KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Temat zajęć: Była sobie raz królewna – analiza wiersza, pt: Podwieczorek u księżniczki.
Data: 14.01.2013r
Grupa: II, 3- latki
Prowadzący zajęcia: …
Cele ogólne:
uważnie słucha wiersza, aby móc udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu,
sygnalizowanie chęci udzielenia odpowiedzi na pytanie lub zgłoszenie się do wykonania zadania.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
ćwiczy zmysł równowagi,
wie, że zamki bywają różne,
poszerza słownictwo,
bierze udział w zabawach ruchowych,
cierpliwie czeka na swoją kolej,
śpiewa piosenkę.
Metody:
słowna - rozmowa kierowana, opowiadania.
oglądowa – pokaz, obserwacja
Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
ilustracja zamku, ilustracja do wiersza, zamek błyskawiczny, zamek w drzwiach, ilustracja zamku jako budowli.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Wprowadzenie do tematu zajęć
Zabawa paluszkowa na przywitanie.
Dwie rączki się spotkały,
Więc się przywitały.
Najpierw zaklaskały,
Później się pogłaskały.
Mocno się ściskały,
Bo się dawno nie widziały.
Jak się przywitały,
No to pogadały.
II Realizacja założonych celów
Nauczyciel mówi, że dziś idziemy do zamku. Dzieci idą z nauczycielem na drugi koniec sali, gdzie leży kurtka z zamkiem błyskawicznym. Nauczyciel mówi: Dotarliśmy do zamku – to jest zamek błyskawiczny. Wiem, że nie tego się spodziewaliście, więc idziemy na poszukiwania innego zamku. Dzieci z nauczycielem idą do szatni. Nauczyciel wskazuje zamek w drzwiach i mówi: Dotarliśmy do zamku – to jest zamek w drzwiach, ale widzę, że ten zamek także nie przypadł wam do gustu. Wracamy na salę. Nauczyciel pokazuje ilustrację zamku i mówi: Na pewno chcecie iść do takiego zamku.
Wysłuchanie wiersza Zofii Staneckiej, pt. Podwieczorek u księżniczki:
Księżniczka Klara zaprasza rycerzy
Na podwieczorek do swojej wieży.
I teraz problem mają rycerze:
Jak wjechać konno do zamku na wieżę?
Rozmowa na podstawie wiersza – praca z ilustracją.
Pokarz księżniczkę Klarę i rycerzy.
Na czym rycerze przyjechali na podwieczorek u księżniczki?
Co pysznego można zjeść na podwieczorek? Ilu było rycerzy
Jaki problem mieli rycerze?
III Podsumowanie zajęć
Wąska dróżka – zabawa ruchowa z elementami ćwiczeń równoważnych.
Nauczyciel wyznacza linię. Na końcu linii siedzą dziewczynki - księżniczki i czekają na zaproszonych na podwieczorek chłopców - rycerzy. Zadaniem dzieci jest kolejno przechodzić po dróżce tak, aby znaleźć się w zamku. Kiedy chłopcy wykonają zadanie zapraszają księżniczki na podwieczorek.
Nie chcę Cię – zabawa ruchowa w parach. Nauczyciel prosi, żeby dzieci dobrały się parami chłopiec – dziewczynka. Przestrzega, że nie wolno szarpać uczestników zabawy.
Nie chcę cię, nie chcę cię, nie chcę cię znać, - dziecko macha ręką, tak jakby chciał kogoś odgonić.
Chodź do mnie, chodź do mnie rączkę mi daj, - dziecko macha ręką tak jakby chciał kogoś przywołać.
Prawą mi daj, lewą mi daj, - dziecko wyciąga prawą dłoń, a potem lewą.
I już się na mnie nie gniewaj,
Prawą mi daj, lewą mi daj,
I już się na mnie nie gniewaj.