]

Dla wariantu z dwoma pierścieniami:

As = 8 ∙ (π/4) ∙ gs2 = 2π ∙ 0.0042 = 0.0001 [m]

Ap = Ao – Ak – As = 0.00228[m2] = 4 ∙ gp ∙ bp

Ich szerokość wyniesie: bp = 0.00228/(0.005 ∙ 4) = 0.114[m]

bp= 0.233[m]

bp= 0.114[m]

  1. Obliczanie konstrukcji nośnej zbiornika.

Dane/Założenia: Obliczenia: Wyniki:
8. Obliczanie konstrukcji nośnej
8.1.Ciężar medium
Ciężar medium obliczono już w podpunkcie 1.3. i wynosi on Gm = 7128 [kg] Gm =7128 [kg]
8.2. Części składowe zbiornika ich wymiary i objętości.

gw=0.005 [m]

gd = 0.004 [m]

Vd=1.048[m3]

hc=0.04[m]

hw=0.5[m]

Gd = 147 [kg]

Hw = 2.85[m]

Podjęto decyzję, że zbiornik będzie zamknięty i zespawany z blach ze stali 1H18N9T o grubości gw=0.005 [m]. Zamknięcie zbiornika stanowić będą dwie wyoblone dennice o małej wypukłości i o grubości ścianek gd = 0.004 [m].

Objętość części sferycznej dennicy wynosi Vd=1.048[m3], wysokość części cylindrycznej hc=0.04[m], a wysokość elipsoidalnej części dna hw=0.5[m]. Jedna dennica waży Gd = 147 [kg].

Wysokość blachy walczaka wynosi Hw = 2.85[m]

Wysokość całkowita zbiornika wynosi:

Hc = 2 (hc + hw + gd ) + Hw = 2 (0.04 + 0.5 + 0.004) + 2.85 = 3.938 [m]

Hc= 3.938[m]
8.3. Ciężar zbiornika i jego poszczególnych składowych.

gw=0.005[m]

hc=0.04[m]

Dw=2[m]

hw=0.5[m]

γst =7870[kG/m3]

Dennica:

Gd = 147 [kg]

Walczak:

Gw = π ∙ Dw ∙ hw ∙ gw ∙ γst = π ∙ 2 ∙ 0.5 ∙ 0.005 ∙ 7870 = 124 [kg]

Zbiornik:

Gzb = 1.25 (2 ∙ Gd + Gw) = 523 [kg]

Gzb=523[kg]
8.4. Ciężar ruchowy zbiornika

Gzb=523[kg]

Gm = 7128 [kg]

Ciężar ruchowy zbiornika jest sumą ciężaru zbiornika wraz z zawartością i wynosi:

G = Gzb + Gm = 523 + 7128 = 7651 [kg]

Ciężar przypadający na parę nóg i na jedną nogę wynosi:

G2 = G / 2 = 7651 / 2 = 3825.5 [kg]

Q = G / 4 = 1913 [kG]

G=7651 [kg]

G2=3825.5[kg]

Q=1913 [kG]

8.5 Dobór łap wspornikowych

w=0,4[m]

H=0,626[m]

s=0,34[m]

m=0,407[m]

emax=0,33[m]

Głapy=84[kG]

Z wykresu BN-64/2212-02 przecięcie wartości G = G2 = 3825.5 [kG] z D =Dw+2.grz= 2 + 0,01= 2,01 [m] wyznacza ŁAPĘ WSPORNIKOWĄ W =400.

gc = 24[mm]

g1 = 12[mm]

gw = 12[mm]

Łapa wymaga zastosowania blachy ponieważ:

grz < gc

Wymiary blachy wzmacniającej wg BN-64/2212-03

Wielkość blachy W = 400

Grubość blachy gw = 12 [mm]

Wymiary łapy:

W = 400 [mm]

H = 626[mm]

s = 340[mm]

m = 407[mm]

emax = 330[mm]

Głapy = 84[kG]

Łapa składa się z dwóch żeber i podkładki o wymiarach:

Żebro 400:

z = 250[mm]

p = 380 [mm]

h = 600[mm]

g1 = 26 [mm]

c1 = 50 [mm]

gż = 25,6 [kG]

Podkładka 400:

W = 400 [mm]

l = 410 [mm]

k = 400 [mm]

g = 26 [mm]

c = 40 [mm]

Gpd = 32,8 [kG]

H= 3.938[m] 8.6 Długość podpory i wartość współczynnika jej zamocowania α l=2,08[m]

Założono że łapy są wspawane w odległości 40% od dna, stąd długość podpory l =0,5 + 0,4 lz=0,5 + 0,4 ∙ 3.938=2,0752[m]

Przy skręceniu podpór z łapami i ich swobodnym podparciu (bez śrub fundamentowych) α = 2.

l=2,08[m]

α = 2

E = 2 ∙ 105

x = 5

Q = 1913 [kG]

8.7 Obliczanie nóg wspornikowych

h = 260mm

s = 90mm

g = 7,5mm

r = 11mm

Gc=33,4[kG/m]

Jako pierwszy wytypowano ceownik C260 dla którego Imin = 304 [cm4] = 3,04 ∙ 10-6 [m4], F = 42,6[cm2] = 4,26 ∙ 10-3, stąd wysmukłość wynosi:

λ =

λ > 100 wiec można zastosować wzór Eulera

Pkr=[MN] =357[kN]

Qdop = [MN] =71,4[kN]

Q = 1913 ∙ 9,81∙10-6=0,0188 [MN] = 18,8 [kN]

Qdop > Q więc z C260 można wykonać podpory. Dla ceownika C260 pozostałe dane i wymiary są następujące:

h = 260mm

s = 90mm

g = 7,5mm

r = 11mm

ciężar 1m Gc=33,4[kG/m]

G=7651 [kG]

Głapy=84[kG]

l = 2,08 [m]

Gc=33,4 [kG/m]

8.8 Obliczanie podkładek pod nogi wspornikowe A=0,101[m]

Ciężar ruchomy zbiornika z konstrukcją nośną wyniesie:

Gzb = G + 4 ∙ Głapy + 4 ∙ l ∙ Gc= 7651 + 4 ∙ 84 + 4 ∙ 2,08 ∙ 33,4 = 8264.9[kG]

Rozkłada się on na 4 podkładki, które wraz z podłożem poddawane są naprężeniom nacisku. Zakładając, że mają one kwadratowy kształt o boku A i biorąc pod uwagę naprężenia dopuszczalne na naciski gruntu: kn = 2 [MPa] otrzymuje się:

Stąd :

[m]

  1. Dobór armatury.

9.1. Dobór cieczowskazu

Cieczowskaz rurowy ze szkłem refleksyjnym

9.2. Dobór Wziernika

W zbiorniku zostanie zamontowany wziernik A-50-S BN-67/2213-01 [] zostanie umieszczony w odległości od spawu walczaka z dennicą.

Dane:

D = 50 mm

Dz = 135 mm

Do = 100 mm

Szkło:

Ds = 70 mm

gs = 14mm

Śruba:

M16 x 45

liczba sztuk – 4

masa wziernika – 4,66 kg

9.3. Dobór króćca termometrycznego

W zbiorniku zostanie umieszczony króciec termometryczny kątowy K90 odmiany A z gwintem zewnętrznym wg. BN-66/2215-01.

Długość części zbiornikowej: 320 mm

Długość pochwy ochronnej: 260 mm

9.4. Dobór manometru

W zbiorniku zostanie zamontowany manometr chemiczny do pomiaru ciśnienia cieczy i gazów agresywnych, o małej lepkości

Typ: D9

Średnica tarczy: 63mm

Klasa: 1,6

63 G 1/4 “

Temperatura pracy:

otoczenia -20°C/ +60°C,

Obudowy: stal,

Mechanizm: stal 1.4571

9.5. Dobór włazu

Do zbiornika zostanie przyspawany właz okrągły typu D 13 ze stali AlSI 316L

9.6. Dobór Zaworów
9.6.1. Zawór bezpieczeństwa

Wybrano zawór bezpieczeństwa proporcjonalny sprężynowy nr kat. Si 2502cr

9.6.2. Zawór wpustowy
Zawór zaporowy kołnierzowy
9.6.3. Zawór spustowy
Zawór zwrotny klapowy

Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Smarowanie - teoria1, Projektowanie Maszyn (PM)
projektowanie maszyn technologicznych
projekt maszyny
pkm łozyska, Projektowanie Maszyn
pytania3 09, Projektowanie Maszyn (PM)
PPM Podstawy Projektowania Maszyn Dziedzic Calów Do druku PPM 04 Koło zębate A3
Przenośniki, Projektowanie Maszyn, Maszyny i transport
BHP przy obrabiarkach skrawających do metali uchylony w kwietniu 2006, Projektowanie Maszyn, Maszyny
pytania4 07, Projektowanie Maszyn (PM)
PPM Podstawy Projektowania Maszyn Dziedzic Calów Do druku, PPM 05 Spis Części A3
KOMPUTERY, Projektowanie Maszyn, Maszyny i transport
pytania17 06, Projektowanie Maszyn (PM)
Projekt reczne prace transp 2008, Projektowanie Maszyn, Maszyny i transport
pytania6 07, Projektowanie Maszyn (PM)
projekt maszyny
Zm 2005 kom miejska, Projektowanie Maszyn, Maszyny i transport
notatek pl projekt maszyn przemyslu ceramicznego
sprawko ickiewicz1, Szkoła, Semestr III, Projektowanie Maszyn Laboratorium
Przekładnia pasowa, AGH, Semestr 6, Projektowanie maszyn

więcej podobnych podstron